Asasinul Larisei condamnat la 20 de ani de puscarie

de C.N.A.     HotNews.ro
Marţi, 25 iulie 2006, 0:00


Robert Ciobanu, tanarul de 17 ani care a ucis-o Larisa Chelaru, fetita de numai 8 ani, din Iasi, a primit 20 de ani de inchisoare. Magistratii Tribunalului Iasi i-au dat tanarului 16 ani de inchisoare pentru omor si inca patru ani pentru savarsirea faptei cu premeditare si cruzime, transmite TVR.

De asemenea, mama Larisei va primi daune morale si materiale in valoare de 110 000 RON.

Daca tanarul nu va putea plati daunele, bunurile familei sale vor ramane sub sechestru asiguratoriu, instituit in urma cu cateva luni.

Sentinta poate fi atacata in termen de 15 zile.

In 14 iulie, Constantin Chelaru, tatal Larisei a fost gasit de colegi, spanzurat la serviciu. El s-a sinucis la numai o zi dupa ce avocatul asasinului Larisei a cerut modificarea incadrarii juridice a faptelor lui Robert Ciobanu, de la omor calificat savarsit cu cruzime in omor calificat. Judecatorii au decis atunci sa amane, pentru 25 iulie, procesul Larisei.

Corpul neinsufletit al Larisei Chelaru, disparuta de acasa in octombrie 2005, a fost gasit in 29 decembrie anul trecut, intr-un container de gunoi de langa blocul in care locuieste familia Chelaru.

Cadavrul, ascuns intr-o cutie, a fost observat de angajatii de la salubritate intr-un stadiu avansat de putrefactie.



















76 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    daune (Marţi, 25 iulie 2006, 14:24)

    florin [anonim]

    110RON daune morale? ce gluma buna....

    pedeaspsa e destul de normala punand in balanta faptul ca tanarul e minor si gravitatea faptei.
  • 0 (0 voturi)    
    Radulescu (Marţi, 25 iulie 2006, 14:31)

    McCoy [anonim]

    Cati ani va primi criminalul Radulescu si cand ?
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Marţi, 25 iulie 2006, 14:36)

    mihaela [anonim]

    probabil atat valoreaza viata unui om in Romania, este strigator la cer
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Marţi, 25 iulie 2006, 14:46)

    otto [anonim]

    pentru mihaela:
    pe langa bani a primit si 20 de ani ,probabil ca o sa-i para rau penru ce a facut.
    eu zic ca iau dat destul de bine,probabil ca pedeapsa cu moartea era mai indicata.

  • 0 (0 voturi)    
    Re: comentariu (Marţi, 25 iulie 2006, 14:50)

    G [anonim]

    Mihaela, ce e strigator la cer?
    Nimeni si nimic nu mai poate aduce pe Larisa inapoi..ce vrei?
    Sentinta e ok...20 ani
    Daunele morale? vroiai mai mult? cat 200000 ron? 300000 ron? asa s-ar rascumpara viata fetitei?
    explica-te te rog
  • 0 (0 voturi)    
    pe viata (Marţi, 25 iulie 2006, 14:57)

    alina [anonim]

    nenorocitul asta va iesi la 37 ani si va face tot fapte d'astea pt k fara bani, fara loc de munca (nimeni nu-l va angaja) ce sa faca? va fura, va ataca, viola. Dupa ce a distrus o familie intreaga, nenorocind o copila nevinovata in asemenea hal, eu cred k ar fi trebuit inchisoare pe viata
  • 0 (0 voturi)    
    cazul larisa (Marţi, 25 iulie 2006, 14:58)

    facus [anonim]

    sa zicem ca este in regula, asta pentru criminal. dar pentru parintii criminalului ? ca a fost clar complicitate, nu ?
    20 de ani e bine dar fara nici un drept.
  • 0 (0 voturi)    
    pedeapsa (Marţi, 25 iulie 2006, 15:03)

    gigi [anonim]

    va avea parte de un tratament deosebit in inchisoare, asa cum au violatorii ori criminalii de copii. va iesi de acolo, daca va mai iesi, abrutizat si fara sa cunoasca viata reala. va fi un adevarat pericol pentru noi toti
  • 0 (0 voturi)    
    La moarte!? (Marţi, 25 iulie 2006, 15:07)

    Nae Calo [anonim]

    Este bine ca nu l-au condamnat la moarte (de altfel nici nu se putea), pentru ca scapa prea repede. Nu va framantati, viata lui la puscarie va fi cel mai negru cosmar si il va face sa regrete amarnic ce a facut. Nu va scpa neviolat in orice gaurica pe care o are pe undeva. Si asa si merita, jegul.
  • 0 (0 voturi)    
    putini ani si multi bani (Marţi, 25 iulie 2006, 15:19)

    doirit [anonim]

    a primit 20 de ani, cam putin, dar pacat ca nu se putea mai mult...
    ca bani, cred ca e un pic cam mult, mai ales ca nu stiu ce va face femeia si fratele fetei cu acei bani. e treba lor, dar e groaznic sa te gandesti ca au fost luati in urma unei fapte asa de groaznice. eu nu le-as fi dat asa de mult
  • 0 (0 voturi)    
    familii distruse (Marţi, 25 iulie 2006, 15:31)

    sayuri [anonim]

    A primit cat a meritat... pacat ca scapa basma curata complicele lui, cel ce a violat-o pe Larisa. Legat de suma primita de mama Larisei, cred ca ar trebui nici sa nu-i ia: in primul rand pentru ca nu sunt bani bine veniti, iar in al doilea rand banii ii da familia Ciobanu [tot o familie distrusa de baiatul lor], nu criminalul. Ei ar trebui lasati sa plece de acolo, pentru ca nici viata lor nu mai e normala.
    Mult curaj in continuare fratelui si mamei Larisei, pentru ca mai au multe de indurat pana sa isi revina cat de cat.
  • 0 (0 voturi)    
    si dupa 20 de ani (Marţi, 25 iulie 2006, 15:34)

    valer [anonim]

    iese din inchisoare si nenoroceste alta familie

    daca nu se poate da pedeapsa cu moartea atunci ar fi trebuit inchisoare pe viata;
    magistratii s-au gandit daca le-ar conveni sa-l aiba pe respectivul ca vecin de bloc dupa eliberare?
  • 0 (0 voturi)    
    justitia romana...of, ce multe gafe face!!! (Marţi, 25 iulie 2006, 15:57)

    Anghel [anonim]

    Si cu avocatul asasinului, care a mai omorat o persoana nevinovata ( tatal fetitei Larisa )prin cererea nesabuita, cum ramane? Cum ramane cu toti cei reprezentanti ai justitiei, care baga in puscarie niste batranele bolnave pentru simplul motiv ca nu au bani sa-si plateasca intrtetinerea si, in acelasi timp aplica niste pedepse minime asasinilor si elibereaza din inchisoare niste criminali care pun in pericol siguranta nationala, a noastra, a tuturor? Pentru ei nu exista nici o lege aplicabila? Ma intreb si eu...
  • 0 (0 voturi)    
    Pedeapsa cu Moartea (Marţi, 25 iulie 2006, 16:05)

    Catalin [anonim]

    Cea mai buna, ce-a mai dreapta.
    Trebuie reintrodusa si omorati direct toti nenorocitii ashtia.

    20 de ani ... ? NIMIC. Nu merita sa traiasca. Pentru a-si rascumpara nishte pacate, puscariasii ar trebui sa fac dreptate si sa-l omoare neintarziat pe nenorocit.
  • 0 (0 voturi)    
    inadmisibil (Marţi, 25 iulie 2006, 16:34)

    artemys [anonim]

    doar 20 de ani?/???? a nenorocit o familie! Doar atat poate face
    justitia romana? Asta nu este dreptate, ci bataie de joc!
    Nenorocitul ala merita MOARTEA! Cat despre bani, putin
    conteaza, nu ii va scoate pe morti din groapa.
  • 0 (0 voturi)    
    bataie de joc (Marţi, 25 iulie 2006, 16:57)

    Cc [anonim]

    E fff putin 20 de ani , mai ales daca se mai reduc pentru buna purtare sau mai stiu eu ce gratiere , peste vreo 10 ani adica la 27 de ani e in libertate . Presa deja va avea alte subiecte si probabil nici nu o sa stie decat foarte putina lume .
    Si ce sa spun daca nu-si lua bietul om zilele nici azi nu era dat verdictul . Acum au vrut sa demonstreze ce repede se misca . Praf in ochi , mi-e sa nu-l vad peste (am zis 10 ?) 5 ani liber.
  • 0 (0 voturi)    
    Toleranta la romani (Marţi, 25 iulie 2006, 17:35)

    Gelu [anonim]

    Citesc si ma mir: o gramada de comentarii cer pedeapsa cu moartea. Unii inca n-au depasit faza evului mediu sau a comunismului cu "fata umana". Daca un criminal se comporta abdominabil, societatea trebuie sa se poarte si ea la fel? Drepturile omului sunt cam greu de inteles. Problema nu e ca exista asa oameni, problema e ca societatea nu previne asemenea acte de cruzime? Oare in America ca este pedeapsa cu moartea sunt mai putine crime? Problema e de ordin educational si de cultura. Dar cand intoleranta e la ea acasa in Romania, logic ca n-avem ce discuta. Si cand vb de toleranta, nu ma gandesc sa lasam loc pentru nebunii,ci sa fim responsabili. Atat. Fata de orice om si sa nu trecem pe strada ca si cand nu am fi. Dintre cei care cer pedeapsa, cati ati intervenit cand se intampla o infractiune si ati contribuit la stoparea ei? Tragediile nu pot fi razbunate pentru ca n-ai cum. Dar lectiile se pot invata pentru ca tragediile sa nu se mai intample.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru 17 (Marţi, 25 iulie 2006, 17:57)

    valer [anonim]

    nu, societatea ar trebui sa se poarte civilizat si sa-i dea abDominabilului vreo doi ani cu suspendare, poate-si da seama ca nu s-a purtat frumos si se va corecta

    contra-intrebari:
    - daca victima ti-ar fi fost o ruda apropiata mai lansai apeluri la toleranta?
    - daca te-ai nimeri sa stai pe aceeasi scara de bloc cu delincventul eliberat si presupus pocait, cum te-ai purta cu el? i-ai face vizite ca intre oameni civilizati, eventual ti-ai duce si copiii?
  • 0 (0 voturi)    
    imi iau pistol (Marţi, 25 iulie 2006, 18:13)

    Vladimir [anonim]

    Cum sa fie sentinta ok? Cui sa ii vindeti castraveti ca gandesc primitiv? Pai domnule Gelu iti doresc sa nu ai copii daca e asa. Individul la 36 de ani este deabia "calit" si activ (daca stiti ce zic) in ale sale pofte bolnave! Cine credeti ca il va opri sa nu faca acelasi lucru la varsta aia? Se va re-educa? Daca face si munca in penitenciar scapa chiar pe la 30. Legea nu trebuie sau nu are cum sa razbune victima ci trebuie sa asigure ca societatea este aparata de indivizi de genul asta. De aceea spun si sustin ca optiunea mea ar fi clara: pistolul in ceafa! In felul asta stiu sigur ca nu mai scapa. Lasa sa fiu eu primitiv dar sigur ca scap societatea de irecuperabil! Ma rog sa nu fiu in situatia familiei Larisei (tocmai v-am spus ce as face...pana la cei cu chipiu...). Un individ ca acesta nu se va vindeca. El trebuie sa nu vada niciodata libertatea, sa fie sterilizat si tratat pentru ca sa din punct de vedere medical sa nu mai fie capabil sa faca ce a facut. Plus de asta societatea trebuie sa stie in permanenta unde se afla (asta daca ar mai fi liber vreodata). Altminteri cu siguranta va prinde la treizecisi ceva de ani alta fetita (sau doua - vezi cazul recent din Belgia)!
  • 0 (0 voturi)    
    toleranta la ce? (Marţi, 25 iulie 2006, 18:39)

    miruna carmen ostrovichi [anonim]

    Pentru ce sa-l toleram ? Pentru fapta de o deosebita cruzime savarsita de el? Pentru ca a distrus o familie? Nu-i doresc moartea, iar suferinta celor dragi este cat negru sub unghie pentru el. Consider ca merita mai mult ! Pe viata !
    Nu vreau sa-l stiu in libertate. Nu blamez justitia dar nu sunt de acord cu verdictul dat. Nu consider ca a fost cea mai buna sentinta. Nu cred ca se poate spune ca s-a facut dreptate. Justita romana este pe un drum bun, din greseli se invata, dar sa invete. In ceea ce-l priveste pe Robert cred ca el nu este constient de ce-l asteapta inca in inchisoare. Care este tratamentul la care este supus acolo un ucigas de copii. Nu as putea spune ca am mila fata de el, dar o merita. O greseala se plateste, o crima mai putin. Baiatul asta are pe constiinta doua suflete nevinovate. Un suflet pur, de copil, pe care nici o pedeapsa nu-l poate aduce inapoi. Un semnal de alarma la adresa parintilor care au copii, un semnal de alarma asupra cum trebuiesc crescuti copiii.
  • 0 (0 voturi)    
    tragic (Marţi, 25 iulie 2006, 18:46)

    monica L [anonim]

    tragic ca magistratii n-au putut accelera eliberarea sentintei, mai ales ca faptasul recunoscuse crima... macar tatal fetitei, asa zdruncinat si traumatizat, ar fi ramas in viata...
    nu pot comenta cuantumul pedepsei in inchisoare pentru ca rezultatul in orice justitie e o tirguiala in astfel de cazuri
    mi s-a parut insa ceva aiuritor in relatarile despre acest caz: faptul ca politia il urmarea pe tatal Larisei pentru a nu comise un act de razbunare... n-ar fi fost mai civilizat ca de banii astai sa fi asigurat consiliere psihologica membrilor familiei micutei? n-ar fi intors-o printre ei pe copila dar i-ar fi ajutat sa se vindece dupa un astfel de cosmar si sa infrunte drama unui proces...
  • 0 (0 voturi)    
    castrarea (Marţi, 25 iulie 2006, 19:37)

    coco [anonim]

    din pacate pedeapsa cu moartea nu poate fi aplicata in romania (din ce motive, daca sint bine sau rele, nu discut aici). 20 de ani nu-s nici multi, nici putini. Problema e ca se poarta eliberarea pentru "buna purtare". Ce dracu' inseamna asta? Poti sa faci orice, esti condamnat si cu o serie de felatii bune esti liber?! O prostie. Pe de alta parte daca ai savirsit o infractiune si in timpul ei te-ai folosit de o masina, statul iti confisca masina. Ok, de ce sa nu procedam la fel si in cazul asta? Au participat la infractiune? Da. => il castram, medical, curat, sanatos si apoi il puneam la locul lui, dupa gratii, 10, 15, 20 de ani. Si cine spune ca dupa aceea trebuie eliberat in societate? Pot exista "zone de carantina sociala", unde indivizi de genul asta (si nu numai) pot duce o viata linistita, libera, prospera, plina de bucurii, asa cum si-au dorit-o in momentul in care au savirsit infractiunea respectiva. Concluzia: ceva gen "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" cu adaugiri. Societatea trebuie sa pedepseasca nu sa reeduce si sa reintegreze.
  • 0 (0 voturi)    
    LA MOARTE CU EL ,SAU CHINURI PE VIATA! (Marţi, 25 iulie 2006, 20:32)

    CLAUDIU [anonim]

    Ce sunt 20 de ani pentru unul care stie ca e vinovat,nu e nimik,pe viata dar la munci silnice,ca dupa o perioada se obisinueste,nu trebuie sa se obisinuiasca cu inchisoarea,ori pe viata,dar in chinuri,ori impuscat direct in capatana,fara drept de a mai spune nici un cuvant! AS VREA SA NE INTALNIM CAND IESI DIN PUSCARIE.... m-as risca eu la vreo 5 ani de parnaie dar te-as lasa fara maini! NU AM CUVINTE....!
  • 0 (0 voturi)    
    o familie distrusa! (Marţi, 25 iulie 2006, 20:42)

    claudiu [anonim]

    eu nu pricep ce curaj a avut avacatul asasinului sa-l apere! ce om e si avocatul!? un copil oameni buni,un copil,chinuri pe viata,i-as rupe toate oasele in el,l-as distruge psihic,fizic,l-as determina sa-si puna capat zilelor, la asasin ma refer. As vrea sa se poata face o colecta ,pentru ce a mai ramas din aceasta familie,as fi primul care as da,cat de putin macar! saraca familie distrusa!
  • 0 (0 voturi)    
    k la 20 de ani (Miercuri, 26 iulie 2006, 8:23)

    dani [anonim]

    20 de anishori ...hm sunt curios daca era aceasta fapta savarshita ijntr-un alt sistem judiciar ...o sentinta cu pedeapsa pe viatza e putzin pt o astfel de fapta ...totusi desi ar putea parea primitiv pt aparatorii drepturilor omului acest nemernic ar merita o o mutilare mica pt a nu se mai putea reproduce ..shi o viata in puscarie unde sa fie a randul lui "iubit " de colegii lui ....cu blandete .
    ashteptam cu nerabdare o alta sentinta ,,, pt o crima la fel de odioiasa ..sa vedem daca justitia e jjustitie ...
  • 0 (0 voturi)    
    Fiti linistiti, (Miercuri, 26 iulie 2006, 9:11)

    anonim [anonim]

    exista ceva dreptate pe lumea asta. Indivizii ca el au parte de un "tratament" special la parnaie din partea celorlalti detinuti. Daca iese viu de acolo, are sanse mari ca dupa liberare sa ajunga direct la balamuc.
  • 0 (0 voturi)    
    Cata umanitate (Miercuri, 26 iulie 2006, 10:34)

    Ianis [anonim]

    Imediat ce se intampla o tampenie din asta romanii sar revoltati si cer pedeapsa cu moartea. Dar cand vad familli destramate, copii fara adapost, batrani cautand prin gunoaie, soarta. Cata naivitate iti trebui sa crezi ca daca cei care savarsesc fapte din astea vor fi condamanti la moarte, inseamna ca vom avea o societate mai sigura. Da de unde? Dar asa-s oamenii razbunatori. Nu inteleg ca o crima pedepsita cu o alta crima nu e decat o razbunare. Sa stea in inchisoare o viata, mi se pare acceptabil. Dar sa-l omori ca sa te simti tu mai bine mi se pare admirabil de inuman.
    Oricum, fiecare invoca ceva de genul: daca era copilul tau? Daca vroiam sa-mi fac dreptate singur, ma descurcam fara ajutorul societatii. Dar daca vreau sa fiu om, poate as fi incercat sa iert. Orice as fi facut, as fi sustinut doar o pedeapsa cat mai lunga. Dar nu sunt in locul nimanui si desigur ca nu am subiectivitatea celui lovit de o asa catastrofa, dar cand vad atata ipocrizie la romani care sar ca arsi la o crima si trec nepasatori pe langa altele mai mici, chiar ma bucur ca Romania e asa departe.
  • 0 (0 voturi)    
    Exercitiu de imaginatie (Miercuri, 26 iulie 2006, 14:12)

    alta mihaela [anonim]

    Cred ca ar trebui sa se redefineasca notiunea de om mai intai. Parerea mea ca un violator si un criminal nu este chiar om., ca urmare nu avem om pe care sa-l iertam. Toti cei care vor sa-l ierte: as vrea sa vad cum ati gandii cand copilul sau sora sau mama dvs ar muri violat si torturat si l-ati gasi plin de viermi intr-o ghena. Chiar va rog ca e exercitiu mental, imaginati-va persoana ce mai draga violata si torturata si apoi putrezita si plina de viermi. Si apoi discutam de iertare...

    Iar in al doilea rand trebuie sa gandim pragmatic: monstrul ala a comis o faradelege iar daunele vor fi platite din banii nostrii ai tuturor. Apoi tot pe banii nostri va sta si manca in inchisoare si cand iese tot din banii nostrii va primii ajutor social. Sa nu va suparati dar ar fi mult mai ieftin mort.

    Iar in legatura cu drepturile omului: fetita aia n-a beneficiat de ele, monstrul asta (care asa cum am zis nici nu l-as considera om) de ce sa beneficieze? Ce castiga omenirea ca face si asta unbra pamantului? NIMIC dimpotriva.

    Chiar nu va inteleg de ce sariti sa protejati drepturile omului unui criminal si violator? Are el vre-un drept? De ce are?
  • 0 (0 voturi)    
    milostivii sunt parca mai periculosi (Miercuri, 26 iulie 2006, 14:46)

    valer [anonim]

    si nu ma refer la forumistii care din prea-plin de omenie sunt gata sa-l ierte pe cel ce le-a violat si omorat copilul

    ma gandesc la imbecilii din sistemul judiciar: fie magistratii care au dat o sentinta lejera, fie cei care au alcatuit legile in spirit civilizat si crestinesc in asa fel incat peste cativa anisori bietul minor sa fie liber si gata de actiune