de Iulian Comanescu

Dragi colegi, acum e momentul (scrisoare deschisa)

de Iulian Comanescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 iulie 2006, 0:00


Dragi colegi ziaristi, fotoreporteri, reporteri, producatori, sefi de productie, soferi si general manageri, a venit si vremea noastra. Dinu Patriciu tocmai a achizitionat „Adevarul” si planuieste lansarea pe piata a inca doua televiziuni si a unui tabloid, transformandu-si vechiul trust, Satiricon („Dilema”, „Plai cu boi” etc.) in breloc.

Dan Voiculescu a aruncat pe taraba un titlu nou, „Felicia” (aici urmeaza gluma cu Felicia si Felix), Sorin Ovidiu Vantu a achizitionat „Academia Catavencu” (trustul), iar Adrian Sarbu si-a adaugat in portofoliu „Gandul” si lunarul „Target” si inca doua televiziuni, una economica si alta de sport.

Cat priveste Ringier, mai-marele presei scrise pana acum, habar n-am ce planuri are, dar l-as sfatui sa-si tina ziaristii acasa. Fiindca asta e vestea buna, dragi colegi: ca sa scoti doua televiziuni si un tabloid, cat vrea Patriciu, iti trebuie, absolut la ochi si fara nici un fel de calcule, vreo 15 milioane. De euro.

O parte din acesti bani vor veni si la noi, cei merituosi, sub forma de oferte duble fata de cat castigam. Doua televiziuni inseamna probabil vreo 500 de oameni, iar tabloidul, inca 100. Daca mai punem televiziunile noi ale lui Sarbu, agentia de stiri a lui Vantu si intentiile serioase ale lui Voiculescu, se aduna de vreo 1.500.

Cine sa fie astia, o mie cinci sute de sefi si subalterni care se vor infrupta din milioanele cu pricina? Ghici, ciuperca.

Cristian Tudor Popescu face deja un spagat intre Sarbu si Vantu. Amicul lui de sueta Emil Hurezeanu evolueaza la paralelele inegale numite „Romania libera” si „Realitatea TV”. Cornel Nistorescu va trebui sa treaca precum o racheta de ceata, in noua si ascendenta lui traiectorie de moderator TV, prin norii densi ai ofertelor directoriale.

Din care va aduna vreo doua in mers - pariu? - fara a renunta la chestia cu televiziunea.

In fine, refugiat in barcuta Mix FM, Carol Sebastian isi va infunda pe cap castile in care i se da emisia ca pe o caciula. Si se va lega de antena radioului pentru a nu ceda cantecelor fredonate de capitalistele sirene.

Ganditi-va: investitorii nostri media ar putea cumpara chiar si redactii la pachet. In graba, in lipsa de oameni, se va gasi cineva deja transferat, care sa-si aduca aminte de un amic de-al lui, tanar si promitator in anii ‚90, dar care conduce azi o spelunca de foaie santajista, in prag de inchidere.

Amicul promitator va invia cu tot cu echipa la o gazeta noua si stralucitoare, unde va trebui sa-si dezvete oamenii de tot ce i-a invatat...

Iar noi, cei multi si fara nume, vom ajunge redactori-sefi cu totii. Fiecare va primi o turma bleaga de studente la Jurnalistica, cu picioare mai vizibile decat ale unui miriapod, cu care sa alcatuiasca cel putin o sectie de investigatii beton.

Investigatiile vor iesi ca dracu’, dar cititorul le va inghiti pana la urma, fiindca art directorul de la „Star”, transferat pe leafa dubla la „Gandul”, va avea ideea sa le vanda la pachet cu o poza de-a autoarei-studente, cadru intreg, fusta scurta.

Premiile Clubului Roman de Presa vor lua in considerare si poza si numarul de picioare ale investigatoarei, iar din Consiliul de Onoare vor face parte toti ziaristii cu cel putin un articol aparut undeva, candva. In presa de provincie, vor fi cooptate aspiratoare, fiindca toti ziaristii vor lua calea Bucurestilor, unde vor fi intampinati cu paine, sare si tepe.

Nu mai vorbesc de alti patroni ca WAZ, Dogan Media, Conde-Nast, care ciocane cu degetele lor uscate in coperta cartonata a cartii noastre de munca, model Ceausescu.

Acestia probabil vor avea in vedere faptul ca noi, geniile anonime ale presei, suntem disponibile in cantitate finita, ca ficatul mare al lui X, paranoia lui Y, coruptia lui Z si frustrarile lui W nu se pot croi atatia Frankensteini cati sa ajunga pentru toata lumea.

Altfel, cui ii pasa ca in Romania sunt mai multe ziare proaste decat ziaristi buni? S-au gandit Patriciu, Vantu, Voiculescu si Sarbu la asta? Nu. Ofertele noastre curg. Atunci?

Asadar, dragi colegi, bucurati-va, fiindca noi, ziaristii, vom fi iar ce-am fost, acum vreo 10 ani. Si mai multi de-atat. Nu, nu am spus „mai mult”. Si nu ma refer la „ani”.


















340 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    realitatea e ca... (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 19:56)

    ana [anonim]

    Sir Comanescu,
    cam apodictica scrisoarea, dar suna bine! Ca doar suntem jurnalisti..
    Aceste incredibile acrobatii ale trusturilor de presa (dirijate de anumiti semnificativi in ceea ce priveste nr. de zerouri) sunt si au foat experimentate si de alte societati mai mult sau mai putin civilizate, asa ca ce ne tot prefacem ca ne miram - haidati oameni buni ca nu-s chiar atat de incredibile! Ideea e ca nu trebuie sa cadem din pat ori - doamne fereste - sub masa de stuporati ce suntem pe chestia asta, ca ea e deja fumata, era si inainte de Patriciu, Vantu, Voiculescu, Sarbu etc. etc. numai ca acuma prinde contur pentru noi astia care in loc sa "traim" bine, vom "dormi" bine.
  • 0 (0 voturi)    
    si care e mesajul... sa ne bucuram? (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 20:55)

    radu [anonim]

    "adevarul" suna oare mai bine pe vremea publicitatii de sub papucii hrebengiucilor si taherilor? de parca statuia lui tinu nu e plina de gauri gri . Ce alternativa exista? ca 300 de ziaristi sa ia fiecare cate un credit de 50 mii eur pentru un falanster jurnalistic, cu riscurile aferente? Aceasta scrisoare se ebluiseaza in a constata niste lucruri evidente, fara a transmite absolut nici un mesaj.
  • 0 (0 voturi)    
    dar de-ai nostri nu zicem nimic? (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 22:40)

    galateanul nebun [anonim]

    Reflectoarele sunt indreptate doar spre paranoicul CTP,care a reusit sa elimine un reporter special doar pentru ca,in graba de a pierde timpul si banii prin redactia bucuresteana,a acceptat semnarea unei delegatii de adjunctul sau,pentru ca apoi in locul acestuia sa-l angajeze pe un tip considerat de toti drept dezaxat mintal,doar pentru ca asa a vrut un nene Episcop,mai mult pe post de prim-secretar,care dorea declansarea unei campanii de inlaturare a unei presedinte de Tribunal care indraznise sa practice o alta religie decat cea ortodoxa.Uite asa,iavas-iavas,au luat drumul presei centrale fie o serie de antitalente,fie fatuci considerate caldari cu foliculina (vezi cazul Adrianei Tomasevici de le EVZ).La ''tara'' au ramas fraierii,muncitorii,tinuti pe salarii de mizerie de niste patroni independenti proveniti din sulfele marxiste de ieri.De nenumarate ori ce citesti in presa locala,gasesti si in cea centrala.E drept,in ultima vezi diverse semnaturi sub informatiile pe care le transmiti pentru agentiile de presa,unele practicand tepe la plata de ani buni..Sunt oameni care scriu de zor in presa centrala pentru 300 de mii lei vechi si sunt fericiti.Tarele societatii se reflecta in presa contemporana,unde avem aproape 10.000 de gazetari,dar doar 50 adevaratii.Topul nu tine cont de valoare.In provincie noii potentati au pus mana pe tipografii si si-au tras asa-zise cotidiene de doi lei.Avem in breasla pusti fara scoala care s-au trezit cu pixul in mana si cred ca numai prin tupeu pot lua la intrebari un academician. Rodipet-ul si ceilalti difuzori de presa (apropos,cum este posibil ca de la chioscurile pentru care se plateste doar chirie pentru presa poti lua ace,brice,guma,cafea,ba chiar si bauturi alcoolice?),care nu fac altceva decat sa sugrume presa independenta.Avem o presa tragico-comica.De aceea sloganul cu sa traim bine, e valabil doari pentru viitori moguli ai presei autohtone.Suntem o tara de vis cu un popor de tampiti,invidiosi,cultivand cultul pomenii.
  • 0 (0 voturi)    
    apodictica sau...apocrifa? (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 22:49)

    Cristi [anonim]

    da, cine nu ar fi de acord. avem trusturi si mahari. deci cum procedam? din pacate si dumneavoastra va zbateti in acelasi cerc vicios. si din pacate, destul de pedant. tocmai de aia scrisorica mi se pare mai degraba apocrifa decit apodictica, cum crede primul comentator (Ana).
  • 0 (0 voturi)    
    Bine zis! (Duminică, 2 iulie 2006, 0:25)

    Tractoru' [anonim]

    CE SA SPUNEM DECAT CA NE VOM VINDE MAI IEFTIN DECAT ACUM SI VOM CANTA PE BANI MAI PUTINI...
  • 0 (0 voturi)    
    unul mai curat? (Duminică, 2 iulie 2006, 1:04)

    Bogdan [anonim]

    stimate domn comanescu, functionati pe un rationament ciudat...recunoasteti implicit ca cei din breasla dvs, carora va si adresati defapt, ar fi cumparati...vantu, voiculescu,patriciu,ringier, patronii presei romane dau banii, iar dvs, cei din breasla, scrieti dupa cum bate vantul prin buzunarele dvs. cam ce credeti ca gandesc eu, un simplu cititor de presa , despre dvs. ca sunteti integru si curat, fata de cei murdariti de bani negri? credeti ca imi spun ceva de genul "in sfarsit unul care sesizeaza ce se-ntampla" ? nicidecum...din contra...mai degraba in mintea mea planeaza intrebari de genul "cine l-a platit", care e interesul ca hop top cand patriciu vrea sa devina si el mogul media ca asa i s-a nazarit, cineva sa faca dintr-o data pe integrul dupa ce n-a comentat nimic despre vantu, voiculescu s.a. ...poate ar fi mai bine sa va dau o tema jurnalistica...cine e in spatele campaniilor impotriva lui patriciu &rompetrol? ce afacere a lui patriciu a prejudiciat staul intr-atat incat sa fie inclus in categoria marilor tepari ? tipul face o miscare logica...ponegrit de cea mai mare parte a mass-mediei o sa-si asigure comentarii favorabile macar din partea redactiilor lui. sincer asta e deranjant si pt mine pt ca e de preferat o presa echidistanta. din pacate dvs in loc sa militati pt o informare corecta, instigati impotriva lui patriciu..pana acum au fost buni banii lui vantu si ai lui voiculescu dar gata, ai lui patriciu trebuie sa dispara..sau sa fie mai multi...sa va faca si dvs , personal o oferta cu nu stiu cate zero-uri in coada....sunteti ft ieftin stimate...dezamagitor de ieftin
  • 0 (0 voturi)    
    inventand atribute la scrisorica... (Duminică, 2 iulie 2006, 2:36)

    ana [anonim]

    Nu vi se pare - tot parcurgand comentariile la povestea asta - ca suntem tare suparati, imbufnati, nemultumiti de directia in care o ia presa romaneasca (sau credem ca o ia) - poate ca nu "apodictic", sau "apocrif" ar fi potrivit (ultima varianta propusa de monsieur Cristi) - ci "ipocrit" - si atributul asta ne suna asa un pic chiar si noua chibitilor de pe margine. Mai conclusiv, si oarecum in contrapunct la primul meu comentariu (adica ma si corectez): nu numai ca nu trebuie sa ne miram, ci sa facem ceva sa nu lasam Grobienii cu banii sa mane boii, pt ca noi suntem boii si spre deosebire de aia din tablou, avem oarece personalitate!! Aviz curiosilor: cei cu bani nu vor chiar o presa proasta si nici manipularea nu e chiar asa uniformizatoare si talamba cum pretinde si vrea sa credem ca el crede scenaristul Cristoiu (zice si el din astea apocaliptice - cum ar fi "cine e interesat sa ne ia de prosti", vezi emis. de saptamana trecuta - sa aiba audienta).
  • 0 (0 voturi)    
    Va iubesc pe toti... (Duminică, 2 iulie 2006, 3:38)

    Lucian [anonim]

    Oameni buni (voi, cei care ati scris mai sus) pentru ca sinteti de treaba...
  • 0 (0 voturi)    
    Presa (Duminică, 2 iulie 2006, 7:44)

    juv [anonim]

    PRESA S-A GRUPAT. INDEPENDENTA EI MAI EXISTA???
  • 0 (0 voturi)    
    PATRICIU-VOICULESCU-VANTU (Duminică, 2 iulie 2006, 8:49)

    cd [anonim]

    1. astia nu se vor bate intre ei
    se vot bate toti cu basescu
    2. nu vor mai lasa niciodata sa iasa la suprafata un om anti-sistem ca basescu
    3. sansele de democratizare ale Romaniei sunt inchise
    4. vor ocupa: PARLAMENT, GUVERN, ADMINISTRATIE -
    5. au invatat lectia solidarizarii
    6. ne-ar trebui un partid comunist care sa-i "invete minte"; il vor face chiar ei :))
  • 0 (0 voturi)    
    A avea sau a nu avea cojones... (Duminică, 2 iulie 2006, 9:53)

    Mihaela [anonim]

    Dragul meu, autor...

    Am crezut ca vei fi unul dintre cei care si ofera o solutie radicala unei probleme care (crede-ma pe cuvant) nu chinuie doar media din Romania, ci din lumea intreaga. Pe parcursul lecturii ma bucuram ca a rasarit cineva care sa spuna lucrurilor pe nume si sa arate ce fiinte morale sunt jurnalistii si cum nu au unde sa se desfasoare ei din cauza intereselor atat de multe si atat de crunte. Ti-ai cam taiat singur craca de sub picioare cand nu ai pomenit totusi nici o alternativa pentru cei care, sa presupunem, ar fi atat de morali incat sa spuna "Gata, plec de la nenorocitul asta care face rau poporului". Dragul meu autor, demersul tau este senzational! Si nu te iau peste picior. Dar ca sa fie un demers reusit ar mai fi avut nevoie de un pic de indrazneala. Da-mi o solutie! Sau stam si ne tanguim vreo doua ore si maine mergem la lucru plini de voie buna, fara sa ne gandim la mintile luminate din birourile etajelor superioare?
  • 0 (0 voturi)    
    CARACTERE...... (Duminică, 2 iulie 2006, 10:06)

    Amadeo [anonim]

    Nici o surpriza. Caracterele noastre din presa scrisa si vizuala se exprimau in functie de "arginti""....
    De acum "rod oase" mai abitir la propaganda "patriciano-liberala".
  • 0 (0 voturi)    
    MEDIA (Duminică, 2 iulie 2006, 10:26)

    PM [anonim]

    Inca un pas ptr. indobitocirea totala a romanilor!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Precizare (Duminică, 2 iulie 2006, 10:42)

    Iulian Comanescu [anonim]

    Interpretarile conform carora toti ziaristii ar fi "vanduti" sau "de vanzare" nu concorda cu ceea ce gandesc eu. De la migratia oamenilor intre diferite redactii pe bani mai buni - si pana la concluzia ca breasla se prostitueaza e o distanta. In acelasi sens, cele cateva mii (cred) de angajati ai fratilor Micula ar fi "vanduti" fratilor Micula, pentru ca iau salarii de-acolo.

    Problemele apar atunci cand pe piata intra sa zicem alti patru frati Micula, iar oamenii primilor doi frati Micula se impart intre cei sase frati Micula existenti. Presupunand ca a fost bun, sucul va fi mai prost, chiar daca mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Vot Uninominal (Duminică, 2 iulie 2006, 16:14)

    vasile breslasu [anonim]

    Au trecut 3 luni de cand n-am auzit un ziarist vorbind despre votul uninominal...parca ar fi tabu.Probabil ca din cauza independentei excesive a presei...ca deh,gazetarii n-au stapin.As mai zice una-alta da mi-e prea sila
  • 0 (0 voturi)    
    apropo (Duminică, 2 iulie 2006, 17:26)

    Sylvia [anonim]

    Stam si ne plangem ca .... devenim din ce in ce mai dependenti de ...angajatori! Dar nu prea facem mai nimic, doar vorbe goale.... Patrciu, Voiculescu sau Vantu sunt doar inceputul... inrobirii presei din Romania. O sa dea bani tot mai multi si o sa ne convinga sa scriem pentru ei...sa nu "urinam cumva impotriva vantului"...
    Lucrez pentru un angajator care nu-si onoreaza salariatii la timp, si nimeni din redactie nu are curaj sa ia taurul de coarne si sa-i puna legea in fata. Gresim noi, pentru ca avem preconceptii privind felul in care se imparte dreptatea in Romania. Scriem despre justitia care nu-si face treaba sau despre Parlamentul care doarme in plen ca si cum ar fi un lucru obisnuit. Ar trebui sa urlam si mai tare, astia care am ramas cat de cat ...obiectivi. Sa sarim la gatul lor! De ce nu exista justitie! Este a nu stiu cata oara cand merg la filmare cu un operator care nu are un ban in buzunar, n-are ce manca... Nu se intampla nimic pentru ca nu facem nimic.... Si nu facem nimic pentru ca nu suntm, uniti! Nici noi, in redactie, nici noi toti ca breasla. Ne mana banul unde vrea el, si o sa bata "vantul" peste noi toti in curand... Halal presa romaneasca. Eu, unul, o sa ma car de aici in curand. Succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Anticipari (Duminică, 2 iulie 2006, 20:04)

    csupreme [anonim]

    Ma asteptam la genul asta de reactii...
    Le-am scris cam demult pe wewewe.simpu-tu.blogspot.com
    Sa auzim de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Duminică, 2 iulie 2006, 22:56)

    spionul [anonim]

    comanescu are dreptate pana la un punct. uita insa un lucru. noile sau mai vechile trusturi pot scoate printr-un management bun jurnalisti buni. nu cred ca pregatirea unor tineri este un lucru care sa ne sperie caci in ultimii ani foarte putini tineri au reusit sa intre in redactii. totul depinde de management si resurse umane, de cat de buni vor fi editorii si asa mai departe. cert este ca noile schimbari de piata media vor aduce schimbari si in "top". a fost experimentul jurnalul, evz a pierdut mult, cotidianul e un ziar bun, adevarul nu este lepadat. cei buni vor fi bine platiti ... macar se iese din rahat dupa 15 ani de saracie lucie.
    "independenta".... toate ziarele au parti priurile lor. macar sa stim cu cine avem de-a face....
    eu cred ca e benefic....
  • 0 (0 voturi)    
    dar ringier? (Duminică, 2 iulie 2006, 23:21)

    jmn [anonim]

    "Cat priveste Ringier, mai-marele presei scrise pana acum, habar n-am ce planuri are, dar l-as sfatui sa-si tina ziaristii acasa. " - asta e tot ce scrie autorul despre trustul care-l plateste. ca deh, nu-i asa, opinia autorului este ringier este mult mai curat si mai uscat decit vintu/sirbu/patriciu!
    de unde pana unde, domnule comanescu? cu ce e mai curat trustul pentru care lucrati decit ceilalti? care e problema, de fapt? ca ramane ringier singura voce organizata care-l apara pe basescu? ca basescu are prea multi inamici cu bani care-si pot permite sa-si faca trusturi de presa? stati linistit, ca nu-in asa singurel pe cit pare. ia uitati-va la realitatea tv, de cind cu scandalul cu retragerea din irak: mai au putin si le baga unghia in git liberalilor.
    spuneti ceva si despre ringier, domnule comanescu, incercati macar sa pareti impartial, desi stim cu totii ca nu sunteti. apropo, ce mai e cu copilul roman pe care l-a infiat pe sest tatuca ringier?
  • 0 (0 voturi)    
    Inca nu sinteti pregatit (1) (Luni, 3 iulie 2006, 2:05)

    origami [anonim]

    Da domnule Iulian Comanescu,

    O sa cumpere in continuare jurnalisti si n-o sa se termine cu o scrisoare deschisa. Ii pling pe cei care inca se mai gindesc pe banii cui li se spun "adevaruri". Ai lui
    Patriciu, ai lui Vintu, ai lui Sirbu... toti urmaresc cifrele de audienta, tiraj, publicitate. Intr-un cuvint: bani si influenta.

    Ce se uita aici este "the big picture". Voi jurnalistii, mai mult sau mai putin independenti, pentru cine scrieti? Pentru angajator sau pentru public. Ca eu nu-mi aduc aminte de macar unul care sa fi spus adevaruri din redactie, anchete oprite din cauza intereselor, sau experiente personale cu angajatorul bagator de pumn in gura liberei expirmari. Voi scrieti sub impresia ultimului sprit, sau a unei experiente de viata? Voi vedeti ce se intimpla in jurul vostru sau sinteti prada detaliului cotidian umplut de carne tinara, mult fotbal, smecherie, sprit si politica de restaurant fitos? Ca eu unul v-am vazut pina acum ca pe o echipa de pici care sint toti la minge. Nimic strategic, nimic concertat. Apare evenimentul, voi calare sa disectati mortu si sa comentati. Cauza mortii nu e un subiect, dar mortul intodeauna este.

    Si acum apari si spui sa nu se duca unii sau altii la Patriciu ca e impotriva lui Basescu. Exact toti calare pe minge.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca nu sinteti pregatit (2) (Luni, 3 iulie 2006, 2:06)

    origami [anonim]

    Toti se intreaba ce facem cu trupele in Irak in timp ce s-au scumpit gazele. Toti sint cu ochii pe campionatul mondial de fotbal in timp ce se scumpeste combustibilul. Toti urmaresc atent pe limbricu uscat de Columbeanu, dar n-au ce minca acasa. Toti stau cu burta la soare, dar vor sa le dea cineva ceva. E plina tara de sinistrati, voi vorbiti despre cum se cheltuie banii pe litoralul plin de bani negri. Voi va revoltati ca ia Patriciu Adevarul in timp ce PNL vrea referendum pe un subiect impus. Sa faca referendum pentru vot uninominal nu s-ar gindi. Ma si uitam la Realitatea TV in timp ce intrebau spectatorii daca ei cred ca scumpirea combustibililor va duce la o scumpire generalizata. Asa considerati ca faceti presa? Cu retorica? Cum dracu sa nu se scumpeasca, de ce dracu mai pun intrebari de astea? De ce nu-l intreaba pe angajator ce a facut cu malaiul fraierilor de la FNI si ma intreaba pe mine in direct daca eu cred ca o sa mor de foame? De ce nu-l intreaba pe Patriciu, pe SRS? De ce nu-i intreaba pe toti analistii ratati, comentatorii acului de gamalie ce ni se intimpla?

    Adevarul nu se invata si nu e citit in ziar. Adevarul - nu cotidianul - nu este ceea ce continuati sa perorati din 90 incoace.

    Adevarul, domnule Iulian Comanescu, se simte. Adevarul se afla sub crusta apucaturilor occidentale dupa care se ascunde puroiul parvenirii, al lenei si delasarii, al profitului imediat, al prostului gust si lipsei de educatie, al tepei, al lipsei de respect, al spiritului de gasca la nivel inalt, al omisiunilor voite, al recalmei la credit cu buletinul, al golaniei, al cerestorilor de semafor, al tainuirii, al pacalelii pe care o traim in fiecare zi pentru ca numai unii sa se bucure de viata.

    Adevarul, domnule Iulian Comanescu, este granitul pe care ati incercat sa construiti colosul cu picioare de lut intruchipat de ierarhia valorilor socitatii romanesti de astazi.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca nu sinteti pregatit (3) (Luni, 3 iulie 2006, 2:08)

    origami [anonim]

    Si nu cu o scrisoare deschisa publicata dupa atitia ani de jurnalism o sa schimbati ceva.
    Ci cu reconstruirea picioarelor de lut pe care va aflati. Cu adevar. Cu granit.

    Si daca n-o sa am nici de data asta spor in a va convinge, voi avea data viitoare mai multa determinare. Si daca nu voi trai sa-mi vad visul implinit, vor avea urmasii nostri grija sa se intimple. Si nu cu mesaje corporatise, cu PR si marketing. Nu cu vot o data la patru ani. Ci cu munca zilnica, cu satisfactia pe care ti-o da o viata traita cu rost, cu constiinta lucrului bine gindit si bine facut.

    Uite ce gindeste un elev de liceu in 2005: http://www.cva-galati.ro/v2/viewtopic.php?t=25. E initiatorul topicului si e unul singur deocamdata. Dar se vor destepta. Pe rind. Toti.

    Si atunci, domnule Iulian Comanescu, sper ca veti fi gata sa spuneti adevarul. Caci pentru cei ca ei nu va conta altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Corect, Origami! (Luni, 3 iulie 2006, 9:59)

    mustang [anonim]

    De principiu sunt de acord cu ceea ce a scris Origami.
    Din pacate am vazut de atatea ori in presa romaneasca numai relatarea unor evenimente asa cum li s-a nazarit reporterilor - si pesemne si sefilor lor - si atat de rar acestia au ajunst la miezul problemei.
    Presa ar putea face campanii comune pe diferse teme.
    Dar deocamdata presa e divizata si speriata.
    Nu are inca "cojones"!
    Desi, in aproape 17 ani am vazut cu totii o evolutie extrem de interesanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Petrol in ziar (Luni, 3 iulie 2006, 13:25)

    cristian [anonim]

    Daca justitia este aservita puterii banului, totul se poate intampla. Si asta pentru ca nu mai este nimeni care sa te intrebe de unde are ala atatia bani sa faca asta, cand pe cartea lui de munca sau in cifra de afaceri a firmei scrie ca abia supravietuieste ? La asta se reduce de fapt intrebarea fundamentala: oare cat o sa mai stam degeaba ca sa ne-o traga altii in fata si prin spate cum vor ei, pana sa punem mana pe arme si sa le-o dam in cap ?
    V-ati intrebat cati dintre ziaristi chiar cred in ceea ce scriu ? Sau ii intereseaza ? Mult prea putini, din pacate.
    Voiculescu, Vantu si Patriciu exista pe lumea asta romaneasca doar pentru ca noi le permitem asta. Cand o sa le dam una in cap ca sa se retraga la locul lor, intre 4 scanduri, abia atunci ne apropiem de normalitatea data de o economie capitalista. Unde delapidatorul (Vantu) este pedesit, unde hotul (Patriciu) este pedepsit (creanta Libia), unde securistul (Voiculesc) este pedepsit.