Toata lumea a contribuit, duminica seara, la cel mai urat derby al fotbalului romanesc din ultimii ani, rezultatul de egalitate, 0-0, exprimand cum nu se poate mai bine un joc nul din toate punctele de vedere.

Spectatorii, galeriile au facut tot ce le-a stat in putinta pentru a-si arata dispretul, ba chiar ura unii fata de altii; antrenorii au dat dovada de o lipsa de inspiratie aproape fara precedent dirijand un meci in care partiturile tactice au fost ca si inexistente, anulate reciproc; arbitrul Alexandru Tudor a facut ce-a facut si a devenit din nou eroul negativ al meciului refuzand eliminarea

clara a rapidistului Rada la faultul grosolan asupra lui Radoi, dar dandu-l afara usor pe Nicolita, ca sa nu mai punem in discutie fragmentarea meciului si indecizia din momentul cand trebuia sau nu sa puna capat disputei din cauza suporterilor; jucatorii nu au avut nici o "sclipire", nici tehnica, nici tactica, preferand sa "are" in gol timp de 90 de minute - de fapt, 101 cu prelungiri cu tot -, abuzand de un joc haotic...

Nu am vrea sa mai vedem astfel de meciuri in Divizia A si cu atat mai putin atunci cand asteptam un derby de nivel european!

Inacceptabil pentru un asemenea meci!

Cateva dintre lucrurile petrecute duminica seara in Giulesti sunt inacceptabile pentru acest nivel si ar trebui sa avem o reactie clara, dura, a Ligii Profesioniste de Fotbal dupa aceste incidente.

Galeria echipei Steaua, formata din aproximativ 2.000 de suporteri, a provocat daune masive arenei, rupand sute de scaune si aruncand cu ele spre suporterii rapidisti de la tribuna a II-a. Aproape toate bannerele Stelei au avut caracter rasist, dar, ciudat, au ajuns pe gardurile arenei, desi jandarmii ar fi trebuit sa le opreasca la poarta sau macar sa le confiste in momentul aparitiei lor.

Cateva exemple ar putea sa le dea de gandit celor responsabili cu asemenea manifestari: "Nu-i avion, dar zboara. Nu e liliac, e...", in mijloc fiind desenat un liliac cu cap de cioara, "H5N1 - spalati-va", "In Romania ultima speranta: 0 toleranta", "Nu va suportam nici cat negru sub unghie", "Suspendati-ne, uram ciorile".

Culmea e ca la intrarea pe teren jucatorii si arbitrii au purtat tricouri albe pe care era scris mesarul "Uniti impotriva discriminarii", in cadrul campaniei cu acelasi nume, initiata de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, ce a avut loc in perioada 15-23 octombrie...

Au urmat apoi intreruperile, prima in minutul 54, cinci minute, din cauza faptului ca din tribunele stadionului s-a aruncat cu mai multe obiecte pe teren, in directia "centralului" si a jucatorilor echipei oaspete. In minutul 64, partida a fost din nou intrerupta pentru sapte minute, din tribune continuand sa se arunce cu diverse obiecte.

Dupa ce Tudor si observatorul Valentin Alexandru s-au consultat telefonic cu presedintele LPF, Dumitru Dragomir, aflat la tribuna oficiala, s-a decis ca meciul sa continue, cu amendamentul ca acesta era un ultim avertisment, in caz ca incidentele vor continua partida urmand sa fie suspendata. La final, meciul a fost prelungit cu noua minute.