Oficialii Orange si Vodafone nu comenteaza, reprezentantii Romtelecom se arata surprinsi

Orange, Vodafone si Romtelecom - posibil abuz de pozitie dominanta

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 19 iulie 2006, 0:00

Reclamatia a fost depusa de compania Netmaster Communications

Consiliul Concurentei a declansat, in urma sesizarilor venite din partea unui operator de telefonie fixa, o investigatie avand ca obiect un posibil abuz de pozitie dominanta savarsit de catre companiile Orange Romania, Vodafone Romania si Romtelecom, a anuntat miercuri autoritatea de protejare si stimulare a concurentei.

Oficialii Orange si Vodafone nu comenteaza, reprezentantii Romtelecom se arata surprinsi.

Reprezentantii Consiliului Concurentei au declarat pentru HotNews.ro ca cei trei operatori de telefonie au fost instiintati de saptamana trecuta si ca ancheta poate dura, de la caz la caz, intre doua luni de zile si un an de zile.

In cazul Orange si Vodafone, posibilul abuz de pozitie dominanta se refera la interzicerea accesului operatorului reclamant la serviciul de terminare a apelurilor internationale si a celor nationale (care provin din retelele altor operatori nationali) in retelele celor doi operatori de telefonie mobila.

In privinta companiei Romtelecom, posibilul abuz vizeaza refuzul de acordare a accesului in reteaua sa operatorului de telefonie fixa reclamant.

Contactati de HotNews.ro, oficialii Consiliului Concurentei au spus ca identitatea operatorului de telefonie fixa care a facut reclamatiile este confidentiala si ca investigatia poate dura pana la aproximativ un an de zile.

“Cei trei operatori de telefonie au fost instiintati de saptamana trecuta, iar pana acum nu am primit un raspuns public din partea acestora. De la caz la caz, investigatia poate dura intre doua luni si un an de zile”, au declarat pentru HotNews.ro, reprezentantii Consiliului Concurentei.

Mihai Berinde, presedintele Consiliului Concurentei a precizat pentru HotNews.ro ca firma reclamanta are sediul in Romania si ca in prezent s-a stabilit raportorul si echipa care se va ocupa de aceasta investigatie. Potrivit presedintelui Consiliului Concurentei, reclamantul sustine ca exista un obstacol in calea accesului de interconectare la retelele celor trei operatori.

“In momentul de fata s-a stabilit raportorul si echipa care se va ocupa de aceasta investigatie, care vor fi in contact permanent atat cu partile implicate cat si cu alti jucatori de pe piata interesati. In urma acestor analize se va intocmi un raport.

Cu 30 de zile inainte de audierile din fata plenului Consiliului Concurentei, raportul va fi transmis partilor reclamate, pentru a da acestora posibilitatea sa formuleze un raspuns. Urmeaza audierile in urma carora Consiului va stabili daca trebuie luate masuri sau nu”, a spus Berinde.

Reprezentantii Vodafone Romania au evitat sa comenteze pe marginea acestui subiect.

"Nu avem comentarii legate de acest subiect. In acest moment asta este tot ce pot sa va spun. In cazul nostru nu exista un precedent", au declarat pentru HotNews.ro, oficialii Vodafone Romania.

Aceeasi reactie au avut-o si oficialii Orange Romania.

"Nu comentam", au declarat reprezentantii Orange pentru HotNews.ro.

Pe de alta parte oficialii Romtelecom sunt surprinsi si spun ca discutiile dintre Romtelecom si compania reclamanta au fost finalizate in urma cu cateva zile.

"Intre Romtelecom si compania reclamanta au avut loc negocieri, finalizate in urma cu cateva zile. In urma discutiilor intre reprezentantii celor doua companii s-au clarificat neintelegerile initiale, iar plangerea formulata impotriva Romtelecom a fost retrasa.

Tocmai de aceea gasim ca este surprinzatoare informatia comunicata astazi presei si nu intelegem pe ce anume este fundamentata", a declarat Dan Pazara, Director Corporate Affairs, Romtelecom.

Surse din piata au declarat pentru HotNews.ro ca firma reclamanta este Netmaster Communications, iar directorul executiv al companiei, Alex Albu a confirmat.

"Da, noi am depus reclamatia si nu este vorba de un "posibil abuz" ci de un abuz major", a declarat Albu pentru HotNews.ro.

Consiliul Concurentei a anuntat ca va analiza atat pozitia detinuta de catre fiecare dintre companiile reclamante pe piata relevanta, cat si comportamentul pe piata al acestor agenti economici in relatie cu concurentii si beneficiarii serviciilor lor si, totodata, existenta unei eventuale intelegeri anticoncurentiale intre agentii economici reclamati.

Legea concurentei interzice folosirea in mod abuziv a unei pozitii dominante detinute de catre unul sau mai multi agenti economici pe piata romaneasca sau pe o parte substantiala a acesteia, prin recurgerea la fapte anticoncurentiale, care au ca obiect sau pot avea ca efect afectarea activitatii economice sau prejudicierea consumatorilor.


















890 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Concurenta (Miercuri, 19 iulie 2006, 12:01)

    Viorel [anonim]

    Nu e prea clar de ce dureaza o asemenea ancheta 1 an. Pana sunt domnii de la CC gata, reclamantul a dat faliment de mult !
  • 0 (0 voturi)    
    se strange latul (Miercuri, 19 iulie 2006, 12:29)

    carcoteala [anonim]

    cand tot mai multi caini de paza intra in actiune, se cam strange latul. A fost anrcul, acum vine randul consiliului concurentei....sigur e ceva putred in piata de telecom.
    Asemenea investigatii dureaza mult peste tot in lume, cu atat mai mult atunci cand strangerea probelor care sa dovedeasca abuzul este boicotata de cei incriminati. Iar atunci cand te lupti cu giganti de asemenea talie (in special mobilii), nu e de ajuns sa ai atributele autoritatii in mana. Chiar si presupunand lipsa de lobby "informal" pe care aceste companii le fac la guverne si eventuala neinterventie pe cai "oculte", "dosarul" trebuie sa fie mai mult decat beton, caci spre exemplu, un Vodafone o sa te tarasca prin toate instantele posibile, de la curtea de apel pana la cea constitutionala, si trecand pe la la Haga si, daca se poate, de ce nu si prin Oagadougu sau Cayman......
    SUCCES CONSILIULUI CONCURENTEI, si la mai mare!
  • 0 (0 voturi)    
    atentie la consiliu! (Miercuri, 19 iulie 2006, 13:00)

    razvan [anonim]

    personal, nu cred in buna intentie a autoritatilor romane. de cele mai multe ori acestea actioneaza dupa principiul pompierului incendiator. uitati-va la cna, de exemplu: dracu' si ar fi uitat de ralu filip, ilustru necunoscut ca gazetar sau presedinte cna, daca nu ar fi primit plocon cna-ul. nu zic ca firmele din piata telefoniei sunt curate, dar, daca ar fi existat vreo intentie de a supraveghea corectitudinea lor ar fi trebuit sa inceapa cu sanctionarea taxarii primului minut cu toate ca tu vorbesti 10 sau 35 de secunde sau cu interzicerea taxarii mesageriei vocale daca apelantul nu doreste. tocmai simplitatea si evidenta acestor mici nereguli ramase nesanctionate e un semn ca, autoritatile incearca sa se bage in seama. sau, poate, ca, undeva, cineva, cauta o spaga grasa. nu suna mai romaneste?
  • 0 (0 voturi)    
    Durata mare (Miercuri, 19 iulie 2006, 15:00)

    dani [anonim]

    Asemenea anchete privind abuzul de pozitie dominanta sunt foarte complicate si anevoioase. De aici vine si durata extrem de mare. Legea concurentei in UE (si in Romania mai nou) este extrem de complexa, dar in acelasi timp foarte protectiva pentru consumatori. Pentru a ajunge la niste concluzii in asemenea anchete trebuie in primul rand sa demonstrezi caraterul pozitiei dominante a acestor companii (daca au colaborat si au pus bazele unui cartel, intra sub un anume unghi al legii....daca au actionat pe cont propriu, trebuie demonstrat ca au asemenea putere dominanta pe piata....iar in cele din urma trebuie sa dovedesti ca au facut abuz de aceasta pozitie). Succes CC!
  • 0 (0 voturi)    
    publicitate gratuita (Miercuri, 19 iulie 2006, 15:41)

    gp [anonim]

    Interesanta abordare: reclamantul e confidential, insa "sursele" l-au identificat si el si-a asumat imediat pozitia respectiva si a primit (gratis presupun?...) nominalizare + link de la stire catre site-ul sau. Normal, ca doar e David vs. Goliat si macar atat sa castige si el din actul de bravura pe care si l-a asumat! Bineinteles ca toata lumea ii da dreptate si vrea sa vada cine a indraznit sa se ia la tranta cu marii capitalisti...

    Nu ca as tine partea celor 3 mari, poate si lor le-ar prinde bine mai multe procese. Fie consumatori (v. alte comentarii - servicii nesolicitate, tarifari abuzive...), fie concurenti... sper insa sa nu se reflecte in tarife, ci doar intr-o atitudine mai putin superioara (la urma urmei sunt si ei niste oameni care deservesc alti oameni!).

    Cert este insa ca nu l-as plange asa tare nici pe reclamant pentru ca ... o parte din scop a fost deja atins, publicitatea a fost facuta! Am o curiozitate: de cate ori a fost accesata pagina reclamantului din site-ul cu stirea? Pentru ca este singura companie mentionata in articol cu link catre site si sunt sigura ca la sfarsitul zilei foarte multa lume care nici n-a auzit de VoIP, operatori alternativi de telefonie si "vorbiti international la tarif national (daramite de netmaster) s-a plimbat nitel pe-acolo si le-a crescut sansele de iesire din anonimat.
    La mai mare!
  • 0 (0 voturi)    
    Tarife (Miercuri, 19 iulie 2006, 17:30)

    Cristi [anonim]

    Niciodata nu am putut intelege de ce tariful SUA-Ro este de 10 ori mai mare decit SUA-alte tari din Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    JAPCA (Joi, 20 iulie 2006, 9:08)

    alex [anonim]

    De de sant obligat sa platesc un minut intreg daca eu vorbesc 5 secunde.Asta se cheama furt iar daca ar fi sa aduni toate secundele astea furate se ajunge la milioane de dolari care sant furati de la abonati
  • 0 (0 voturi)    
    Ai dreptate (Joi, 20 iulie 2006, 12:01)

    Sebi [anonim]

    Pai bineinteles, de ce sa vrea tarife ieftine=bani mai putini, daca pana acum au putut sa fure abonatii dupa bunul lor plac?
  • 0 (0 voturi)    
    Re: publicitate gratuita (Joi, 20 iulie 2006, 13:58)

    ladybird [anonim]

    @gp
    cei de la NETMASTER COMMUNICATIONS nu sunt asa de anonimi precum afirmi matale. eu ii folosesc, la serviciu, de cateva luni bune si crede-ma ca e muuuult mai convenabil decat Romtelecomul.
  • 0 (0 voturi)    
    Si totusi.. (Vineri, 21 iulie 2006, 3:36)

    Mihai [anonim]

    Ganditiva totusi la investitiile facute de romtelecom pentru extinderea retelei in zone de munte, deal, sau in sate de la marginea pamantului, km de cabluri ptr doua trei telefoane intr-un sat--lucru extraordinar pentru tarani dar investitie cel mai probabil nerentabila ptr romtelecom...sunt investitii de milioane de dolari...Credeti ca lor le convine sa apara un operator precum netcacat sa puna un telefon doua in bucuresti sa bage tarifu minim posibil adik taxa de interconectare si abonament de 1 dolar sa isi scoata sparleala si sa astepte sa isi scoata dolarii pe spuza lor. Trebuie sa ne gandim din ambele parti desi tarifele practicate de cei 3 sunt intr-adevar mult mai mari decat in vest.
  • 0 (0 voturi)    
    oare chiar asa de bogati suntem noi ramanii.... (Vineri, 21 iulie 2006, 11:05)

    Emil [anonim]

    Sper ca cele 3 mari companii vor lua amenzi usturatoare si vor avea o imagine tavalita. Nu inteleg cum din spania in romania un minut in reteaua vodafone costa aproximativ 35 eurocenti iar daca suni din romania catre spania te costa 80 centi? Si asta se aplica si pentru celelalte tari in care exista operatorul de telefonie mobila Vodafone (asta este doar un exemplu simplu care poate fi verificat usor, insa sunt multe nereguli la vodafone).
    Sa nu mai vb de orange care nici macar relee nu au destule, nu inteleg cum langa un oras mare cum este Pitesti sa nu am semnal .... ce naiba traim in secolul XXI.
    Iar pentru romtelecom nu am cuvinte, fura abonatii dupa bunul plac, are servicii care lasa foarte mult de dorit, tarifele sunt foarte mari. Prefer sa scot romtelecom si sa pun rds unde stiu ca nu mai platesc asa mult si pot vb si in reteaua romtelecom gratis. Nu inteleg de ce nu se schimba nimic la noi.
    Oara asa este pentru noi romanii toate sa mearga pe dos si noi sa acceptam asa ceva ?
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Re: publicitate gratuita (Vineri, 21 iulie 2006, 15:24)

    nicu [anonim]

    gp, scuza-ma ca te intreb, ipotetic vorbind, daca iti iei doamne fereste o bata de baseball in cap te duci la politie ca sa-ti faci publicitate gratuita?
    sau te duci acasa linistit si iti pastrezi anonimatul ca sa nu-ti faci publicitate gratuita si sa doarma politia la fel de linistita?
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Si totusi.. (Vineri, 21 iulie 2006, 16:47)

    Technorati [anonim]

    Si totusi Mihai, tu ai luat bacul? "Ganditiva" se scrie cu cratima sau mai pe intelesul tau, liniuta de unire, se foloseste in unele cuvinte compuse si locutiuni, dar sa nu te epuizez cu atatea detalii... desi pari odihnit si bine platit chiar agramat cum esti
    Un operator precum netcacat cum spui tu pune un telefon doua in bucuresti si baga tarifu minim posibil adik taxa de interconectare si abonament de 1 dolar pentru ca asta inseamna CONCURENTA, analfabetule.... sau ai tu placerea ca noi sa platim in est tarife mai mari ca in vest? interesul tau care este?
  • 0 (0 voturi)    
    Amenda se impune (Vineri, 21 iulie 2006, 19:19)

    Alex [anonim]

    Ca Vodafone si Orange isi fac singuri legea in Romania asta e clar. La fel de clar este ca noi romanii nu acceptam asa ceva, dar avem un ANRC si un Consilu al Concurentei care trebuie sa ne reprezinte interesele si daca accepta ei asa ceva in numele nostru, ar trebui sa ia exemplul lui Fulga, Timofte, Ardelean si Botos.
    Daca ANRC SI CC fac ce trebuie, 50 de milioane x 2 de la ANRC cu 100 de milioane x 2 de la CC, in total cam 300 de milioane de Euro ar fi exact pretul corect pt nesimtirea si aroganta celor doi operatori care se cred dumnezeii telecomului in Romania. Sa nu ma spun ca 300 de milioane la bugetul romaniei ar prinde excelent pt sanatate, invatamant, sosele, etc.
    Sper ca ceea ce este evident pentru toata lumea sa devina in final evident si pentru autoritati.
    Ambele amenzi se impun. Daca amenzile nu vor fi date este limpede ca cineva s-a vandut. Si ne-a vandut si pe noi. Cu siguranta ... ieftin.