Steaua si Rapid, echipele romanesti care au avut o comportare excelenta in Cupa UEFA au fost invinse duminica de CFR CLuj, respectiv Gloria Bistrita. Dinamo, aflata la un pas de eliminare din UEFA, mentine acelasi ritm ridicat in campionat. Victoria cu 2-1 de la Vaslui mareste avansul in clasament al dinamovistilor la 5 puncte fata de Steaua.

Ardealul interzis

Dupa ce a contribuit decisiv la titlul cucerit de Steaua in sezonul trecut, Dorinel Munteanu ii poate sufla lui Meme Stoica bucuria de a fi din nou campion. Vivace si nemiloasa pe arenele europene, formatia lui Protasov a fost o gluma proasta ieri la Cluj, incapabila sa mentina acelasi ritm de la Genoa.

Organizati excelent de Dorinel, clujenii au lovit in plin in minutul 9: Fl. Dan a sutat de la 14 metri lateral stinga si Coroian a impins balonul in plasa din careul mic. Steaua nu a fost capabila sa riposteze decit prin Lovin (15) si a avut noroc ca nu a mai primit gol pina la pauza.

Tilinca a profitat de o pasa gresita a lui Ghionea, a scapat singur in careu, dar n-a avut tupeu sa traga si mingea a ajuns in bratele lui Hamutovski (33). Anca a trecut si el pe linga golul doi in prelungirile primei reprize, balonul expediat de "Caniggia" fiind deturnat in corner de Hamutovski.

Steaua a fost mai sigura dupa pauza, a impins jocul, dar Iacob (69, 75) si Bostina (73) n-au reusit sa-l invinga pe fostul lor coechipier, Martin Tudor. Chiar daca pot invoca si greseli de arbitraj, sefii Stelei nu pot scuza astfel infringerea.

Titi Dumitriu nu vorbea in van: cu Dorinel antrenor-jucator, Steaua ar fi ajuns in Liga Campionilor, si nu in grupele UEFA.

GRIJI

„Titlul nu e jucat"

Stelistii s-au aratat ingrijorati de faptul ca distanta fata de Dinamo s-a marit la 5 puncte. "Sint 5 puncte, dar se joaca", a spus MM, in timp ce Gigi Becali a declarat: "Si eu ce sa fac daca Dinamo s-a desprins? Mai sint 18 etape de jucat, deci mai e timp destul sa revenim". / Dan Udrea

Gloria Bistrita-Rapid 2-1

Revolutie la Bistrita

Sabau si Gloria au invins Rapidul, 2-1, reusind doua goluri in ultimele 15 minute

Giulestenii au venit in fieful lui tata Jean cu argumentul unui deceniu de invincibilitate la Bistrita. Respectul pentru istorie al inventatorului tuturor alifiilor a fost pus intre paranteze de Sabau, antrenorul care predica pe meleaguri bistritene reabilitarea adevarului.

Cu un singur virf, Negrean, si cu respectul cuvenit unei formatii aproape de primavara europeana, Gloria a surprins pe contraatac in prima parte. Negrean (9) a marcat din 3 metri, insa asistentul Buzarnescu a semnalizat pozitia de ofsaid a atacantului.

Rapidul n-a miscat in front, dar, in minutul 39, "centralul" Corpodean a dictat penalty la duelul intre Rus si Niculae.

Fundasul Gloriei isi facea scirbit cruci cind arbitrul i-a asezat lui Ilyes mingea la punctul cu var, pentru 1-0. Mataniile lui Rus si-au facut efectul in a doua parte, cind Gloria s-a aruncat orbeste in atac. Negrean (49), Tirnavean (52, 65, 70) si Sarmasan (56) s-au jucat cu nervii Motului.

Doua trasoare expediate de Sarmasan (75) si Paduretu (90A1) au intors insa rezultatul, aruncind publicul bistritean in picioare. Si, surprinzator, scandind numele unei echipe care, si pentru cei mai patimasi sustinatori, avea rezonanta unui pacat.

S-a intors Colt Alb

Despartite de o eternitate in clasament, Vasluiul si Dinamo si-au aruncat ieri, mai bine de o ora, lovituri de la egal la egal. In elanul lor curajos spre prima victorie in Divizia A, gazdele s-au aruncat de la inceput spre poarta adversa, avindu-l pe Frunza in rol de jolly-joker.

Cu moralul la pamint dupa episodul Levski, ciinii s-au clatinat, dar Gaev (18) si Daouda (43) s-au dovedit adevarati ingeri pazitori, la ocaziile la capatul carora s-a aflat risipitorul Claudiu Raducanu. Acelasi atacant dezordonat, parca certat cu mingea, chiar si cind e la un pas de gol.

Diferenta de valoare si-a spus cuvintul la mijlocul terenului, acolo unde dinamovistii au opus entuziasmului luciditatea si calmul. Bratu (35) s-a lovit insa prima oara de Haisan, si el in zi de gratie.

Si la reluare, tot vasluienii i-au impins pe dinamovisti spre o aparare disperata. Aproape un sfert de ora, moldovenii au crezut ca pot pune lesa liderului. Aceiasi Gaev si Daouda au salvat Dinamo de rusine. Luati de val, vasluienii au inceput sa lase insa tot mai multe spatii in defensiva.

Cind Ionut Badea nu a mai reusit sa se multiplice, Plesan a dat prima lovitura (68). Ghinionistul Raducanu (75) a fost la o palma de egalare, Daouda a fost peste tot, chiar si pe linia portii.

Alergind dupa egalare, gazdele au fost surprinse, logic, pe o contra-scoala, la capatul careia celalalt Claudiu, Niculescu, (80) n-a iertat, lovind decisiv. Reusita lui Badea, din final, n-a mai avut decit darul unor sperante desarte. Stadionul aplauda.

Erau insa doar aplauze triste, la gindul ca Vasluiul a trecut iar pe linga un rezultat mare.