Situatie fara precedent in Senatul Romaniei

Nepoata Noricai Nicolai a votat in locul unui senator

de D.M., L.P     HotNews.ro
Miercuri, 26 aprilie 2006, 0:00





Documente:
Votul din Senat
(26.04.2006) WMV

O persoana straina, despre care senatorul liberal Norica Nicolai a declarat ca este nepoata sa, s-a aflat miercuri in plen si a votat o lege aflata pe ordinea de zi a Senatului. Camerele de luat vederi au suprins ca tanara ocupa un fotoliu de parlamentar, cu o cartela de vot in mana.

Senatorul Norica Nicolai a declarat jurnalistilor ca persoana prezenta in sala nu a votat. „Este o nepoata a mea si cu asta basta! Intra lumea in sala de plen, din punctul meu de vedere nu este nici o problema. Nu va priveste cine este. Imi asum eu raspunderea", a incercat Norica Nicolai sa minimalizeze incidentul.

Conform listelor, aceasta persoana a votat in locul unui alt liberal, Serban Stratila, care la randul sau nu a fost prezent in sala. Foarte relaxat Stratila se afla la bufet unde isi bea linistit cafeaua.

„Nu comentez, lasati-ma sa-mi beau cafeaua. Eu nu pot sa cred lucrul asta", a spus liberalul.

„Nepoata", Noricai Nicolai - conform unor surse din Parlament, este de profesie jurist. La asaltul jurnalistiilor aceasta a afirmat ca nu a votat, ci doar a vrut sa vada „cum sunt butoanele".

Senatorii au facut front comun sa musamalizeze incidentul. Vicepresedintele Senatului ,Teodor Melescanu a ajutat-o pe „vinovata" sa iasa pe usa din spatele prezidiului. Melescanu a explicat ca ruda lui Nicolai nu a folosit cartela, ci a stat doar la pupitrul senatorului Nicolai.

Vicepresedintele Senatului a recunoscut ca nu stia ca exista o prevedere in Regulamentul Senatului, care sanctioneaza o astfel de situatie.

„Cine stabileste ce e normal?!? Care e problema?!? Eu am facut un lucru bun, pentru ca daca s-a iscat o discutie am luat cartela pentru ca sa nu mai fie aceste discutii", a explicat Melescanu.

Presedintele Senatului, Nicolae Vacaroiu a declarat ca este inadmisibil sa se intample asa ceva. O sa se discute in Biroul Permanent, iar "regulamentul Senatului precizeaza clar ca o persoana straina nu are voie nici in sala si cu atat mai putin sa voteze" a explicat Vacaroiu


Si senatorul liberal Puiu Hassoti s-a aratat revoltat. Hassoti a declarat ca aceasta situatie se va discuta in cadrul Aliantei „Este ceva extrem de grav ca cineva sa intre in aula si sa voteze. Cred ca se fac vinovati toti cei care au vazut acest lucru si nu au luat atitudine"

Nepoata Noricai Nicolai „si-a exercitat votul" exact la o propunere a controversatului senator Marius Marinescu. Initiativa lui Marinescu viza propuneri pentru modificarea Codului Fiscal, dar a fost respinsa de senatori.

Intr-o declaratie pentru Realitatea TV, Paula Ivanescu - chestor in Senat din partea Partidului Democrat, a precizat ca nu a sesizat prezenta in sala a unei persoane straine, mentionand ca este vorba de "o greseala regretabila din partea unui jurist de talia Noricai Nicolai".

Paula Ivanescu a mai spus ca cel mai rau lucru care i se poate intampla, in acest caz, senatorului PNL Norica Nicolai este un avertisment public scris.



















1856 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cod penal ? (Joi, 27 aprilie 2006, 9:17)

    elf [anonim]

    daca analizezi faptele, codul penal zice ceva ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva cu votatul (Joi, 27 aprilie 2006, 9:29)

    De aiurea [anonim]

    De comentat !! Imi face sila sa mai comentez ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    stiti ce munceste votanta??? (Joi, 27 aprilie 2006, 9:45)

    sonny [anonim]

    votanta lucreaza la Oficiul de Prevenire si Spalarea a Banilor.este o d-na care aplica legea (amenzi ,chestii deastea)
  • +1 (1 vot)    
    Ce inseamna sa pierzi contactul cu realitatea si sa ti se urce la cap ! (Joi, 27 aprilie 2006, 10:03)

    Adrian [anonim]

    Atunci cind Tariceanu a luat-o in brate si a impus-o sefa peste femeile liberale, ( ptr. ca Mona Musca a avut demnitatea ( nu curajul ) sa spuna si sa faca ce ar fi facut orice om de bun simt si posesor al unei coloane vertebrale ), a ridicat-o acolo de unde lume si muritorii de rind se vad altfel. Ba mai mult tot Tariceanu a asmutit-o la gitul lui Basescu ! Si astfel femeia a prins curaj vazind ca are sustinerea sefului, ca-i serveste interesele in mod direct, s-a simtit om important. Si de aici nu a mai fost decit un pas " pina sa se urce .... in copac " si astfel sa poata raspunde cu asemenea tupeu si nesimtire la intrebarile ziaristilor, de parca o tara intreaga ar fi fost chioara, iar legea ar permite astfel de incursiuni Plenul Senatului si sa voteze oricine.
    Oameni buni, nesimtirea ca si prostia, au fete nabanuite, iar noi le votam si asta primim !
    Cine urmeaza ???
    ..........
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarata democratie - propunere (Joi, 27 aprilie 2006, 10:04)

    Nicica Norolai [anonim]

    Se pare ca e destul de simplu sa fii parlamentar in Romania. Propunerea ar fi sa extindem acest sistem de vot la scara larga - aleatoriu sa fie alesi un numar de cetateni ce vor vota diverse legi. In felul asta scutim salariile parlamentarilor (ca sa nu mai pomenesc de pensii si alte avantaje, iar Dl Stratila nu va fi afectat de consumul excesiv de cafea).
    Regula ar fi simpla (fiecare cetatean al Romaniei ar putea primi o invitatie la o anumita data pentru a vota o anumita lege).
    :-)
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai mira pe nimeni atitudinea ''alesilor'' (Joi, 27 aprilie 2006, 10:09)

    ip [anonim]

    Domnilor parlamentari nu ne mai mira nimic,meritam din plin tratamentul pe care il aplicati poporului.Sfidator este ca in aula parlamentului au acces si se bataie in voie tot felul de cocote,nepoate si alte creaturi demne de dispret.Sa va fie rusine pentru felul in care mancati banii publici nefacand absolut nimic,decat o mimare jalnica.Rusine fata de cei luati de ape si nevoiti sa ia drumul bejeniei.Sincer sper ca macar acum sa va fie rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    nepoata Norica Nicolai (Joi, 27 aprilie 2006, 10:30)

    MIHAELQA [anonim]

    Daca ar fi vot uninominal ,nu ar mai exista astfel de situatii; fel si fel de toape intrate in parlament la gramada au impresia ca suntem sclavii lor si ne sfideaza; nu este singura care afiseaza o astfel de atitudine;
  • 0 (0 voturi)    
    Acum e cazul sa vedem reforma in justitie (Joi, 27 aprilie 2006, 10:38)

    Tetelu [anonim]

    Faptele sunt clare, si incalca prevederi clare ale regulamentului senatului (Introducerea de persoane straine in sala, pentru dna. Norica Nicolai) si codului penal (pt dna. care a votat). Cred ca asta e un prilej foarte bun sa vedem cum actioneaza justitia reformata in Romania, si sa vedem aplicate pedepsele maxime pentru faptuitoare (pentru a stabili un exemplu care sa descurajeze asemenea fapte in viitor). Oarecum, am banuiala ca nu o sa li se intample nimika, ceea ce poate duce la adoptarea votului nominal pentru senat si camera; cand esti direct respunzator in fata celor care te'au votat, altfel judeci lucrurile.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine dra' a vazut ca a votat? (Joi, 27 aprilie 2006, 10:59)

    SOV [anonim]

    Oameni buni, a vazut cineva ca a votat?
    Nici la TV, nici in clipul de aici nu se vede ca ar fi votat. Spuneti ca a stat pe scaunul nu stiu cui, ca s-a jucat cu nu stiu ce cartela dar nu ce nu se vede. Aha.... nu era senator.... dar cine a filmat era oare membru al senatului? Sau femeile de serviciu sau personalul tehnic administrativ?
    Se vaneaza atat de mult senzationalul cu orice pret incat e bine sa crezi doar ce vezi si nu ce iti baga pe gat nu's ce reporter frustrat.
    Si parca stiam ca orice persoana majora este singura responsabila pentru faptele sale. Legaturi gen "nepoata, vecina, cunoscuta, fosta colega de liceu" a nu stiu cui sunt cel putin fortate. Sau tendentioase. Sau motiv pentru Adrian de la 4 sa construiasca o teorie aiuristica.
  • 0 (0 voturi)    
    nepoata noricai nicolai (Joi, 27 aprilie 2006, 11:54)

    aurelia [anonim]

    daca este adevarat ar trebui ca dna senator Norica Nicolai sa aiba demnitate si sa-si dea demisia din senat.
  • 0 (0 voturi)    
    nepoata Noricai Nicolai (Joi, 27 aprilie 2006, 12:39)

    FLOTA [anonim]

    Mai stiu eu vreo douazeci de milioande de romani care vor sa vada cum functioneaza butoanele din Parlament. Ce dracu, mai, chiar n e prostesc astia pe fata! De cand poate orice parlamentar sa-si aduca rudele in plen, de parca ar fi vanzatoarele de la Gostat care nu au avut cu cune sa-si lase copii acasa si iau luat cu ele. Apropo, pentru SOV: frustat sau nu, reporterul din sala aceea are acreditare, are legitimatie de acces in piept si cu toate astea tot nu are voie sa se aseze pe fotoliile parlamentarilor, ci in niste loje special amenajate. Dar mai ales nu au in posesie o cartela de acces la sistemul de vot!
  • 0 (0 voturi)    
    Acum e cazul sa vedem reforma in justitie (Joi, 27 aprilie 2006, 12:48)

    Tetelu [anonim]

    Faptele sunt clare, si incalca prevederi clare ale regulamentului senatului (Introducerea de persoane straine in sala, pentru dna. Norica Nicolai) si codului penal (pt dna. care a votat). Cred ca asta e un prilej foarte bun sa vedem cum actioneaza justitia reformata in Romania, si sa vedem aplicate pedepsele maxime pentru faptuitoare (pentru a stabili un exemplu care sa descurajeze asemenea fapte in viitor). Oarecum, am banuiala ca nu o sa li se intample nimika, ceea ce poate duce la adoptarea votului nominal pentru senat si camera; cand esti direct respunzator in fata celor care te'au votat, altfel judeci lucrurile.
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Joi, 27 aprilie 2006, 12:55)

    misuu [anonim]

    Eu cred ca senatorii ar putea sa puna mana sa voteze ca pe viitor in astfel de cazuri persoana in cauza sa primeasca si salarul de senator care i se cuvine.... doar a prestat munca de senator, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    cum se pune problema (Joi, 27 aprilie 2006, 13:41)

    vasile goldis [anonim]

    problema adevarata e ca in aula senatului romaniei poate intra oricine, fara acreditare, fara a fi controlat. poti fi ruda lui tata peste, daca in secolul XXI se intampla asa ceva in romania, e revoltator. in acest caz nu e vorba de ceva senzational pentru presa. intr-o tara civilizata, senatorul norica nicolai ar fi fost nevoita sa-si paraseasca fotoliul.
    cat despre codul penal, chiar credeti ca scrie in el cum se "trateaza" toate situatiile tampite?
    domnule sov(de la sorin ovidiu vantu?) mai lasati-ne cu fanatismul dvs pentru actuala putere. daca era senator psd era vai si amar de mama lui, nu este asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Nepoate si matusi (Joi, 27 aprilie 2006, 13:41)

    teora [anonim]

    Nesimtirea lor ar trebui sa conduca la dispretul nostru. Si pentru ca prin vot uninominal nu putem, ar trebui prin lipsa de la vot, chiar daca nu vor intelege sau nu vor dori sa inteleaga!
  • 0 (0 voturi)    
    BATAIE DE JOC (Joi, 27 aprilie 2006, 13:52)

    Nu are rost [anonim]

    Parlamentul Romaniei este o bataie de joc la adresa oamenilor. Isi vad de treaba lor ca sa isi faca manevrele specifice pentru stabilirea bunastarii personale si a relatiilor.
    Pentru putinii care nu fac parte din categoria de mai sus imi pare rau ca stau printre javre.
  • 0 (0 voturi)    
    nepoata noricai (Joi, 27 aprilie 2006, 14:27)

    jamal [anonim]


    tiganie ca peste tot in romania. liberalii m/au pierdut de mult ca alegator, dar acum chiar imi vine sa le dau un pumn in mutra. idiotii dracului...
  • 0 (0 voturi)    
    nepoate la votare (Joi, 27 aprilie 2006, 14:53)

    tartacuta virginia [anonim]

    interesant ar fi sa stim-ce lege era pe rol atunci?
  • 0 (0 voturi)    
    harcea-parcea... (Joi, 27 aprilie 2006, 16:05)

    florinas [anonim]

    ca la noi la nimenea...n-ai sa vezi nicaieri in alta tara pe cineva sa intre in parlament asa usor ca la noi...norica noastra parca ar fi intrat intr-un magazin alimentar in parlament...oricum...ceva e putred la mijloc...parlamentarii astia se joaca am impresia...mie mi se par niste marionete...in fond...ei nu fac aproape nimic...sper ca sunteti de acord........
  • 0 (0 voturi)    
    Oamenii politici!!! (Joi, 27 aprilie 2006, 16:37)

    Che [anonim]

    Nu vreau sa par radical, dar ar trebui impuscati toti. Asta asa ca nu s-ar mai fi intamplat in trecut, cu scarbosi de "politicieni". Alora le zicea nobili shi am impresia ca faceau cam ce fac si parlamentarii nostrii shi pana la urma or sa culeaga ce au semanat!
    P.S. "Unde esti tu Tepes doamne"
    P.S.1 Nu mai exista onoare in tara asta.
    P.S.2Cam atat dar pana la urma IO cu cine votez?
    • 0 (0 voturi)    
      obiectiv (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 8:40)

      todor [anonim] i-a raspuns lui Che

      Nu trebuie sa ne mire asa tare orice.
      Sunt fapte la care ar trebui sa ne asteptam.
      De Norica nu trebuie sa ne miram asa de tare si mai ales nu trebuie sa o punem la inima si sa ne umplem de rautati. Sigur se intampla si la alti si nu din cauze de lipsuri de educatie sau alte lipsuri radicale. Atata tim cat sunt masini vaor fi si accidente .Problema e sa se inteleaga fenomenu si incet,ca repede nu se poate,sa decanteze viata si sa fie un pic mai bine.
      Nu se compara cu perioada de dinainte,e greu dar atuncia,inainte,era foarte geu. Mare diferenta!
  • 0 (0 voturi)    
    Nepoata Noricai Nicolai a votat in locul unui senator (Joi, 27 aprilie 2006, 22:41)

    adrian_m [anonim]

    Raspundere politica inseamna DEMISIE.
    Este singurul mod in care un om politic poate raspunde la un astfel de incident.
  • 0 (0 voturi)    
    identitatea nepoatei (Duminică, 7 mai 2006, 23:05)

    ion [anonim]

    Se numeste anca hanes -manea dupa sotul sau avocat ,decedat , fiul unui fost primar din tandarei ,tatal a fost director la fabrica de amidon tandarei, decedat si el .
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptatea la romani (Vineri, 19 mai 2006, 9:53)

    Tudor [anonim]

    Nu stiu daca exista vre-o lege impotriva cuiva care nu are drept de vot in senat, dar sigur exista lege impotriva votarii fara ca respectivul sa aiba drept de vot.Ceva de genul ca la alegeri.Si din cate stiu se pedepseste foarte tare.Dar ca tot timpul asta nu e valabil si pt alesii nostri.Cat despre pedepsirea lor prin neprezentare la vot, nici asta nu e o solutie,caci castiga multe procente Maghiarii.Si chiar nu vreau sa traiesc intr-o tzara condusa de straini.Asa ca data viitoare votez cu PRM-ul.Poate macar or fi mai nationalisti.
  • 0 (0 voturi)    
    hai norica si ne-arata, maai (Sâmbătă, 20 mai 2006, 16:53)

    perpulissov [anonim]

    cum vota a ta nepoata, maai-maai
  • 0 (0 voturi)    
    Solutia: VOT UNINOMINAL pentru Parlament! (Joi, 25 mai 2006, 11:02)

    Dan [anonim]

    Acesti indivizi din parlamentul tarii nu ar trebui sa fie platiti din banii nostri ci ar trebui sa plateasca pentru a fi acolo! E drept ca platesc dar la alti indivizi la fel de incompetenti si corupti ca ei.

    Normal ca fug de votul UniNominal.
    Daca s-ar vota asa nu ar mai intra toti infractiorii in Parlament !