Ducele de Edinburgh jigneste Romania

de     TVR
Duminică, 9 iulie 2006, 0:00


Gafa incredibila la adresa Romaniei a Ducelui de Edinburgh, sotul reginei Elisabeta a II-a. La ceremonia de decernare a unor premii patronate de printul-consort acesta a afirmat ca in Romania sunt atit de multe orfelinate de parca ar fi nascuti copii tocmai pentru a le umple.

Dialogul purtat cu unul dintre tinerii premiati l-a "ajutat" pe printul Philip sa isi imbunatateasca recordul de glume proaste, despre care s-au scris deja mai multe carti. Cand a aflat ca laureatul a lucrat ca voluntar in Romania, ducele de Edinburgh a replicat:

"Romania? "Doar nu te-ai dus acolo ca sa ajuti in vreun orfelinat!"

Tanarul a spus ca nu, iar sotul reginei a continuat: "Pai da, sunt atatea orfelinate acolo incat ai impresia ca oamenii fac copii ca sa le ocupe". Dupa aceste remarci , in sala s-a asternut linistea , a relatat unul dintre cei prezenti care a si povestit intamplarea pe Internet. Au preluat-o imediat ziarele, intre care "The Sun" si "Edinburgh News".

Tony Allen, reprezentantul organizatiei caritabile Romanian Orphans Appeal, a calificat comentariile ducelui de Edinburgh drept dezgustatoare. Ziaristii au cerut o confirmare oficiala a Palatului Buckingham. Raspunsul a fost: "Nu comentam conversatiile particulare pe care Ducele de Endinburgh le-ar fi putut avea sau nu".

Presa insulara anticipeaza insa o replica dura a printului Charles catre tatal sau. Printul mostenitor patroneaza o fundatie care ajuta copiii din Romania.



















114 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 9 iulie 2006, 23:00)

    oblio [anonim]

    no comment.
    nu merita
  • 0 (0 voturi)    
    Ducele de Edinburgh jigneste Romania (Luni, 10 iulie 2006, 1:01)

    Mincu Virgil [anonim]

    O atitudine corecta la acest comentariu, desi usor acid, in stilul specific britanicilor, ar fi sa fie tratata exact ca o conversatie particulara pe care ar fi putut-o avea ducele. Si eventual sa facem ceva cu orfelinatele despre care se scrie in presa internationala. Pana nu avem ce sa spunem in acest sens, cred ca ar trebui sa fim rusinati de noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare noi cand vom riposta pe masura cu umor romanesc?!?! (Luni, 10 iulie 2006, 3:04)

    Adrian B [anonim]

    Eu as interpreta-o ca inca o o fortare pentru reluarea adoptiilor internationale.Daca nu stiu ce print din italia (var cu premiuerul Bulgariei) are legaturi cu mafia de ce nu ar avea acest Philip vreo legatura cu unul dintre acele ONG uri sau asociatii care au semnat aceea declaratie internationala ??!!!??!


    Oricum e jignitor acest lucru insa are si el samburele lui de adevar:prea mult i-am lasat pe altii sa isi bata joc de noi in declaratii cum vor ..cred ca e timpul ca o oficialitate romaneasca sa reactioneze si sa le dea peste nas acestor persoane care defaimeaza numele Romaniei la nivel international.
  • 0 (0 voturi)    
    adevar grait-a! (Luni, 10 iulie 2006, 5:41)

    Radu Negrea [anonim]

    hai, terminati cu coada raioasa dar pe sus! la numarul de declasati si declasate care se puiesc ca sobolanii lasandu-si apoi copiii prin spitale sau orfelinate sa-i crestem noi, pe banii nostri, dl. Duce zau ca a fost chiar prea bland! mai bine impiedicati-i pe cetatenii de foarte slaba calitate ai acestei tari sa se inmulteasca necontrolat; si asa, in cativa ani progeniturile lor ne vor coplesi; acuma le luam si apararea?
  • 0 (0 voturi)    
    E de inteles (Luni, 10 iulie 2006, 6:14)

    De aiurea [anonim]

    Titlul de duce,nu duce neaparat si la inbunatatirea IQ-ului.
  • 0 (0 voturi)    
    Care este problema? (Luni, 10 iulie 2006, 10:37)

    alx chivan [anonim]

    Nicidecum critica acelui duce, oricat ar fi ea de justificata. Problema este a noastra, incapacitatea de a ne rezolva treburile interne astfel incat sa nu mai atragem asupra noastra blamari mai mult sau mai putin justificate.
  • 0 (0 voturi)    
    Trist (Luni, 10 iulie 2006, 12:05)

    Iulian [anonim]

    Din pacate asta este nivelul de respect pe care inca il inspira Romania la nivel international. Chiar daca este reactia lipsita de bun simt a unui om cu antecedente in domeniu, ea nu face decat sa ne aminteasca ca felul cum te comporti, va determina felul cum vei fi perceput si tratat. Toata aceasta problema a adoptiilor a fost lasat oarecum la discretia presei internationale, reactia oficiala a guvernului roman fiind ori foarte slaba, ori lipsind cu desavarsire.
    Cred ca este momentul ca sa ne afirmam cu mai multa tarie si sa nu mai permitem nimanui sa ne trateze ca pe niste prosti fara busola. Ne trebuie un guvern unitar, puternic si un ministru de externe cu "cojones", care sa fie sustinut si nu dezavuat, sau luat prin surprindere de actiunile colegilor sai mai fara minte. Trebuie sa nu uitam ca acum o jumatate de secol, un roman practic infinta si conducea "Liga natiunilor" desi reprezenta aceeasi tara pe care o reprezinta azi dl Ungureanu. Adica una mica. Totul insa depinde de cum stii sa te reprezinti. Si vei fi respectat. De altfel si nea Nicu, asa prost cum l-au considerat multi stia sa faca treaba asta. Stia sa-si speculeze pozitia. Sa-si joace cartile.
    Stie vreunul dintre cei pe care i-am votat si care acum se chinuie sa vorbeasca cu voce groasa in fata camerelor ( prietenii stiu cine), cam cum se face treaba asta ? In loc sa te chinui sa pari impozant, sa devii asa prin actiunile tale ? Sa te respecti pe tine si pe ceilalti ca sa fii respectat ?
    Se pare ca, cu o singura exceptie, cei care ne reprezinta ca tara nu sunt la inaltimea momentlui. Sunt doar oameni simpli. Doar ca se vad mai mult pe sticla.
  • 0 (0 voturi)    
    ducele de Edinburgh (Luni, 10 iulie 2006, 12:31)

    Florina [anonim]

    Asta este perceptia pe care o au strainii despre Romania iar statul nu face decat sa o intretina.Si este o problema pe care statul ar putea sa o rezolve de ceva vreme iar subiectul ramane deschis atat vreme cat nu suntem in stare sa o rezolvam;desigur ca remarca ducelui este cat se poate de caustica, dar intotdeauna adevarul doare; ce-ar fi sa gasim solutii si sa nu ne mai simtim ofensati de adevaruri.
  • 0 (0 voturi)    
    ne cunoaste lumea , dom`le! (Luni, 10 iulie 2006, 14:15)

    Cezar [anonim]

    Precis s-a documentat personal in capitala Romaniei , ....Budapesta !
  • 0 (0 voturi)    
    ... si are dreptate (Luni, 10 iulie 2006, 15:21)

    Lucian [anonim]

    Nu se poate spune decat atat :
    Mergeti la oricare orfelinat din tara asta ca sa constatati ca mai bine de 80% din cazuri sunt copii ai caror parinti ii plaseaza acolo si incaseaza sumele pe care statul le pune la dispozitie. In ultima vreme s-a mai dezvoltat o afacere pe spatele acestor sarmane suflete : Mamele ii toarna pe banda rulanta, ii lasa la orfelinat 6 luni - 1 an dupa care prietene sau vecine ii iau spre crestere ca mame sociale si se impart la 2 fondurile alocate de stat, care se cifreaza in jurul a 6 milioane pe luna. Personal contribui la cresterea a 2 copii facuti de o mama denaturata care "produce" anual cate un prunc pentru a-l exploata in acest fel, numai pentru a nu-i lasa sa ajunga acolo. Ducele o fi atins vre-o coarda sensibila a romanului asta prost si ingamfat care nu e in stare sa-si vada mizeria din farfurie, de au sarit toti, dar sa vedem cati din cei ce-au sarit arsi sa comenteze au dat amcar o data o raita la o casa de copii sa vada ce e acolo ?

    Toate cele bune...
  • 0 (0 voturi)    
    ducele de Edinburgh jigneste Romania (Luni, 10 iulie 2006, 16:09)

    Aldea Rodica [anonim]

    Cata dreptate are acest om.
    De ce trebuie sa suportam intretinerea unor copii nevinovati, pentru ca statul nu intervine in mod rational si firesc in stoparea acestui fenomen ?
    Acordarea de catre stat ,de ajutoare sociale in aceasta directie,nu inseamna oare o campanie electorala falsa si meschina ?
    De ce sa nu recunoastem realitatea si adevarul ? Nu suntem oare pregatiti pentru o democratie adevarata ?
  • 0 (0 voturi)    
    Bunele moravuri britanice (Luni, 10 iulie 2006, 19:37)

    emil [anonim]

    De la o natiune de homosexuali si pedofili, nici nu ne asteptam la un alt comentariu.
  • 0 (0 voturi)    
    ARE DREPTATE (Marţi, 11 iulie 2006, 17:14)

    safta70 [anonim]

    Asta este realitatea.
    Nu trebuie sa ne "atacam" .
    Sa incercam sa educam populatia si dupa aceea sa avem pretentii ca suntem tara Europeana.
  • 0 (0 voturi)    
    ARE DREPTATE (Marţi, 11 iulie 2006, 17:15)

    safta70 [anonim]

    Asta este realitatea.
    Nu trebuie sa ne "atacam" .
    Sa incercam sa educam populatia si dupa aceea sa avem pretentii ca suntem tara Europeana.
  • 0 (0 voturi)    
    Ducele de Edinburgh jigneste Romania (Duminică, 20 mai 2007, 5:51)

    Raul [anonim]

    sunt extrem de nervos....un duce...jigneste tara mea....sa se uite in primul rand la tara lui si dupaia sa vorbesca despre pamantul meu ....sa vada si ei cate curve au la ei...cate probleme cu drogurile...cu mafia...si dupaia sa zica despre romania.....SI SA STITI ROMANILOR...INTRADEVAR E ADEVAR ROMANIA E CAM SLABA LA TOT DEOARECE E PERIOADA TRANZITIEI...DAR ORICUM AM AVEA ECONOMIA...ETC.ETC.....NICIOADATA NU TREBUIE SA NE LASAM CALCATI DE ALTII IN PICIOARE....TREBUIE SA FIM MANDRI PENTRU CA SUNTEM ROMANI...SA LE DEMOSTRAM EDUCATIA NOASTRA...SA LE TRANSMITEM CULTURA NOASTRA....SA FIM DESTEPTI.....uff ce nervi am....so jigneasca el pe maicasa...nu sa-mi jigneasca mie compatriotii si mai ales niste copii...care da egal cauza...sau parintii lor....ce se intampla cu ei sau nu....dar sunt romani....si sunt ai nostri....si nu trebuie jigniti ca au acelasi sange in vine.....CE ...UN ENGLEZ NU E TOT O FIINTA UMANA CA NOI?....SE CRED SUPERIORI UN BRITISH SAU?PUFF....MIE S I SCARBA DE ACEASTA SUPERIORITATE PE CARE O AU MULTI ENGLEZI...AMERICANI...ETC.....ORICUM FRATILOR MEI...ORI CUM AR FI ROMANIA TREBUIE SA O AJUTAM SI SA O SPRIJINIMMM ORICE AR ZICE DE AFARA IMPOTRIVA NOASTRA...SA O SPRIJINIM....CHIAR DACA FACEM CEVA RAU....SA ACCEPTAM AJUTORUL ORI DE UNDE AR VENI DAR SA NU ACCEPTAM BATAILE DE JOC...DE ORIUNDE AR VENI ELE...OK? chau fratilor....