100% cu Robert Turcescu si Monica Macovei

Macovei: Spaga mica e un semn de repetabilitate

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 11 iulie 2006, 0:00

Macovei: Am avut tot timpul relatii excelente cu presedintele Basescu

Managementul lui Ilie Botos nu e eficient. Schimbarea sa nu s-a produs dar asta nu nseamna ca nu va veni. Sunt elemente in acest moment care ma impiedica sa iau anumite decizii. Nu va pot spune ma multe in acest moment, a declarat Monica Macovei.

Sistemul nu se lasa si se opune in continuare schimbarilor, afirma Macovei aducand ca exemplu cazul procurorului Muscalu. Acesta a fost revocat din functie anul trecut de catre Macovei pe motive de prost management in cazurile Petromidia si Tiriac Junior.

Acum 10 zile insa, acelasi Muscalu a fost repus pe functie, fiind numit sef de birou la DICOT. Totul s-a facut la propunerea procurorului general acceptata si aprobata de CSM.

"Pentru mine in acest moment CSM reprezinta o mare piedica in reformarea sistemului deoarece are cea mai mare putere de decizie in justitie", afirma Macovei.

Incompatibilitatea functie de avocat cu cea de parlamentar si cea de membru al CSM cu sef de instante sunt masurile care se izbesc de piedicile cele mai mari. Raspunsul il ofera tot Monica Macovei: puterea place si e greu de renuntat la ea.

Lumea nu are cum sa aiba incredere in justite atata timp cat instantele vor continua sa dea solutii total diferite pe aceleasi cazuri. Spagile mici din Justitie sunt cele mai ingrijoratoare deoarece sunt un semn de repetabilitate, crede Macovei.

Raspunzand intrebarilor de final ale emisiunii, Monica Macovei a declarat ca nu ar renunta la postul de ministru al justitie pentru cel de comisar european si spune ca, desi au fost si momente in care nu a fost in consens cu presedintele Basescu, a avut intotdeauna relatii excelente cu acesta.


















42 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sistemul nu se "lasa"? (Marţi, 11 iulie 2006, 22:25)

    Prokuratorrr II [anonim]

    Chiar ma intreb cit mai sta "botosul" pe post!
    Rodi "plecata", Diconescu, "plecat" si el, fosti pna-isti, "plecati" si ei, botosul nu si nu, da-i si lupta si iar da-i si lupta....
    Daca mai rezista doi ani, si geonica vine prem menestru, omul va fi tot ce a fost, si mai mult ca inainte!
  • 0 (0 voturi)    
    monica (Marţi, 11 iulie 2006, 22:49)

    dani [anonim]

    Excelent.
  • 0 (0 voturi)    
    Muscalu (Marţi, 11 iulie 2006, 23:27)

    dan [anonim]

    Bine surprins episodul cu Muscalu. Asha vedem mai bine cu ce lupta Monica Macovei.
  • 0 (0 voturi)    
    gust amar (Miercuri, 12 iulie 2006, 0:12)

    i [anonim]

    Mi-a lasat un gust amar, ascultind-o pe Monica Macovei, care se lupta cu morile de vint....

    iar pe de alta parte, o admir pentru dorinta ei de a continua, iar in cazul in care i s-ar oferi postul de comisar european, va refuza acest post. Nu mi-a venit sa cred, ce-mi auzeau urechile.
    Pai, eu plecam demuuuuult in lume in locul ei.

    Femeie puternica! Jos palaria!
    Monica, keep walking!
  • 0 (0 voturi)    
    LUPTA SURDA (Miercuri, 12 iulie 2006, 8:52)

    juv [anonim]

    Diabolici baietii din psd. Si-au tras in timpul guvernarii;csm-ul Curtea constitionala siCurtea de Conturi.SUNT BOIERI. SA INFLOREASCA DEMOCRATIA??.
  • 0 (0 voturi)    
    Constitutia! (Miercuri, 12 iulie 2006, 9:08)

    Vali cel batran [anonim]

    Pana nu se va reforma Constitutia, toate celelalte reforme (asa zisele reforme) sunt apa de ploaie in ocean!
  • 0 (0 voturi)    
    Ca in Romania... pretutindeni (Miercuri, 12 iulie 2006, 9:45)

    Cip [anonim]

    ... cu o mica mare diferenta: exceptiile lor sunt regulile noastre, si bineinteles invers...
  • 0 (0 voturi)    
    Lupta cu sistemul (Miercuri, 12 iulie 2006, 11:16)

    cristian [anonim]

    Important este sa nu te lasi batuta de acest sistem, d-na ministru. Stim cu totii de coruptia prezenta in justitie si de faptul ca cei care l-au pus la putere pe Iliescu au realizat aruncarea tarii in noroi prin pervertirea actului de justitie. Desfiintarea acestor institutii care sunt peste legea tarii trebuie sa se intample cat mai repede. Toti codosii comunisti sunt acum in functii de decizie si conducere si nu or sa renunte la ele pana nu sunt morti. Asa ca ar trebui prezentata alternativa: ori - ori.
  • 0 (0 voturi)    
    cind? (Miercuri, 12 iulie 2006, 11:40)

    Hai Monica [anonim]

    De-o iesire in strada cind mai punem? Ca e nevoie vad...
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu? (Miercuri, 12 iulie 2006, 15:43)

    procuroru' [anonim]

    Daca tot a reusit Basescu sa obtina consultarea populatiei pentru probleme de interes national, poate ar fi timpul sa se organizeze referendum cu privire la unele probleme din justitie (modul de functionare a CSM de exemplu).
    Nu de alta dar justitia este de mult o problema de interes national.

    Si eu o sustin pe Monica Macovei pentru ca este singurul ministru care a luptat cat de cat cu gasca de mafioti din justitie.
  • 0 (0 voturi)    
    Demonstratie de sustinere (Miercuri, 12 iulie 2006, 18:42)

    Un Roman [anonim]

    Idea cu iesitul in strada pentru o manifestatie de sustinere a Monicai in reformele in Justitie e o idee superba, poate chiar cu o trecere pe la Palatul Parlamentului, ca vad ca baietii se tot opun ba la infiintarea PNA, ba la Agentia de Integritate, ca poate or avea impresia ca noi sintem bucurosi tare cum merg lucrurile in Parlament...