Dinamo fara Petre, Pandurii fara Buia. Andone cu Niculescu impins in fata, cu Bratu si Zicu putini mai retrasi. Sandoi cu o echipa cazata de la inceput in propria jumatate.

Acesta a fost imaginea de inceput a jocului de ieri din Stefan cel Mare, imagine tulburata rapid, in minutul 7, cind gorjeanul Stefan a patruns periculos in careul lui Guso, a centrat in fata portii, dar Disney nu a ajuns la minge pentru a o impinge in poarta goala.

Patru minute mai tirziu, Dinamo ofera prima replica. Zicu preia balonul la centrul terenului. O fenta din corp, una din glezna si o pasa excelenta care-l lanseaza pe Niculescu spre poarta lui Lung. Degeaba, atacantul intra in unghi, iar centrarea sa nu ajunge la Vlad Munteanu.

Pandurii uita sa respire, Dinamo uita sa-si opreasca ofensiva. Lung apara cu un reflex excelent sutul lui Zicu din citiva metri (15), dar este invins in faza imediat urmatoare de o executie spectaculoasa a lui Niculescu, iar cu 10 minute inainte de pauza ii blocheaza sutul lui Bratu, scapat singur cu el.

Repriza a doua a insemnat in primul rind rafuiala suporterilor cu conducerea dinamovista si mult mai putin fotbal.

Niculescu a majorat scorul dintr-o lovitura libera executata perfect in coltul din dreapta portii gorjenilor (55), a lasat scena libera pentru golul de 3-0 inscris de Bratu si a revenit din nou in prim-plan spre finalul partidei, cu o ratare uriasa: sut in bara transversala din 2 metri.

Andone e suparat pe echipa

La conferinta de presa, antrenorul "ciinilor", Ioan Andone, a criticat in termeni duri prestatia elevilor sai. El a povestit ca la pauza a avut o iesire nervoasa.

"Am avut o discutie tare cu echipa. Le-am reprosat jucatorilor faptul ca este prea multa relaxare in jocul nostru, iar eu cer mai mult respect fata de fotbal pentru a putea readuce spectatorii in tribune. Inca facem foarte multe greseli", a incheiat suparat Andone.