Traian Basescu: Exista probleme in zona sigurantei nationale

de     HotNews.ro
Miercuri, 26 iulie 2006, 0:00

Traian Basescu, din nou nemultumit: "Suntem de doua ori penibili!'
Imagine Antena 3

Presedintele Traian Basescu le-a vorbit jurnalistilor, inainte de plecarea in SUA, despre un moment "de doua ori penibil": pe de o parte, un suspect de terorism pleaca din Romania, iar pe de alta parte, institutiile care isi paseaza responsabilitatile de la una la alta.

Seful statului a subliniat ca este necesara promovarea noii legislatii privind siguranta nationala, lucru care, in opinia sa, ar face ca institutiile sa functioneze.

"Fiecare institutie incearca sa arate cat de lipsita de responsabilitati este in aceasta chestiune. Acum am avut proba ca si in zona sigurantei nationale structurile nu au eficienta. Este una din necesitatile absolute sa promovam acest pachet de legi care vizeaza securitatea nationala", a mentionat Basescu.

"Nimeni din clasa politica nu a avut initiativa crearii pachetului de legi privind siguranta nationala", a spus Basescu, amintind ca in partea a doua a anului 2005, dupa ce a sesizat ca vechile legi sunt depasite de realitati, a cerut sa se faca "o baza de lucru".

"Realitatea este ca toti s-au multumit sa faca din acele incercari de a se constitui un pachet de proiecte un mijloc de atac la institutia prezidentiala, dar nimeni n-a adaugat un rand, sa spuna: uite, nu-i bine asa, asa e bine, sa le dam drumul la Parlament", a subliniat seful statului.



















61 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ce vorbesti nene? (Miercuri, 26 iulie 2006, 15:49)

    gogu dristor [anonim]

    chiar asa ? avem o problema in zona sigurantei nationale? nu mai spune? de cand avem asa ceva? de la tranzactia cu jurnalistii in Irak? de la tigaretele 1, 2, 3 etc sau de cand?
    nu ne speria ca vorba aia tremuram din toate partile...
  • 0 (0 voturi)    
    Problema e veche, solutiile sunt proaste (Miercuri, 26 iulie 2006, 16:12)

    gheorghe [anonim]

    Problema functionarii serviciilor secrete exista de la infintarea lor, pentru ca sunt necontolabile, utilizate in lupta politica, cu puteri prea mari, si fara responsabilitati.
    Legile propuse nu fac decat sa le sporeasca puterile, nu au prevederi in sensul monitorizarii, evaluarii si controlului financiar si legal. Nu se pune problema unei institutii exterioare specializate, financiar ministerul de finante ar trebui s astie ce fonduri se invart in zona serviciilor, sa nu aiba dreptul sa desfasoare activitati comerciale, si neutralitatea lor politica sa fie garantata prin cooptarea in posturi de conducere a intregului spectru politic, putere si opozitie.
  • 0 (0 voturi)    
    Goana dupa putere (Miercuri, 26 iulie 2006, 16:14)

    De scarba [anonim]

    Inca un pas in tentativa de a "incaleca" Romania de (sper inca numai vreo 2 ani,nu mai mult) catre teparul sef de la trococeni.
    Ptiuuuuuuuuu,drace d-acilea!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    de unde pana unde? (Miercuri, 26 iulie 2006, 16:20)

    MC [anonim]

    Presedintia n-are drept de initiativa legislativa, cum nu are nici SRI ul care a facut pachetul respectiv. Daca isi doreste cineva un presedinte care da legi cum vrea muschiul lui si isi exercita atributiile doar cand i se aproba legi (pe care nu are dreptul sa le dea), sa se gandeasca ca o sa se ajunga sa nu-l mai poti critica cum critici acum Parlamentul.
    Mai ales ca singurul care pune in pericol securitatea nationala e ala care se ia de Rusia, care someaza pe Mladici sa se predea, care atentioneaza Siria, care chiar pare convins ca Romania sta in Irak impotriva vreunui terorist.
  • 0 (0 voturi)    
    "servicii" (Miercuri, 26 iulie 2006, 16:39)

    Valentin [anonim]

    Avem cu adevarat o mare "problema "de " siguranta" nationala!! Sunt atatea de multe Servicii ce se ocupa de biata siguranta a tarisoarei noastre, ca isi dau la capuri in plex mai rau decat Zidane lui Materazzi. Si atunci de unde atatea legi ?

    Din "burta " cuprinzatoare a Cotroceniului !!! Ca de-aia muncim cu sarg si spor !! Sa dam statului bani sa ne apere de "ticalosii" ce abia asteapta sa ne ia tot si de teroristii oligofreni (ca cel de la Timisoara) inventati la tot pasul.
  • 0 (0 voturi)    
    si ce-ai vrea? (Miercuri, 26 iulie 2006, 17:05)

    oblio [anonim]

    sa-i pupam in fund inca 50 de ani pe rusi?
    sa-l lasam pe mladici dupa un genocid liber sau sa aruncam in aer toate conventiile incheiate cu nato?

    adevarul e ca tariceanu a procedat corect anuntand retragerea fara sa anunte pe nimeni. maine poimaine desfintam de tot armata ca oricum sunt rusii pe care ar trebui sa-i pupam in fund, nu?

    altul se plange ca basescu a incalecat romania... dar parlamentarii care se agata de scaune functii si afaceri ce sunt? ca aia controleaza mai mult de juma din romanie.

    nu vedeti ca propunerile (atentie propunerile) sunt discutate in guvern si-n parlament?
    daca se dau legile si ceva nu ne convine nu-i asa ca tot pe base dam vina?
    ma faceti sa rad

    pana mai acu cateva zile toata lumea urla ca macovei se baga in justitie acum ii cer demisia ca de ce nu s-a bagat.
    astia sunteti voi, va dati cu parerea fara justificare
    a aparut moda anti-basescu ca-i cool acum. dar de ce si argumente nu aveti niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    Poate tu (Miercuri, 26 iulie 2006, 17:11)

    andreea [anonim]

    Ai o problema ca te-ai integrat cu sereisti si cu presedintii de sifuri, remember.
    Stai linistit, noi te-am votat, noi nu te mai realegem.
  • 0 (0 voturi)    
    who the f*** needs your opinions, loosers? (Miercuri, 26 iulie 2006, 17:27)

    cutare [anonim]

    traiasca aripa Rompetrol a PNL din presa! are mereu grija sa fir namol pe cotroceni..
  • 0 (0 voturi)    
    Asa da, presedinte! (Miercuri, 26 iulie 2006, 18:05)

    Laura [anonim]

    Se pare ca romanii prefera un presedinte care sta la cotroceni si mai acorda doua-trei medalii, se mai duce in vizita intr-un stat si mai gratiaza niste puscarisi.
    S-a vrut un presedinte care sa faca ceva - acum ca il avem este blamat.
    Si sa nu uitam ca presedintele nostru nu are rol executiv, ci de observator... si, din cate vad eu, isi face treaba cat se poate de bine..
    Repet: ASA DA presedinte!
  • 0 (0 voturi)    
    E NEVOIE ,MARE (Miercuri, 26 iulie 2006, 19:54)

    G BUJU,CANADA [anonim]

    E NEVOIE MARE DE UN CANAL BUCURESTI - PARIS SI CUM COMUNISTII ,CALAII,LINGAII,BOLSEVICI ,TORTIONARI LAU CONSTRUIT PE CEL DIN MAREA NEAGRA- BUCURESTI CU INTELECTUALITATEA ,DEMOCRATII ROMANIEI ,TOT ASA AR PUTEA ACUM AL CONSTRUI PE CEL PANA IN FRANTA CU COMUNISTII,CORUPTII,SECURISTII,MILIARDARI DIN FURT , SI POPIMEA ACELEI TARI CARE INCA CLOCESC PROPRIETATILE FURATE -CONFISCATE .

    ILIESCOV LA TARNACOP,NASTASEV LA ROABA,TERICEANU LA LOPATA ,VADIM TUDOR LA CARAT NISIPUL IN CARCA,BECALI SA LE DEA APA CAND LE SETE,VOICULESCU SEF DE ECHIPA SI SAI TOARNE CAND NU LUCA ,TEOCTIST IN SALOPETA ,O CRUCE DE 80 KILOGRAME LA GAT, IN SPATE, SAI SFINTEASCA CAD ISI VOR DA DUHUL SI OR MERE LA HRISTOS S.A.M.D.

    LA URMA URMEI ,DACA E VORBA DE DREPTATE ,SIGURANTA IN ACEIA TARA ,ASTA AR FI ,CHER CU RISCUL DACA AR FI FARA VOIA RUSEI BOLSEVICE ,SI AL RUSOILOR -SLAVILOR PLANTATI IN ROMANIA .
  • 0 (0 voturi)    
    bineeee (Miercuri, 26 iulie 2006, 19:58)

    cristi [anonim]

    bravo oblio.le zici bine.noi mergem dupa cum bate vantul, iar cand cineva are o initiativa serioasa si iese in fata il suspectam ca vrea sa isi aserveasca in interes propriu serviciile secretesau alt sector ...era mai bun nea nelu care tacea si tragea sfori de la cotroceni fara sa il vada nimeni si apoi isi freca miinile satisfacut ca iar ne-a tras-o si noi nu ne-am prins.mishto popor.
  • 0 (0 voturi)    
    siguranta nationala (Miercuri, 26 iulie 2006, 20:07)

    MC [anonim]

    Nu inteleg de unde stie oblio ce credem "noi" despre Monica Macovei si ce mai e la moda. Si nu vad ce-l intereseaza asa ceva.

    Basescu nu pare a fi un om priceput la ceva, a ajuns sa se roage de Rusia la reuniunea Marii Negre, a lansat chestia cu Parlamentul unicameral, a vorbit de modificarea Constitutiei pt vot uninominal (de fapt asta tinea de legea electorala), a vorbit de JAFO si acum RAFO e bine mersi, a facut pe democratul si liberalul si acum se bazeaza pe fricile oamenilor de teroristi si vorbeste de sefi militari (ofiteri) peste serviciile secrete.

    Nu stiu daca e tampit sau doar confuz, dar ambitia Romaniei nu e sa faca geopolitica si ambitia mea nu e sa trec sub control militar ce era de bine de rau sub control civil. Si nu vreau sa exista legi initiate, propuse, suflate, inspirate, mangaiate, insuflate nici macar cu o litera de cineva care nu e ales sau nu e controlabil, cum e SRIul, SIE si toate insitutiile astea care nu isi justifica existenta. In SUA, CIA nu are dreptul sa actioneze in interior, contra cetatenilor americani, aia e doar treaba FBI. Cum ar fi sa ajunga Politia sa faca legi in tara asta?

    Asa ca oblio, mori si tu si toti astia care iubiti securitatea nationala, verticalitatea militara, conducatorul suprem si toate tampeniile astea ceausiste.
  • 0 (0 voturi)    
    Siguranta (Miercuri, 26 iulie 2006, 21:12)

    dcoios [anonim]

    in Octombrie 89 am intrat in ROmania sa-mi scot ortacii din inchisoarea ceausista.Secu n-a stiut nimic. Vorbeam la telefon cu ei, apoi ne-a si oprit politia pe la Arad cu masina plina cu cei pe care-i duceam la frontiera si le-am dat un Kent apoi am ris cit de usor puteau fi cumparati.In perioada aceea trimiteam calauze din belgrad in Banat si se intorceau cu 30-40 de persoane. Credeti ca azi e mai greu sa treci ilegal frontiera? Pai asa sint si serviciile sectrete de azi.In loc de Kent le cumperi geamuri la vila si poti face ce vrei o perioada. Habar nu au pt. ca sint doar o birocratie. Si asta nu numai in Romania vezi de ex. SUA cu informatiile CIA despre Iraq. Singurele servicii secrete bune sint ale rusilor, evreilor si posibil undeva departe pe locul 3 ale englezilor.Base nu face decit sa capitalizeze greseala Haysan ca sa schimbe sefii si sa arate tarii ca e pe faza.
  • 0 (0 voturi)    
    oare? (Joi, 27 iulie 2006, 10:05)

    oblio [anonim]

    esti cumva adjutantul lui max de stii cat de nepriceput e base?:)

    peste tot spui ca nu vrei asa. dar nu vad nicaieri sa spui cum vrei. banuiesc ca daca stii sa critici ai si solutii, nu?

    si de murit cred c-o sa mor altadata, nu cand vrei tu.
  • 0 (0 voturi)    
    Management si leadership (Joi, 27 iulie 2006, 14:11)

    athanor [anonim]

    Modelul ideal al guvernarii eficiente nu este prea diferit de
    modelul conducerii eficiente in cazul unei societati
    comerciale. Exista obiective, resurse, competitie, etc. Fara a
    intra in polemica politica observ doar cum o confuzie extrem
    de raspindita in zona economica in Romania de azi se
    prelungeste si in analizele politice: Cea intre leadership si
    management. Leadership-ul implica viziune, valori,
    capacitatea de a motiva in timp ce managementul implica
    strict buna executie. Un leader stralucit poate fi un manager
    prost si invers.
    Mie mi se pare evident ca Basescu isi asuma cu destul de
    mult succes rolul leaderului, asa cum ar fi si normal intr-o
    republica parlamentara. Presedintele, in sistemul romanesc,
    nici nu are vreo pirghie de executie si comentariile care ii
    reproseaza ca vorbeste fara sa faca sint, in cel mai fericit caz,
    stupide.
    Uitati-va in jurul vostru sa vedeti cite companii romanesti au
    ajuns in impas grav pentru simplul motiv ca au propulsat in
    pozitia de leader un manager foarte bun dar complet lipsit de
    aptitudini de leadership ori au pus in pozitii de executie si
    control oameni cu reale aptitudini de leadership insa complet
    pafaristi in materie de management.
    Cele doua se pot suprapune fericit, insa asta e un caz extrem
    de rar. In companiile de succes un leader puternic e
    intotdeauna dublat de un management bun. Bunul manager
    ar trebui sa fie Tariceanu. Ori marele necaz e ca Tariceanu,
    de vreun an , tine neaparat sa joace rolul leaderului, fara sa
    aiba nici cea mai mica aptitudine pentru asta. In timp ce
    neglijeaza sistematic managementul propriului guvern,
    rezumindu-se exclusiv la managementul crizelor.
    Un exemplu de manager bun si leader prost e Monica
    Macovei. Vorbeste prost, nu impune, si-a urcat pe toata
    lumea in cap insa executa planul si obiectivele aproape
    ireprosabil.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Joi, 27 iulie 2006, 14:49)

    Rahan [anonim]

    Mai baieti !
    Saptamana trecuta ati spus ca va fi canicula vineri, sambata si duminica. Duminica ati spus ca va fi canicula de luni pana joi seara. Acum spuneti ca va fi pana saptamana viitoare. E clar ca voi nu aveti nici o putere dar ar fi mai bine sa va rezumati la a spune temperatura actuala. Altfel, ori habar nu aveti, ori va bateti joc de noi.
    Scuze pentru off topic.