Ar fi fost prea frumos

Romania a ratat calificarea in semifinalele Grupei Mondiale, dupa ce Andrei Pavel a fost rapus de Ivan Ljubicic, scor 3-6, 4-6, 3-6. Ultima speranta de calificare pentru echipa noastra intre cele mai bune patru formatii ale lumii s-a risipit ieri, dupa ce Andrei Pavel a fost doar o umbra contra lui Ivan Ljubicic.

Constanteanul si-a supraestimat potentialul atunci cind a anuntat ca va juca in toate cele trei zile, iar dupa cum a cedat, 3-6, 4-6, 3-6, s-a vazut clar ca mizase totul pe o victorie la dublu.

Pavel a incercat din rasputeri sa ne readuca in joc si sa impinga intilnirea intr-un decisiv Hanescu-Ancic, dar a fost in zadar. Stors de vlaga dupa cele aproape opt ore petrecute pe teren doar in primele doua zile, “Cneazul” nu a putut bloca marsul lui Ljubicic spre prima semifinala din istorie pentru Croatia.

Primul set a durat doar 37 de minute si a parut o formalitate pentru omul din Banja-Luka.

Final implacabil

Pavel a tras de el in continuare si a ajuns la un consistent 3-0 in mansa secunda, reusind sa-l scoata din ritm pe Ljubicic cu mingi mai inalte, foarte liftate. S-a stins insa apoi inexplicabil, iar croatul a profitat reusind o serie de cinci game-uri consecutive, si gratie serviciului bomba, care a atins si 228 km/h.

La 3-4, Andrei a avut minge de break, dar a trimis un forehand in fileu, desi avea tot terenul la dispozitie. A fost semnalul sfirsitului: Ljubicic, desi cu un stil aparent dezordonat, a facut punct dupa punct. In setul al treilea, Pavel a avut o ultima tresarire de orgoliu, reusind un rebreak si egalind la 3.

Nu a facut insa decit sa prelungeasca agonia. A salvat o minge de meci, dar atit. Incheierea a spus totul: doua duble-greseli, iar dupa doua ore si noua minute Croatia jubila.

Am ramas cu cea mai buna performanta din ultimii 22 de ani, dar si cu gustul amar al celor petrecute la dublu, cind am simtit ca victoria ne-a fost furata din buzunare.

Hanescu-Ancic, de amorul artei

In conditiile in care se cunostea deja numele semifinalistei, ultimul meci a contat doar pentru statistica. Partida s-a incheiat cu victoria lui Mario Ancic 7-6/3, 7-6/8 impotriva lui Hanescu.

Tenismanul roman a avut mingi de set atit in prima, cit si in a doua mansa, dar adversarul sau le-a salvat si s-a impus in final dupa o ora si 51 de minute. Victor nu a cistigat nici macar un set impotriva croatilor.

Hotie in sala de la Split

Ceea ce semnala Pavel inaintea meciului, teama de un arbitraj partinitor, nu a fost o vorba in vint. El si Trifu au fost nedreptatiti grosolan de judecatorii de linie ai gazdelor. “Pe asa o suprafata mingea nu lasa urme si este foarte usor sa ciupesti cite un punct”, afirma “Cneazul”.

Nu ne-am indoit ca va fi asa, dar cele petrecute la meciul de dublu au intrecut orice inchipuire.

Pe parcursul meciului, ai nostri au fost tocati marunt, strigindu-se “afara” la mingi bune, dar nesimtirea a atins apogeul in ultimul game, cind doi asi evidenti ne-au fost rapiti pur si simplu, iar o minge dincolo de linie a croatilor a fost mutata in teren.

Tupeul a depasit orice limite dupa intilnire, cind capitanul nejucator Nikki Pilic, nervos la culme, l-a acuzat pe arbitrul de scaun francez, Pascal Maria, ca a trecut peste deciziile tusierilor. “Nu am cuvinte pentru ce a facut. A condus intr-o singura directie.

N-am vazut asa ceva in 45 de ani in Cupa Davis”, a afirmat Pilic, continuind si mai agresiv: “Nu mai vorbiti voi, ca am fost in Romania si stiu cum se fura acolo”.

“Tot ei au tupeu?”

Omologul sau roman, Adrian Marcu, a ramas stupefiat. “Nu pot sa cred. Eu nu imi aduc aminte ca cineva, vreodata, sa ne fi acuzat ca am fi furat la vreun meci de Cupa Davis”, a spus capitanul roman, vizibil marcat. Reactia sa a fost intarita de Pavel: “Dupa un asa meci, tot ei au tupeul sa vorbeasca? Nu e fair.

Cupa Davis nu are nevoie de astfel de situatii. Am fost dezavantajati total”, a declarat Pavel.

Cu toate ca si ieri, la meciul numarul patru, judecatorii de la tusa au iesit din nou in evidenta in sens negativ, presedintele FRT, Ilie Nastase, a spus ca nu va intocmi nici o plingere catre Federatia Internationala, considerind ca demersul ar fi fara rost.

Gabi Trifu, mai bun

Nu Gabriel Trifu a fost vinovatul infringerii la capatul confruntarii de-a dreptul dramatice de la dublu. Cel care a gresit mai des a fost Andrei Pavel, iar acest lucru, coroborat cu deciziile partinitoare ale arbitrilor de linie, a fixat scorul final: 5-7, 6-4, 6-7/9, 6-4, 6-4 in favoarea croatilor.

Specialistii in statistica au demontat impresia de la distanta ca Trifu ar fi fost sub Pavel ca evolutie simbata. Specialist al acestei suprafete, el a fost omul numarul unu din tabara noastra, cu toate erorile elementare pe care le-a comis.

Trifu a strins un numar aproape dublu de puncte decit partenerul sau, 309 fata de doar 152, iar acesta este doar unul dintre capitolele la care l-a depasit. Statisticienii Federatiei Internationale au inregistrat acelasi lucru si in dreptul punctelor realizate dupa primul serviciu (107-81) si al doilea serviciu (56-33).

In plus, Gabriel Trifu a salvat zece mingi de break, fata de doar sase Pavel, iar in dreptul retururilor cistigatoare realitatea a fost urmatoarea: 95-17 dupa primul serviciu si 51-21 dupa al doilea.