Dupa o dubla mansa ciudata, Steaua merge in Cupa UEFA. Nici sutele de mii de dolari promise, nici adversarul mai mult decit accesibil nu au fost de ajuns pentru ca o echipa romaneasca sa ajunga, dupa o pauza de noua ani, in Liga Campionilor. In tur, Steaua a dominat copios pe Rosenborg, dar a ratat si norvegienii au egalat pe final.

La Trondheim, gazdele i-au umilit pe “ros-albastri” timp de 75 de minute, dar elevii lui Protasov au revenit de la 3-0 la 3-2. Degeaba insa, golul trei n-a mai venit.

Greseli in lant

Diferenta din meciul tur, pe care s-a bazat si optimismul “ros-albastrilor”, a disparut odata cu primul fluier al arbitrului Sars. Pe gazon au aparut doua echipe speriate parca de grupele Ligii Campionilor, care s-au invitat reciproc sa atace.

In prima jumatate de ora, Steaua i-a dat emotii in trei faze lui Johnsen, cea mai periculoasa fiind lovitura libera executata de Bostina in minutul 16.

Norvegienii au amenintat poarta lui Hamutovski prin mingi aruncate in careu, una dintre ele fiind fructificata in minutul 38 de Solli – introdus in locul accidentatului Helstad, dupa ce Ogararu, Ghionea si Radoi au sarit mai mult la deruta.

Repriza nebuna

Meciul a inceput in acelasi ritm si dupa pauza. Socul avea sa se produca dupa un sfert de ora. In doar trei minute scorul a devenit 3-0, Radoi, cel mai bun jucator al Stelei in ultimii ani, fiind depasit de Odegard, iar apoi de el insusi. Norvegienii au jucat, dupa autogolul capitanului din Ghencea, pentru public si nimic nu anunta finalul tensionat.

Insa, cind meciul parea terminat, Steaua a revenit, instantaneu, la 3-2 si a alergat in ultimul sfert de ora dupa egalare. Golul a ramas insa si de aceasta data plutind in aer, ca si la Bucuresti. Vineri, Steaua isi va afla adversarul din Cupa UEFA.