Rapid s-a calificat in primul tur al Cupei UEFA. Giulestenii au terminat la egalitate, 1-1 in Macedonia, cu Vardar Skopje. Condusa cu 1-0, Rapid a revenit si a reusit egalarea prin Ciprian Vasilache.

Rapidistii s-au vazut condusi in minutul 40 de golul macedoneanului Naumov, care a reluat in plasa dintre doi fundasi giulesteni. Imediat dupa pauza, Ionut Stancu a centrat pentru Ilyes, dar sutul mijlocasului rapidist a fost retinut de portarul Kmetovski.

Intrat in locul lui Mara, Vasilache a egalat pentru Rapid in minutul 58, iar Razvan Lucescu a rasuflat usurat. La 1-1, giulestenii au trecut pe langa gol dupa sutul napraznic al lui Karamyan, respins cu greu de Kmetovski. Rapid a reusit calificarea si primul rezultat pozitiv dupa socul creat la echipa de patronul George Copos.