Greva profesorilor continua

de     HotNews.ro
Vineri, 18 noiembrie 2005, 0:00


Cadrele didactice vor continua greva generala si saptamana viitoare. Sindicalistii au luat aceasta decizie dupa discutiile purtate, vineri, cu reprezentantii Executivului, relateaza agentiile internationale de presa. La finalul negocierilor, ministrul de stat, Gheorghe Pogea, a reafirmat ca oferta Executivului ramine aceeasi: o majorare salariala de 8 la suta pe 2006.

Presedintele Federatiei Sindicatelor din Invatamant "Spiru Haret", Gheorghe Izvoranu a declarat pentru Radio Romania ca Guvernul nu este de acord cu majorarea salariala.

Presedintele Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamint, Aurel Cornea a afirmat, la randul sau, ca la inceputul saptaminii care urmeaza, va avea loc o intilnire a celor patru federatii si se vor hotari actiuniile viitoare.

In acelasi timp, Guvernul s-a angajat, printr-o noua forma a acordului propus sindicatelor din invatamant, sa elaboreze, pana la 15 aprilie 2006, un proiect de lege privind salarizarea personalului bugetar, care sa intre in vigoare la inceputul anului 2007.















5836 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt de acord cu greva profesorilor (Miercuri, 16 aprilie 2008, 17:30)

    toni [anonim]

    Nu sunt de acord cu aceasta greva. Se interviu doar celor de gradinita. De ce nu se spune cat castica un profesor de matematica. De ce nu se spune de spaga care se cere in licee sau de meditatii. Daca nu faci meditatie la prof. respectiv risti sa ramai repetent. Asta de ce nu se spune, dar bani cer. Intradevar sunt si unii amarati. Va multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Duminică, 2 noiembrie 2008, 16:50)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui toni

      te-a intrebat pe tine cineva ceva ?? parerea mea .. este ca greva profesorilor este binevenita .. pentru ca eu am profesori .. ca sunt in scoala de la ora 8 dimineata .. pana la ora 10 seara .. si au un salariu prost .. asa ca nu te mai baga .. unde nu iti fierbe oala .. eu sunt elev la seral .. si cunosc profesorii de la mine din scoala .. si sunt acolo de dimineata .. pana cand au ore cu nou .. adica seara ..
    • 0 (0 voturi)    
      profesorii au dreptate (Luni, 3 noiembrie 2008, 21:42)

      Mika [anonim] i-a raspuns lui toni

      cum comentati faptul k un profesor are 12 ore peste norma si castiga pe aceste ore doar 48 ron?si acesti bani sunt impozabili...............e absurd cum pentru orice altcva statul are bani dar pentru profesori nu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... profesori au dreptate.... (Joi, 30 octombrie 2008, 8:04)

    simona [anonim]

    au dreptate sa faca greva stau ore intregi si se chinuie cu noi sa ne invete carte cnd isi puteau alege o meserie mai buna ,dar lea placut sa munceasca cu copii si sa fie mandri de munca lor care la un moment dat se va vedea ,.. au gresit cu ceva?. dar parlamentarii ce fac ca sa aiba atatia bani ? nimeni nu se gandeste .. ii fura bani parintilor nostri sa isi ia masini cat mai bune .. sa isi faca viata cat mai usoara in timp ce alti muncesc din greu sa castige macar 5% din ce castiga ei .. ....
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu le dea nici o marire, dar... (Joi, 30 octombrie 2008, 10:53)

    miculae berea [anonim]

    Sa faca schimb de locuri, profesorii cu parlamentarii. Cu profesorii pe post de parlamentari ne vom asigura o politica adevarata. In felul acesta nu vor mai dori nici ei mariri de salarii. Insa ce ne facem cu invatamantul oameni buni? - parlametarii pe post de profesori, aici e o problema destul de sensibila.
    Ar mai fi o solutie, ca cei care fac politica sa nu mai primeasca absolut nici un beneficiu de la stat, totul sa fie dat profesorilor. In felul asta ne vom asigura ca generatiile viitoare vor avea parte de o educatie corespunzatoare pentru a deveni parlamentari de succes care vor da marii de salarii profesorilor, etc.
    Un profesor bun castiga cat 10 parlamentari, de... daca a invatat carte.
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea este ca: (Luni, 3 noiembrie 2008, 10:26)

    HMM [anonim]

    Ganditiva un pic...o femeie care face un pic de curatenie la o firma de gaz,mai mult primeste ca profesorii...si inca guernul nu este de acord:(
  • 0 (0 voturi)    
    SOLUTIA (Luni, 3 noiembrie 2008, 13:06)

    Bogdan_V [anonim]

    Solutia ar fi ca cei care cred intr-adevar ca profesorii au dreptate sa iasa in strada maine impreuna cu ei si sa-i sustina.

    Trebuie sa vada mincinosii care-si voteaza de doua ori pe an mariri de salariu ca NOI AVEM PUTEREA!
  • 0 (0 voturi)    
    greva (Luni, 10 noiembrie 2008, 18:31)

    miha [anonim]

    intr-adevar, alaturi de spaga ce o primesc pt note se mai adauga si meditatiile...ca de...trebuie sa-si castige de undeva painea....dar merita oare aceste mariri de salarii?.....au vrut sa fie motivati de salarii de fiecare data cand au facut greva....dar au meritat "motivarile astea"?...deloc...se preda din ce in ce mai prost, materia e de la an la an mai incarcata, si la ce bun?.....doar asa....ca sa aiba si ei ce face?...sa nu se plictiseasca...serios.....sunt nesimtiti.....cer bani....dar munca....? se ocupa cineva de elevi ? NIMENI.....sau pardon...doar acei profesori care intr-adevar se pot numi profesori....in rest.....sunt jalnici
  • 0 (0 voturi)