La partida disputata pe stadionul Giulesti-Valentin Stanescu au asistat aproximativ 16.000 de spectatori.

Inainte de meci, in afara arenei au avut loc incidente intre jandarmi si suporterii rapidisti.

La intrarea pe teren a jucatorilor celor doua echipe, galeria rapidista a afisat un banner pe care era scris, in limba latina, "Non nobis, Domine, Non nobis, Sed Tuo Nomini Da Gloriam", fiind vorba de versetul 9 din psalmul 113, care se traduce in limba romana prin „Nu noua, Doamne, nu noua, ci numelui Tau se cuvine slava".

De asemenea, au afisat un banner pe care era pictata o corabie a carei panza a fost reprezentata din placute albe, avand in mijloc o cruce formata din placute visinii. Alte bannere afisate de suporterii rapidisti: "Madalin Voicu e stelist", "Banel... 1 buc bunic pierdut".

Galeria echipei Steaua, formata din aproximativ 2.000 de suporteri, a urmarit meicul de la Peluza I. Inainte de meci, fanii formatiei din Bulevardul Ghencea au rupt mai multe scaune si au aruncat cu ele inspre suporterii rapidisti aflati la tribuna a II-a.

Inainte de meci, galeria stelista a afisat un banner pe care scria "Nu-i avion, dar zboara. Nu e liliac, e... " iar in mijloc un altul pe care era desenat un liliac cu cap de cioara.

Alte bannere afisate de suporterii stelisti au fost: "Meciurile cu voi, subiecte de caterinca pentru noi", "H5N1 - spalati-va", "In Romania ultima speranta: 0 toleranta", "Nu va suportam nici cat negru sub unghie", "Scoli, licee, facultati, enigme pentru voi toti". Fanii stelisti au scandat "Suspendati-ne, uram ciorile".

La intrarea pe teren, jucatorii si arbitrii au purtat tricouri albe pe care era scris mesarul "Uniti impotriva discriminarii", in cadrul campaniei cu acelasi nume, initiata de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, ce a avut loc in perioada 15-23 octombrie.

Inainte de meci, un suporter aflat la tribuna intai a stadionului a varsat un pahar de suc pe atacantul stelist Andrei Cristea, care a fost rezerva, in momentul in care acesta se pregatea sa se aseze pe banca.

Lovitura de incepere a partidei a fost data de fostul jucator rapidist Teo Codreanu, in varsta de 64 de ani, care a primit din partea conducerii FC Rapid un tricou, flori si o placheta.

In minutul 12, fundasul rapidist Ionut Rada l-a faultat dur la mijlocul terenului pe stelistul Mirel Radoi. Acesta din urma a primit ingrijiri medicale pe marginea terenului si a reluat partida, dar la pauza a fost inlocuit cu Florin Lovin.

In minutul 54, meciul Rapid - Steaua a fost intrerupt cinci minute de arbitrul Alexandru Tudor din cauza faptului ca din tribunele stadionului Giulesti-Valentin Stanescu s-a aruncat cu mai multe obiecte pe teren, in directia "centralului" si a jucatorilor echipei oaspete.

In minutul 64, partida a fost din nou intrerupta pentru sapte minute, din tribune continuand sa se arunce cu diverse obiecte.

Dupa ce Tudor si observatorul Valentin Alexandru s-au consultat telefonic cu presedintele LPF, Dumitru Dragomir, aflat la tribuna oficiala, s-a decis ca meciul sa continue, cu amendamentul ca acesta era un ultim avertisment, in caz ca incidentele vor continua partida urmand sa fie suspendata. La final, meciul a fost prelungit cu noua minute.

Principalul finantator al FC Steaua, Gigi Becali a sosit la stadion fara garzi de corp si a urcat la tribuna oficiala alaturi de alti trei oficiali stelisti, Virgil Becali, Tea Sponte si Valeriu Argaseala. Bodyguarzii lui Becali au sosit la stadion mai tarziu, insotindu-l pe managerul general al Stelei, Mihai Stoica.

Cand a ajuns la stadion, Gigi Becali a fost rugat de patronul rapidist George Copos sa ia loc intre presedintele Romaniei, Traian Basescu, si presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir. Gigi Becali s-a salutat cu toti cei prezenti la tribuna oficiala, dand ultimul mana cu Dragomir.

Cei doi s-au evitat reciproc timp de cinci minute, Dragomir fiind vizibil nemultumit de faptul ca urma sa vada meciul alaturi de Gigi Becali. Cei doi au discutat timp de cateva minute pe un ton destul de aprins, apoi s-au ignorat tot restul meciului. Inainte de meci, in pauza si in timpul jocului, Becali a discutat foarte mult cu presedintele Basescu.

La meci au mai asistat, printre altii, presedintele clubului Gloria Bistrita, Jean Padureanu, fostul international roman Gheorghe Popescu, fostul selectioner al Angliei, Bobby Robson, si antrenorul secund al echipei nationale a Romaniei, Stefan Iovan.