Portarul lui FC Arges, Bogdan Vintila, a gresit incredibil in trei situatii in meciul de ieri, ultima data decisiv. La final, din greseala, s-a urcat in autocarul oaspetilor

Dupa succesul obtinut in extremis la Galati, 1-0, Cirtu si ai sai aveau nevoie de o victorie in fata Pandurilor pentru a simti, fie si doar pentru o zi, ameteala podiumului. "Ce tie nu-ti place, altuia nici atit", a fost mesajul lui Viorel Hizo pentru antrenorul gazdelor.

"Dulaul" a aplicat reteta patentata in Divizia A de "Sorinaccio" si a inceput meciul cu cinci fundasi si doi mijlocasi defensivi.

Pitestenii au inceput in atac si au ratat de trei ori in primele zece minute, prin Nastasie (2,7) si Tanasa (9). Vintila anunta dezastrul iesind aiurea inaintea lui Vintilescu, dar virful gorjenilor n-a reusit reusit sa profite. A facut-o insa Disney, exact dupa o ora de joc. La o centrare obisnuita, portarul cu prenume de riu a asteptat naiv ca mingea sa-i pice in brate si congolezul l-a taxat.

Mai aspru si-a sanctionat Vintila colegii, pe care i-a lasat cu buzunarele goale, si suporterii, care visau deja la locul trei. Sa ai probleme cu inima si sa-i rotesti in poarta pe Preda si Vintila. Suna a masochism din partea lui Cirtu.

Salomir n-a dat un penalty pitestenilor

Arbitrul partidei, Marian Salomir, a ignorat solicitarile de penalty ale gazdelor, dupa o intrare asupra lui Prepelita petrecuta in minutul 87. "Centralul" dictase lovitura de pedeapsa din care pitestenii au invins la Galati, etapa trecuta, in acelasi minut. Ieri, el a plecat de la stadion imediat dupa sfirsitul jocului, dar a fost nevoit sa se intoarca, pentru ca isi uitase bagajele.

Banner pro-Popescu interzis

Galeria lui FC Arges pregatise pentru meciul de ieri un banner pe care au scris "Pentru un fotbal mai curat / Popescu la FRF inscaunat". Dovada de sustinere fata de fostul international nu a fost pe placul observatorului Doru Neagu, care le-a interzis suporterilor sa afiseze mesajul.

Cum s-a motivat Disney

Cu o seara inaintea meciului, secretarului general al Pandurilor, Daniel Baloi, i-a adus congolezului Disney citeva ziare care apar in judetul Arges. Inaintea meciului, jurnalistii l-au atacat in termeni duri pe atacantul care a evoluat sezonul trecut in Divizia B, la International Pitesti: "Disney reprezinta doar o cantitate neglijabila.

Daca ar fi avut valoare, in mod sigur ar fi fost remarcat de FC Arges in timpul perioadei petrecute la International". "Lasa, ca le arat eu!", a replicat Disney.