Basescu a gratiat doua batrane incarcerate pentru neplata unei amenzi penale

de M.C.     HotNews.ro
Luni, 10 iulie 2006, 0:00


Presedintele Traian Basescu a semnat, luni, decretele de gratiere a doua batrane, mama si fiica, in virsta de 86 si respectiv 66 de ani, inchise la Penitenciarul din Vaslui pentru o luna de detentie, deoarece nu au platit amenda penala la care fusesera condamnate.


Intr-un comunicat al Administratiei Prezidentiale se arata ca Traian Basescu a semnat decretele de gratiere pentru Botezatu Diamanta si Macarie Ecaterina pentru pedeapsa de o luna de inchisoare, aplicata pentru savarsirea infractiunii de tulburare de posesie, urmare a amenzii penale neplatite de cele doua persoane,
"Singurul considerent pentru care presedintele Traian Basescu a acordat gratierea celor doua persoane este varsta, respectiv Botezatu Diamanta, 86 de ani, si Macarie Ecaterina, 66 de ani", se mai arata in comunicat.
Seful statului atrage atentia ca, in continuare, nimeni nu poate miza pe institutia gratierii in conditiile in care se face vinovat de tulburarea proprietati.
Cele doua femei, care sunt mama si fiica, au fost incarcerate saptamina trecuta dupa ce au fost condamnate la o luna inchisoare pentru tulburare de posesie.
Ele nu au putut plati o amenda penala de 6 milioane de lei vechi la care fusesera condamnate. Cele doua femei s-au judecat timp de doi ani cu niste rude pentru o suprafata de teren extravilan pe care, dupa cum reiese din hotararea Judecatoriei Husi, au ocupat-o fara acordul rudelor.
Duminica, de Ziua Justitiei, presedintele Basescu a apreciat fermitatea judecatorului care a aplicat legea in acest caz, dar a spus ca in astfel de cazuri - care sunt sensibile din punct de vedere social - exista institutia gratierii. In schimb, seful statului a cerut mai multa determinare din partea magistratilor atunci cind e cazul sa pedepseasca cazurile de mare coruptie.


















384 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Gratierea & altele (Luni, 10 iulie 2006, 18:40)

    Justitiar [anonim]

    1.Gratierea pe motive de varsta nu e corecta. Trebuia ca judecatorul sa le condamne cu suspendare pe motiv ca fapta e minora si ele nu prezinta pericol public.
    2. Reiese situatia inchisorilor din Ro, apropiate de ale Evului Mediu. Batranele erau detinute intr-o celula cu 30 paturi in care erau peste 60 detinute. Cum e posibil ca detinutul sa nu aiba macar patul lui? Daca inchisorile sunt suprapopulate, sa se construiasca un numar suficient.
  • 0 (0 voturi)    
    despre justitie si justitiari (Luni, 10 iulie 2006, 19:00)

    Alecsandra [anonim]

    In mare s-ar zice ca ai dreptate, dar daca ridici ochii din carte, vei vedea cu surprindere ca sint oAMENI NEVINOVATI, care stau 2 intr-un pat, prin spitale, azile de batrini si camine de copii... Macar ASA vor simti si aia in penitenciar ce inseamna PENITENTA, nu?...Altfel ne vom trezi ca 1/2 din populatia tarii v-a da navala la inchisoare pentru ca au conditii mai bune ca acasa, bashca e totul moka(!)...si nu-i corect!
    Consider ca si puscariasii ar trebui sa fie obligati sa-si achite intr-un fel cheltuielile de subsistenta, altfel vom ajunge in situatia aia : si f...tut si cu banii luati!, cind tot pagubitul va suporta (din taxele si impozitele lui) intretinerea hotului care l-a jefuit, sau a ucigasului care i-a omorit copilul...
    Scoteti-i la munca pe toti si sa vezi cum se destinde atmosfera!.....
  • 0 (0 voturi)    
    ironia soartei (Marţi, 11 iulie 2006, 3:23)

    Stefaniu Criste [anonim]

    Doua batrane nu au bani sa plateasca amenda; drept urmare, sunt trimise la inchisoare, unde statul cheltuie cu ele alti bani.
  • 0 (0 voturi)    
    mare ghinion (Marţi, 11 iulie 2006, 9:49)

    Adrian Ilie [anonim]

    Ghinionul batranelor este ca nu au prejudiciat statul cu mai multe miliarde de lei - astfel ar fi scapat fara sa fie condamnate. Justitia romana isi face datoria doar in cazul gainarilor de 2 lei si pe mahari ii ocoleste cu grija.
  • 0 (0 voturi)    
    mare ghinion (Marţi, 11 iulie 2006, 9:50)

    Adrian Ilie [anonim]

    Ghinionul batranelor este ca nu au prejudiciat statul cu mai multe miliarde de lei - astfel ar fi scapat fara sa fie condamnate. Justitia romana isi face datoria doar in cazul gainarilor de 2 lei si pe mahari ii ocoleste cu grija.
  • 0 (0 voturi)    
    Avocat tampit . (Marţi, 11 iulie 2006, 12:29)

    Ovidiu D. [anonim]

    Eu cred ca batranele au avut un avocat sub orice critica .
    Personal as fi intors cazul pe dos, ii bagam pe denuntatori la daune pentru denunt calomnios si scoteam vreun milion de euro de la CEDO pentru abuzul statului Roman impotriva batranelor ..... Ce sa-i faci daca mai exista si idioti cu licenta in drept .... consecinta - ajung doua babute la parnaie pentru ca au plantat ceapa .

    Ganditi-va la ceva simplu : Cum anume era marcata "proprietatea" ce a fost tulburata ?
  • 0 (0 voturi)    
    Justitie oarba! (Marţi, 11 iulie 2006, 13:28)

    Cristian M [anonim]

    Chiar nimeni nu remarca cu cata strictete aplica legea magistratii din Romania cand e vorba de oameni simpli? In contradictie cu cazul acelui CRIMINAL care a impuscat un om in cap si care a avut nevoie de o saptamana ca sa fie incarcerat, ( "..Nu reprezinta pericol public..") iar cand a fost vorba de judecat acele batrane "pseudomagistratul" nu si-a mai pus problema de pericol public. La puscarie cu ele! Pe cine intereseaza 2 batrane? In fiecare zi gasesc un motiv sa imi fie mie rusine de ce se-ntampla in Romania! Oricum notiunea de Justitie in Romania are alte conotatii decat cea din dictionar.
  • 0 (0 voturi)    
    Justitie? (Marţi, 11 iulie 2006, 14:46)

    Costel [anonim]

    Trebuie facuta o diferenta intre 'justitie' si 'aplicarea legii'. Aceste doua concepte sunt diferite si (in Romania) deseori opuse.
    Sigur ca legea permitea executarea pedepsei pentru cele doua batrane, dar asta nu inseamna ca trebuia aplicata in ciuda circumstantelor atenutate (fapta, varsta, etc). Si asta doar pentru ca niste slujbasi de la un tribunal sa se simta ca au facut ceva in ziua respectiva, ca un judecator si-a mai adjudecat o condamnare care sa mai ascunda turnul de dosare majore nerezolvate.
  • 0 (0 voturi)    
    dreptate (Luni, 25 iunie 2007, 9:33)

    cataniciu marius daniel [anonim]

    are dreptate domnul presedinte . justitia se ocupa numai de gainarii si pe cei cu fapte grele si ascund in spate .asa e la noi in tara banu face omu . pacat pentru uni ca toti stim k asta se va schimba curand . in europa nu se poate intra cu o asa mare coruptie . sa i lichideze pe cei vechii si coruptii si sa vina cei care respecta legea cu adevarat cei noi si tineri probabil care stind de frica ca ,coruptia e rea .asta e parerea mea.