Avocatul Sergiu Andon: Voiculescu a dus cu presul Securitatea

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 6 iulie 2006, 0:00

Una dintre notele semnate de Dan Voiculescu

Liderul Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a prezentat, joi, intr-o conferinta de presa, dosarul pe care l-a primit de la CNSAS, mai exact file semnate Dan Voiculescu sau cu pseudonimul Felix.

Intr-o lunga conferinta de presa, avocatul lui Voiculescu, Sergiu Andon, a citit si a comentat fiecare fila din materialul atribuit clientului sau.

Pe tot parcursul expunerii sale, Sergiu Andon a sustinut ca nu exista dovezi care sa arate ca Dan Voiculescu a facut politie politica. El a explicat ca liderul PC a semnat bilete si nu note informative, bilete care i-au fost cerute de conducerea institutiei in care lucra.

Biletele semnate Felix sunt datate 1977, contin lucruri vagi, scrise la presiune si nu contin elemente de politie politica, nici elemente care sa aduca atingere drepturilor cuiva, a declarat Sergiu Andon.

Dan Voiculescu nu s-a lasat niciodata antrenat de Securitate, dimpotriva a pacalit Securitatea si nu a devenit informator, a sustinut avocatul acestuia.

“Aflat mereu sub presiunea Securitatii si la insistenta ei de a-l face informator, date fiind profesia, legaturile cu strainii si faptul ca stia la perfectie trei limbi straine, Dan Voiculescu i-a dus cu presul, nelasandu-se antrenat in niciun fel de delatiune”, a declarat Andon.

Avocatul a aratat ca orice legatura a lui Voiculescu cu strainii era raportata printr-o nota. ”Nu era nici un fel de turnatorie, era o obligatie de a raporta ca s-a intalnit cu un strain”.

Referitor la notele din dosar semnate “Mircea”, avocatul lui Voiculescu a explicat ca liderul PC nu are nicio legatura cu ele.

“Nu au grafia domnului Voiculescu. Nu exista nici o dovada ca e una si aceeasi persoana”.

Dan Voiculescu s-a lansat intr-o serie de acuzatii la adresa lui Mircea Dinescu, membru CNSAS, pe care l-a acuzat ca face jocuri politice din cauza ca liderul PC ar fi refuzat sa investeasca “in publicatiile falimentare ale lui Dinescu”.

Voiculescu a declarat ca dosarul sau de la CNSAS este o “diversiune politica cu implicatii economice directe”. Liderul conservator a cerut organelor abilitate sa faca verificari in cazul Dinescu, despre care a spus ca in 1983 a fost racolat de un colonel de Securitate al carui nume incepe cu litera “ B” .

Liderul PC a propus totodata Comisiei juridice din Senat sa se schimbe modul de numire a membrilor in cadrul CNSAS. “Acestia nu ar trebui numiti pe criterii politice, trebuie sa fie victime ale Securitatii care sa isi caute calaii”, a spus Dan Voiculescu.


















63 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Asa e! (Joi, 6 iulie 2006, 16:10)

    Adryan [anonim]

    Voiculescu a dus cu presul Securitatea! El era sub presul Securitatii.
  • 0 (0 voturi)    
    Degeaba (Joi, 6 iulie 2006, 16:23)

    Catalin [anonim]

    Lucrurile sunt clare. Analiza a fost facut nu de "Dinescu", ci de un intreg Colegiu, oameni cu o anumita constitutie morala, a caror reputatie nu poate fi pusa la indoiala.

    Voiculescu a fost un turnator. Simplu. Restul e apa de ploaie, flash-uri aruncate in ochii populatiei. Ce atitudine morala poate avea un astfel de personaj ?

    Inca se agatza de guvernare si de ce mai poate. In 2007 cand vom adera, si mai mult ca sigur vor fi anticipate, "turnatorul & imoralii" vor disparea. Acest fapt e singurul care va conta.
  • 0 (0 voturi)    
    evident. cum de nu ne-am gandit. (Joi, 6 iulie 2006, 16:27)

    Florin Popovici [anonim]

    desigur ca dl Voiculescu "a pacalit Securitatea". de fapt, verbul "a pacali" pare definitoriu pentru dansul.

    va intreb: cat rahat mai poate inghiti tara asta? Cate minciuni si "explicatii" semi-penibile mai suntem dispusi sa acceptam? Pana cand o sa-si fure romanii singuri caciula ?

    Eu unul m-am saturat. Ma simt minoritar intr-o tara de Voiculesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Andoane,lasa-ne! (Joi, 6 iulie 2006, 16:37)

    alexander the great [anonim]

    Concluzie: Voiculescu a semnat biletele de papagal,din 1977 incoace...biletele de RATB,RATC,RATalea-alea...deci toate biletele,in general...Andon vezi ca il chem p-ala cu betoniera,care l-a rezolvat pe Anton...
  • 0 (0 voturi)    
    asta-i dom'le! stiam io (Joi, 6 iulie 2006, 16:45)

    Calin B. [anonim]

    Evident ca asa este! In citeva zile o sa aflam ca de fapt Voiculescu nu numai ca a dus securitatea de nas, dar a fost si un dizident, ba chiar a organizat rezistenta anticomunista in munti. Basca ca a ajutat o batrinica sa treaca strada...
  • 0 (0 voturi)    
    bilete de papagal (Joi, 6 iulie 2006, 17:13)

    owl [anonim]

    doar asta:
    =)) :)) :)) :)) :)) ;)
    :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    voiculesu (Joi, 6 iulie 2006, 17:40)

    i [anonim]

    Ia sa vedem
    Chiar daca nu pot afirma cu siguranta, impresia mea este ca a facut politie politica. Am incredere in judecata celor de la CNSAS. Inca ceva, antenele 1 si 3 lasa impresia urmatoare: cum sa-l albim pe voiculescu fara sa se vada ca vrem sa-l albim.
  • 0 (0 voturi)    
    El a condus revolutia! (Joi, 6 iulie 2006, 17:52)

    Bony Bon [anonim]

    Andon catre Voiculescu:
    -Mircea, fa-te ca lucrezi!
    Un strain:
    -Felix, the best!
    Voiculescu:
    -Dan ... pentru prieteni!
  • 0 (0 voturi)    
    eroul neamului!!!! (Joi, 6 iulie 2006, 19:00)

    cineva [anonim]

    pun pariu ca vrea sa iasa si erou national!
  • 0 (0 voturi)    
    Fitzuici (Joi, 6 iulie 2006, 19:20)

    bebenautu' [anonim]

    articolelel si comentariile astea sunt fix din pai! probabil ca danutz a fost unul din smecherii prea influenti ca sa poata fi tras de pix ca un simplu informator; sau probabil stia pe cine sa manjeasca la securitate ca sa aiba viata fara griji; e ogic, sta in picioare. probabil ca a dat cu subsemnatu', dar il vad prea viclean ca sa se astearna la poezie pe hartie; probabil ca opera lui e 'orala', iar ulterior transcrierile secului (ex., dosarul Mircea), chiar daca l-au citat cu acuratete, nu i-au putut fi puse in spate fiind caligrafiate de alta persoana. Deci nu ai cum sa ai certitudinea; a stiut sa devine heisenberg-ian.
    Si treaba asta cred ca e valabila ptr toti, inclusiv ptr probabil juma' din circul cnsas, si pot concepe ca dinescu a dat din pasarica la un moment dat.. are gura mare, stie sa ia partea cuiva cand e in interesul lui (adica cu etica mai slabut)
  • 0 (0 voturi)    
    DE CE MAI ESTE OM POLITIC (Vineri, 7 iulie 2006, 7:22)

    safta70 [anonim]

    Tovarasul Voiculescu ar fi trebuit dat afara din politica din momentul in care CNSAS a demonstrat ca a fost turnator ordinar si a facut si politie politica. De ce nu se aplica legea ? Oare citi parlamentari or fi in situatia lui ? Oameni buni , daca se aplica legea, ramanem fara ''clasa politica '' -si ar trebui sa se sacrifice cei de 35-40 de ani si sa ai fraiele politicii Romanesti .
    Cred ca tovarasilor politicieni le este mila de tinerii care ar trebui sa le ia locul si de aceea nu se deconspira .
    Voiculescu a calcat pe bec si la deranjat pe baselu -vezi aspiratii de vicepremier - si de acea i-au dat tovarasii la cap.
  • 0 (0 voturi)    
    Lasa-ne, lasa-ne........ (Vineri, 7 iulie 2006, 8:49)

    Ion Rus [anonim]

    Conferinta de presa de ieri (atat cat a aratat) arata si pentru un ageamiu ca dl. Voiculescu a turnat(in sensul propriu al cuvantului).
    Poate ca suntem prosti ca pe acet tip de oameni nu i-am idepartat dupa 1989(atunci cand in primele 3 luni au stat ascunsi pe acasa). Acum ca i-am lasat, macar sa ne lase si ei in pace (d.p.d.v. moral) si sa-si vada de afacerile lor ca deh, toti au firme sau functii in institutii importatnte.
    In rest, s-auzim de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    nu exista (Vineri, 7 iulie 2006, 16:44)

    mimi [anonim]

    nea felix nu a existat.
    nici colaborarea strinsa cu securitatea.
    nici costumele scumpe si nici calatoriile in strainatate.
    valuta nu a existat nici ea.
    notele informative sunt o inventie.
    ma intreb daca a existat nea nicu, zis ceasca.
    si pentru ca toate acestea nu au existat, a fost inventat voiculescu.