Omar Hayssam e de negasit

de     HotNews.ro
Miercuri, 19 iulie 2006, 0:00

Politia il cauta pe Hayssam la toate adresele

Politia nu a reusit, pana la aceasta ora, sa dea de urmele omului de afaceri romano-sirian, Omar Hayssam, pe numele caruia a fost emis, miercuri, un nou mandat de arestare. Curtea de Apel a decis reincarcerarea lui Hayssam pe motiv ca tergiverseaza actul de justitie si ca se sustrage judecatii.

Surse judiciare au declarat pentru Hotnews ca Hayssam urma sa fie adus in inchisoare, miercuri seara, insa acesta nu a fost gasit la nici una dintre locuintele sale. Potrivit NewsIn, Hayssam ar fi disparut de mai bine de doua saptamani.

Avocatii apararii pot ataca decizi Curtii de Apel cu recurs, in termen de 24 de ore. Ei sustin ca Hayssam s-ar fi aflat la o clinica de tratament, la Valenii de Munte. Politistii nu l-au gasit nici acolo pe Hayssam.

Potrivit NewsIn, Hayssam ar fi disparut de mai bine de doua saptamani. Intr-o declaratie acordata in fata ziaristilor, Oviu Ohanesian - jurnalistul rapit in Irak printr-o actiune pusa la cale de Hayssam - a declarat ca este foarte posibil ca omul de afaceri romano-sirian sa fi parasit tara.

Purtatorul de cuvant al SRI, Marius Bercaru a declarat ca singura responsabila este instanta care a hotarat eliberarea din arest a inculpatului, chiar si conditionat.

Omar Hayssam a fost eliberat la sfarsitul lunii aprilie, la o zi dupa ce instanta a admis propunerea procurorilor de revocare a mandatului de arestare preventiva si de inlocuire cu interdictia de a parasi tara.

Hayssam sufera de cancer la colon, iar in luna ianuarie a fost supus unei interventii chirurgicale. El a fost internat de mai multe ori la Institutul Oncologic din Bucuresti.

Avocatii apararii au cerut in repetate randuri eliberarea omului de afaceri romano-sirian, pentru ca acesta sa-si petreaca ultimele luni de viata alaturi de familie si pentru a putea fi tratat intr-o clinica de specialitate.

Hayssam a fost arestat in 5 aprilie 2005 de catre procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru infractiuni economice, intr-un alt dosar decat cel al rapirii jurnalistilor.

Atunci, anuntul retinerii lui Hayssam a fost facut de purtatorul de cuvant al Presedintiei care nu a oferit alte detalii deoarece ar fi putut periclita actiunea de recuperare a jurnalistilor romani care la momentul respectiv erau rapiti in Irak.

Procurorii au decis, in octombrie 2005, trimiterea in judecata a omului de afaceri sirian Omar Hayssam si a complicelui sau Mohamad Munaf in dosarul in care sunt acuzati de fapte de terorism.

Anchetatorii au stabilit ca cei doi sunt vinovati de constituirea si finantarea grupului terorist care i-a rapit, in Irak, pe cei trei jurnalisti romani, Ovidiu Ohanesian, Marie-Jeanne Ion si Sorin Miscoci.

Mohamad Munaf este in custodia autoritatilor americane, pe numele sau fiind formulata o cerere de extradare in Romania.















319 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    E o gluma proasta? (Miercuri, 19 iulie 2006, 18:30)

    Martisor [anonim]

    L-ati avut in "mana", acuma luati de'l cautati. In curand o sa ajunga la SRI si la Polilie o vedere din insulele Canare unde Omar sta bine mersi cu ciotul la soare.
    Sa vedem daca judecatorul care l-a eliberat pateste ceva. Ar trebui demarata o ancheta sa se afle cat a luat cel care a dispus eliberarea.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu era de asteptat ???? (Miercuri, 19 iulie 2006, 21:32)

    eu [anonim]

    Nu era de asteptat ca Omar sa dispara din tara ? A facut cancer la colon, adica exact acolo unde-l durea de tot... De justitia romana, de omul de rind, de cei pe care i-a trimis carne de tun... De tot... Noi, umanitarii, lasam pe unii ca Omar sa iasa din inchisoare, ca vezi doamne, ii cauzeaza... Sa-i cauzeze pina "preda bilantu'"... La cite rele si furturi a facut, sa-i cauzeze... Si doua vieti de-ar avea, si sa-i cauzeze in fiecare din ele si tot nu e de-ajuns... Rusine justitiei...
  • 0 (0 voturi)    
    Era de asteptat (Miercuri, 19 iulie 2006, 23:17)

    Luca [anonim]

    Oare de ce nu ma mira chestia asta cu "teleportarea" sau,ma rog ,"evaporarea" fiintelor umane foarte pretzioase pentru ai de la pute-re ? Doamna "Justitie" de la noi este chioara de-adevaratelea.Halal tzara,halal guvernantzi! Intr-o tzara normala si-ar fi dat demisia tot guvernul,de la primul -ministru la ultimul secretar de stat.La noi anormalul a devenit normal si vice-versa.O raza de adevarata normalitate ar fi daca as afla,chiar si intr-un tarziu,ca judecatorul care a hotarat eliberarea lui Omar i-ar lua locul acestuia in celula,dar...., vorba romanului simplu si intzelept "n'ai s-o vezi". Oare ce -ar trebui sa se mai intample cu natzia asta si cu tzara asta ca sa apara o firava pata de rusine pe obrazul extrem de "fin" al guvernantzilor? Doamne,ocroteste-i pe romani! La Tine, Doamne,ne-a mai ramas nadejdea.
  • 0 (0 voturi)    
    Legislatie confuza si magistrati ineficienti (Joi, 20 iulie 2006, 0:07)

    roman [anonim]

    1. Cat timp Romania nu va proceda, ca alte state confruntate cu probleme de terorism, fraude economice enorme, retele de criminalite(USA, UK) la o intarire a legislatiei cu privire la perioada de retinere a suspectilor (in astfel de cazuri ar trebui sa fie nelimitata, mai bine ii platesti 1 milion de euro ca a stat degeaba 2 ani la puscarie, decat sa-l faci scapat cu sute de milioane furate, cu informatii secrete de prima mana,etc.) si la dreptul politiei si SRI de a infiltra si ancheta in detaliu si in prioritate cercurile de "oameni de afaceri" veniti din zone geografice "sensibile". Unul ca Hayssam trebuia sa-si auda vocea de cate ori dadea drumul la televizor :))), sa-i fie frica sa-l injure pe Basescu si in buda :)).
    2. Trebuie o profesionalizare mai accentuata a magistratilor confruntati cu criminali de o asemenea anvergura cu legaturi prin lumea politica, asa cum se intampla si in alte state. N-au de ce sa-si faca probleme, pe o jigodie ca Hayssam nu-l apara nici o tara ce i-a dat un pasaport, e jenant pt. toti, daca sta la racoare si scrie petitii la ONU e toata lumea multumita, nimeni nu-l va regreta (poate vreo romanca de nevasta, ca de obicei..).
    3. Opinia publica trebuie convinsa treptat ca Romania si intrega comunitate nationala se amuza,traieste si munceste in mijlocul unei debandade mondiale organizate, competitionala si nemiloasa, unde daca nu esti atent un pic, ramai fara activele din portofel, cu o imagine de "fraier" si poate si cu o bucata din casa ocupata de altii mai cu tupeu.
    Roman sau strain, orice actor de pe "scena" trebuie responsabilizat si cand isi bate joc de rol e musai sa-l "retragem" la umbra, poate-si revine, si asta , dragi conationali pedisti, pesedisti, penelisti & co., indiferent la ce "licurici" trage inculpatul.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e o gluma proasta deloc. (Joi, 20 iulie 2006, 8:18)

    mircea [anonim]

    Eu propun sa externalizam justitia. Sa apelam frate la Ministerul Justitiei din, sa zicem, Finlanda. Noi pentru urmatoarele cel putin 3 generatii nu vom fi capabili sa ne rezolvam problemele. E voie?
  • 0 (0 voturi)    
    .ro (Joi, 20 iulie 2006, 12:42)

    alex [anonim]

    Si-l mai vroiau si pe Munaf. Stiau americanii de ce nu-l dadeau...
  • 0 (0 voturi)    
    Si uite cum mai moare unul?! (Joi, 20 iulie 2006, 12:58)

    Simona [anonim]

    Sa nu va fie de mirare dragii mei daca in urmatoarele zile se v-a anunta decesul domnului in cauza, pentru-ca de obicei asa se intampla! Nu?!
  • 0 (0 voturi)    
    Justitia nu e ineficienta e CORUPTA (Joi, 20 iulie 2006, 21:28)

    tot un eu [anonim]

    Cineva sugera sa externalizam justitia, ar fi minunat sa poata fi posibil. Eu unul cred ca situatia se va agrava indiferent de eforturile autoritatilor si mie frica ca justitia (judecatorii in special) nu-si vor face treaba pana cand omul de rand nu va incepe sa-i impuste pe rand pe fiecare din judecatorii nedrepti. Mi-ar parea rau sa se ajunga pana acolo dar din nefericire judecatorii nu realizeaza cat de mult rau isi fac lor insine.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania:Tara toturori Posibilitati (Vineri, 21 iulie 2006, 21:08)

    Babacu' [anonim]

    Nici nu-i de mirat! Cautati il pe Hayssam undeva langa BenLaden!
    Sunt un iranian care cer statut de refugiat de ani de zile in Romania pt. ca lupt cu terorism si daca sunt expulzat aia sunt si...."ciuciu"(vb. romanului),toate organele abilitare si justitia inchid ochii! Iar unul precum Hayssam care-i suspect de terorism,dispare asa usor din mainile politiei,SRI si nu in ultimul rand justitiei.
    Halal democratie,dreptate si siguranta!
    Pacat de patria asta ca-i condusa de asa organe si institutii,caci in ea traiesc si oameni de valoare.
  • 0 (0 voturi)    
    SRI (Marţi, 25 iulie 2006, 13:35)

    Coco Chanel [anonim]

    Serviciile secrete care ar fi trebui sa se ocupe de supravegherea unui potential terorist ce au facut? Ridicat din umeri si spus: nu-i treaba noastra. Tipic autohton. Dar a cui treaba era? A jandarmilor? Crucea Rosie?
    Sau poate Hayssam a fost dat pe mana americanilor pe la spatele Europei si deja a ajuns la Guantanamo?