Razboi pe piata comunicatiilor

Vodafone intentioneaza sa dea in judecata ANRC

de V.T.     HotNews.ro
Miercuri, 12 iulie 2006, 0:00


In urma deciziei de reducere cu 40% a tarifelor de interconectare, Vodafone Romania intentioneaza sa actioneze in judecata Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii. In replica, surse din cadrul ANRC au declarat pentru HotNews.ro ca Autoritatea ia in calcul varianta aplicarii unei amenzi, companiei Vodafone, ce poate ajunge la 5% din cifra de afaceri.

In data de 10 iulie ANRC a decis ca tarifele de inter-conectare in retele mobile sa fie reduse cu 40%. Decizia a provocat nemultumirea celor doi mari operatori din piata, Vodafone si Orange, cele doua companii declarand ca decizia ANRC e „incorecta” si “neviabila”.

Prin intermediul unui comunicat remis HotNews.ro in data de 10 iulie, reprezentantii Vodafone apreciau ca incorect modul de calcul al tarifelor de inter-conecatre intrucat subestimeaza costurile reale ale operatorului.

Reprezentantii ANRC spun ca Orange si Vodafone nu si-au respectat obligatia legala de a pune la dispozitia ANRC un model de calculatie a costurilor de tip top-down si ca demersul Vodafone este imoral.

“In contextul ultimelor declaratii ale Vodafone, trebuie sa mentionam faptul ca Orange si Vodafone nu si-au respectat obligatia legala de a pune la dispozitia ANRC un model de calculatie a costurilor de tip top-down. Amenda pe zi de intarziere pentru nefurnizarea metodologiei acestui model curge din septembrie 2004.

In aceste conditii, consideram imoral demersul Vodafone de a contesta rezultatele modelului ANRC invocand propria culpa, respectiv lipsa corelarii cu costurile de detaliu, asa cum acestea s-ar regasi in evidentele interne, atata timp cat nu a furnizat aceste informatii, in ciuda obligatiei legale”, se arata intr-un comunicat de presa al ANRC.

Autoritatea de Reglementare a mai precizat ca si-a afirmat si isi reconfirma disponibilitatea de a lua in considerare modelul de calculatie a costurilor elaborat de fiecare dintre cei doi operatori pe baza unor date contabile de detaliu, si de a reconcilia acest model cu modelul „bottom-up” dezvoltat de ANRC.

ANRC analizeaza in prezent, optiunea aplicarii in sarcina Vodafone a unei amenzi de pana la 5% din cifra de afaceri, pentru nefurnizarea modelului de calculatie a costurilor de tip top down.

Numarul total al clientilor Vodafone depaseste 6,3 milioane iar veniturile companiei insumau la sfarsitul anului fiscal 2005 peste 1 miliard de dolari. In privinta venitului mediu pe utilizator valoarea a atins o medie de 13.9 dolari.

Profitul Operational Inainte de Depreciere si Amortizare (EBITDA) a atins valoarea de 510.5 milioane USD, iar EBITDA ca procent din venituri a fost de 50.62%.


















173 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ce sa zica si vodafone? (Miercuri, 12 iulie 2006, 22:03)

    dorian [anonim]

    dupa cele 80 milioane de euro amenda pt France Telecom, sa zica merci Vodafone ca nu primeste o palma si de la Consiliul Concurentei, pt abuz de putere dominanta, sau, mai rau, de la Comisia Europeana, pt tarifele de roaming...astea da probleme, nu? atentie la bursa din NY, ca sunt listati...poate ne loveste iar pe toti criza bursiera de la pierderile lui vodafone
  • 0 (0 voturi)    
    Era si cazul... (Miercuri, 12 iulie 2006, 22:28)

    Albert [anonim]

    Cred ca am platit si platim inca cam mult niste firme a caror cheltuieli nu sunt chiar atat de mari pe cat vor ei sa sugereze ... Sa fim seriosi, la cat au castigat de pe seama romanilor cu rotunjirea duratei de taxare la un minut, cred ca daca ii pune sa scada si cu 50-60% sunt inca in pe profit facand o medie cu japca practicata de ei in anii trecuti... Nu sustin interventia statului in stabilirea preturilor, dar nici nu prea sunt de acord cu magariile promovate de unele companii ce doresc sa isi recupereze investitiile intr-un an sau doi.
  • 0 (0 voturi)    
    lacrimi de crocodil (Miercuri, 12 iulie 2006, 23:12)

    VODOOphona [anonim]

    Cand te prinde organu' de stat ca umbli cu ocaua mica (sau, in cazu de fata, cu tarifu umflat), o incasezi. De la depasire de viteza, la cantar defect, trecand prin evaziune si terminand cu maioneza expirata.
    Pe timpu lu Tepes, daca-ti bagai mana in smantana dincolo de cot, iti iesea teapa pe gura in cateva zile. De la marele roman Cuza incoace, pedeapsa e mai blanda - iti ia marfa. Acu', odata cu integrarea euroatlantica, nici macar o palma crestineasca nu mai primesti, indiferent de tupeu.
    Auzi draga, fundatie de caritate ii trebuia, sa ia ochii la lume cu marinimia de capcaun flamand si haiduc multinational.

    domne, io vreau sa platesc cat costa, nu cat vreti voi. NU vreau sa platesc pentru musculitze care traiesc o zi, nici pentru Depeche Mode, nici pentru opere de caritate sau alte gaselnite. Maine-poimaine o sa-mi intrerupeti videoapelul ca sa-mi bagati reclama la Duru si o sa-mi introduceti bonus la factura, subtil, acciza la gazul metan.
  • 0 (0 voturi)    
    Vodafone si Orange - hotie in masa in Romania (I) (Joi, 13 iulie 2006, 0:30)

    Razvan [anonim]

    Vodafone si Orange - hotie in masa in Romania I



    Recent m-am intors din Cipru dupa 2.5 ani de absenta din RO. Pt a trimite un mesaj SMS din Cipru in Romania ma costa 2 centi de dolar. Nu este nici o greseala - DOI centi. Pentru a trimite un SMS din Romania in Cipru este nevoie de 15 centi de dolar.

    Ceea ce se intampla este o hotie in masa. Costurile companiei nu au NICI o legatura cu preturile practicate. Cum explica Vodafone diferenta de costuri intre Cipru si Romania ?!?!

    Ciprul este o tara foarte scumpa - nicidecum comparabila cu Romania. Este mult mai ieftin un inginer de telecomunicatii in Romania decat in Cipru. Acelasi lucru este valabil pt orice fel de personal angajat. Costurile echipamentelor este in cel mai bun caz mai ieftin in Romania (daca sunt si echipamente care se produc in RO). In caz contrat pretul echipamentelor este similar, deoarece in Cipru nu se produc astfel de echipamente.

    In Cipru vorbesti de pe cartela PREPAY pe orice mobil (sunt doar 2 retele mobile) la 10 centi de dolar. Pe fix vorbesti la 12 centi de dolar (de pe tel mobil).

    In Cipru nu exista nici un fel de oferte de genul: timp favorit, numere favorite, oferte standard, oferte unic etc. Toate aceste oferte au un singur scop: sa te fure la bani. Sa spunem ca ai oferta de numere favorite: timp de 3 saptamani esti foarte atent si vorbesti doar cu amicii din lista. A 4-a saptamana esti obligat sa dai 2-3 telefoane la "altii". VF te taxeaza cu 35 centi pe minut. Ce s-a ales din toata "grija" ta de 3 saptamani ???

    Dragi romani, cum este posibil sa vorbesti in Romania pe orice fel de retea normala (pe numere normale - nu cele speciale) cu 35 centi pe minut ?!?!??!?!??!?!?!?!?!??!!?!??!?!

    Dragi factori de decizie de la ANRC : va rugam frumos : nu ii mai lasati sa ne fure ! Tarifele practicate sunt rusinoase.
  • 0 (0 voturi)    
    Vodafone si Orange - hotie in masa in Romania I (II) (Joi, 13 iulie 2006, 0:32)

    Razvan [anonim]

    VA PUTETI IMAGINA O LUME FARA ACESTE OFERTE PENIBILE ?! O lume in care pur si simplu vorbesti atat cat vrei fara sa te uiti la ceas si fara sa te gandesti de 3 ori inainte pe cine suni. Aceasta lume exista peste tot locul in Europa in afara de Romania.


    Bun , bun !!! Cum isi permit marile companii de telefonie mobila sa faca asa ceva: foarte simplu: calcaiul lui Achile este taxa de interconectare. Daca scade taxa de interconectare, in 6 luni - 1 an preturile la TOATE CELELALTE servicii vor ajunge la jumatate.

    Tarifele Vodafone si Orange in Ro sunt SIMILARE. Suspect de similare. Oamenii nu au de unde alege.

    De 3 zile am revenit in tara, in Craiova. Am cumparat cartela Vodafone.

    De ce?! Ce parere aveti ?

    Pentru ca toata familia mea si toti cunoscutii sunt pe VF. Zona Oltenia este zona VF. Prietena mea este din Tg-Mures. Ardealul este pe Orange - in consecinta si prietena mea este pe Orange - din acelasi motiv pentru care eu am cumparat VF: toti cunoscutii / familia ei sunt abonati Orange.

    In Romania NU EXISTA concurenta reala intre companiile de telecomunicatii. Singurul mijloc de a retine clientii este creearea unor zone de influenta - gen Dolj pt Vodafone si Orange pt Ardeal. O data create aceste zone, concurenta nu mai exista. Desi alte companii de telecomunicatii au oferte MULT mai BUNE decat VF in Dolj, am fost obligat sa cumpar VF deoarece toti cunoscutii mei sunt pe VF. Acest lucru nu ar fi o problema daca taxa de interconectare ar fi rezonabila deoarece ar fi rentabil / economic pentru mine sa aleg alt operator.


    Scaderea taxei de interconectare va atrage dupa sine scaderea preturilor tuturor celoralalte servicii - voce & date. Motivul : concurenta reala. In acest moment nu exista concurenta reala.
  • 0 (0 voturi)    
    Vodafone si Orange - hotie in masa in Romania (III) (Joi, 13 iulie 2006, 0:32)

    Razvan [anonim]

    Mi se intoarce stomacul pe dos: cea mai profitabila companie din Romania in 2005 sau 2006 (nu mai retin exact) a fost Connex (actual Vodafone). O companie care NU PRODUCE NIMIC, o companie care oferta un serviciu care este o comoditate in orice tara civilizata, aceasta companie a reusit sa fie cea mai rentabila in Romania.

    Contrar a ceea ce cred unii romania in tara exista afaceri de mare anvergura (producatori de masini / combinate otel) care fac mai mult decat sa instaleze antene pe blocuri - si care nu pot ajunge la gradul de operabilitate al operatorilor de telecomunicatii. Acest lucru se intampla nu din cauza ca ar avea probleme cu piata de desfacere, sau pt ca au un management prost. Aceste companii (producatori de masini) lucreaza intr-un mediu concurential normal deci au profituri normale.


    In ultimii 2.5 ani am lucrat intr-o companie de telecomunicatii, deci pot privi din interiorul sistemului. Toate companiile de telecomunicatii la nivel mondial se plang ca au margini foarte reduse (a se citi profituri) pentru voce si SMS. Motivul : concurenta acerba. Unele din putinele tari unde profitul in aceasta zona este foarte substantial... ati ghicit : ROMANIA.



    Azi mi-am sunat prietena in Tg-Mures pe mobil . Aproximativ 30 de minute de distractie m-au costa 6 USD.


    Sun din Craiova in Tg-Mures la acelasi pret cu care sunam din Cipru in Tg-Mures. ESTE STRIGATOR LA CER !!!! Vinovat sunt tot eu pentru ca sun dintr-o retea in alta.


    Dupa 2.5 ani de stat in Cipru in care nici nu bagam in seama costurile mele de comunicare, am ajuns ca in 3 zile in Romania sa ma "romanizez" in privinta telefonului mobil - adica am ajuns sa ma stresez ca trebuie sa vorbesc cu cineva.


    De ce, domne iarta-ma, nu este posibil in Romania ce este posibil in Cipru: imi cumpar o cartela de telefon de la o companie care nici nu stiu cum se numeste si sun cat vreau eu timp dae o luna de zile de 40 USD - aproximativ echivalentul a 20 CYP (lire cipriote) pe oricine in orice retea.
  • 0 (0 voturi)    
    Vodafone si Orange - hotie in masa in Romania (IV) (Joi, 13 iulie 2006, 0:33)

    Razvan [anonim]

    Este prea mult ce cer ? Daca acest lucru este posibil in Cipru deja de cel putin 2.5 ani de ce nu este posibil acest lucru in Romania ASTAZI ?!?!?!



    Rog factorii de decizie sa ia masuri drastice pentru scaderea tarifelor de interconectare cat mai repede !



    Razvan
  • 0 (0 voturi)    
    AMBALAJUL NU TINE LOC DE FAPTE (Joi, 13 iulie 2006, 2:17)

    Octavian [anonim]

    Multinationalele sunt bune - aduc capitaluri, fac investitii, angajeaza oameni, introduc inovatii, si mai cate si mai cate, sunt carti intregi pe tema asta. Insa, orice ar vrea ele sa credem, marile corporatii nu rateaza nici o sansa de a scoate profit si din piatra seaca, daca circumstantele sau puterea le-o permit. Dorinta de a recunoaste meritele neoliberalismului, globalizarii sau consumismului nu trebuie insa sa ne impiedice sa disociem doua lucruri complet diferite: pe de o parte, imaginea atent construita si sustinuta asiduu cu bani grei de-a lungul timpului, iar pe de alta parte, cinismul masinariei de facut bani si putere, pentru care regulile, legile sau responsabilitatea sunt relative si negociabile.
    Practicile marilor corporatii au fost subiect de scandal sau chiar amenzi pretutindeni, asa ca nu vad de ce in Romania ar fi altfel. Cartelurile din industria romaneasca a cimentului sau a medicamentelor, practicile de mediu ale Smithfield (proprietarul Comtim) sau de protectia muncii ale Mittal Steel graiesc de la sine.
    Iar daca e sa ne luam dupa ce se intampla in industria de comunicatii din Europa, se pare ca nici multinationalele de telecom nu au fost mai “cuminti” decat cele din alte sectoare, astfel incat cam ploua cu amenzi, si la ficsi si la mobili (Franta, Elvetia, Cehia, Austria, Grecia, Olanda, Ungaria). OARE AI NOSTRI OR FI FOST MAI CUMINTI CA AI LOR?
    Ce imi creaza dubii este mai degraba capacitatea autoritatilor romanesti de a identifica din timp problemele si curajul de a se lupta pentru remedierea lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Joi, 13 iulie 2006, 4:45)

    Real [anonim]

    Si sa vedeti voi ce taraboi o sa iasa si cu antenele puse pe blocurile de locuinte, langa patutul sugarului - ca sa aiba si el saracu' semnal.

    Tampiti mai suntem ca acceptam sa ne calareasca strainii intr-un asa hal !

    Nu mai spun de Romtelecom - care, parerea mea, va pierde enorm de multi clienti cu politica de marketing facuta dupa ureche.

    Ne mai auzim, ca lucrez in domeniu ...
  • 0 (0 voturi)    
    TELEFONIE GRATIS (Joi, 13 iulie 2006, 9:02)

    dan [anonim]

    Folositi fratilor Internetul intensiv pentru comunicatii. TOATE messengerele au posibilitatea de TELEFONIE GRATIS (yahoo, msn messenger, google-talk, SKYPE). In afara de telefonie mai aveti si video cu web-cam si schimb de fisiere.

    Sa ii vedem pe urma pe jegosii de la Vodafone sau Orange, cum le scad profiturile.

    Putem de asemenea sa incurajam si concurenta: COSMOTE.
  • 0 (0 voturi)    
    pt dan si real (Joi, 13 iulie 2006, 9:53)

    bianca [anonim]

    "jegosii" astia straini despre care vorbiti creeaza anual pentru romanasii nostri, in special pt tineri, mii de locuri de munca, la standarde de calitate pe care le viseaza tot romanul...
    si apoi, nici Orange, nici Vodafone, nu sunt ong-uri, sunt business-uri.
    nu inteleg ce fel de pretentii aveti de la un business, e normal sa lupte fiecare pt profit, din asta exista. dar asa sunt romanii obisnuiti din comunism, sa le dea toata lumea... cat mai mult... si GRATIS... nu s-au obisnuit inca cu ideea ca TREBUIE sa plateasca pt un serviciu asigurat...
  • 0 (0 voturi)    
    pt dan si real (Joi, 13 iulie 2006, 10:14)

    bianca [anonim]

    "jegosii" astia straini despre care vorbiti creeaza anual pentru romanasii nostri, in special pt tineri, mii de locuri de munca, la standarde de calitate pe care le viseaza tot romanul...
    si apoi, nici Orange, nici Vodafone, nu sunt ong-uri, sunt business-uri.
    nu inteleg ce fel de pretentii aveti de la un business, e normal sa lupte fiecare pt profit, din asta exista. dar asa sunt romanii obisnuiti din comunism, sa le dea toata lumea... cat mai mult... si GRATIS... nu s-au obisnuit inca cu ideea ca TREBUIE sa plateasca pt un serviciu asigurat...
  • 0 (0 voturi)    
    vai, ce standarde, vai ce favor... (Joi, 13 iulie 2006, 10:30)

    Manu [anonim]

    Acelasi lucru legat de "obisnuitul sa le dea toata lumea gratis" se poate spune si despre romanasii nostri care au ajuns (a se citi obisnuiesc) sa se "bucure'" de locuri de munca, la tot felu de standarde, ca si cum ar fi ceva iesit din comun, si nu ceva normal..La ce salarii se platesc aici, in comparatie cu UE, la ce "materie cenusie" romaneasca se exploateaza in schimbul acestor salarii, cu mult sub media UE, aceste multinationale ar trebui sa zica merci ca uite asa mai inregistreaza un cost scazut, nu noi...
  • 0 (0 voturi)    
    Vodafone Orange si candida Bianca (Joi, 13 iulie 2006, 14:17)

    cosmina [anonim]

    "jegosii" astia straini despre care vorbiti creeaza anual pentru romanasii nostri, in special pt tineri, mii de locuri de munca, la standarde de calitate pe care le viseaza tot romanul...

    "Mii de locuri de munca" nu se creeaza pentru romanasii nostrii , romanasii sunt angajati pentru ca englezasii sau frantuzasii lor castiga mai mult din ajutor social si nici prin cap nu le trece sa munceasca pe nasturi , ca tinerii la care te referi.

    Ti-ai pus intrebarea de ce nu exista sindicate in Vodafone sau Orange?

    si apoi, nici Orange, nici Vodafone, nu sunt ong-uri, sunt business-uri.
    nu inteleg ce fel de pretentii aveti de la un business, e normal sa lupte fiecare pt profit, din asta exista.

    lupta pt profit in conditii de concurenta ar insemna ca tu si ceilalti sa puteti vorbi mai mult si mai ieftin. Dar asta ar insemna scaderea profiturilor uriase ale celor doua firme mari de telefonie si aparitia concurentei reale.

    lupta care se duce acum este pentru pastrarea monopolului Vodafone-Orange, ca asa este ... cel mai profitabil.

    dar asa sunt romanii obisnuiti din comunism, sa le dea toata lumea... cat mai mult... si GRATIS... nu s-au obisnuit inca cu ideea ca TREBUIE sa plateasca pt un serviciu asigurat...

    romanii tocmai ca s-au saturat de comunism si de comunisti si incep sa se obisnuiasca cu gandul ca nu sunt maimute din lumea a treia ci europeni.
    Unii dintre ei...
  • 0 (0 voturi)    
    ptr BIANCA (Joi, 13 iulie 2006, 14:23)

    octavian [anonim]

    Draga mea,
    N-ai inteles nimic, insa se pare ca nici nu te deranjeaza situatia in care te afli.
    Nimeni nu contesta dreptul multinationalelor de a scoate profit, cat de mare. Ceea ce ne deranjeaza este atunci CAND ACEST PROFIT ESTE URMAREA UNUI ABUZ - pozitie de monopol, practica neconcurentiala sau altceva. Ori taman despre asta e vorba aici - Vodafone a fost prinsa cu mata in sac, si acu nu stie pe unde sa scoata camasa
  • 0 (0 voturi)    
    tzara lui steguletz rosu-portocaliu (Joi, 13 iulie 2006, 17:45)

    sorin [anonim]

    Nu este nimic rau in faptul ca Vodafone face bani frumosi in Romania.Dimpotriva. Asa se fac banii oriunde in lume. Exploatand slabiciunile concurentei, sistemului sau autoritatilor. Pietele din tari ca un sat fara caini merita exploatate la maximum.Problema cred ca este cu totul alta. Abuzurile de pozitie dominanta, monopolul, practicile anticoncurentiale au nevoie ca INSTITUTIILE STATULUI SA NU ISI FACA TREABA ... si de ACORDUL LOR TACIT.

    Greu de inteles este ce asteapta institutiile statului in special Consiliul Concurentei ca sa inceapa sa lucreze si sa aplice legile?

    Poate vizita lui Base?
  • 0 (0 voturi)    
    PA ORANGEVODAFONE!!!! PLEC LA COSMOZAPP (Joi, 13 iulie 2006, 18:36)

    florins [anonim]

    si mie mi s-a intors stomacul pe dos...
    prinsi cu mata in sac ei isi deschid fundatie de caritate...sa devina mai simpatici
    m-am hotarat renunt si la abonamentul de pe vodafone si la ala de pe orange. imi iau la cosmo si la zapp
    hai sa plecam cu totii!!!!!!
    pa jegosilor !!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    SELL VODAFONE (Joi, 13 iulie 2006, 21:37)

    vodoo [anonim]

    Haideti mai, ca pana la urma nu e chiar asa baiat rau Vodafone asta. Nu vrea tarife de interconectare mai mici in Romania, se opune scaderii tarifelor de roaming in Europa, insa.....REDUCE PRETUL PE ACTIUNE la New York.
    Stie cineva unde se pot obtine audiente la NYSE, ca sa poata vodafone sa se planga de impactul asupra investitiilor sale in opere caritabile?
  • 0 (0 voturi)    
    Hotii care striga prindeti hotul!! (Joi, 13 iulie 2006, 21:39)

    dan [anonim]

    Cat tupeu pe capu' Vodafone. Te intelegi cu Orange si spui: pe noi ne costa 2 lei sa transmitem semnalul intre centralele nostre dar ii taxam pe fraierii astia de romani cu 50 lei ca de prosti ce sunt nu o sa zica nimic.

    Si daca vine o institutie a statului si te roaga sa declari conform legii cat te costa de fapt ii ignori pe amarati. S daca prind saracii curaj sa aplice legea ii ameninti ca-i dai in judecata.

    Stiti ce merita. Amenda de 5% din cifra de afaceri instantaneu si avertizare publica. In tara asta cei care calca legile urla ca li se incalca drepturile. De-aia trebuie pusi cu botul pe labe.

    Cat despre Vodafone. Pacat de reclamele voastre frumoase, eu nu mai dau doi bani pe voi!

    Si apropo, cu antenele de pe blocurile de locuinte cu care iradiati 24 ore din 24 oamenii ce faceti? Vi se rupe daca curge banu'
    Iar serviciul vostru de relatii cu clientii in care un robot te imbarliga jumate de ora inainte sa-ti dea un human sa-i spui ce vrei tu de fapt e de cacao.
    Probabil ca astea sunt chestii minore daca stoarceti banii :D
  • 0 (0 voturi)    
    si vodafone vrea sa dea amenda altora... (Vineri, 14 iulie 2006, 21:31)

    tupeu_de_voodoo [anonim]

    tocmai am citit prin gazete ca vodafone italia cere despagubiri vreo 525 milioane Euro (asta da paguba, nu?) de la Telecom Italia, pentru ce credeti...pe pariu ca nu ghiciti: ABUZ DE PUTERE DOMINANTA...deci cunoaste notiunea, si pare o stricaciune mare...da' pentru abuzurile de putere dominanta si pt duopol cu Orange pe plaiuri mioritice, nu-i pb, nu? 50 mil amenda incasata de la onor stat roman (care nici nu stie sa aplice o amenda usturatoare, bag de seama, ar trebui sa ia aminte de la privati) e bacsis pe langa ce cer in Italia...
  • 0 (0 voturi)    
    Vodafone, Orange, RomTelecom si clientii lor... (Marţi, 25 iulie 2006, 9:29)

    calatorul [anonim]

    Intotdeauna mi-a placut sa citesc astfel de forumuri. E ca si cum ai urmari Animal Planet.
    Se gaseste cate un "leader" care arunca o idee si restul turmei il urmeaza orbeste.
    E fascinant cu cata usurinta si fara nici un strop de discernamant sunt imbratisate niste opinii.
    Pana acum nu cred ca este o singura persoana care sa fi emis un comentariu cat de cat obiectiv... De altfel e destul de greu asa ceva.
    Cunoaste careva toate detaliile problemei pentru a fi in stare sa debiteze vre-o opinie?
    Stiti voi care este valoarea investitiilor facute de operatorii de telefonie mobila?
    Stie careva cand a fost infiintata fundatia aia umanitara pe care o tot blamati (ganditi-va ca sunt oameni care isi duc viata datorita ei)?
    Stie careva ca Romania are printre cele mai mici taxe de interconectare din Europa?
    Legat de abuzul de putere si practicile anticoncurentiale, stie cineva ce pretentii a avut acel operator, care au fost conditiile lui in cererile pe care le-a trimis?
    Razvane, du-te tata inapoi in Cipru. Chiar nu te inteleg, de ce ai venit in tara asta de hoti?
    Cosmote-ul, care vad ca nu e contestat aici, stiati ca merge in pierdere inca de la infiintare? probabil astea sunt companiile care va plac, cele falimentare.

    Mai ganditi-va fratilor in loc de a emite comentarii gratuite si superficiale...
  • 0 (0 voturi)    
    animal planet esti tu (Vineri, 28 iulie 2006, 20:22)

    lucratoru roman [anonim]

    lucrezi inca la vodafone si nu-ti gasesti de lucru in alta parte? numai asa se explica reminiscentele textelor cu marile investitii ce trebuie recuperate, fara a scapa din privire si situatia romanului de rand, de sub rand, care trebuie ajutat de o fundatie generoasa...cred ca am prefera cu totii sa avem tarife mari, ca in luxembourg, da' sa nu apelam niciunii la fundatii pentru trai la limita saraciei...asa ca lasa-ne, nene, urmareste tu animal planet, ca Discovery Civilisation e pentru altii...