Sefii SRI, SIE si DGIPI au demisionat

de B.B.     HotNews.ro
Vineri, 21 iulie 2006, 0:00


Sefii SRI, SIE si DGIPI, respectiv Radu Timofte, Gheorghe Fulga si Virgil Ardelean, au demisionat, joi, din cauza situatiei create in urma eliberarii lui Omar Hayssam. Purtatorul de cuvint al Presedintiei, Adriana Saftoiu, a declarat ca decizia celor trei a survenit unei sedinte convocate de presedintele Traian Basescu.

Intilnirea solicitata de seful statului a avut ca subiect situatia creata in urma eliberarii lui Omar Hayssam. Demisiile celor trei sefi de servicii secrete au fost acceptate de seful statului, acestia fiind obligati sa-si predea atributiile in maxim 30 de zile.

"Este consecinta fireasca, un gest absolut normal dupa ceea ce s-a intamplat si a luat prin surprindere pe toate lumea", a declarat si premierul Calin Popescu Tariceanu.

Liderul Liberal Ludovic Orban, cunoscut opozant al sefului statului, a declarat ca "presedintele Traian Basescu este vinovat in aceeasi masura ca sefii serviciilor secrete de disparitia lui Hayssam, pentru ca el stia exact cum functioneaza aceste servicii si ca disparitia lui Hayssam nu putea reusi fara aprobarea lor.

Deputatul UDMR Kelemen Hunor este de parere ca cei trei au fost "sfatuiti" de Basescu sa demisioneze si considera ca acest sfat a fost unul "util".

Presedintele Comisiei parlamentare de control al SRI, Ion Stan (PSD), este de parere ca decapitarea serviciilor secrete impune convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului. Stan sustine ca nu serviciile sunt vinovate pentru "scaparea" lui Hayssam, ci parchetele si Ministerul de Interne, care ar fi trebuit sa-l monitorizeze.

Deputatull PSD crede ca Basescu nu a facut publice adevaratele motive pentru care cei trei au demisionat si este de parere ca Timofte, Fulga si Ardelean sunt victimele unui derapaj legislativ cu implicatii in plan operativ".


















42 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Vineri, 21 iulie 2006, 8:44)

    george [anonim]

    Daca au demisionat, este clar ca sirianul a fugit din tara.
    Ce dovada de coruptie la nivel inalt mai este necesara?
  • 0 (0 voturi)    
    Hayssam (Vineri, 21 iulie 2006, 9:02)

    Valentin [anonim]

    Vai si amar de ASEMENEA servicii,de ASEMENEA justitie, de
    ASEMENEA politie,de ASEMENEA parchete,VAI SI AMAR de noi toti ,ce suntem sub obladuirea lor. SUNTEM de rasul curcilor!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia SRI-stilor (Vineri, 21 iulie 2006, 9:50)

    george [anonim]

    Ce demisie ? totul nu este decat un bluff. acesti trei securiti au dat intentionat drumul arabului fiindca sunt amestecati pana la gat in afacerile lui verose si criminale si poate si multi altii chiar din guvern si parlament. Pentru a scapa de el l-au facut scapat, asta este si nimica altceva si actiunea lui Basescu este ceva de suprafata, sa se spuna cat il preocupa problema. Totul fatada si inselarea natiunii.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia-binevenita (Vineri, 21 iulie 2006, 9:55)

    Stefan [anonim]

    Isfarsit se intampla si la noi ca in momentul in care ceva nu merge bine sau cineva nu si-a facut treaba sa se lase cu demisii. Era cazul, pana acum nu se sinchisea nimeni sa demisioneze, pasau mai bine vina de la unul la altul.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu suntem chiar asa de fraieri cum ne cred unii........ (Vineri, 21 iulie 2006, 9:58)

    Costello [anonim]

    Am impresia ca, in continuare, alesii nostri ne considera niste prosti(am crezut ca am scapat de acest lucru odata cu alegerile din 2000...). Daca cineva crede ca Omar a fost eliberat si a disparut fara incuviintare de sus, se inseala amarnic! Situatia aceasta a fost un asteptat pretext pentru schimbarea celor 3( lucru pe care ar fi trebuit sa-l faca ei insisi imediat dupa alegeri, asa cum e cutuma in aceste situatii). In urma ramane doar un fum .........de camuflaj.
  • 0 (0 voturi)    
    marea abureala (Vineri, 21 iulie 2006, 10:54)

    glavanaru constantin [anonim]

    Eu vad problema cu totul altfel.
    Presedintele a declarat ca repatrierea romanilor din Liban sa facut in colaborare cu autoritatile din Siria.
    Oare Omar nu e deja in Siria si el sa fie pretul platit pentru aceasta colaborare.
    Basescu iese nesifonat din toata afacerea, pe cei 3 sefi de servicii ii asteapta o frumoasa pensie, mai o numire pe nu stiu unde in strainatate.
    Si binenteles Basescu culege procente in sondaje.
    "Sa traiasca bine" serviciile straine.
  • 0 (0 voturi)    
    vot (Vineri, 21 iulie 2006, 14:29)

    analystu' [anonim]

    glavanaru constantin, ai un vot de la mine!
  • 0 (0 voturi)    
    meseriasii.... (Vineri, 21 iulie 2006, 14:35)

    rgd [anonim]

    Ma intreb: cum se poate ca totdeauna cand e vorba de un proces al "unei figuri importante" a vietii politice sau economice, avocatii apararii sa fie mai buni decat cei ai acuzarii si, in consecinta, "sa-i scoata basma curata" pe cei anchetati? Sa fie legile noastre atat de prost facute incat sa creeze portite de scapare pentru cine trebuie? Demisiile de ieri sunt absolut inutile, atata timp cat, tot datorita "scaparilor legislative" SRI-ul nu a avut obligatia "sa stea cu ochii pe Omar". Si, din nou, ni se arunca praf in ochi. Oricum suntem linistiti ca legile s-au aplicat in cazul celor doua batrane.
    "Nu suntem chiar asa de fraieri cum ne cred unii........", dupa cum scrie Costello, dar ei sunt ... "meseriasi"!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ba nu se-nvirte! (Vineri, 21 iulie 2006, 15:39)

    Bozo the clown [anonim]

    Asa e. Totul e o mare conspiratie. Va recomand insa sa cautati "Flat Earth Society" pe Google, sa vedeti cum de fapt ati muscat la o conspiratie mult mai mare. Pamintul este de fapt plat! Acesta este marele secret pe care "EI" (nu spun mai mult; cine are urechi de auzit...) nu vor sa-l stiti. Basescu trebuie sa stie asta, ca a fost marinar. Oare nu cumva ascunde si el exact asta? Legatura cu Hayssam e tot mai clara. Si vine si Apocalipsul! Stiu din sursa sigura, am documentele aici pe masa, in fata mea!
  • 0 (0 voturi)    
    Bozo the clown (Vineri, 21 iulie 2006, 21:15)

    H2SO4 [anonim]

    Nuuu.... conspiratia e mult mai mare.... Pamantul e plat si soarele e doar un bec de 500 W care se invarte pe o sfoara deasupra noastra. Si Baselu' e doar un marinar nestiutor dar foarte foarte bine intentionat... lol.
    Hai "sa traiti bine"!