Mutu a profitat de antrenamentul cu nationala Andorrei pentru a rotunji golaverajul all-time al nationalei pe parcursul unui joc in care fotbalul a fost aproape invizibil. Au abundat in schimb acuzele, nervii si vociferarile. Sansele de calificare la CM 2006 au ramas la fel de infime.

Partida dintre Romania si Andorra, de miercuri seara, parea inscrisa in calendarul oficial dintr-o pura intimplare. Doar la prima vedere. In fapt, nimic dintr-un meci de verificare pentru confruntarea capitala, contra Cehiei peste doua saptamini, nu s-a regasit pe stadionul „Gheorghe Hagi“ din Constanta. Au fost, in schimb, nervi, incordare, vociferari, acuze si fotbal cu lingurita.

Pornit ca un asediu inca din primul moment, „antrenamentul“ tricolorilor a cunoscut doua momente-cheie. Golurile lui Mutu din minutul 28 si 42, ambele in urma unor executii de efect. Ultima reusita a atacantului gruparii torineze Juventus a constituit si punctul cu numarul 1.

000 pentru nationala Romaniei, marcind al doilea moment istoric, dupa ce Dorinel Munteanu bifase a 125-a prezenta sub tricolor, record pe care il imparte cu Gica Hagi.

Piturca a acuzat arbitrajul

Mai pregnant in partea secunda, meciul cu Andorra i-a dat peste cap planurile lui Victor Piturca. „Tricolorii“ n-au punctat nici in poarta andorranilor, nici la capitolul impresie artistica, nici la cel tactic.

Si, in loc de a medita la faptul ca romanii n-au fost capabili sa desfaca un joc ultradefensiv al oaspetilor, selectionerul a blamat mijloacele prin care amatorii din Pirinei au incercat sa faca fata unui joc profesionist. „Am facut o prima repriza foarte buna, dar din pacate n-am reusit sa inscriem mai mult de doua goluri. Partea secunda a fost slaba din cauza «patronului» meciului.

Arbitrajul a lasat de dorit, oaspetii fiind lasati sa-i injure, sa-i scuipe si sa-i loveasca pe fotbalistii nostri. Din acel moment nu s-a mai putut juca fotbal. Reprezentativa Andorrei a facut mai mult lupte de strada“, a punctat, dupa meci, Victor Piturca.

De partea cealalta, selectionerul Andorrei, David Rodrigo, a calificat infringerea drept un rezultat „foarte mare, avind in vedere ca sintem o tara foarte mica“.

„Ei sint tiganii fotbalului“

Punctul de vedere al selectionerului s-a propagat in tot anturajul nationalei. „Este cea mai urita echipa pe care am intilnit-o vreodata. In repriza secunda au iesit din trei in trei minute pe targa, tragind de timp“, a continuat Mircea Sandu, pentru ca nivelul reprosurilor sa atinga punctul maxim in rindul jucatorilor.

„Andorra este o echipa care nu ar merita sa fie inscrisa nici macar in preliminarii. E pur si simplu o echipa de bucatari. A doua repriza o sa fie declarata cea mai urita din istoria fotbalului. Este o echipa de bucatari, functionari si ce mai lucreaza ei. Lumea ne numeste pe noi tigani, dar s-a dovedit a fi cu totul altceva.

Ei sint tiganii fotbalului, desi ar fi trebuit sa fie o echipa cit de cit civilizata. Dar pur si simplu nu stiu sa joace fotbal“, a sustinut fundasul lui Sahtior, Razvan Rat.

Declaratia ar putea sa-l coste pe Rat, presedintele Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, Csaba Ferenc Asztalos, declarind ca fotbalistul ar putea primi o amenda contraventionala: „Deocamdata nu ne-am autosesizat, pentru ca avem nevoie de o dovada. Daca vom avea o inregistrare sau un articol in presa, atunci ne vom sesiza.

Conform practicii noastre, o astfel de declaratie poate fi investigata“.

Mutu, increzator in calificare

Dincolo de un „antrenament“ esuat din toate punctele de vedere, scorul de 2-0 inregistrat de „tricolori“ reprezinta dezideratul acestora pentru partida contra Cehiei. In schimbul bucatarilor ori a ospatarilor, Romania va avea in fata jucatori de clasa mondiala, ceea ce complica ecuatia jocului. Nu si pentru Adrian Mutu, poate cel mai optimist dintre jucatori.

„Am batut pina la urma Andorra, desi ei nu au facut altceva decit sa ne scuipe si sa ne injure. Pacat, dar nu e vina lor, ci a cui ii inscrie in fotbal, sa joace contra unor echipe mai bune, mai profesioniste, pentru ca ei nu fac altceva decit anti-joc. Victoria este importanta, iar meciul urmator, cel cu Cehia, este capital.

Nu va fi mai usor decit cu Andorra, insa poti juca fotbal“, a sustinut atacantul care pe parcursul meciului a venit in repetate rinduri la banca tehnica cerind inlocuirea pentru a nu risca sa primeasca un cartonas rosu. •

Finlanda ameninta locul trei

Intr-o alta partida din Grupa I, Finlanda a invins la scor de forfait, in deplasare, pe Macedonia. Astfel, scandinavii ameninta locul trei ocupat de Romania, avind sapte puncte si doua meciuri mai putin decit nationala lui Piturca. Favoritele grupei, Olanda si Cehia, nu au avut programate meciuri oficiale, insa au disputat amicale cu echipe de top.

Elevii lui Marco van Basten au remizat, scor 2-2, cu organizatoarea Cupei Mondiale din 2006, Germania, dupa un meci nelipsit de incidente, politia aresti nd 22 de persoane. „Am avut noroc“, a recunoscut selectionerul nemtilor, Jurgen Klinsmann, care l-a evidentiat de la adversari pe Arjen Robben: „A fost fantastic“.

De cealalta parte, Van Basten s-a declarat multumit de prestat ia elevilor sai: „Am jucat foarte ofensiv. Sa evoluezi impotriva Germaniei nu este usor. Am reusit sa rezistam peste socul egalarii dupa ce am condus cu 2-0. Dupa pauza am facut schimbari, iar echipa a devenit si mai ofensiva. Spre final am avut patru atacanti pe teren“.

Nu la fel de mult succes a avut Cehia, care a pierdut pe terenul Suediei, scor 1-2. Surpriza zilei a venit insa din Danemarca, unde gazdele au umilit Anglia cu 4-1, intr-o alta partida amicala. De asemenea, a surprins si remiza Rusiei, scor 1-1, pe terenul Letoniei, intr-un meci contind pentru preliminariile CM 2006.

Reprezentantele Americii de Sud, Brazilia si Argentina, nu s-au facut de ris in Europa. Elevii lui Parreira au remizat (1-1) in Croatia, in timp ce rivalii sud-americani au invins Ungaria (2-1). (Ciprian Pislaru)