[c:1:d]1. Dinamo 77 puncte 63-24 (34 jocuri)
Antrenor: Mircea REDNIC
Golgeter: Claudiu NICULESCU 18
.......................................................
2. Steaua 71 puncte 58-22 (34 jocuri)
Antrenor: Cosmin OLAROIU
Golgeter: Valentin BADEA 13
3. CFR Cluj Napoca 69 puncte 59-32 (34 jocuri)
Antrenor: Cristiano BERGODI (sezonul a inceput cu Dorinel Munteanu pe banca)
Golgeter: Cristian COROIAN 11
4. Rapid 59 puncte 63-39 (34 jocuri)
Antrenor: Razvan LUCESCU
Golgeter: Ionel GANEA 16 (14 la Dinamo / 2 la Rapid)
5. Otelul Galati 56 puncte 59-55 (34 jocuri)
Antrenor: Petre GRIGORAS
Golgeter: Emil JULA 14
6. Gloria Bistrita 54 puncte 42-35 (34 jocuri)
Antrenor: Ioan Ovidiu SABAU
Golgeter: Dorel ZAHARIA 11
7. Poli Timisoara 53 puncte 37-33 (34 jocuri)
Antrenor: Valentin VELCEA (dupa Alin Artimon si Sorin Cirtu)
Golgeter: Gigel BUCUR 9
8. FC Vaslui 50 puncte 41-44 (34 jocuri)
Antrenor: Viorel HIZO (la inceputul campionatului, echipa a fost condusa de Gheorghe Multescu)
Golgeter: Adrian GHEORGHIU 7
9. Universitatea Craiova 48 puncte 39-43 (34 jocuri)
Antrenor: Florin CIOROIANU (dupa Stefan Stoica si Ovidiu Stinga)
Golgeter: Mihai DINA 7
10. Unirea Urziceni 47 puncte 30-29 (34 jocuri)
Antrenor: Dan PETRESCU ( l-a inlocuit pe Costel Orac)
Golgeter: Bogdan MARA 8 (6 la UTA / 2 la Unirea)
11. Pandurii Tg Jiu 44 puncte 26-35 (34 jocuri)
Antrenor: Eugen NEAGOE
Golgeter: Sorin VINTILESCU 6
12. UTA 41 puncte 28-39 (34 jocuri)
Antrenor: Marius LACATUS
Golgeter: Rolando EDSON 6
13. Poli Iasi 40 puncte 34-41 (34 jocuri)
Antrenor: Ionut POPA
Golgeter: Ionut BALBA 8
14. Farul Constanta 37 puncte 31-35 (34 jocuri)
Antrenor: Basarab PANDURU (campionatul a fost inceput cu Momcilo Vukotici; pentru doua etape, echipa a fost condusa de directorul tehnic Ion Marin)
Golgeter: Mihai GURITA 6
.................................................................................
15. Ceahlaul Piatra Neamt 31 puncte 27-52 (34 jocuri)
Antrenor: Aurel SUNDA (al 5-lea tehnician de la debut de stagiune: Mihai Stoica, Ion Moldovan, Vasile Silaghi, Florin Marin)
Golgeter: Mircea ILIE 7
16. FC National 24 puncte 27-52 (34 jocuri)
Antrenor: Eugen NAE (dupa Sorin Cirtu, Marin Duna si Jean Vladoiu)
Golgeter: Octavian CHIHAIA 6 (2 la CFR Cluj / 4 la National)
17. FC Arges 24 puncte 23-47 (34 jocuri)
Antrenor: Constantin CARSTEA (dupa Dorinel Munteanu si Giuseppe Giannini)
Golgeter: Ciprian TANASA 8
18. Jiul Petrosani 20 puncte 15-47 (34 jocuri)
Antrenor: Gheorghe POENARU (echipa a mai fost condusa de Marin Tudorache si Florin Marin)
Golgeter: Gabriel APETREI 4
in rosu, campioana Romaniei
in mov, echipa calificata in Champions League
in verde, echipele calificate in Cupa UEFA
in bleu, echipele calificate in Cupa UEFA Intertoto
in albastru, echipele retrogradate