O seara incredibila a trait sambata fotbalul romanesc. Romania a castigat cu 1-0 in Finlanda, desi gazdele au lovit bara in minutul 90. Olanda a invins in Cehia cu 2-0, desi gazdele au avut un penalty ratat la 0-0 si un gol anulat la 1-0... Romania spera: Cehia are nevoie de victorie in Finlanda, miercuri. Orice alt rezultat trimite Romania la baraj, pe 14 octombrie.

Meciul cu Finlanda a fost halucinant. Pornita tare, echipa Romaniei a ratat ocazie dupa ocazie si a parut ca nu va mai da golul care ne mentinea in viata.

Dupa un fault in careu asupra lui Mutu, nepedepist, arbitrul de centru a castadicsit sa acorde in cele din urma o lovitura de la 11 metri, la o a doua intrare neregulamentara. Mutu a deschis scorul, marcand unicul gol al partidei.

Dar ce emotii au urmat... Un al doilea gol nu a mai venit pentru Romania, desi tragand o linie am avut doua bare si trei faulturi in careu. Pe final se putea intampla orice, iar un gol al gazdelor ar fi spulberat sansele de a ajunge la baraj.

Bomboana pe coliva era sa vina. Minutul 90, sut fulgerator al lui Tainio din afara careului. Mingea se ducea in plasa sub privirile neputincioase ale jucatorilor si a milioane de romani din fata televizoarelor.

Totul era terminat. Gandul unei Cupe Mondiale in 2006 se spargea ca un balon de sapun care a zburat sute de kilometri, pentru ca apoi sa se loveasca brutal de un zid prafuit din beton armat. Numai ca nu a fost asa. Bara transversala a fost acolo pentru Romania si a respins brutal mingea, spre orizonturi mai bune.

Onlinesport a titrat "meci cu masca de oxigen pe fata", si exact asa a si fost. Spre deosebire de partida din Danemarca din preliminariile EURO 2004, cand am primit gol in ultimul minut, acum cineva a tinut cu noi. Iar ceea ce urmeaza mai jos, mai ales, ne da speranta ca acel cineva va tine si miercuri tot cu noi.

Victoria cu Finlanda ne-a dat biletul la 21:45 pentru partida Cehia-Olanda. Un meci pe care batavii trebuiau sa nu il piarda, pentru ca Romania sa spere in cotinuare la baraj. Privit cu suspiciune, acest meci nu avea cum sa fie aranjat, pentru ca Olanda isi asigura cu un egal biletele pentru CM 2006. O infrangere ar fi aruncat-o in emotiile unui posibil baraj.

Iar Olanda a castigat cu brio, privind scorul: 2-0. Exact cu cat elevii lui Van Basten ne-au batut si pe noi la Bucuresti. Ce echipa... Ce antrenor... Van Basten este neinvins de 15 meciuri cu Olanda, de cand a preluat-o de la Dick Advocaat...

Emotiile nu ne-au scutit nici la Cehia-Olanda. La scorul de 0-0 cehii au avut un penalty in minutul 30. O decizie total discutabila... Eroul a fost van der Saar, care a aparat, facand dreptate. La nici doua minute distanta, Olanda a deschis scorul.

Cehii nu s-au lasat si eu mai bagat o fisa. Au marcat, dar ghinion, golul lor nu a fost validat pe motiv de off-side. Imediat dupa aceea, olandezii au marcat din nou si si-au dublat avantajul.

Iar pentru ca meniul sa fie complet, Baros a sutat in bara cu 10 minute inainte de final...

Cu ocazia acestei victorii, Olanda isi asigura cu brio locul la Cupa Mondiala 2006, castigand lejer Grupa 1, fara infrangere.

Cehia este acum obligata sa castige in Finlanda. Un egal sau o infrangere a cehilor in partida miercuri asigura Romaniei un loc in urmele barajului, a carui componenta se stabilieste pe 14 octombrie.

La baraj vor fi 6 echipe. Se vor stabili trei intalniri, jucate tur-retur, ce vor hotari cele trei echipe calificate la Cupa Mondiala Germania 2006.

Romania ar fi avut acum asigurat locul de baraj, daca ar fi castigat in Armenia meciul de cosmar al lui Anghel Iordanescu. Cel putin, credem noi, acum echipa se afla pe niste maini bune. Am castigat meciuri importante, grele atat din punct de vedere tehnic, cat si psihologic. Avem un om de gol, Mutu, avem un antrenor, Piturca, avem o echipa, Romania.

Daca, acolo sus, cineva ne iubeste, vom avea si o calificare macar la barajul Cupei Mondiale 2006.

Miercuri Cehia joaca in Finlanda. Dupa ce noi am batut sambata Finlanda, trebuie sa strigam acum, cu toata forta, HAI FINLANDA!!! CA SE POATE!!!