Blaga: Inca din mai erau informatii ca Hayssam ar putea parasi tara

de     HotNews.ro
Luni, 24 iulie 2006, 0:00

Foto: Antena 3

Ministrul de Interne, Vasile Blaga, a anuntat ca Directia Generala de Informatii si Protectie Interna a Ministerului anuntase inca din 5 mai ca Omar Hayssam intentiona sa paraseasca tara. El a spus ca informatiile au fost transmise unor institutii ale statului, insa n-a vrut sa nominalizeze aceste institutii.

In opinia ministrului Blaga, omul de afaceri romano-sirian a fost ajutat ca sa paraseasca Romania si este posibil ca acesta sa fi plecat cu o masina care avea numar diplomatic.

Politia - sustine Vasile Blaga, a facut tot ceea ce trebuia sa faca din punct de vedere legal. El a atras atentia ca, in privinta infractiunilor legate de terorism, nu politia are de spus ultimul cuvant. In opinia sa, vinovat de fuga lui Omar Hayssam este Parchetul General.

Blaga a mai spus ca in cazul in care Hayssam ar fi trecut granita in zona de responsabilitate a Politiei de frontiera, cei vinovati vor fi sanctionati. El a precizat ca este luata in calcul si varianta ca Hayssam sa fi parasit tara fara ca Politia de frontiera sa poata interveni.















28 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Abureli (Luni, 24 iulie 2006, 14:09)

    Goe [anonim]

    "El a precizat ca este luata in calcul si varianta ca Hayssam sa fi parasit tara fara ca Politia de frontiera sa poata interveni."

    Care ar fi posibilitatea asta? Nu tot ce iese sau intra in tara e controlat de politia de frontiera? Sau nu asa ar trebui cel puitn???

    Blaga ar fi trebuit sa fie cap de lista la demisii!
  • 0 (0 voturi)    
    Vina e a SRI (Luni, 24 iulie 2006, 14:27)

    Martisor [anonim]

    Goe: ei au anuntat, era treaba SRI-ului sa intre in actiune.
    Politia de Frontiera a tras semnalul ca sunt depasiti si ca au nevoie de ajutor. SRI-ul trebuia sa se sesizeze si sa-l urmareasca pas cu pas pe Hayssam iar cand acesta incerca sa paraseasca tara, anuntau Politia de Frontiera.
  • 0 (0 voturi)    
    False acuzatii!!! (Luni, 24 iulie 2006, 15:03)

    Mihaela [anonim]

    Pentru necunoscatori! Politia de Frontiera nu are competenta peste tot...
  • 0 (0 voturi)    
    praf in ochi (Luni, 24 iulie 2006, 15:15)

    Johnny [anonim]

    Cunosc o persoana, vames, care s-a impotrivit intrarii in tara a unui transport de droguri. Urmarea: a fost dat afara !
    Din pacate, politicienii, magistratii, politistii etc. sunt cei mai mari dusmani ai romanilor. Se intampla in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    terorism (Luni, 24 iulie 2006, 16:35)

    huza [anonim]

    romania {stana fara caini} cum e posibil atatea instituti platite din bani nostri,sa nu fie instare sa pazeasca un terorist ? daca aveam 50 ?vinovati sa ia locul lui HAYSAM.
  • 0 (0 voturi)    
    Curat false! (Luni, 24 iulie 2006, 17:07)

    Ministrelu\' [anonim]

    "In articolul 1 din O.U.G. nr. 104/2001 privind organizarea si functionarea Politiei de Frontiera Romane se statueaza atat atributiile generale, cat si competenta generala a acestei institutii, astfel, Politia de Frontiera Romana face parte din Ministerul Administratiei si Internelor si este institutia specializata a statului care exercita atributiile ce ii revin cu privire la supravegherea si controlul trecerii frontierei de stat ...."

    Eu de aici inteleg ca e competenta Poiltiei de Frontiera sa controleze cine trece frontiera de stat.

    Sau Omar nu a trecut frontiera de stat?
  • 0 (0 voturi)    
    Blaga are dreptate (Luni, 24 iulie 2006, 17:28)

    Nick [anonim]

    De vina in primul rand e procurorul care se ocupa de caz si care a solicitat eliberare din motiv de boala, al doi lea e medicul care a eliberat adeverinta cu metastaza (contra bani grei desigur). Din momentul cand Hayssam e arestat si judecat nu mai e treaba SRIului sa urmareasca ca sa vada ce fac procurorii si medicii corupti il fac scapat pe Hayssam. Politia de frontiera, sa fim seriosi, n-au cum sa pazeasca toata granita si mare.
  • 0 (0 voturi)    
    atributii (Luni, 24 iulie 2006, 18:24)

    alexa [anonim]

    Din cate stiu eu, Politia de Frontiera nu are dreptul de a controla mijloacele de transport, acestea fiind in sarcina exclusiva Vamii. Din pacate.... Nu vreau sa le iau apararea, dar mi se pare ca se arunca cu pietre total aiurea in Politia de Frontiera, cand vinovatul era altul.. sau altii.
  • 0 (0 voturi)    
    Ipoteze..si atat (Luni, 24 iulie 2006, 21:13)

    roman [anonim]

    1. Daca sirianul asta jegos a "barasit" Romania intr-o masina diplomatica, nici Politia de Frontiera, nici Vama nu aveau dreptul sa controleze masina, supravegherea unor asemenea obiective e sarcina SRI si SIE. Eventual serviciul de informatii al Internelor ar fi putut sa-l tina la ochi mai atent pe acuzatul de terorism. SRI si eventual SIE nu se pot disculpa usor.

    2. La frontiere continua sa existe retele de vamesi si politisti corupti, insa intr-un caz ca asta cei ce au facut-o sunt imbecili, nu e acelasi lucru sa faci "scapat" un camion cu tigari de contrabanda sau un terorist, e ca diferenta intre furt din buzunare si talharia cu vatamare corporala, multi ani de diferenta..

    3. Asa se explica ajutorul specializat si eficace dat lui Omar, a fost o "lucratura" mai complexa, din interiorul SIE sau SRI. Nu e la indemana oricui sa scoata din tara un astfel de personaj public si e foarte putin probabil ca absolut nimeni din cei 15.000 de functionari ai "serviciilor" sa nu stie nimic despre asta.

    4. Ramane "cestiunea, dom'le", de ce? pt. a afla, sa punem clasica intrebare: cui profita fuga lui Hayssam?
    -Basescu, care are in fine un excelent si plauzibil motiv sa se debaraseze de sefi compromitatori;
    -retele din PSD, jenate ca sirianul poate spune prea multe despre finantari, afaceri si contacte externe;
    -retele din SRI/SIE/Interne "orientate" politic sau care l-au "rasplatit" astfel pe agentul dublu Omar pt. informatii f. importante;
    -retele romanesti ale unor servicii externe, ce recuperau o sursa interesanta de informatii si loveau in acelasi timp la varf serviciile romanesti.

    5. Probabil ca adevarul e constituit dintr-o conjunctura de interese Basescu/PSD/SRI/Interne si presa a intrat in joc (e ridicol sa astepti nava aia siriana pe chei, ca si cum aia ar fi ultimii cretini, sa se intoarca cu "probe", daca or avea vreo legatura cu Omar).

    6. Ce e bine e sa vedem ca se dau demisii, e rar si poate iese si ceva bun pt. Romania din toata rusinea asta
  • 0 (0 voturi)    
    mafia cummunista (Marţi, 25 iulie 2006, 2:34)

    pepino din australia [anonim]

    tov blaga stia din mai de teroristul ,omul lui nastase,omul lui ilici iliescov,dar nu stia ca tov-sii procurori ,sri,doctori,securisti organizatori, au fost si au ramas loiali tot acelora criminali,lingai ,calai, care au condus romania din decembrie 1989. bietul de el !ce ministru ! ce mita o fi luat si el ! el stie .

    iubiti romani !datim voie ! sa va spun si io ca cu ooooooooooo educatie pur comunista romaneasca ,,NIMIC'' nu faci

    e ca un madular bine crescut ,dar caruia ii lipseste nervul . si cum inpotenta nu te vindeca de fantasme ,dintre cel neputincios e cel mai bovarnic ...

    chirugia comunistilor,tradatorilor,hotilor,lingailor,tortionarilor,securistilor infiltrati in tot si toate in aceea tara este neputincioasa ...

    iar mie incontiniu mie scarba ,rusine ca sunt roman .

    M-am saturat de romania ,asa cum aceia cancerosi in conducerile acelei tari ,provincii,orase ,sate sunt incurabili de cancerul lor ! o mana criminala spala pe alta !iar romania si acel popor umilit si mutulit ,e un HAITI of europe .


    pleaca ai nostri ,vin ai nostri ! iar romaniiiiiiiiiiii raman tot ca prosti ! peteciti in cur ,rupti in coate ,cu calul si caruta,cu salare de mizerie ,cu coruptie -brutalitati-cu drepturi ce le gasesc la fundul mari,cu vai doamne ,cu niiiiiiii mha ,cu le fut toti dumnezeii mami lor ,cu marile bulevarde pline de flegmele cilivizatilor, cu ministri -prim ministi toti din acelas aluat ,comunist si stalinist ,cu,cu !..
  • 0 (0 voturi)    
    Existau informatii k Hayssam o sa plece? (Marţi, 25 iulie 2006, 9:28)

    zabulica ionut [anonim]

    Eu unul nu inteleg ... Daca Blaga avea informatii inca din mai ca Hayssam o sa fuga, atunci el nu se face deloc vinovat?
  • 0 (0 voturi)    
    Competenta si Incompetenta sau ... Abureli (Marţi, 25 iulie 2006, 14:54)

    Radu [anonim]

    Dupa momentul de buimaceala generala cauzat de demisia in bloc a Serviciilor (rar se pomeneste prin Romania o demisie, daramite 4 si asa rasunatoare) a inceput tipica pasare a raspunderii de catre cei care au ramas asupra celor care au plecat.
    Mai tineti minte cand la eliberat Iliescu pe Miron Cozma? Operatiunea de "mers pe blat" a esuat si Ilici a contramandat. In mare viteza (cred ca mai putin de 24 de ore) Cozma era din nou arestat de catre POLITIE (pe motiv ca n-are buletin din cate tin eu minte). Deci, DACA E INTERES SE POATE.
    In cazul rapirii ziaristilor (fac pe naivul si zic rapire) serviciile secrete au reusit imposibilul - "i-au recuperat pe ostatici si i-au adus teferi acasa". Deci, DACA E INTERES SE POATE.
    Acum pun si eu douaa intrebari (retorice sau stupide, luati-o cum vreti):
    DACA "SERVICIILE" I-AU GASIT PE ZIARISTI IN IRAQ DE CE NU L-AR GASI PE HAYSSAM IN SIRIA? SAU NU E INTERES?
    Si inca o intrebare la fel ca prima:
    CAT TIMP HAYSSAM A FOST IN TARA SI AVEA IN MOD OFICIAL "PROBLEME CU JUSTITIA" NU ERA CHIAR DE LOC TREABA "STRUCTURILOR" DIN MINISTERUL DE INTERNE SA IA MASURI CA INCULPATUL SA NU FUGA?
  • 0 (0 voturi)    
    fugaaaaaaaa! (Marţi, 25 iulie 2006, 15:23)

    facus [anonim]

    DRAGA dom.presedinte te-au lucrat binisor.kiar si dom.blaga. vedeti d-lor este nevoie ca peste toate serviciile sa fie UNUL singur.