De patru etape, elevii lui Ionut Popa staruie amarnic sa paraseasca locurile codase din clasament. Infrangerile acasa sau in deplasare „izbutite” de fotbalistii ieseni subrezesc starea de sanatate a tehnicianului din dealul Copou.

Numarul spectatorilor care doresc spectacol fotbalistic la Iasi scade, cu exceptia disputelor cu vedetele clasamentelor din anii trecuti sau cu cele care joaca acum in cupele europene. Nici jocul pe teren propriu, de aceasta data cu un public numeros si calduros (circa 10.

000 in tribune si cateva sute in portile „neetanse” ale stadionului), nu a ajutat lotul aliniat, duminica seara, de Poli Iasi in duelul cu detinatoarea Supercupei Romaniei la Fotbal, Dinamo.

Lipsiti de noroc, dar eroi in teren, jucatorii moldavi au avut si nesansa arbitrajului, vadit in defavoarea echipei de provincie (cu lovituri libere acordate „cainilor rosii” la cazaturi teatrale; neeliminarea lui Mihaita Plesan in minutul 18 dupa talpa „defensiva” infipta in gleza ofensivului Iulian Arhire; precum si

un penalty transformat de Grigorie, acordat cu usurinta dupa ce portarul Branet a luptat in careu, umar la umar, cu Baltoi). Arhire a ajuns la spital in timpul meciului, unde a fost diagnosticat cu entorsa si nu cu fractura, dupa cum se temea.

In tribuna oficiala, invaluita pe durata celor 90 de minute de joc in fumul de mici al unui comerciant clandestin, au sezut laolalta Cristian Borcea, Giovani Becali, Cornel Dinu si niscaiva vedete autohtone.

Primul gol a fost inscris in repriza secunda (min. 67) dupa o gafa de incepator a portarului Branet, care a scapat printre picioare mingea expediata molcom de Bratu. Scorul final de 0-2 pentru Dinamo ar putea fi tradus in joc superior si dominant al alb-rosilor.

„Experienta si maturitatea jucatorilor mei au decis meciul“, se impauna, la finalul disputei, Ioan Andone. Realitatea a fost, insa, alta. Iesenii au tinut piept (mai ales in prima repriza) atacurilor dinamoviste, ceea ce a iritat nu o data harnica galerie oaspete.

Chiar in prima repriza, jandarmii au intervenit prompt, au calmat spiritele si au escortat la alta peluza fanii ieseni care intaratau galeria alb-rosilor. Spre finalul partidei, intreg stadionul scanda “Steaua, Steaua!”, hulea brigada de arbitri si ii admonesta cu “Hotii, hotii!”.

Ionut Popa s-a comportat ca un leu in cusca aproape de fiecare data cand centralul M. Solomir facea uz de fluier. Tehnicianul ridica nervos pantalonii, isi punea mainile in cap, dadea ochii peste cap sau gesticula nervos catre ocupantii bancii de rezerva, demontand pe multe octave deciziile centralului.

Mai ales in a doua parte a jocului, Popa a fost sfatuit de tusier sa se linisteasca si sa nu paraseasca spatiul delimitat cu var al “rezervistilor” ieseni. “Sunt mandru de jucatori. Daca aveam putina sansa, aveam 2-0 la pauza”, a spus, marcat de scor, Ionut Popa la intalnirea cu presa.

In amurg, o mana de fani alb-albastri a asteptat brigada de arbitri pentru inca o dojana, sperand ca astfel vor mai diminua umilinta infrangerii acasa.