Enigma Zidane

Un moment de nebunie, o cariera de magie

de A.S.     HotNews.ro
Luni, 10 iulie 2006, 0:00


In minutul 109 al finalei, Zidane l-a lovit fara minge pe fundasul italian Materazzi. Uluit, arbitrul asistent a intirziat sa semnalizeze centralului episodul. A facut-o arbitrul de rezerva, dupa interventia portarului Buffon si a antrenorului Marcello Lippi.

Cartonasul rosu este cea mai trista iesire din scena pentru Zinedine Zidane. Cu citeva minute mai devreme, ratase o situatie mare de a inchide jocul. Intreg traseul la Mondiale, prestatia din finala dominata mai mult de o ora de francezi, ii erau datorate...

Zinedine Zidane a mai fost eliminat de 14 ori in cariera. Cele mai cunoscute momente, la Mondialul din 98 si sub tricoul lui Juventus, pentru gesturi similare.

"Nu ar fi trebuit sa se termine asa. Il cunosc pe Zidane, este un om rezervat si pasnic. Trebuie ca Materazzi i-a spus ceva extrem de provocator"
Franz Beckenbauer

"A rezistat peste o ora la provocarile lui Materazzi. Arbitrul a tolerat acest lucru. Il inteleg pe Zidane, nu il scuz".
Raymond Domenech, antrenor Franta

"Stim ca a fost provocat, dar fotbalistii fac asta frecvent"
Florent Malouda, jucator Franta

"Nu ma mira reactia lui Zizou. A facut-o si cind juca la Juventus".
Gianluca Zambrotta, fundas italian

"Cit a platit Franta pentru momentul de nebunie al lui Zidane?"
Daily Mail

"Nascut si crescut in Marsilia, Zidane este o embleta a reusitei franceze. Dar aminteste totodata Frantei esecul integrarii copiilor de imigranti din fostele colonii"
Times

"Nu vreau sa il judec. In aceasta seara este un om trist si nefericit. Nu trageti in artist!"
Jean Pierre Escalettes, presedintele federatiei franceze de fotbal

Zinedine Zidane a parasit stadionul din Berlin fara sa scoata un cuvint. De-a lungul carierei presarata cu momente de stralucire, cele mai bune raspunsuri le-a dat pe teren...



















87 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Maghrebin ! (Luni, 10 iulie 2006, 12:17)

    roman [anonim]

    Zinedine Zidane e de origine kabyla, din actuala Algerie. E un simbol de succes pentru multi tineri arabi si africani imigrati cu familia in Franta, legal sau clandestin (peste 4 milioane ce nu au inca cetatenie franceza).

    Pentru imigrantii arabo-africani reprezentantii de succes ai comunitatilor lor sunt in sport, muzica si divertisment. Foarte putini in afaceri, politica, stiinta, finante. Nivel de educatie foarte scazut, valori familiale si religioase mult diferite de europeni, criza de identitate (cresc intr-o tara occidentala dar intr-un mediu musulman sau african)..

    De aici, multa frustrare fata de o societate prea complexa si sofisticata pentru ei, exprimata intr-o ura ale carei efecte le-ati vazut asta toamna. "Times" nu se inseala, putinele reusite ca ale lui Zidane nu pot ascunde imensul esec al integrarii imigratiei arabo-africane in Occident. Circula multe clisee despre ei si violenta, agresivitatea, fac parte din imaginea pe care o au maghrebinii (cei ce vin din nordul africii, arabi si kabili) in Franta, Belgia, Olanda, Spania. E unul din motivele pentru care majoritatea ii respinge.

    Zidane, din pacate, s-a comportat aseara ca un maghrebin tipic, impulsif si violent, nu i-a pasat ca e ultimul meci de onoare, finala unei cupe mondiale, ca-l privesc milioane de oameni, ca milioane de tineri il au ca model.

    A sarit la bataie ca ultimul mardeias din periferie. Asta il va face si mai popular printre arabii din ghetouri pentru ca s-a purtat ca ei, a fost "provocat" si a "raspuns" violent, adica singurul mod de exprimare pe care ei il practica cand vine politia sau orice autoritate publica sa-i intrebe ce mai traficheaza. Si in Romania, indivizi dintr-o anumita minoritate, se comporta la fel, stiti voi de cine e vorba..

    Un jucator de talent, dar un caracter "dificil", ce nu poate fi un exemplu de conduita pentru tineri, el s-a batut si cu alti jucatori, l-a dispretuit in public pe propriul antrenor si refuza sa cante imnul national francez.
  • 0 (0 voturi)    
    CM (Luni, 10 iulie 2006, 12:19)

    Valentin [anonim]

    Intr-un meci sters,fara virtuti tehnice deosebite,unde conta doar lupta surda de la mijloc pentru a inchide totul,singura pata de culoare a dat-o de citeva ori Zidane,prin preluari,fente,pase.si acea senzationala lovitura de cap , din
    prelungiri ,la poarta excelentului Buffon.Din pacate tot o "lovitura de cap" ,din prelungiri, avea sa-l coste enorm pentru sfarsitul unei cariere memorabile pentru fotbalul francez. Oricum ceea ce va ramane este sacrificiul sau extraordinar timp de 11 ani pentru francezi ,ce au avut in acesti ani ,cea mai buna echipa a lor din istorie,facuta in majoritate din descendenti ai acestor imigranti ,ce constituie "lumpenul"
    proletariatului francez.
  • 0 (0 voturi)    
    enigma Zidane (Luni, 10 iulie 2006, 12:37)

    meeshu [anonim]

    Inca mi se deruleaza in minte scena respectiva. Am aproape acelasi senzatii ca la 11 septembrie cand ma uitam pe CNN cum se darama Turnurile gemene si aveam impresia ca vad un film.
    Oricat m-am straduit nu am reusit sa-mi explic un astfel de gest. Oare ce cuvinte nemaiauzite sau gesturi nemaivazute (si cu totii stim foarte bine ce se poate vedea si aude la un meci de fotbal!) l-au putut determina pe Zidane sa-si piarda "uzul ratiunii"? Tocmai atunci cand gloria era numai a lui, indiferent daca Franta pierdea sau castiga?
    Probabil ca acel moment de nebunie va fi subiectul unui documentar pe Discovery....
  • 0 (0 voturi)    
    Cine este Materazzi ?? (Luni, 10 iulie 2006, 12:55)

    Bibicu [anonim]

    Cine este Materazzi :

    http://www.youtube.com/watch?v=rKGcUr0S-FU

    http://www.youtube.com/watch?v=1Gyu8W1g2co
  • 0 (0 voturi)    
    sportul de dragul sportului (Luni, 10 iulie 2006, 13:57)

    wiseguy [anonim]

    Situatia poate fi abordata din cel putin 2 puncte de vedere:
    1) fotbalul, ca si alte multe sporturi, a incetat sa mai fie sport, este o industrie ca oricare alta; s-a terminat cu jocul de placere, cu spectacolul, cu frumusetea si cu talentul sclipitor. Altadata vorbeam de zeci de nume, de valori in fotbal, acum ele nu depasesc 10 in lume; sportul va redeveni sport cand cei care il practica vor castiga salariul unui angajat mai rasarit si nu zeci de milioane de dolari. Atunci am vedea cine joaca din placere si vom reveni la distractie si la spectacol...
    2) nu-l plang pe Zidane cum nu-i plang nici pe francezi; fiecare isi duce crucea, cum spunem noi. In fond ei au facut coloniile si colonistii care acum ii agreseaza, asa cum scria cineva mai sus. Francezii, in afara de nationalismul extrem pe care il trambiteaza, au mari probleme sociale si politice...
    In orice caz s-a terminat unul dintre cele mai slabe (daca nu cel mai slab) campionate mondiale de fotbal din istorie in care am vazut atat greseli de arbitraj uriase cat si iesire agresive de neaccaptat la un asemenea nivel. Asta ar trebui sa dea de gandit celor din aceasta industrie, dar si suporterilor, care cred ca au ajuns sa dea prea multa atentie acestui sport. Poate ca ar trebui sa se "promoveze" un alt sport....unul in care spectacolul sa nu fi fost uitat.....
  • 0 (0 voturi)    
    Both sides of the story (Luni, 10 iulie 2006, 13:59)

    Oli [anonim]

    Inainte de a comenta in orice fel gestul lui Zidane va rog sa facem un exercitiu: punetiva urmatoarea intrebare << Ce ar trebui sa mi se spuna si cum si de cate ori, pentru a ma intoarce 3 metri si a da cuiva un cap in plex?>>
    Sunt sigur ca fiecare are un "punct sensibil" pt care ar face un asemenea gest indiferent ca e in fata a 10 persoane sau a milioane de persoane.
    Pana cand nu stim ce i-a zi Materatzzi hai sa nu ne pronuntam!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Bibicu (Luni, 10 iulie 2006, 14:13)

    Fan [anonim]

    Deci asta justifica gestul lui Zidane. Poate ar trebui sa postezi si loviturile lui Zidane care i-au adus eliminari pana acum. Ca sa vezi cum se comporta un campion.
  • 0 (0 voturi)    
    marele judecator roman (Luni, 10 iulie 2006, 14:26)

    Ana [anonim]

    Draga "romane",ai plecat de la Zidane si ai ajuns la frustrarile tale legate de arabi..ai vazut filmuletul de mai jos,care ni-l arata pe adversarul sau,europeanul foarte bine educat,italianul crescut intre parfumuri,femei si haine de calitate??un badaran si jumatate,ca si majoritatea fotbalistilor,asa ca natia din care provine,integrat sau nu in lumea noastra,nu prea mai are importanta..
    logodnicul meu este arab,un medic deosebit,cu toate astea ,este vesnic provocat de romanii nostri..asa ca,tot respectul pentru Zidane,nu e obligat sa inghita magariile nimanui,cu atat mai mult,frustrarile unui european ca Materazzi
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Bibicu (Luni, 10 iulie 2006, 15:21)

    SKB [anonim]

    Super link-ul. Si cand te gandesti ca Italia, marea campioana de ieri, avea pe teren macar inca un Materazzi. Mari fotbalisti...Gatusso si Materazzi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ana si arabii (Luni, 10 iulie 2006, 15:27)

    roman [anonim]

    Ce legatura are asta cu fotbalul si mai ales cu gestul huliganic al unui maghrebin, caracterizat azi dimineata de jurnalul "Equipe" ca "stupid si incalificabil, de neiertat" ?

    Ca Ana nu e doar una (chiar daca nici una nu e ca Ana !), ci mii de romance placute si facile de acces pentru arabi ce vin din societati unde un barbat nu poate intalni o femeie in intimitate, isi risca viata sa "agate" surorile sau fiicele altor arabi ! Dar, fiecare femeie isi construieste sau distruge viata in deplina libertate, iti doresc sa ai noroc, Ana ! Oricum, e un sfat simplu si prietenesc de la un roman de-al tau, citeste mai mult despre ce se intimpla prin lume(presa engleza, franceza, americana, araba :)), cred ca vei realiza treptat ca nu e nici un viitor prosper si pasnic pentru musulmanii din Europa sau din Orient, deja tensiunile sunt mari si vor continua sa creasca, gandeste-te cu responsabilitate la ce pregatesti pentru copii tai !

    Si contrar a ceea ce crezi, majoritatea fotablistilor nu isi lovesc adversarii pe teren, desi toti se mai insulta-inclusiv pe arbitru- in timpul unui meci. Pasajul la act, Ana, e rezervat celor cu adevarat frustrati, intreaba un psiholog !
  • 0 (0 voturi)    
    Fight Club (Luni, 10 iulie 2006, 15:37)

    Gugiu Teodor [anonim]

    eu nu cred ca e vorba de etnii samd.
    Zidane a fost excelent si mi-ar placea sa se vada mai des asemenea iesiri onorabile dintr-o cariera. Ati fi vrut lacrimi si cununi de maslin? Zidane a fost un fotbalist, nu o vedeta de televiziune!
    De unde aceasta sobrietate dezgustatoare? De cand a devenit football-ul un spectacol pentru domnisoare pudice?
    Pentru mine gestul lui este ca acel cadru inserat la sfarsitul lui Fight Club. Este un mod de a da cu flit tuturor onorurilor ridicole cu care incepuse sa il copleseasca presa si "fanii".
  • 0 (0 voturi)    
    italianu' materazzi (Luni, 10 iulie 2006, 15:51)

    alex [anonim]

    Italienii is recunoscuti pentru apararea "ermetica" pe care o au datorita unor fotbalisti ca materazzi pentru care conceptul de "mingea trece, omu' nu !" este ca o religie. Insa eu, cred ca datorita faptului ca un fotbalist ca Zidane l-a atacat, au ajuns si in ochii opiniei publice faulturile grosolane ale acestui "fotbalist" , ma refer la materazzi. Degeaba le-au postat unii pe net de mult timp, si au semnalat duritatea extrema a acestuia, insa abia cand a fost implicat un fotbalist de talia lui Zidane, aceste super-faulturi au ajuns in okii lumii intregi. Cred ca cineva ar trebui sa-l intrebe si pe Shevchenko ce parere are despre materazzi...si daca nici Shevchenko nu este crezut...atunci cine ?...cei care au simtit crampoanele si coatele astuia pe fatza si pe tibie pot sa-si dea cu parerea...asta nu scuza gestul lui Zidane, si nici nu il face mai digerabil, insa trebuie pedepsit cumva si acest "fundash" , macar pe forumurile de discutii daca altcumva nu se poate...si ca sa divaghez putin, exact asta ar trebui sa se intample si cu fiul lui Alexandru Radulescu , care ar fi provocat scandalul in care nefericitu' de taica-su l-a impuscat pe baiatu' ala....inchid paranteza.....
  • 0 (0 voturi)    
    italianu' materazzi (Luni, 10 iulie 2006, 15:52)

    alex [anonim]

    Italienii is recunoscuti pentru apararea "ermetica" pe care o au datorita unor fotbalisti ca materazzi pentru care conceptul de "mingea trece, omu' nu !" este ca o religie. Insa eu, cred ca datorita faptului ca un fotbalist ca Zidane l-a atacat, au ajuns si in ochii opiniei publice faulturile grosolane ale acestui "fotbalist" , ma refer la materazzi. Degeaba le-au postat unii pe net de mult timp, si au semnalat duritatea extrema a acestuia, insa abia cand a fost implicat un fotbalist de talia lui Zidane, aceste super-faulturi au ajuns in okii lumii intregi. Cred ca cineva ar trebui sa-l intrebe si pe Shevchenko ce parere are despre materazzi...si daca nici Shevchenko nu este crezut...atunci cine ?...cei care au simtit crampoanele si coatele astuia pe fatza si pe tibie pot sa-si dea cu parerea...asta nu scuza gestul lui Zidane, si nici nu il face mai digerabil, insa trebuie pedepsit cumva si acest "fundash" , macar pe forumurile de discutii daca altcumva nu se poate...si ca sa divaghez putin, exact asta ar trebui sa se intample si cu fiul lui Alexandru Radulescu , care ar fi provocat scandalul in care nefericitu' de taica-su l-a impuscat pe baiatu' ala....inchid paranteza.....
  • 0 (0 voturi)    
    Exemplu (Luni, 10 iulie 2006, 16:09)

    George [anonim]

    De dimineata tot aud discutii despre incident. Concluia generala este "Bine I-a facut Italianului". Dincolo de apartenenta la o anumita rasa sau religie ramane gestul pur si simplu " O lovitura cu capul".
    Asta ramane...daca nu-ti convine ...da cu capul.
    Daca il iertam pentru niste ipotetice injuraturi atunci putem ierta pe oricine.
    Putem impusca pe oricine doar ca a facut baie in lacul concesionat sau putem distruge o scoala doar pentru faptul ca copiii de acolo nu au religia mea.
  • 0 (0 voturi)    
    Exagerare (Luni, 10 iulie 2006, 16:22)

    gsaru [anonim]

    Cred ca discutia a alunecat prea mult in directia rasiala si religioasa cand de fapt este doar gestul urat al unui jucator mare. Aceste gesturi se petrec din pacate destul de des pe stadioane, marea prostie pe care a facut-o Zidane fiind de fapt momentul ales pentru acest gest (cu 5 minute inaintea retragerii din activitate intr-o finala ,mondiala). Se pare ca Zidane bate pe urmele lui Maradona la fel cum Platini bate pe urmele lui Pele din pct. de vedere al imaginii.
  • 0 (0 voturi)    
    brava bibiku' (Luni, 10 iulie 2006, 16:41)

    alexus [anonim]

    brava bibiku' pentru linkurile tale inspirate..imaginile alea vorbesc cel mai mult..oricat te-ai stradui sa-i vorbesti unuia si sa-i spui cat de magar a fost materazzi, parca nu le vine a crede...dar cand vad imaginile......
    brava bibiku'
  • 0 (0 voturi)    
    Zizou / Juventus+eliminarile (Luni, 10 iulie 2006, 16:47)

    FIONA [anonim]

    Se pare ca si la Juventus, unde a jucat dealtfel, mai facea cate una...Pacat de asta, in schimb, restul le uita lumea....
  • 0 (0 voturi)    
    zidane (Luni, 10 iulie 2006, 17:41)

    danimesh [anonim]

    Mai oameni buni de ce va dati cu parerea cand habar nu aveti ce se intampla acolo pe teren? Pun pariu ca nici macar unul din cei care au scris aici nu jucat fotbal de performanta si cand vad ca niste neavizati isi dau cu parerea imi vine sa vomit pe pagina asta de net...Zidane este si ramane un mare fotbalist iar cei care cred ca datorita gestului de aseara el va fi descalificat ca IDOL din acceptiunea multora, atunci se inseala.

    danimesh
  • 0 (0 voturi)    
    multumesc de sfat,romane... (Luni, 10 iulie 2006, 18:24)

    Ana [anonim]

    Multumesc de sfat, romane, reciteste mesajul tau initial, tu ai comutat actul impulsiv al lui Zidane spre nationalitatea acestui jucator,ceea ce nu prea ne priveste.. asa ca tu esti cel care are probleme rasiale si frustrari,nu eu.. legat de ceea ce mi-ai sugerat, draga romane, sunt medic, asa ca pot sa zic ca sunt mult mai cu capul pe umeri si mai responsabila decat multi altii, asa ca nu era necesara grija ta..
    Spor!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce i-a spus? (Luni, 10 iulie 2006, 19:15)

    mariusc [anonim]

    Cuvintele provocatoare pot fi urmatoarele: "Prea bine joci , inca si in prelungiri, cu ce te-ai dopat? Hai ca stiu cum e la Juve, stim toti, am luat si noi... dar chiar asa in fata tuturor?" Voi ce credeti?
    (Dupa ce trece de un anumit prag de oboseala, omul nu mai gandeste lucid, se bazeaza pe instinct).

    Oricum, privirea lui Zidane era f. ciudata, aducea cu cea a unui drogat, fara simturi, asa parea.
  • 0 (0 voturi)    
    roman, magrebin ... (Luni, 10 iulie 2006, 19:28)

    cristina [anonim]

    Primul post e asa de deplasat ..... sper numai ca nu gindesc multi ca si autorul lui.

    Ar insemna ca toti care se comporta violent si-si pierd cumpatul pe terenul de fotbal sunt magrebini ....

    Unei colege i s-au furat actele in Franta ... prima reactie a colegilor a fost: era vreun roman prin preajma??

    hai sa fim mai prudenti cu prejudecatile si explicatiile facile ...
  • 0 (0 voturi)    
    mai roman (Luni, 10 iulie 2006, 19:48)

    cristi [anonim]

    ce ai draga? nu ai succes la femei si te dai la ele ca au iubitzi arabi sau de alte etnii si neamuri,altul decat cel "ales" al carui brav reprezentant te-ai erijat?pai cum sa ai badie succes daca nici macar o drama de cavalerism nu te-a atins vreo data?pe tine nu te-a invatat mama ta sa vorbesti frumos cu fetele?mai ales atunci cand nu le cunosti si te mai si ascunzi dupa un pseudonim sau nick-sa fie mai cool-prin care vrei sa pari purtatorul de cuvant al tuturor celor care sunt romani.dupa cum sper ca ai vazut in mesajele postate pe aici esti singurul roman jalnic.ascunde-te fratele nostru, ca esti jenant!
  • 0 (0 voturi)    
    ce i-a zis (Luni, 10 iulie 2006, 20:24)

    gigi marga [anonim]

    auzit la radio (post local in .de) azi dimineata: un post tv brazilian a angajat un "cititor de buze" care a "citit" ca i-a zis ceva de sora-sa.
  • 0 (0 voturi)    
    Ana (Luni, 10 iulie 2006, 22:27)

    ursu [anonim]

    daca tu crezi ca meseria de medic te face mai desteapta si mai deschisa la minte decat multe alte persoane, pe langa ca te inseli amarnic iti meriti si locul intr-un harem. Pa poate chiar un schimb pe 10 camile, ca deh, cunosc gusturile arabilor in materie de femei si sunt sigur ca meriti atata. Si ca sa-ti dau doar un detaliu: am lucrat cot la cot cu "ray" Arafat la pusul pe picioare al SMURD-ului. Extraordinar om. Poate si sotul/prietenul tau e la fel. Tu insa mi se pare ca esti doar frumoasa.

    Back on topic:
    Zidane nu trebuia sa faca gestul acela, clar
    Ca l-a facut, si ca in locul lui as fi facut acelasi lucru, e la fel de clar.
    Ca finala, ca si campionatul asta in general a fost de o calitate execrabila, e fara indoiala.
    Ca au castigat niste ciobani gelati ce n-au incercat sa joace fotbal ci sa-i rupa pe ceilalti din minutul 2 pana in 120, iar e evident.
    Ca dupa 70 meciuri jucate intr-un campionat + cupe+nationala intr-un an, in care esti scuipat, lovit si injurat de niste drone bipede cu aere de vedete si creier de rama, ti-ai pierdut cumpatul, e doar normal. Arata ca esti om si nu robot.

    Asa cum am spus, gestul nu era necesar. Este insa un exemplu de "asa da" (cariera) si "asa nu" (act reprobabil) in acelasi film pentru copii ce cresc cu imaginea idolilor lor pe perete in dormitor

    And PS: Nea editor, e al 4-lea post ce-l incerc aici. Daca n-ai chef de pareri contrare cursului pe care vrei sa-l imprimi discutiei ar trebui sa ne dai o idee, nu de alta dar poate avem altceva mai bun de facut decat de a ne trimite la cenzura texte ce ne-au mancat 10 -15 minute din viata.
  • 0 (0 voturi)    
    roman, magrebin ... (Luni, 10 iulie 2006, 22:46)

    cristina [anonim]

    Primul post e asa de deplasat ..... sper numai ca nu gindesc multi ca si autorul lui.

    Ar insemna ca toti care se comporta violent si-si pierd cumpatul pe terenul de fotbal sunt magrebini ....

    Unei colege i s-au furat actele in Franta ... prima reactie a colegilor a fost: era vreun roman prin preajma??

    hai sa fim mai prudenti cu prejudecatile si explicatiile facile ...
  • 0 (0 voturi)    
    VIVE ZIDANE (Luni, 10 iulie 2006, 23:02)

    Akli [anonim]

    "...Si in Romania, indivizi dintr-o anumita minoritate, se comporta la fel, stiti voi de cine e vorba.."
    Da, stiu de cine e vorba...

    QUEL RACISTE !!!!!!
    Ta place est au tribunal de N?remberg, m&ecirc;me si tu dois &ecirc;tre classe comme esp&egrave;ce inferieure qui fait le travail sal pour Hitler.

    Ma scuz ca nu o sa ma exprim bine in romaneste dar pot sa spun ca cind citesc astfel de comentarii mi-e sila dar in acelasi timp este haios.
    Nu apar ai mei, Kabylii, pentru ca, sigur, pentru cei care stiu despre ce e vorba, stiu ca Kabylii nu au nevoie de lectile Domnului aceste, "roman".
    Dar este uimitor ca vorbeste de tiganii parca traiem in alta epoca. Si de Mussolini, Hitler isi bate joc de el. Dar de tine, chiar daca esti cu el, o sa se uite la tine ca la o musca care se pune pe..."stiti voi de cine e vorba"

    Un Kabyle
    (Franta)
    VIVE ZIDANE
  • 0 (0 voturi)    
    nu'l akuzatii (Miercuri, 13 decembrie 2006, 18:01)

    iuli [anonim]

    ESTE CEL MAI MARE FOTBALIST DIN TOATE TIMPURILE