Sorin Ovidiu Vantu a achizitionat grupul Catavencu

de     HotNews.ro
Luni, 29 mai 2006, 0:00


Trustul de presa Realitatea Media, al carui actionar majoritar este omul de afaceri Sorin Vantu, a finalizat luni negocierile cu grupul de presa Catavencu pentru achizitionarea pachetului majoritar de actiuni. Tranzactia, despre care nu au fost oferite amanunte financiare, este una dintre cele mai spectaculoase achizitii pe piata de media din Romania.

Noul grup media spera ca la sfarsitul anului 2006 sa aiba o cifra de afaceri de peste 30 de milioane de euro si sa fie unul dintre cele mai importante de pe piata de media din Romania.

"Fiecare dintre actionarii grupului Catavencu, respectiv Regent House, redactia Catavencu si Sorin Matei, si-a vandut partea sa, iar acum nu ne dorim decit sa dezvoltam cu succes noul grup", a declarat pentru HotNews Doru Buscu, redactor-sef la Academia Catavencu si director editorial la Cotidianul.

"Intre Realitatea TV si produsele majore ale grupului Catavencu, exista o puternica afinitate de public. (...) Asa incat, o viziune comuna in proiectarea continutului si distributia lui prin canale variate, reprezinta o miscare logica.

Practic, azi, piata media asista la fondarea unei largi federatii de brand-uri premium", a mai spus Buscu.

Directorul general al Realitatea Media SA, Sorin Enache, a declarat ca "sinergiile de business si viteza de dezvoltare vor permite, probabil, cea mai spectaculoasa crestere in urmatorii 2-3 ani".

"Dupa o dinamica accentuata in ultimii cinci ani, grupul Catavencu a atins un nivel al expansiunii care cere resurse suplimentare. Si fiindca in prezent piata media este dominata de grupuri integrate, optiunea Realitatea este fireasca in atingerea obiectivelor noastre de business: forta si masa critica", a spus la rindul sau Sorin Vulpe, directorul general al grupului Catavencu.

Structura noului grup va cuprinde, pe langa diviziile de print si TV, o
noua unitate de continut, New Media, care isi propune sa ofere continut online in timp real.

"Aceasta preluare este aproape fireasca, avand in vedere specificul produselor noastre, nisa calitativa, premium, a consumatorilor de media. Piata din Romania se va maturiza rapid si segmentarea calitativa va genera cerere specifica de continut", a declarat Sergiu Toader, project manager la Realitatea TV .

Politicile editoriale vor fi specifice fiecarei unitati de continut si vor
continua directiile deja existente. Promovarea produselor, insa, se va baza pe strategii comune si pe pachetele speciale de vanzari.

Realitatea Media SA detine posturile de televiziune “Realitatea si The Money Channel

Grupul de presa Catavencu editeaza in prezent publicatiile Academia Catavencu, Cotidianul, Aventuri la Pescuit, Bucataria pentru toti, Superbebe, reteaua B-24-FUN, Idei in dialog, Investitii si profit, Le Monde Diplomatique si detine reteaua radio Guerrilla.















807 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    curat catavencu (Luni, 29 mai 2006, 21:13)

    vantuletzu' [anonim]

    incredibil!!! mai bine-l lua ion iliescu... puah
  • 0 (0 voturi)    
    Pierderea identitatii nationale. (Luni, 29 mai 2006, 21:26)

    Silviu [anonim]

    Rusine pentru cei care se dau asa vinduti.Practic,un infractor de drept comun a cumparat aproape toate publicatiile si mijloacele mass media din Romania.Iar ciinele latra dupa cum ii ordona stapinul care ii da mincare.Cum stam cu independenta presei ?? Declar public ca nu voi mai cumpara un ziar rominesc !! Au ajuns toate de kkt! Pacat.Dar asta e ,,balcanismul"!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Curat murdar!!!! (Luni, 29 mai 2006, 21:54)

    Un Fost Cititor [anonim]

    Dupa zeci de pagini de dezvaluiri, de analize, anchete in care au fost dezvaluite ingineriile financiare concepute si aplicate cu mult har de catre SOV...Grupul Catavencu depune armele in fata zeului $...
    Dar "TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!!"

    Curat murdat fratilor!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ma intreb... (Luni, 29 mai 2006, 21:59)

    Iana [anonim]

    Dl. SOV are un umor aparte...cam negru, ce-i drept, pe ici-pe colo, pe la mansetele (foste) albe ale unor inginerii...de tip alba-neagra; dar tot umorul negru i-a consacrat si pe catavenci....deci, la mai mare - s-au gasit, cum s-ar zice. Misto nunta, dar cam acra coliva :(((. De urmarit daca pe termen mediu si lung se vor produce ceva skimbari in politica editoriala; pe termen scurt, n-as crede - ambii miri sunt, prdon, curve batrane si nu fac greseli puerile.
  • 0 (0 voturi)    
    SOV (Luni, 29 mai 2006, 22:23)

    Ion [anonim]

    A inceput vantu sa bata...
  • 0 (0 voturi)    
    Catavencu (Luni, 29 mai 2006, 23:31)

    Marius [anonim]

    Rusine!Credeam ca Academia Catavencu va ramane un saptamanal independent.Era singurul pe care-l citeam..
    Vantu' in loc sa fie in puscarie se joaca de-a magnatul.
  • 0 (0 voturi)    
    E chiar asa oare? (Marţi, 30 mai 2006, 0:11)

    A. Dandanache [anonim]

    Si ce o sa mai citim in catzavencu? glume cu chelneri care primesc bacsis? sunt convins ca multa lume o sa renunte la ziar din cauza scirbei... la mai mare...
  • 0 (0 voturi)    
    Ingropat de viu in cimitirul vesel (Marţi, 30 mai 2006, 0:19)

    gugu [anonim]

    http://www.retronew.net/decoder/index.php?c=72
  • 0 (0 voturi)    
    ???? (Marţi, 30 mai 2006, 0:44)

    ha [anonim]

    In 2004 o doamna mi-a spus ca SOV a sustinut financiar trustul AC si ca "lista lui secu" se va opri atunci cand e vorba de anumite nume. Sa le fie de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    INCOTRO BATE VANTU... (Marţi, 30 mai 2006, 0:59)

    Costel O [anonim]

    Orice i se poate imputa lui SOV mai putin lipsa de inteligenta si de clar viziune.

    Achizitia Grupului Catavencu, a carui cireasa de pe tort o reprezinta Cotidianul, este cea mai spectaculoasa mutare de pe piata media. O mutare care aduce 100 % o bila alba patronului si o bila neagra trustului Catavencu. Si asta nu pentru ca, asa cum se tem unii, politica editoriala ar fi amenintata de vreo directie in care va bate Vantu' de aici incolo. Dimpotriva, SOV are tot interesul sa lase aceste companii sa lucreze profi pentru a arata "adevarata sa valoare" (asa cum a afirmat la "asumarea Realitatii") si a-i sterge imaginea de "posibil infractor", a carui legatura cu falimentarea FNI este pentru majoritatea romanilor ca o axioma: nedemonstrabila, dar ..."evidenta".

    Tocmai din acest motiv, unii vor renunta sa mai scrie la Cotidianul, altii sa-l citeasca. Dupa cum "Academia Catavencu" va avea o mare dificultate: a pune in dificultate propriul sau finantator fie si numai pentru a ne face sa "intelegem mai mult" enigma FNI - emblematica pentru tranzitia din Romania.

    Pentru proprietarul majoritar insa, este o mutare extrem de benefica din punct de vedere al business-ului si al acoperirii politice . SOV a sesizat oportunitatea de a avea un trust de presa cat mai complet si mai independent posibil cu care sa contracareze si sa "muste" din actualele trusturi media de top: cel al lui Sirbu, si cel al lui Voiculescu, viciate de trivialitate si parti pris politic (ultimul mai cu seama). Daca in cazul televiziunii a ales sa produca un post care sa satisfaca nevoia de stire si analiza adevarata, in ceea ce priveste presa scrisa, posibil din motive de timp, a decis sa cumpare trustul "probably the best".

    Va fi insa o provocare mare pentru acesta, si mai ales pentru promitatorul "Cotidianul". Care deunazi era "antrenat pentru sinceritate" si care va avea ceva de lucrat la imagine pentru a depasi stadiul de ziar "antrenat pentru Vantu", sau mai simplu "ziarul lui Vantu'".
  • 0 (0 voturi)    
    eu si 2-b0r9... si academia cataventu... (Marţi, 30 mai 2006, 3:20)

    bate vintu', academia'n dunga. [anonim]

    cand am vazut ca 2-b0r9 a sponsorizat o "gala" lokal kombat, am trecut rapid in pozitie de non-kombat si m-am ferit de aceasta bautura, stiind pe unde ajung o parte din banii mei. cand am citit randurile de mai sus, nu m-au luat dureri de cap, fiind sigur ca vintu nu se va implica in politica editoriala, el privind toate treburile in care s-a implicat ca pe pure afaceri si, la autoironia lui, nu m-ar mira sa bucure daca, de acum incolo, catavencu s-ar vinde mai bine scriind articole impotriva lui. sa fim seriosi, catavencu s-a detasat de forma initiala, cea care l-a consacrat imediat dupa momentele din 1989 (si situatia politica schimbandu-se in mare parte - mai putin oamenii care o creeaza ;) ) si intrase pe taramul comercial de ceva vreme, singurii oameni de acolo care ma faceau sa citesc "acel" ziar fiind dl mardale, cornel ivanciuc si eugen istodor. tot ce poate face dl vintu acum este sa intinda si mai mult pata neagra care aparuse pe gulerul camasii stimabilului catavencu. si pare ca prin aceste "palme batute" dintre actionarii grupului si dl vintu se urmeaza intocmai vorbele doamnei nutica, adica "principiul meu este sa nu am principii". hai, lasati-ma! pai, asa, unde ajungem? pe coperta revistei "one", normal... daca la 2-b0r9 n-am avut incotro (pt ca nu aveam cum sa pacalesc dopul) si a trebuit sa renunt la intreaga sticla, aici mai am o portita de protest. da, da... protest, pt ca daca sunt ferm convins ca politica editoriala nu se va schimba in mai rau,sunt "si mai" convins ca traseul celor 2,5 RON va trece pe undeva pe centura.asa ca, de acum incolo, voi prefera sa las un leu doamnei de la chiosc si sa citesc ziarul la tejghea. asta pana isi dau seama preferatii mei de la catavencu si vor protesta si ei impotriva protestului meu. ce sa-i faci? e lumea rea, dom'le! apropo, vreau sa trimit acest comentariu si celor de la catavencu.stie cineva sa-mi spuna noua lor adresa cu casuta postala din cipru? a bientot, ca-i cam tarziu si dimineata am si scoala!
  • 0 (0 voturi)    
    Vand site lui Vantu (Marţi, 30 mai 2006, 4:18)

    fics [anonim]

    http://www.morti.ro este de vanzare. Nu are pensionari morti si Fni-uri funerare dar are potential on line. Astept Vantu sa ma contacteze
  • 0 (0 voturi)    
    ce trist. (Marţi, 30 mai 2006, 6:08)

    gabi [anonim]

    Stiam ca Romania e o tara corupta dar asta sfideaza fiinta umana,ca un asemenea nimernic sa continuie sa fure munca altora,e o rusine,care ar trebui sa o simta intregul guvern roman[a am uitat ca ei sunt si mai nesimtiti],si ma mir ca inca DUMNEZEU nu a traznit in tara asta ca sa ne scape de asemenea cretini.
    Rusine sa va fie!
  • 0 (0 voturi)    
    Va sa zica mon cher ... (Marţi, 30 mai 2006, 6:46)

    Monegasc [anonim]

    Va sa zica mon cher, baietii aia pe care ii citeam cu mai multa incredere in informatiile lor decat ale altora, blow in the wind ... Boooon ... nu o sa mai citim de SOV in Catavencu, nici Petrom Service si Luca, nici de "realitati" .... Eu ma astept sa vad reclame la FNI si subiecte incendiare gen stirile de la ora 5.
    SOV e muuult prea smecher pentru timpurile astea. Si muuult prea bogat .. ca sa nu cumpere ce vrea el. Urmeaza TVR?
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari d-lui S.O.V. (Marţi, 30 mai 2006, 7:19)

    pavel [anonim]

    felicitari d-lui vintu acest om continua sa surprinda , placut , din punctul meu de vedere , ca si om de afaceri , iar pe partea cealalta , referitor la moralitatea actionarilor care au vindut , sa nu uitam ca in viata totul este de vinzare si totul are un pret ! la urma nu este decit o tranzactie ca oricare alta . felicitari inca o data d-lui vintu !
  • 0 (0 voturi)    
    Achizitia Catavencu? (Marţi, 30 mai 2006, 7:39)

    Catalin [anonim]

    Oare de ce ma tem ca nivelul calitativ al 'Academiei' va scadea? La fel, cel al cititorilor care au facut ca aceasta publicatie sa se 'dezvolte'? Sunt foarte surprins de acest lucru. Ma tem ca pagina 3 nu va mai fi aceeasi... Vom vedea.
  • 0 (0 voturi)    
    erau ultimii (Marţi, 30 mai 2006, 8:04)

    Bogdan [anonim]

    ... si uite asa dispare si ultimul ziar din rromania. Dar sa privim partea buna a lucrurilor: va fi mai putina hartie consumata ceea ce cu siguranta va avea un efect ecologic pozitiv.
  • 0 (0 voturi)    
    Adio (Marţi, 30 mai 2006, 8:05)

    dina [anonim]

    Incredibil, sa lingi unde ani de zile ai scuipat! Mie sila de presa asta! Era singurul saptamanal pe care-l mai citeam, desi in ultimul an se "varsase" usor, dar abia asteptam ziua de miercuri. Adio, Catavencu!
  • 0 (0 voturi)    
    academia catavencu (Marţi, 30 mai 2006, 8:31)

    Christian [anonim]

    in fata banului moare orice principiu, iar foamea poate ucide orice vis.
    razboiul continua/
  • 0 (0 voturi)    
    Trist (Marţi, 30 mai 2006, 8:40)

    Ovidiu Bucin [anonim]

    Ieri, cand am aflat ca s-a vandut catavencu a fost o zi trista pentru mine. De ani buni n-am mai pierdut vreun numar ....dar cred ca renunt sa-l mai citesc in cazul asta. Independenta financiara ma convingea ca sunt echidistanti......Acum sa va citesca altii mai inteligenti decat mine.
  • 0 (0 voturi)    
    Catatvencu (Marţi, 30 mai 2006, 9:07)

    Catalin [anonim]

    Domnilor,

    Academia Catavencu scade in idei si calitate de cativa ani buni (cel putin doi), chiar si fara Vantu in pupa; achizitia de catre Vantu nu va opri declinul calitativ.

    Pe de alta parte e de inteles gestul, pentru ca e greu sa rezisti pe piata media fara o televiziune in spate.
    La revedere, drum bun!
  • 0 (0 voturi)    
    Nashpa (Marţi, 30 mai 2006, 9:09)

    dreptul [anonim]

    Nashpa. Probabil toti pagubitii de la FNI vor avea abonament gratuit la Catavencu si Cotidianul...
  • 0 (0 voturi)    
    asta e... (Marţi, 30 mai 2006, 9:10)

    anonim [anonim]

    Surprinzator....Din puctul meu de vedere e ok...singura mea speranta este ca cei de la Catavencu sa nu isi schimbe, cu aceasta ocazia, politica editoriala....este singurul saptamanal din Romania pe care il citesc..si il citesc cu mare placere...
    P.S...sunt convins, insa, ca de acum inainte vor lipsi articolele acide referitoare la shefu (SOV).
  • 0 (0 voturi)    
    Zambete (Marţi, 30 mai 2006, 9:14)

    Sapiens [anonim]

    Catavencu ma (ne?) mai facea sa zambesc (zambim). Mai vesel sau mai trist... Dar totusi zambet. Dar decat sa zambesc scrashnit, mai bine nu.
  • 0 (0 voturi)    
    Ziaristii nu traiesc din vise (Marţi, 30 mai 2006, 9:16)

    Roman din Romania [anonim]

    Visele ajuta dar nu tin de foame. Si ziaristii sunt oameni si din cate stiu activitatea de presa este una ca oricare alta, din punct de vedere al nomenclatorului meseriilor sau ca obiect de activitate al unei societati comerciale...

    De ce trebuie sa credem ca (pardon) catavencii se trezec in fiecare dimineata cu unicul gand sa mai curete putin din societatea in care traim. Ei au o datorie in fata societatii, pt. ca sunt ziaristi nu-i asa?! Dar noi ce facem pt. curatirea societatii. Cumparam Cotidianul sau Academia Catavencu, ne zambim in barba ca doamna coruptia a mai primit un branci prin vreun material de presa si apoi... ne vedem de viata: primim si dam spaga, facem afaceri profitabile.

    Catavencii de ce nu au voie sa faca afaceri profitabile?! Le-am cumparat, cumva, dreptul la viata normala cu cei cativa leuti pe care-i dam pe ziarele lor? Toata lumea are voie sa faca afaceri, ziaristii nu.

    Despre SOV nu ma pronunt. Numai pe vremea lui Ceausescu oamenii intrau in puscarii pentru banuieli. Am marea banuiala ca SOV e implicat in prabusirea FNI, dar nimeni nu mi-a dat certitudinea asta. Pana la proba contrarie SOV e nevinovat. Vrem democratie sau ne intoarcem la dictatura? Pana una alta, SOV e om de afaceri. Ziaristii de ce ar fi altceva?!

    Cumva presa este institutie bugetara, de este incarcata cu atatea indatoriri sfinte fata de societate?! Ziarele platesc TVA, impozite si taxe, ca orice aprozar. Atunci de unde placerea asta de a trage presa la raspundere?

    Cand vad mania asta proletara de a condamna tot ce nu intelegem...Ce mare lucru?! Nu-ti mai place Academia sau Cotidianul, nu le mai cumperi. Ce atata tevatura?! Mai avem multe de invatat de la viata.
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva cu increderea (Marţi, 30 mai 2006, 9:30)

    De aiurea [anonim]

    Stiam eu de ce, de cativa ani buni, nu am incredere in presa si televiziune (de stiri este vorba).In general stirile sunt trunchiate, prezentate numai dintr-un anumit punct de vedere- manipulare se cheama.Am vreo 5-6 ani de cand nu mai cumpar ziare(din partea mea ar fi falimentare toate).De stirile externe prezentate nici nu mai vorbesc,acolo manipularea este si mai crasa.Si nu am scris asta,neaparat ca SOV ar fi preluat ,ce a preluat,nu neaparat.
  • 0 (0 voturi)    
    CATA-Vantu (Marţi, 30 mai 2006, 9:33)

    Eugeniu [anonim]

    O scrisoare (care-mi placea ) ...pieduta !
  • 0 (0 voturi)    
    pac! la razboiu! (Marţi, 30 mai 2006, 9:37)

    un baiat [anonim]

    nust de ce am senzatia ca vintu si-a cam bagat mortu-n casa cu achizitia asta. cred cacat avencu - nu-mi scuzati cacofonia voluntara - n-o sa fie deloc altfel dupa preluarea respectiva. ba din contra ;) eu sint tare curios daca nu i-au tras-o deja in numarul de miercuri. macar pe ici, pe colo, prin punctele esentiale. e usor de inchipuit ca ceva discutii au avut si ei prin redactia aia... nu cred c-a sarit chiar tot colectivul in sus de bucurie ca de-acuma or sa se traga de sireturi cu alde rosca stanescu si tatulici.
  • 0 (0 voturi)    
    pac! la razboiu! (Marţi, 30 mai 2006, 9:39)

    un baiat [anonim]

    nust de ce am senzatia ca vintu si-a cam bagat mortu-n casa cu achizitia asta. cred cacat avencu - nu-mi scuzati cacofonia voluntara - n-o sa fie deloc altfel dupa preluarea respectiva. ba din contra ;) eu sint tare curios daca nu i-au tras-o deja in numarul de miercuri. macar pe ici, pe colo, prin punctele esentiale. e usor de inchipuit ca ceva discutii au avut si ei prin redactia aia... nu cred c-a sarit chiar tot colectivul in sus de bucurie ca de-acuma or sa se traga de sireturi cu alde rosca stanescu si tatulici.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce? (Marţi, 30 mai 2006, 9:57)

    si eu [anonim]

    Achizitia asta banuiesc ca s-a facut pe baza unui contract, cum ar fi normal. Si mi-e greu sa cred ca acel contract presupune ca cei de la "AC" sa fie sclavi la SOV.
    Si daca s-ar intampla ca SOV sa intervina in politica editoriala... nu m-ar mira sa apara - dupa un exemplu destul de cunoscut - o noua revista : "Academia Cataveche". (Imi cer iertare lui Catavencu pentru jocul de cuvinte ce mi l-am permis!)
  • 0 (0 voturi)    
    money talks (Marţi, 30 mai 2006, 10:13)

    alexuta [anonim]

    pacat! candva nu asi crezut ca e posibil; dar asta se intampla odata de mult, cand mai credeam in lucruri bune...

    cum se va mai promova oare de acum incolo in fata cititorilor brandul "catavencu"? prin asociere cu frauda?

    cred ca este o chestiune de onoare ptr ziar sa renunte la partea cu catavencu acum; caragiale se va rasuci acolo unde e, stiindu-se plagiat

    "money talks, money talks" dragilor
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii (Marţi, 30 mai 2006, 10:13)

    dom nae catavencu [anonim]

    Romanii, oameni incercati de-a lungul istoriei se clasifica astfel:
    -optimisti: invata engleza
    -pesimisti: invata maghiara
    -realisti: invata sa traga cu arma
  • 0 (0 voturi)    
    vorbe (Marţi, 30 mai 2006, 10:26)

    napoleon bonaparte [anonim]

    cred ca nu aveti ce face,va dati cu parerea despre niste lucruri care se intampla "doar "din cauza banilor............................catavencu a murit demult,cine il mai citeste?SOV.
    Va sugerez sa va vedeti de treaba voastra ,sa faceti lucrurile sa mearga la locul de munca si nimic altceva,eu decand am renuntat la politica,social,fotbal,catavencu,tuca ,etc am devenit mai bagat si mai relaxat,chiar nu ma m-ai intereseaza.SUCCES
  • 0 (0 voturi)    
    gogoasa mileniului (Marţi, 30 mai 2006, 10:27)

    dan ionici [anonim]

    Sa va fie rusine stimati actionari! Erau si alte posibilitati de a face bani in Romania.V-ati batut joc de cei care va citesc de ani de zile!
  • 0 (0 voturi)    
    ma bucur... (Marţi, 30 mai 2006, 10:33)

    flosar [anonim]

    Am renuntat sa mai cumpar 'Catavencu' cand pretul a ajuns 2,5RON.Ma bucur ca am facut-o atunci. Pretul crestea in salturi
    de gigant,articole de calitate deveneau din ce in ce mai mici iar
    publicitatea se umflase mai ceva ca o gogoasa infuriata.
    Era singurul saptamanal care nu se putea citi on line(era nevoie de abonament) ; de-acum in colo doar Vantu....
    Pacat..
  • 0 (0 voturi)    
    Mai exista o varianta (Marţi, 30 mai 2006, 10:47)

    Mama si tata lu' Catavencu [anonim]

    Sa-mi fie iertata interventia dar mai exista o publictatie de acest gen care pare sa-si pastreze oarecum fetia, pe care "academicienii" si-au pierdut-o chiar mai demult si nu acum, ma refer la Aspirina Saracului...
    Nu stiu... poate fi o varianta la pierderea "Academiei"
  • 0 (0 voturi)    
    catavencu-scoala populara de "arta " (Marţi, 30 mai 2006, 10:56)

    mihai [anonim]

    si va deveni ziarul de partid al noului pol politic,ca doar au convietuit atata amar de capitalism din '89 pina azi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    SUPER!!! (Marţi, 30 mai 2006, 11:05)

    NEEO [anonim]

    Abia astept ziua de miercuri sa cumpar Catavencu cu Vantu pe prima pagina. Nu pot sa rateze baietii momentul!!! E cea mai tare achizitie! Felicitatri domnului Vantu!! Baietii de la Catavencu isi merita pe deplin banii primiti pe actiunii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    simplu (Marţi, 30 mai 2006, 11:16)

    Zoro [anonim]

    maine, miercuri, nu mai cumpar AC. Si asa mai string niste bani pentru Canada.
  • 0 (0 voturi)    
    Bullshit (Marţi, 30 mai 2006, 11:18)

    Teo [anonim]

    "Nu ne vindem tara!" Nu ne vindem nici macar pe noi. Demascam coruptii, scriem de misculatiile lu` Mazare, despre corturile din Vama, ironizam pe toata lumea. Dar pana la urma hai sa ne vindem.
    Este probabil cea mai subtila ironie a AC. Si-au dat singuri in cap, dar pana la urma sunt oameni. Era de asteptat ca ultima umbra de presa libera din Rromania sa dispara. Pana la urma totul este de vanzare, conteaza numai pretul. Tare as fi curios cat au castigat catavencii din aceasta tranzactie.
    Pana la urma, asa cum scria cineva mai sus, nu neaparat in aceleasi cuvinte, "e si ei oameni, trebuie sa traiasca BINE si ei". Dar ca multi alti cititori fideli ai Academiei, voi renunta sa mai dau cei 2,5 lei pe revista.
    Rusine, "onorabililor"!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine catavencu (Marţi, 30 mai 2006, 12:03)

    adi [anonim]

    Pacat, catavencu si cotidianul erau singurele ziare romanesti pe care le cumparam. acum nu-mi mai trebuie, multumesc. a, si nici radio guerrilla. rusine rusine
  • 0 (0 voturi)    
    E foame de bani, baieti! (Marţi, 30 mai 2006, 13:23)

    Dika [anonim]

    E foame de bani, baieti! e foame de bani...
  • 0 (0 voturi)    
    Catavevcu (Marţi, 30 mai 2006, 13:39)

    Adrian [anonim]

    Chiar daca, aparent, nu se va schimba politica editoriala a revistei credibilitatea ei va cadea la pamant.
    De altfel calitatea, in general, a revistei s-a cam diluat in ultima vreme. In afara catorva autori care nu au coborat stacheta (Cornel Ivanciuc, Eugen Istodor, Octav Mardale, Stefan Agopian) a incaput si multa umplutura, chiar bancuri de autobaza, cum le place catavencilor sa zica despre altii.
    Am toate aparitiile Academiei Catavencu, cred ca nu-mi lipseste nici un numar, dar nu stiu ce voi face maine, daca mai cumpar revista.
    Sigur, spun unii, si presa este o afacare, de ce n-ar fi supusa acelorasi legi.
    Motivul este, totusi. Presa (sau o anumita parte a presei) ramasese singurul for care semnala afacerile murdare si coruptia, inclusiv politica in detrimentul cetateanului si nu in folosul lui, ori, daca intra si acea „anumita parte a presei” in afaceri murdare chiar nu mai merita nici o atentie presa.
    Inca un amanunt important. Presa este considerata a patra putere in stat. Daca se prostitiuaza si aceasta, „democratia originala” canta la unison si cetateanul - curat turmentat - este indreptatit sa se intrebe „dar eu cu cine votez”.
    Pacat de sangele varsat!
  • 0 (0 voturi)    
    Habar n-am (Marţi, 30 mai 2006, 14:13)

    alx chivan [anonim]

    Habar n-am ce foloase - altele decat gadilarea propriului orgoliu - va avea SOV dupa aceasta tranzactie. Habar n-am de ce aveau Catavencii nevoie de mai multi bani pentru a sustine moralul nefericitilor romani. Habar n-am daca o sa mai cumpar sau nu "Academia Catavencu". Sper sa nu cad in melancolie de atata ignoranta.
  • 0 (0 voturi)    
    Secretul lui Polichinele (Marţi, 30 mai 2006, 14:16)

    Octavian Goga Gola [anonim]

    Mare branza de anunt!...Vantu n-a facut altceva decat sa oficializeze, practic, ceea ce se stia de multa vreme: ca a "incaltat" pe Catavenci de multa vreme. Este o chestiune absolut identica cu anuntul ce privea preluarea postului Realitatea TV. Asta e! Avem o mlastina media sane traiasca: un grup barosan in proprietatea generalului Crescent, altul in cea a unui oportunist dubios cu miasma de "Sahia" si cel de-al treilea ajuns pe mana lui Vantu, un personaj malefic ce a napastuit si a manjit tot ce se putea manji (politicieni, servicii secrete, ziaristi, mai nou si ochiul si timpanul nostru, al tuturor). Nu stiu cum se simte Turcescu atunci cand da bile albe si negre invitatilor de la Realitatea TV sau cand Ivanciuc vine cu dezvaluiri beton, erijandu-se in justitiar...Sa va fie de bine argintii, baieti, bafta cu tirajele, adio cu credibilitatea.
    Altfel, putem citi linistiti "National Geografic" si putem comuta pe "Animal Planet"...
  • 0 (0 voturi)    
    un contabil excroc si viclean (Marţi, 30 mai 2006, 14:16)

    ionescu [anonim]

    ca sa vedeti cum un contabil excroc si viclean,cu ajutorul unui 'pretin' de la sri,unui 'cocos' inchipuit (%),unei mari valori gazetaresti(&TRU),unei gasti de mistocari frustrati(AC) si a altor 'negrisori' de ocazie(restul 'marelui trust media') are pretentia (de handicapat) de a 'forma' mentalitatea omului nou.....etc.....etc....
  • 0 (0 voturi)    
    noutate? (Marţi, 30 mai 2006, 14:37)

    adriana petrescu [anonim]

    Nu inteleg de unde atata surprindere? Din ce bani se salva Vama Veche?
    Sa credem ca acest simpatic grup putea fi disociat de linia de finantare?
    Ceea ce se intampla acum nu numai ca a fost previzibil dar s-a declansat cu mult timp in urma. Cine a avut ochi a vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    moving on (Marţi, 30 mai 2006, 14:39)

    eu [anonim]

    intrebarea nmarul unu este: va abera tetelu la fel de genial si de-acum incolo? cred ca da. si numarul doi: ii voi da eu 2,5RON lui vantu ca sa il citesc pe tetelu? cred ca nu. asa ca moving on...
  • 0 (0 voturi)    
    Academicienii e si ei romani (Marţi, 30 mai 2006, 15:55)

    EuGeniu Vandut [anonim]

    macar nu s-au vandut ieftin... speram ! ...
    si ma rog, de e nu ii da SOV afara ? macar pe aia 'cu pretentii' , aaa - diplome, sa faca un ' Academia Catavencu VECHE' ?
    ...totusi este trist in ..nume !
  • 0 (0 voturi)    
    ce mai faci, mircea? (Marţi, 30 mai 2006, 16:18)

    Dani Rockhoff [anonim]

    Academia Catavencu se gasea acum cativa ani si la chioscuri de presa in Germania, il cumparam regulat. Acum, imi face cineva colectie in tara si le iau cand ajung pe acolo. Traind in tzara shuruburilor, umorul imi e ca apa...si nu numai mie.

    Sper ca noua umbrela a lui katzavencu sa fie doar pentru $intemperii si sa nu influenteze continutul suculent al ziarului. Acesta nu-l decide in presa nici un patron, ziaristii care scriu sunt SHEFI....daca pot si daca vor.

    Fiindca veni vorba de Germania. Pe-aici e o vorba: "In dosul oricarei mari averi musteshte o inselatorie sau minciuna".

    Dani
  • 0 (0 voturi)    
    :D (Marţi, 30 mai 2006, 16:18)

    me myself [anonim]

    "BLOW" job kurat murdar...:D
  • 0 (0 voturi)    
    cacat (Marţi, 30 mai 2006, 16:49)

    v.d. [anonim]

    Oare n-au gasit si baietii astia pe altcineva caruia sa-i vinda A.C.-ul? Tocmai la Vintu au trebuit sa se opreasca? Dupa ce, ani si ani de zile, au scris, pe drept cuvint, despre matrapazlicurile lui? Absolut penibil si lipsit de orice demnitate. Pina la urma au reusit si ei sa se faca de cacat.
  • 0 (0 voturi)    
    Academicienii e si ei romani (Marţi, 30 mai 2006, 17:19)

    EuGeniu Vandut [anonim]

    macar nu s-au vandut ieftin... speram ! ...
    si ma rog, de e nu ii da SOV afara ? macar pe aia 'cu pretentii' , aaa - diplome, sa faca un ' Academia Catavencu VECHE' ?
    ...totusi este trist in ..nume !
  • 0 (0 voturi)    
    si ce daca ? (Marţi, 30 mai 2006, 17:28)

    eu [anonim]

    Daca nu era SOV cel care cumpara Catavencu , ce comentarii mai apareau aici ?

    Daca era cumparat de .....Ion Tiriac ( asta nu a furat, nu e suspectat de smecherii) , va mai plongeati de Catavencu ?

    Apropos, nu vad nici o ingrijorare in legatura cu schimbarea editoriala la "Aventuri la pescuit" , sau "Superbebe" . Ce sa mai zi c de "Idei in dialog" .
    Sau acum B24-FUN o sa recomande numei circiumile unde bea SOV ?

    Prea exagerati
  • 0 (0 voturi)    
    ce urmeaza? (Marţi, 30 mai 2006, 18:01)

    Felix [anonim]

    AC era singurul saptamanal pe care-l citeam, Guerilla singurul radio pe care-l ascultam. Cat despre cotidiene, nu citeam nici unul. Citeam (si citesc) stirile de pe internet (sper sa nu cumpere SOV si internetul).

    Cred ca daca ar fi anuntat ca vreasa vanda si nu avea cine, il cumparam noi, cititorii, si ramanea independent.
    Asta e...
    Au fost mai inteligenti (si SOV si AC) decat cititorii. Oricum, mare minune ca nu s-a aflat peste vreo 2 ani, ca in cazul Realitatii.

    Baieti, daca vreti sa cititi lucruri inteligente, va trebui sa facem schimb de adrese de blog-uri. Cat despre anchete, cum zicea cineva mai sus, vom citi ce au mai facut chelnerii, sau buticarii, ca mai sus.. nu se va mai putea.

    Oricum, putea fi si mai rau..... sa-l cumpere NASTASE
  • 0 (0 voturi)    
    kkt (Marţi, 30 mai 2006, 18:39)

    Bambochoo [anonim]

    cind am zis ca in spatele moacelor de la catavencu se ascund nijte ahtiati de trenduri & money (inteligenta ii deosebeste de altii) am fozt acuzat ca-s comunist. decit ca ei, mai bine comunist...
  • 0 (0 voturi)    
    de ce va mai mirati ? (Marţi, 30 mai 2006, 19:28)

    stupid people [anonim]

    Chiar nu inteleg de ce va mirati...
    La un popor de kkt, cu istorie de kkt, cu conducatori de kkt la ce va asteptati ?
    Emigrati fratiolor si stergeti romulania de pe harta !!
    Nici nu meritam sa existam.
    JEGOS.
  • 0 (0 voturi)    
    Sov (Marţi, 30 mai 2006, 19:38)

    ladybird [anonim]

    am observat si eu, ca si altii, ca in articolul despre "eveniment" din Cotidianul nu e pomenit deloc numele lui SOV.
    m-am uitat acum, pe seara, ca tot se facu racoare, mai bine prin editia de azi si am descoperit titlul "Vantu a cumparat <Cotidianul>". e la FFW.
    imi place sa cred ca "inca se poate".
    ramane de urmarit. in concluzie, maine o sa cumpar Catavencu. si abia astept sa vad ce o sa fie pe prima pagina. sau cum o sa trateze subiectul.
    m-as amuza sa vad fata lui SOV in "sigla" Catavencilor, pe post de caricatura, evident...
    sa vedem cat ii tine umorul, si nu numai...
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne gandim... (Marţi, 30 mai 2006, 20:06)

    gicu [anonim]

    Cine facea reclama la grupul GELSOR cu ceva vreme in urma....?Se leaga?
  • 0 (0 voturi)    
    Catabelit de tot (Marţi, 30 mai 2006, 20:06)

    George [anonim]

    Chiar daca raman aceiasi redactori, revista nu mai are haz, iar gazeta de fiecare zi iti poate livra fara sa ceri si informatii trucate. Asa ca mai bine nu le cumpar !
    Sa te vinzi ca prostul , dupa ce ani de zile declarai pana la crezare ca esti campionul anticoruptiei .... Si sa fim seriosi, redactorii de la Catavencu nu ar fi murit deloc de foame.Au strans bani, mai multi decat oricine din presa ! Intrebati-i !
  • 0 (0 voturi)    
    hm.. (Miercuri, 31 mai 2006, 12:50)

    ioan [anonim]

    un saptamanal care pana acum cateva zile baga pagina n foc pentru tine, ca esti un cititor destept si ca e normal sa ai incredere in el, isi vinde pe fata cititorii.

    acum dezamagirea e ca ti au tradat increderea. da intrebarea e daca e pe fata e mai grav decat pe la spate?

    oricum, tre sa faca minuni ca sa si recupereze oamenii. se cam ineaca in stilul pe care l au creat. astept cu nerabdare urmatorul stunt de presa menit sa i reinvie.
  • 0 (0 voturi)    
    Stat mafiot, tara bananiera (Miercuri, 31 mai 2006, 13:08)

    mihai [anonim]

    Rusine!
    Am fost colectionar de AC!
    Am fost cititor.
    Rusine, erau printre putinii oameni in care mai credeam
  • 0 (0 voturi)    
    Numai de bine (Joi, 1 iunie 2006, 9:17)

    Catalin [anonim]

    Singurul ziar pe care-l cumparam. Desi m-au dezamagit cu "afilierea" grupului la "ideile" Rompetrol, am contiunuat sa cumpar saptamanalul.

    Acum so sfarsit. Numai de bine Domule Mihaiu, Domnule Toma & Comp. Sa va cumpere de acum inainte cine-o vrea, pe mine m-ati pierdut ca cititor, definitiv.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai de bine (Joi, 1 iunie 2006, 9:18)

    Catalin [anonim]

    Singurul ziar pe care-l cumparam. Desi m-au dezamagit cu "afilierea" grupului la "ideile" Rompetrol, am contiunuat sa cumpar saptamanalul.

    Acum so sfarsit. Numai de bine Domule Mihaiu, Domnule Toma & Comp. Sa va cumpere de acum inainte cine-o vrea, pe mine m-ati pierdut ca cititor, definitiv.
  • 0 (0 voturi)    
    SOV - catavencu (Joi, 1 iunie 2006, 9:53)

    maria [anonim]

    Romanii nu se dezmint, in fiecare zi insista sa arate cat de lipsiti de morala sunt, cum se folosesc de imaginea de oameni de bine pentru micile lor interese meschine.
    "Intelectualii" de la Catavencu ne-au demonstrat ca imaginea presei independente si impartiale falfaita in ochii romanilor este o mare cacialma. Imi este rusine ca am crezut ceea ce sustineau. Nu mai am ce sa citesc din presa romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    SOV / AC (Joi, 1 iunie 2006, 10:12)

    sceptica [anonim]

    Fratilor, aveti putintica rabdare... Sa vedem... Sa nu ne pripim...
    Fireste, trebuie citit cate un numar din cand in cand, macar pt satisfacerea masochismului...
    Sfatul meu este, totusi, sa nu dispretuiti ziarul nici de acum incolo: daca il gasiti pe jos, daca vi-l ofera careva (gratis), luati-l: inca e bun la sters geamuri, la pus pe jos cand zugraviti, mai multe numere asezate frumos sub picioare asigura persoanei un oarecare spor in inaltime etc. ATENTIE! NU e bun de sters la fund: manjeste cu tus...
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Joi, 1 iunie 2006, 14:50)

    nic [anonim]

    daca tot... sugerez si schimbarea numelui. Eventual ceva de genul KAKATAVENCU
  • 0 (0 voturi)    
    ?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Joi, 1 iunie 2006, 17:11)

    Dvorak Ciprian [anonim]

    Vad ca toata lumea e mirata! Oare e prima oara cind SOV se afla in spatele Academiei Catavencu? Nu mai citesc de mult revista aia plina de ipocrizie, inaltata pe o gramada de rahat. Si cu Patriciu cum e? E curat ca lacrima, stiu. Haideti sa salvam totul, imbogatindu-i pe initiatorii acestor minunate proiecte! Cred ca ar trebui sa ne trezim. Intelectualii sint mari cititori de Catavencu, dar ei nu se intreaba daca e moral sa sustii ceva care in strafunduri e murdar. Cu ID e aceeasi poveste. Cit de morali sint cei care scriu in aceasta revista, stiind ca ceva e putred in spatele ei. Am auzit urmatoarea opinie: "Mai bine sa cheltuiasca niste intelectuali de valoare banii murdari, decit sa o faca cine stie ce nulitati." Pe vremea lui Ceausescu, unii oameni de cultura au fost aserviti puterii si intelectuali precum cei care scriu in ID ii arata cu degetul, pe buna dreptate, dar au oare justificarea morala de a o face, atita vreme cit ei isi inalta operele pe hotie? Nu e o culpa cel putin la fel de grava?
  • 0 (0 voturi)    
    sictiritus (Joi, 1 iunie 2006, 23:00)

    sictiritus [anonim]

    Salut pe toti dazamagitii de acest pas oribil al catavencilor.Vestea buna ca e liber pe piata segmentul acesta de cititori mai inteligenti lasati cu ochii in soare de aceasta tampenie. Daca apare o publicatie ca de acum pierdutul catavencu sa ma anuntati. Eu pe acesta nu-l mai cumpar, desi Vantu cu siguranta va gasi o metoda ca banii mei sa intre in buzunarul lui.
  • 0 (0 voturi)    
    catavenci (Vineri, 2 iunie 2006, 13:25)

    Bibilicu [anonim]

    Nu va grabiti fratilor cu concluziile...sa mai stam,sa mai analizam,sa mai citim:)...eu sunt sigur ca votul lu` matei ramane acelasi:))...si oricum,nu salva Catavencu Romania...apropo,cum ar fi fost sa cumpere Becali ziarul?...si-au pierdut din credibilitate enorm,e adevarat,dar sa nu aruncam cu pietre inca
  • 0 (0 voturi)    
    frumoasa revista, pacat ca-i pubilcata (inca) (Duminică, 4 iunie 2006, 16:29)

    Cetateanul Turmentat. M-Ati Tu [anonim]

    Acum catava vreme v-ati cerut scuze, catavencilor, pentru ca aparuse in paginile voastre o reclama pro "Gabriel Resources Ltd". Ati prezentat faptul ca pe o dovada ca departamentele voastre de presa si publicitate sint independente, ca pe un argument de profesionalism al presei voastre, mai curata decat a altora ("sanchi" - apropos, ati inregistrat brandul "sanchi" la OSIM, platim drepturi de autor?) si o resimteati ca pe o greseala, ulterior remediata. Cui prodest? Acum ma intreb ce va justifica atitudinea de atunci. Sunt de acord ca mediul merita mai multa compasiune si loialitate decat omul romanesc, dar cu tufele de Venetia tepuite la FNI cum ramane, nu merita compasiune? Avem sursele noastre independente care ne-au avertizat ca patati uneori cu tus, dar multi am continuat sa va acordam credit. "Dar de-acus, s-a ispravit". Ridicati un piciorus?
    Si, ca sa citez niste clasici in viata ai afacerilor de presa, "ce spaga imi dati ca sa va (mai) citesc?" Sa-i puneti pe Goace si pe Matei sa revada "The Insider" pentru cronica din antepenultima pagina; oricum eu nu o voi citi, pentru ca acum stiu "cine m-a parlit".
    A fost bine, dom' Mihaiu? (asta... pardon, domnu' Vantu?)

    ps: pentru "agenCIA de monitorizare a presei": din 70 de comentarii de pe site-ul asta, am numarat doar 4 neutre sau pozitive. Va ingrijoreaza? SIGUR da.
  • 0 (0 voturi)    
    Rebranding: Academia Catavantu (Luni, 5 iunie 2006, 9:40)

    Adrian Mironescu [anonim]

    Nume nou, logo nou, tagline nou:
    http://mironescu.blogspot.com/2006/05/academia-caavntu.html
  • 0 (0 voturi)    
    Catavencu - SOV! (Luni, 5 iunie 2006, 13:04)

    decean mihail [anonim]

    Nu credeam ca se va intampla vreodata vanzarea asta! Este incredibil, dar adevarat!
    Acum sunt convins ca numai intr-o tara condusa de securistii cu interesele lor de tip mafiot se poate intampla ceva atat de paraplegic!
  • 0 (0 voturi)    
    cacatavantu (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 2:59)

    minos [anonim]

    multumesc 'academicienilor' ca m-au convins sa plec in Canada. nemaicumparandu-le ziarul, pun niste bani deoparte de drum. si-mi vand si radioul. citesc catavencu de cand a aparut, am crescut si m-am format cu el. am sesizat in ultimii ani o accentuare a comercialului (publicitate mai multa, anumite tendinte de a proteja sau ataca mai mult unele personaje, chiar si guerrilla e foarte comercial), concomitent cu o scadere a calitatii textelor. si totusi au oameni buni acolo, si din astia care au venit noi, cativa scriu bine. nu prea am stat prin tara si nu intelegeam de ce, ma gandeam ca au baietii nevoie de bani. acum imi explic. se stie foarte bine ca actionarii castigau foarte bine, mai ales dupa ce au lansat pe piata publicatiile anexe; puteau tine revista impartiala asa cum au facut-o in anii 90, si sa castige suficienti bani. dar nu le-au ajuns banii, au vrut si putere. si pt asta s-au corupt. nu poti accede la putere fara putina coruptie. intr-adevar, ei au ales varianta cea mai putin murdara. dar tot s-au murdarit. si asta se vede de ceva timp in ceea ce scriu. asa cum am renuntat sa deschid televizorul dupa ora 19.00, asa o sa renunt sa caut catavencu miercurea pe tarabe. s-a dus dracului tot in tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i pacat...! (Luni, 22 ianuarie 2007, 19:25)

    ex-fancatavencu [anonim]

    Nu-i pacat, ca sa aveti sef ``vijelios``!
    Probabil ca , daca pana acu`, n-a inceput sa bata vantu` in echipa redactionala, trebuie ca renumeratiile (cele...``dupa buget``) s-au ingrosat.
    Macar , daca nu mai aveti haz si cititori, sa aveti paralutze!
    Vant din pupa!