Rapid, dar mai ales Steaua si Dinamo pastreaza sanse reale de calificare in grupele Cupei UEFA. Ros-albastrii si-au zdrobit adversarii, "cainii" i-au umilit pe englezi, iar giulestenii au fost egalii olandezilor la Rotterdam.

Vikingi macelariti la Oslo

Sustinut de capitanul ros-albastrilor, Mirel Radoi, cel care a razbunat prestatia rusinoasa de la Trondheim, Iacob a rasucit cutitul in rana norvegienilor marcand cel de-al doilea gol al campioanei.

Steaua a abordat ofensiv partida de pe "Ullevaal", cu gandul la infrangerea din fata celor de la Rosenborg, alti norvegieni care le destramasera visul de a evolua in grupele Ligii Campionilor. Dupa doua ocazii care l-au avut in prim-plan Oprita, Valerenga a echilibrat balanta, insa pentru scurt timp.

Centrarea la firul ierbii a lui Mabizela l-a gasit liber pe Flo, care nu a reusit insa sa il pacaleasca pe Hamutovski. In minutul 23, sutul de la 18 metri al capitanului Radoi l-a invins pentru prima data pe Bolthof.

Asaltul stelistilor a continuat, bara transversala a lui Iacob din afara careului, reluarea un pic peste poarta a lui Paraschiv si lovitura libera bine executata de Bostina anuntand cel de-al doilea gol al elevilor lui Oleg Protasov.

Dupa sutul puternic al aceluiasi Radoi, respins in transversala de portarul norvegian, Victoras Iacob, pe faza, a marcat cu capul din apropiere pentru 2-0 in minutul 34. Cea de-a doua repriza de pe "Ullevall" a fost mult mai saraca in ocazii.

Fotbalistii Stelei au tras invatamintele din partida cu Rosenborg de acasa, cand au fost egalati pe final, dupa ce avusesera la discretie intreaga intalnire.

Goian, gol de generic

Stilul ofensiv al ucraineanului Protasov a fost inlocuit cu o atentie sporita in faza defensiva in prima jumatate de ora. Cornerul obtinut de Victoras Iacob in urma unui sut puternic pe jos din coltul careului a facut ca tabela sa fie modificata in minutul 73.

Golul de generic inscris de fundasul Dorin Goian a decis aproape sigur soarta calificarii in grupele Cupei UEFA, indulcind intr-o oarecare masura amaraciunea patronului dupa esecul lamentabil din Liga Campionilor.

Stelistii vor juca returul la Constanta

Daca miercuri UEFA instiintase clubul din Ghencea ca echipa va putea sustine partida retur cu Valerenga pe stadionul Municipal din Bacau, ieri lucrurile au luat o intorsatura neasteptata. Forul european le-a comunicat oficialilor ros-albastri ca nu vor mai putea evolua in Moldova.

Principalul motiv il reprezinta faptul ca stadionul celor de la FCM Bacau nu intruneste standardele prevazute in regulamentul UEFA.

In acest fel, in urma suspendarii arenei din Ghencea pentru scandari rasiste, intalnirea de pe 29 septembrie se va disputa pe stadionul "Gheorghe Hagi" din Constanta, cu toate ca distanta de 250 de kilometri prevazuta este cu 25 km mai mica. "Este adevarat. UEFA ne-a transmis ca nu vom putea evolua in Bacau.

Daca aceasta este decizia lor, o vom respecta", a declarat patronul Gigi Becali (foto), care a mai spus ca meciul cu Valerenga il va viziona de acasa. (Eduard ZELGIN)

Incurajati de Victor din Onesti

Cu aproximativ doua ore inaintea startului partidei, ros-albastrii au avut parte de o surpriza. Cinci acordeonisti romani, condusi de Dinu Victor din Onesti (foto), au venit sa le cante stelistilor. "Victoras de la oras" si "Banel - Jardel" au fost refrenele improvizate, pe langa nelipsitele manele.

Cei cinci sunt stabiliti de mai mult timp in Norvegia si s-au declarat dezamagiti din cauza ca Gigi Becali nu a fost si el prezent.

Au aliniat o echipa tanara?

Antrenorul gazdelor, Kjetil Rekdal, a introdus aseara in primul unsprezece trei jucatori "necopti". El Gardi Jalal, de 17 ani, Stromnes si Discoll, ambii avand 18 ani, au fost utilizati titulari de tehnicianul norvegian.

Astfel, Rekdal a folosit fotbalisti de la a doua echipa sau care au fost mai mult rezerve, in conditiile in care Valerenga se concentreaza pe campionat, si nu pe cupele europene.