De la 1 ianuarie 2007

Calatorie in UE, doar cu buletinul actual

de C.N.A.     HotNews.ro
Miercuri, 29 noiembrie 2006, 0:00


De la 1 ianuarie, romanii vor putea intra in 22 de state europene, doar cu buletinul. Decizia a fost anuntata, miercuri, de ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, dupa ce Guvernul a adoptat o ordonanta in acest sens.

Serviciul de Comunicare din Ministerul Administratiei si Internelor a explicat pentru HotNews.ro ca romanii nu vor fi obligati sa-si schimbe actualele carti de identitate, de la 1 ianuarie 2007.

Totusi, raman trei state care nu permit accesul romanilor pe baza cartii de identitate: Cehia, Cipru si Suedia.

"22 din cele 25 de state cetatenii romani pot intra doar cu cartea de identitate. Avem sanse, sa ajungem la o intelegere cu Suedia, dar discutiile vor continua. Sigur nu vom putea intra cu cartea de identitate in Cehia si Cipru", a explicat Vasile Blaga.

Ministrul a precizat ca se poarta, in continuare discutii cu Suedia iar Cehia si Cipru care nu sunt de acord sa primeasca cetateni romani pentru ca buletinele romanesti nu au coduri de bare.

Important de precizat este ca nu se renunta total la pasapoarte, de la inceputul anului viitor. Fiecare cetatean roman care vrea sa intre in statele UE poate alege sa prezinte la granita fie pasaportul, fie buletinul.





  

24918 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    De ce Cehia si Cipru spun nu? (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 14:51)

    Daniel [anonim]

    Are cineva vreo idee?
    Chiar daca nici una dintre ele nu reprezinta "buricul" Europei, asta as fi asteptat sa ma lamureasca articolul.
    Ratiunile Suediei le-am inteles, ... sa zicem! Macar spune ceva. Chiar daca argumentul e fff slab! Am fi putut fi respinsi de toate statele pt acest motiv.

    Dc cineva stie sau banuieste ceva, please reply.
    • 0 (0 voturi)    
      cipru (Marţi, 16 septembrie 2008, 19:23)

      iuliana77 [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      nu este adevarat faptul ca nu se poate intra pe teriotoriul ciprului cu cartea de identitate se intra si inca cum nu stiu de celellalte tari dar de cipru sunt sigura
      • 0 (0 voturi)    
        intrebare (Luni, 5 iulie 2010, 9:57)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui iuliana77

        Stie cineva ,daca am pasaportul expirat,si cartea de identitate expira peste 3 luni -pot pleca in Italia?
      • 0 (0 voturi)    
        plecare cu buletin (Miercuri, 11 mai 2011, 11:14)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui iuliana77

        se poate pleca doar cu buletin si fara pasaport?
  • 0 (0 voturi)    
    Dar copii sub 14 ani ? (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:00)

    alor [anonim]

    In cazul trecerii frontierei doar cu buletinul cum se va proceda pentru copii sub 14 anii care insoteste un parinte
  • 0 (0 voturi)    
    22 din 26! (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:02)

    Emanuel [anonim]

    Sunt 26 de tari membre UE, in afara Romaniei, dintre ele in 22 e ok cu buletinul zice dl Blaga. Care sunt celelalte 4: Suedia, Cehia, Cipru si mai care?
    • 0 (0 voturi)    
      Romania e a 4-a (Luni, 3 martie 2008, 14:10)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Emanuel

      Romania e a 4-a
  • 0 (0 voturi)    
    Dar stie cineva cum va fi cu vizele? (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:03)

    Alex [anonim]

    In sensul in care...ramane valabila regula de acces in Schengen pentru trei luni, dupa care trei luni in tara? Sau va fi libera circulatie?
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:26)

    catwoman [anonim]

    pentru copiii sub 14 ani cred ca se va folosi pasaportul unde acestia sint inscrisi;

    ma indoiesc ca restrictia cu 3 luni dupa care trebuie sa te intorci in romania va ramine caci doar cu buletinul nu au cum sa verifice cit timp ai stat in tara respectiva...!

    cred ca ramine la latitudinea autoritatilor romane, ca pina acum, sa verifice la granita bonitatea calatorilor romani care merg spre spatiul UE;
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:26)

    catwoman [anonim]

    pentru copiii sub 14 ani cred ca se va folosi pasaportul unde acestia sint inscrisi;

    ma indoiesc ca restrictia cu 3 luni dupa care trebuie sa te intorci in romania va ramine caci doar cu buletinul nu au cum sa verifice cit timp ai stat in tara respectiva...!

    cred ca ramine la latitudinea autoritatilor romane, ca pina acum, sa verifice la granita bonitatea calatorilor romani care merg spre spatiul UE;
  • 0 (0 voturi)    
    mdea (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:29)

    Rin [anonim]

    Si banii aia pe care trebuia sa-i prezinti la granita?

    Apropo, poate devin si vamesii nostri mai civilizati, nu niste marlani care-ti umbla cu japca in bagaj.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru emanuel (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:42)

    geta [anonim]

    Sper sa nu fie vorba de United Kingdom ,ca ma intereseaza tare daca mai trebuie viza ptr Overseas territories si mi-e o sila de astia de la ambasada ,asa incit pe oricine as intreba numai pe ei nu .Si mai sper sa scapam de cozile alea umilitoare dela ambasadele USA si UK ,ca sa iti poti vedea un nepot sau un copil .Sau macar UK ,caci cu USA ........lungeste-mi Doamne zilele
  • 0 (0 voturi)    
    ca sa stiti, sa nu va para rau pentru sarmalele de la mama! (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:44)

    tot eu [anonim]

    ...sa nu mai aduceti de acasa (din romania) mincare in bagaje; in momentul de fata este interzis sa aduci in UE (in bagaje) mincare din afara spatiului european; in maastricht, pe aeroport, se scaneaza toate bagajele la iesirea din aeroport si tot ce este produs alimentar (amalat sau nu) este oprit de politie; am asistat la un asemenea control pentru un avion ce venea de pe bucuresti-baneasa si erau maldare de bucati de telemea, cabanos, pateuri si sandvisuri scoase de politia locala din bagajele romanilor;
    in bruxelles se face control pentru asa ceva dar prin sondaj - traficul e mult prea mare acolo ca sa scaneze fiecare sacosa;

    ca sa stiti, sa nu va para rau pentru sarmalele de la mama!

    apropo - romania are restrictie la exportul de carne de porc in toate statele UE pe motiv de salmonela etc..
  • 0 (0 voturi)    
    25 de tari (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:46)

    Snootzy [anonim]

    is numa 25 de tari EMANUEL nu 26 :P
  • 0 (0 voturi)    
    "apropo - romania are restrictie la exportul de carne de porc in toate statele UE pe motiv de salmonela etc.." (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 15:52)

    bog [anonim]

    pe motiv de pesta poate.... salmonela in nici un caz :P
  • 0 (0 voturi)    
    londra (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 16:02)

    enchante [anonim]

    adica nu mai este nevoie de viza pentru londra?
    poate ii intrebare stupida dar eu habar nu am
  • 0 (0 voturi)    
    pentru londra nu mai trebuie viza? (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 16:09)

    enchante [anonim]

    pentru londra nu mai trebuie viza?
  • 0 (0 voturi)    
    Cehia (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 16:26)

    ALex [anonim]

    CNP-urile noastre sunt in mare conflict cu cele Cehesti. Am avut numeroase probleme (locuiesc in Cehia de 3 ani) din aceasta cauza: banca (CSOB) mi-a raspuns in scris ca nu imi poate deschide cont pentru ca sunt nascut in 1893 - asa a reiesit din CNP-ul meu trecut in baza de date ceheasca.

    Prostia cehilor este ca nu au presupus ca numerele personale de identificare pot avea si alt format. Solutia este sa li se dea rezidentilor CNP-uri cehesti deduse din cel romanesc. Mie mi-au venit politaii de 2 ori la usa si mi-au spus ca mi se va da insa pana acum nu am primit nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Vize- 3 linii X sute Euro si altele (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 16:27)

    Mihai [anonim]

    Unul din principiile fundamentale ale UE este Libera circulatie a persoanelor, asa ca nimeni nu are voie sa iti interzica sa intrii si sa stai intr-un stat UE cat vrei daca esti cetatean UE. Asa ca bye-bye nevoie de vize daca stai peste 3 luni, suma minima la iesire din tara si altele. Problema este daca vrei sa muncesti pentru ca nu ai drept de munca. Despre Suedia nu stiu ce sa zic, deoarece ultima data cand am fost la Malm? am mers cu avionul pana la Copenhaga si apoi am luat trenul pana in Suedia si nu a fost nici un control de pasapoarte sau alte acte de identitate, asa ca mi se pare cam praf in ochi chestia asta. Cat despre sarmalele de la mama, mai e o luna, si apoi nu mai au cum sa ti le refuze, si din cate imi aduc aminte, acum 3 luni nu mai erau afisele cu interzicerea produselor alimentare in bagaje pe Otopeni, iar acum o luna, la Atlassib au spus ca poti trimite si mancare in bagaje, (a intrebat mama de 2 ori si i s-a zis ca se poate).
  • 0 (0 voturi)    
    clarificari (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 16:32)

    zsolt [anonim]

    Niste comentari la comentari:
    - viza pt UK/Irlanda se elimina din 31dec06 ora23.59 (cf. www.britishembassy.gov.uk & HomeOffice UK)
    - rezidenta max de 3 luni se elimina, pentru studenti, antreprenori , cine are resurse proprii de autosustinere *fara* sa lucreze (www.britishembassy.gov.uk)
    - controlul vamal se elimina (un articol mai vechi de pe hotnews zicea de o intelegere intre guvernul Ro si Hu pentru asta)
    - bani cred ca nu se mai cer, cel putin pentru iesirea spre ungaria, dar pote ca gresesc.

    Eu doar sper ca dupa toate aceasta, cu 'noile drepturi' nu o sa trebuie sa avem rusine de unii care nu stiu undei limita legalitatii ...
  • 0 (0 voturi)    
    ii stupida.. (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 16:52)

    dude [anonim]

    nu mai ai nevoie de viza sau ceva peste tot in EU..poti sa stai acolo cat vrei dar nu ai voie sa muncesti daca exista restrictii suplimentare. dar daca ai lucrat inainte de aderare sau dupa cel putin 12 luni atunci nu se mai aplica acele restrictii si ai aceleasi drepturi ca si cetatenii tarii respective.
  • 0 (0 voturi)    
    ii stupida.. (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 16:54)

    dude [anonim]

    nu mai ai nevoie de viza sau ceva peste tot in EU..poti sa stai acolo cat vrei dar nu ai voie sa muncesti daca exista restrictii suplimentare. dar daca ai lucrat inainte de aderare sau dupa cel putin 12 luni atunci nu se mai aplica acele restrictii si ai aceleasi drepturi ca si cetatenii tarii respective.
  • 0 (0 voturi)    
    Portugalia (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 17:08)

    Florin [anonim]

    Stiti cumva daca pentru drept de munca in Portugalia, daca inainte ai avut viza, mai este necesara din ianuarie 2007?
  • 0 (0 voturi)    
    replica (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 17:10)

    genutu [anonim]

    bai papagalilor marea fucking britanie adica anglia acelasi cacat nu te va lasa sa intri doar cu buletinul iti trebuie pasaport in toata regula asa ca ati omis-o pe lista tarilor in care se intra doar cu pasaportul mai intrebati-l odata pe nenea blaga ce conventie a semnat cu piratii astia de englezi.Genutu tocmai de la londra
  • 0 (0 voturi)    
    Curiozitate (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 17:12)

    www.johnnie.ro [anonim]

    Sunt curios, cetatenii celor 3 state mentionate in articol, cum intra in Romania? Tot cu pasaportul, sau doar cu un Identity Card?
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e teama (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 17:42)

    .. [anonim]

    ca vom avea o gramada de "comedianti" ce vor iesi cu cersitul in europa; sa vezi ce o sa mai scrie presa straina despre noi iar...
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Mihai (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 17:47)

    ... [anonim]

    nu stiu ce scrie pe Otopeni dar la am vazut controale pe aeroportul din Maastricht acum 2 saptamini. Erau ceva pachete oprite de vamesi. Iar in Bruxelles, intra-adevar, exista postere la ierirea din terminalul B (pentru toate zborurile din afara UE) care mentioneaza interzicerea alimentelor de provenienta non-UE. Controlul la iesire se face prin sondaj.
  • 0 (0 voturi)    
    NU mai trebuie VIZA UK turistica de la 1 ianuarie 07 - pt. Genutu, papagalul care nu stie sa citeasca (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 18:41)

    Da Hood [anonim]

    Pe pe site-ul ambasadei UK la Bucuresti e o trimitere aici:

    http://www.fco.gov.uk/Files/kfile/Post%20Accession%20Q&A,0.pdf

    Unde scrie negru pe alb, in engleza, ca:

    1. Bulgarian and Romanian Accession
    [...] Bulgaria and Romania’s accession to the EU happens on 1 January 2007

    What is going to change?
    When Bulgaria and Romania become part of the EU, they also become European Economic Area (EEA) countries. EEA countries have agreed to be an area of free movement. This means people from these countries are not subject to immigration controls in each other countries.

    This means that NO VISAS WILL BE REQUIRED to come to the UK. Bulgarian and Romanian nationals will go through the same controls as British citizens when entering and can enter
    on proving their nationality. Their passports are not stamped.
    [...]

    2. Coming to UK and getting documents: Do I need a visa?
    Following accession you WILL NOT NEED A VISA to come to the United Kingdom.
  • 0 (0 voturi)    
    Evadarea (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 21:07)

    Optimistul [anonim]

    Ce buna e si masura asta! Sa vedeti cum se curatza tzara de bronzatzi. O sa-i fericeasca pe occidentalii care ne-au tot criticat ca n-avem grija de ei. Baftalosh romale!
  • 0 (0 voturi)    
    Bulgaria (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 21:09)

    quda [anonim]

    Emanuel, cea de-a 26-a tara e BULGARIA, frate
  • 0 (0 voturi)    
    bine vam gasit (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 23:51)

    nelu [anonim]

    ie buna stirea dar am o intrebare cehia si cipru au cod de bare pe buletinele lor si daca nu au ce mai vor ? daca au e dreptul lor ! multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    subiect (Joi, 30 noiembrie 2006, 1:15)

    costin [anonim]

    daca nu avem drept de munca in uk degeaba ,stie cineva daca ma insor cu cineva din alta tara(polonia)voi avea drept de munca in uk?????????
  • 0 (0 voturi)    
    inca o intrebare (Joi, 30 noiembrie 2006, 5:59)

    enchante [anonim]

    si oare se poate folosi si buletinul format vechi sau numai asta nou(adica card de identitate)?
  • 0 (0 voturi)    
    spania (Joi, 30 noiembrie 2006, 17:22)

    cristian zinica [anonim]

    sunt plecata din romania de noua luni.se tot aud tot felul de zvonuri referitoare la intoarcerea in tara dupa 1 ianuarie.probabil ca voi ajunge acasa in urmatoarela luni,dar ma voi mai putea intoarce in spania?voi avea probleme?si daca pot,care vor fi conditiile?intenti mea e sa ma intorc cu fetita mea cea mica de cinci ani.ma poate lamuri cineva ce se v-a intampla cu adevarat?va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    care e lista tarilor in cauza? (Joi, 30 noiembrie 2006, 18:02)

    porumbelu [anonim]

    Mai oameni buni,

    care e exact lista tarilor, si eventual sursa originala a stirii? Link
    pe site-ul ministerului?
  • 0 (0 voturi)    
    CEHIA (Joi, 30 noiembrie 2006, 18:14)

    Amelia [anonim]

    O tara minunata,AI ce vizita! Ii ROG FRUMOS sa ne lase sa vizitam tara lor!
  • 0 (0 voturi)    
    CEHIA (Joi, 30 noiembrie 2006, 18:16)

    Amelia Tanasescu [anonim]

    O TARA SPLENDIDA SA NE LASE S O VIZITAM!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    cu viza, fara viza (Joi, 30 noiembrie 2006, 19:11)

    dorina [anonim]

    de fiecare data cind am plecat cu vreo bursa, intrucit eram in partea de studenti din tari care nu fac parte din EU, trebuia sa fac rost de viza. acum, aproape nu-mi vine a crede ca voi trece la capitolul UE, si deci ... fara viza??? mai, ce ne-am mai bucurat.

    dar, ca sa fim siguri, intrucit plecam din ianuarie 2007 cu stagiu Socrates 5 luni in Franta, sunam la Ambasada Frantei in Romania.
    povestim si intrebam, avem nevoie de viza, sau nu?
    Raspuns: In acest moment, nu va putem da aceasta informatie. Sunati dupa 1 ianuarie.

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    va sa zica, avem sau nu nevoie de viza???? dupa 1 ianuarie o sa ne zica ca nu?
    pentru ca daca or sa zica da, cind o sa avem timp de viza???

    si, in fata consternarii din telefon, ni s-a spus chiar, daca vreti sa stai fara grija, veniti pentru viza in decembrie. ca si cum asta ar fi o relaxare. adica sa platesc pentru o viza de care nu stiu daca va mai fi sau nu nevoie??

    In fine, ceea ce nu inteleg, e de ce nu se stie inca ceva clar la Ambasada Frantei ..... vad ca ambasada UK a explicat pe site ce si cum.
  • 0 (0 voturi)    
    ceata maxima... (Joi, 30 noiembrie 2006, 20:52)

    pablo [anonim]

    Circulatia pe baza cartii de identitate va fi posibila, pentru cetatenii romani, dar nu de la 1 ianuarie 2007.

    http://www.virtualarad.net/news/anul_curent/va_n291106_ro.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca.... (Joi, 30 noiembrie 2006, 23:31)

    Cristina [anonim]

    Ori unde ati merge e bine sa aveti pasaportul la voi.Majoritatea stainilor se legitimeaza cu pasaportul in propria lor tara,credeti ca vor accepta ca noi romanii sa ne legitimam cu buletinul?Si cred ca si cei de la vama vor cere pasaportul la control nu buletinul.
  • 0 (0 voturi)    
    OFICIAL! (Vineri, 1 decembrie 2006, 0:29)

    David [anonim]

    Buletin informativ OFICIAL al MAI :

    http://www.mai.gov.ro/Documente/Prima%20Pagina/BI_carte_identitate.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    viza uk (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 13:40)

    cristina vlaicu [anonim]

    As vrea sa stiu daca de la 1 ianuarie 2007 Romania va avea nevoie de viza pentru Marea Britanie!
  • 0 (0 voturi)    
    Calatorie cu buletinul vechi (Duminică, 3 decembrie 2006, 11:27)

    Stefan Becsek [anonim]

    Se poate folosi si Buletinul de identitate vechi in locul cartii de identitate la intrarea pe teritoriul UE dupa ian 2007?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Italia de ce acte e nevoie? (Marţi, 5 decembrie 2006, 13:54)

    Amira [anonim]

    Daca vreau sa plec in Italia dupa 1 ianuarie 2007, de ce acte am nevoie?
  • 0 (0 voturi)    
    ceao (Joi, 7 decembrie 2006, 13:02)

    ettty [anonim]

    ma poate informa si pe mine cineva despre valabilitatea permisului auto de la 1 ianuarie 2007 in Spania? astept raspuns
  • 0 (0 voturi)    
    spania (Duminică, 10 decembrie 2006, 22:10)

    tanase iuliana alina [anonim]

    as vrea sa stiu si eu daca de la 1 ianuarie 2007 mai trebui sa asteptam 3 luni pt a putea pleca din nou ?? multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    spania (Duminică, 10 decembrie 2006, 22:16)

    tanase iuliana alina [anonim]

    daca vreau sa plec in spania dupa 1 ianuarie 2007 de ce acte am nevoie?si inca ceva, daca eu m-am intors din spania in noiembrie,acum dupa 1 ianuarie pot pleca sau treb sa mai astept alea 3 luni? multumesc mult
  • 0 (0 voturi)    
    tranzitu (Luni, 11 decembrie 2006, 21:31)

    DANNN [anonim]

    din cite stiu eu se elimina cele 3 luni si va fii tranzit 2 ani parca pot sta afara in alt stat 2 ani asa e???mersi
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Marţi, 12 decembrie 2006, 13:55)

    didi [anonim]

    Eu am un proces in ian 2007 in Germania.Daca nu ma prezint,ce se intimpla?Pot sa imi faca ceva?
    Sau daca vin acasa si ma casatoresc,(imi schimb numele)o sa mai am probleme?Astept cit mai repede un raspuns.Va multumesc mult.
  • 0 (0 voturi)    
    amenda (Miercuri, 13 decembrie 2006, 19:43)

    iulia [anonim]

    Buna...o intrebare, am venit din grecia acum 1luna...si mi-au dat amenda de 1200 de euro ca nu am stat 3 luni in tara (romania )vreau sa stiu daca de la 1 ianuarie pot sa plec in grcia si daca se anuleaza amenda...asa am inteles ca se anuleaza .Va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    emigrari (Joi, 14 decembrie 2006, 16:51)

    katalyna [anonim]

    se ridica interdictiile de la 1 ianuarie 2007?va rog sa imi raspundeti
  • 0 (0 voturi)    
    interdictia (Joi, 14 decembrie 2006, 17:51)

    sever [anonim]

    ma numesc volintiru sever locuiesc in medgidia si in anul 20003 am primit o interdictie in spatiul schengel pe termen nelimitat vreau sa stiu daca dela 1 ianuraie pot calatori in spatiul schengel va multumesc cu stima sever
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 11:09)

    miron anamaria [anonim]

    sunt in italia de 18 luni,m am casatorit cu cetatean italian dar inca nu mi a iesit permisul de sedere.din motive personale trebuie sa intru in romania pe 9 ianuarie.daca prezint certificatul de casatorie si chitanta cu care trebuie sa ridic permisul de sedere in italia pot avea probleme ptr.a intra in romania???va rog frumos sa mi raspunde ti! va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    va rog dati raspuns (Luni, 18 decembrie 2006, 18:06)

    TANIA BOLAND [anonim]

    cei care au imigratii in Mare Britanie mai are voie sa intre in tara respectiva? Ce documente mai e nevoie sa calatoresti de la 1 ianuarie?
  • 0 (0 voturi)    
    ce acte am nevoie? (Luni, 18 decembrie 2006, 18:16)

    TANIA BOLAND [anonim]

    Ce drepturi am daca am copii nascuti in anglia si tatal irlandez copii cu pasapoarte irlandeze?
  • 0 (0 voturi)    
    se ridica interdictile? (Luni, 18 decembrie 2006, 19:45)

    FARAOANU DANUT-IRINEL [anonim]

    daca am interdictie pe GERMANIA 3ani a sa iese de la 1ianuarie2007?
  • 0 (0 voturi)    
    va implor datimi un raspuns (Luni, 18 decembrie 2006, 19:53)

    TANIA BOLAND [anonim]

    cum se procedeaza cu copii care detin pasapoarte irlandeze si care unul din parinte e cetatean irlandez, in cazul meu ca nu mai stiu nimic de tatal copiilor asi mai pute trece granita fara procula tatalui ( copii nu au dubla cetatanie) si mergem in cautare lui? ce acte as ave nevoie pentru trecere la frontiera cu minorii.?
  • 0 (0 voturi)    
    am un copil de 7 luni , ca sa ies din tara ce acte trebuie sa-i fac?eu l-am nascut in italia are certificat italienesc oare pot sa ies numai cu certificatul italinesc?va rog sa-mi raspundeti (Vineri, 22 decembrie 2006, 21:29)

    Luchian Iulia Dora [anonim]

    va mai fi vama sau se desfinteaza/
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Anglia mai trebuie vize? (Vineri, 22 decembrie 2006, 21:31)

    Luchian Iulia Dora [anonim]

    am auzit ca de la anul se ridica si vizele este adevarat sau este doar o gluma?
  • 0 (0 voturi)    
    PUNCT DE CONTROL VAMAL (Luni, 25 decembrie 2006, 16:21)

    CATALDO CARMEN [anonim]

    DE LA 1 IAN MAI VOR EXISTA PUNCTE DE CONTROL LA INTRAREA IN ROMANIA? SUNT CETATEAN ITALIAN SI VREAU SA STIU DACA MAI AM NEVOIE DE PASAPORT? SAU POT CALATORII DOAR CU CARTEA DE IDENTITATE?AM INTRAT PE LA GIURGIU SI MI-A FOST REFUZATA CARTEA DE IDENTITATE DE CE? IMI POATE CINEVA RASPUNDE MULTUMESC
  • 0 (0 voturi)    
    italia (Marţi, 26 decembrie 2006, 20:56)

    loredana [anonim]

    Am primit foaie de via in iulie 2006. Credeti ca din ianuarie 2007 voi putea pleca in italia,se va anula? Nu este penala.
    Eram de o luna in italia si nu aveam permisul turistic,acesta a fost motivul interdictiei.MULTUMESC
  • 0 (0 voturi)    
    visind de sase luni (Joi, 28 decembrie 2006, 13:54)

    ioan far' de noroc [anonim]

    Lungeste-mi doamne zileeleeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!.... sa ma-ntorc in uk ca tare m-am hranit de perversitatea nerusinata din rominiaaaaa
  • 0 (0 voturi)    
    as vrea sa stiu daca cad interdictile de la 1 ianuare dar as vrea un raspuns concret (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 20:06)

    delia [anonim]

    as vrea sa stiu daca de la 1 ianuarie se ridica interdictile dar as vrea un raspuns concret
  • 0 (0 voturi)    
    VA ROG SA-MI RASPUNDETI (Duminică, 31 decembrie 2006, 17:09)

    emi [anonim]

    1)DACA MAI TREBUIE PERMIS DE SEDERE IN ITALIA CARE TREBUIE FACUT IN TRERMEN DE 8 ZILE SI CE STATUT VOR AVEA ROMANII DUPA 1 IAN DACA DEPESESC 90 ZILE. 2)AM INTERDICTIE 1 AN PE TERITORIUL AUSTRIEI PENTRU CA AVEAM OAMENI IN MASINA CARE AVEAU MAI MULT DE 90 ZILE IN UE .SE VA ANULA INTERDICTIA DUPA 1 IAN ?
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:25)

      melania [anonim] i-a raspuns lui emi

      buna,as dori sa aflu daca sau ridicat interdictile pe teritoriul italiei multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    interes (Luni, 1 ianuarie 2007, 13:23)

    georgiana [anonim]

    unde gasim raspunsurile la aceste intrebari?MA INTERESEAZA SI PE MINE.
  • 0 (0 voturi)    
    viza sau nu? (Luni, 1 ianuarie 2007, 14:45)

    Cocu irina [anonim]

    am nevoie de viza sau nu pt a calatori in U.K?Dar de vreo anume suma de bani?multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    pot trece minorii granita fara porcula? (Luni, 1 ianuarie 2007, 19:56)

    Chiru [anonim]

    minori care au peste 16 ani pot trece granita fara porcula odata cu intrarea in UE??as dori si eu un raspuns
  • 0 (0 voturi)    
    termen sedere (Marţi, 2 ianuarie 2007, 12:02)

    doina [anonim]

    doresc sa aflu daca termenul de sedere de 90 zile ,pe teritoriul altui stat ramane in vigoare din 1 ian 2007.Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    va rog frumos sa-mi spuneti si mie (Marţi, 2 ianuarie 2007, 15:50)

    miclos diana [anonim]

    ce acte trebuie sa prezint la vama?pe langa buletin sau pasaport ce trebuie sa mai am?am nevoie sa stiu va rog frumos!!!
  • 0 (0 voturi)    
    copil nascut pe teritorul Spaniei (Marţi, 2 ianuarie 2007, 18:10)

    oprea liliana [anonim]

    unde si cui trebuie sa ma adresez pentu a fi in regula cu inregistare fetitei mele care se naste in luna aceasta noi suntem cu drept de munca in spania.Va multumesc mult si astept raspuns urgent daca este posibil. Va urez un an plin de realizari.
  • 0 (0 voturi)    
    Bani la vama? (Marţi, 2 ianuarie 2007, 19:13)

    Andrei Carapcea [anonim]

    Mai trebuie sa aratam bani la vama? cat avem dreptul sa stam? Italia. Multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    u.k. (Marţi, 2 ianuarie 2007, 23:33)

    tibi [anonim]

    am nevoie de viza sau nu pt a calatori in U.K?Dar de vreo anume suma de bani?multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    U.K. (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 14:04)

    cristina [anonim]

    Sunt interesata daca e nevoie de vreo invitatie ptr. Anglia , daca vreau sa merg ca turist?Stiu ca vizele s-au scos...poate stie cineva mai exact...
  • 0 (0 voturi)    
    as vrea si eu sa stiu daca se vor anula odata sau cand interdictile ca toti cei cu interdicti stam cu sufletul la guta si daca mai este vama de le austrieci dar va rog datine un raspuns concret (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 18:17)

    delia [anonim]

    as vrea sa stiu daca se vor anula odata interdictile chiar nu ne puteti da un raspuns concret sa stim ce vom face
  • 0 (0 voturi)    
    viza UK (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 20:16)

    Stancescu Alina Gabriela [anonim]

    Vreau si eu un raspuns negru pe alb: Mai este nevoie de vize pentru Marea Britanie? Ce acte trebuie pentru a pleca, ca turist in UK? Multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    buna! (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 20:35)

    topcea [anonim]

    as vrea si eu sa stiu daca se vor anula odata sau cand interdictile ca toti cei cu interdicti stam cu sufletul la gura si daca mai este vama de le austrieci dar va rog datine un raspuns concret.Va multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    Spania Doar cu buletinul ? (Joi, 4 ianuarie 2007, 17:14)

    Roland [anonim]

    Vreau sa stiu va rog daca pot sa ajung in spania doar cu Buletinul... dar sa stiu sigur va multumesc Mult
  • 0 (0 voturi)    
    mai este nevoie de viza ca sa imi aduc parintii acum in ianuarie in vizita in irlanda?? (Joi, 4 ianuarie 2007, 18:51)

    marius [anonim]

    buna am si eu o intrebare si va rog sa imi raspundeti cat mai repede.. eu sunt in irlanda.. si vreau sa imi aduc parintii acum la sfarstiul lunii lui ianuarie.. vreau sa stiu daca le mai trebuie viza sau pur si simplu se urca in avion si se da jos in irlanda..sau ce acte ii trebuie ca sa vina in irlanda?? si a 2 a intrebare.. mama nu are pasaport.. ea poate sa vina numai cu buletinul in irlanda?? vreau sa ma lamuriti concret asupra acestei probleme va rog frumos.. va multumesc mult.. astept raspunsul vostru
  • 0 (0 voturi)    
    card (Joi, 4 ianuarie 2007, 19:07)

    n [anonim]

    va rog sa ma lamuriti in legatura cu cardul de sanatate este obligatoriu sau nu .vreau sa merg dimineata in ungaria cu trenul nu cu masina si nu am card de sanatate . multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    buna (Joi, 4 ianuarie 2007, 22:58)

    cristina daniela [anonim]

    eu am un an si jumatate in spania si nu am rezidenta,vrau sa stiu daca pot sa intru in nigeria si sa ies fara nici o problema?eu vreau sa ma casatoresc cu iubitul meu in nigeria,se poate fara sa am rezidenta spañola?de ce am nevoie sa arat la aeroport ca sa intru si sa ies fara nici o problema?este foarte important pentru mine ca sa stiu.va multumesc din suflet daca mi-ati da un raspun concret.multumesc mult.
  • 0 (0 voturi)    
    interdictiile dupa integrarea europeana (Joi, 4 ianuarie 2007, 23:06)

    georgiana [anonim]

    va rog frumuos sa ma anuntati si pe mine sau sa-mi dati un site eunde scrie daca s-au anulat interdictiile dupa aderarea in uniunea europeana...tatal meu are interdictie din 2004 pana in 2009 in italia dar nu a fost nici o infractiune...este foarte urgent va implor...anuntatzi-ma pe adresa de emai geo_rbd_th@yahoo.com
  • 0 (0 voturi)    
    oare pot??? (Vineri, 5 ianuarie 2007, 0:02)

    Mihaela [anonim]

    Am 14 ani,am buletin si vreau sa stiu daca pot trece granita in italia sa am duc la veri mei??imi trebuie si pasaport sau imputernicire oare...va rog sami raspundeti urgent..vor neaparat parinti mei sa stie!?
  • 0 (0 voturi)    
    urgent (Vineri, 5 ianuarie 2007, 12:37)

    Mihaela [anonim]

    Asi vrea sami raspundeti cat mai repede posibil...la intrebare...sa stie ai mei sa se intereseze!!!va rog fff frumos!!!???
  • 0 (0 voturi)    
    urgent,italia (Vineri, 5 ianuarie 2007, 21:03)

    marius [anonim]

    fratele meu e in italia,dak vrea sa mearga in germania(cu avionul)o poate face doar cu buletunul?fara alte acte?si fara probleme??
  • 0 (0 voturi)    
    buna (Vineri, 5 ianuarie 2007, 22:48)

    cristina daniela [anonim]

    vam pus si eu o intrebare si nu mi-ati raspuns,o sa duereze mult timp ca sa-mi raspundeti?e foarte important pentru mine ca sa stiu,va rog sa-mi raspundeti cat mai repede.multumesc mult.
  • 0 (0 voturi)    
    fratilor...e asa usor de cautat tot ce intrebati voi (Vineri, 5 ianuarie 2007, 22:54)

    o draguta dezinteresata [anonim]

    in primul rand odata ce am intrat in Uniunea Europeana avem aceleasi drepturi ca si ei deci libera circulatie in spatiul Uniunii Europene.in ce priveste faza cu buletinul inca nu merge pt. e destul de greu sa mearga cu buletinul va fi voie numai in acest spatiu adica numai in tarile in care apartin Uniunii Europene atata.....spatiul Schengen e cu totul altceva....deci teoretic avem voie sa circulam cu buletinul(numai cartile de identitate) in urmatoarele tari..Austria, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franta, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Marea Britanie, Olanda, Polonia, Portugalia, Slovenia, Spania, Ungaria.
    Cehia, Cipru si Suedia, state care au stabilit insa criterii restrictive din punctul de vedere al accesului pe teritoriul lor in baza cartii nationale de identitate. Astfel, Cehia si Cipru permit accesul in baza cartii de identitate cu conditia ca aceasta sa fie prevazuta cu un cod de bare (care nu exista pe cartea romaneasca de identitate), in timp ce Suedia a instituit conditia ca pe cartea de identitate sa fie mentionata in mod expres, in rubrica distincta, cetatenia titularului acesteia.
    cateva din aceste state adica:austria, belgia, danemarca, finlanda, germania, grecia, italia, luxembourg, olanda, portugalia, spania, suedia sunt in spatiul schengen la care se ma adauga 2 state anume norvegia si islanda la acestea 2 conditiile ramanand neschimbate..
    in ce privesc miniorii acestia vor putea iesi din tara pe baza pasaportului individual sau daca e inscris in pasaportul unuia dintre parinti...in lege copilul sub 18 ani e minor...si nu poate iesi decat cu aprobarea parintilor...daca e cu mama trebuie procura legalizata de la tata...daca e cu altcineva sa fie neaparat pesoana majora si sa aiba acordul ambilor parinti .plus extrasul de cazier al persoanei majore care insoteste minorul respectiv.....si mai interesati-va fratilor pe site-ul guvernului romaniei inainte de a pune intrebari asa tampite.........
  • 0 (0 voturi)    
    Pasaport sau C.I. ? (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 0:35)

    Radu [anonim]

    vreau sa plec in germania in maxim 2 saptamani , am pasaportul expirat si vreau sa stiu daca mai are rost sa fac altul sau pot pleca linistit numai cu buletinul.
    poate sa-mi dea cineva un link de la minister unde scrie exact daca trebuie pasaport sau nu pt. spatiu shengen ?
    multumesc anticipat
  • 0 (0 voturi)    
    casatorie (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 13:14)

    bogdan [anonim]

    ce documente imi trebuie sa ma insor in italia.eu am contract de munca sunt de 5 ani. ea a venit in italia de 2 zile
  • 0 (0 voturi)    
    ajutati-ma si pe mine! (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 19:13)

    ruth [anonim]

    locuiesc in turcia de 9 ani.am devenit cetatean turc prin cetatenie.dar mi-a expirat pasaportul si buletinul romanesc.as vrea sa stiu daca pot sa imi refac buletinul de identitate usor? in cat timp si cat e amenda?si ce acte imi trebuie?
  • 0 (0 voturi)    
    oare pot??? (Duminică, 7 ianuarie 2007, 2:18)

    bekesi janos [anonim]

    pot sa trec granita daca nu am 18 ani,peste 1 luna implinesc 18.multumesc anticipat
  • 0 (0 voturi)    
    Minorii Sub 16 Ani Pot Sa Calatoreasca In UE Numai Cu Buletinul ??????? (Duminică, 7 ianuarie 2007, 14:05)

    Tudor [anonim]

    RASPUNDETI LA ACEASTA INTREBARE !!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Italia face parte din spatiul schengels? (Duminică, 7 ianuarie 2007, 19:51)

    Emy [anonim]

    Italia face parte din spatiul schengels?
  • 0 (0 voturi)    
    Minorii pot trece granita fara procura??? (Duminică, 7 ianuarie 2007, 19:58)

    emy [anonim]

    Minorii pot trece granita fara procura doar cu buletinul?
  • 0 (0 voturi)    
    irlanda (Marţi, 9 ianuarie 2007, 14:06)

    mihaela [anonim]

    intrebare.daca sunt roman cu rezidenta in fr.ce drepturi am de munca cu cartea de sejur (din fr)in irlanda; rog raspuns
  • 0 (0 voturi)    
    pasaport sau ci (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 14:32)

    Ilie Liviu [anonim]

    va rog spuneti-mi ,plec cu avionul la Barcelona pe 20 ian 2007 si as vrea sa stiu daca mai trebuie sa-mi fac pasaport sau e suficient CI. multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    interdictii? (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 23:18)

    jhonut [anonim]

    Problema asta o au pote mii de romani,au primit interdictii 10 ani in italia (plus un an pasaportu l-am avut retinut de politia romana) poate si in alte parti,inainte de aderare fara sa faca nimic rau eu nici macar nu am sarit din cele 3 luni...Am primit si eu interdicte aprox 2 ani in italia.Am trimis copie dupa pasaportul meu printr-o cunostinta de-a mea cre sa dus in austria (trebuie sa mentionez ca a facut acest lucru inainte de aderare),a aratato vamesilor din austria si din zece ani cat au zis italienii ca am sau transformat in 2...dar mai am 6 luni pana la ispasirea celor 2 ani asa ca intrebarea mea este:cu intrarea in U.E sau anulat aceste interdictii?logic ar fi ca da un raspuns pe forum sau la adresa de e mail jhonut_84@yahoo.com va rog
  • 0 (0 voturi)    
    tecerea cu buletinul (Joi, 11 ianuarie 2007, 1:08)

    stefan [anonim]

    acum 4 ani ,am fost expulzat din spania, pentru sedere ilegala in spatiul shenghen depasire de viza, si am primit 4 ani de interdictie, in febroarie 2007 mi se expira interdictia. acum cu aderarea in .u.e. o sa mai am probleme cu vama din austria vreu sa ajung in spnia... va rog daca se poate un raspuns. va multumesc nticipat
  • 0 (0 voturi)    
    u.k. entrance (Joi, 11 ianuarie 2007, 14:56)

    MARIUS [anonim]

    as dori sa plec la niste prieteni englezi in vreo 2 sapt. si vreau sa stiu daca imi trebuie cumva un act justificativ in aeroport(in afara de C.I. sau pasaport)?merci mult
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Joi, 11 ianuarie 2007, 18:00)

    Marcel [anonim]

    Eu am avut interdictie in Austrie.......pe 10 ani din care sau dus 5 ani ....Asi dori sa stiu daca pot sa circul in alta Tara in afara de Austria Multumesc ..
  • 0 (0 voturi)    
    grecia (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:40)

    Gratiela [anonim]

    chiar se anuleaza amenda de la 01/01/2007 daca stie cineva concret rog raspuns
  • 0 (0 voturi)    
    Imi trebuie neaparat buletinul sau pot sa plec cu pasaportul? (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 0:15)

    Alin [anonim]

    salutari ! vreau sa plec la sfarsitul lunii in Italya dar intai trec prin Grecia si as dori sa aflu si eu daca mai imi trebuie altceva inafara de pasaport .Am inteles ca trebuie facuta o carte de identitate noua. Si daca mai este obligatoriu sa stai 3 luni . Este foarte important sa stiu chestia asta . Va multumesc! si astept un raspuns ...
  • 0 (0 voturi)    
    pot trece vama daca nu am 18 ani fara tutore..?? (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 16:42)

    marginean radu [anonim]

    salutare...as dori si eu sa stiu daca pot trece vama la varsta de 17 ani fara tutore avand in vedere ca am intrat in UE...?? astept raspunsul...va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    interzictii (Duminică, 14 ianuarie 2007, 15:13)

    alin [anonim]

    am interzictie in spatiul schengen pe trei ani vreau sa stiu daca va cadea de la 1 ianuarie 2007 va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    despre iesire... (Luni, 15 ianuarie 2007, 12:10)

    augustina [anonim]

    in februarie plec in italia (trec prin ungaria,austria,)si vreau sa stiu daca este suficienta doar ci ????(am 18 ani)pls rasp
  • 0 (0 voturi)    
    Minora (Luni, 15 ianuarie 2007, 13:23)

    Anonima [anonim]

    Imi ajunge buletinul sa merg in Ungaria daca nu am inca 18 ani???pls raspunde-ti-im!!!Ii ff important!!!Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Interdictie (Luni, 15 ianuarie 2007, 21:48)

    Soumah Miriam [anonim]

    Am interdictie pana in anul 2008 pe teritoriul italiei.Va rog sa ma informati referitor la acesta interdictie,daca a fost ridicata sau nu?!Pot iesi din tara sau nu?
    Va multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Marţi, 16 ianuarie 2007, 13:21)

    elena [anonim]

    pe 10 februarie am bilet pentru italia se poate calatori decat ci bulrtinu sau trebuie sa-mi fac pasaport?va multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Marţi, 16 ianuarie 2007, 19:15)

    bradis marian dorel [anonim]

    as dori sa stiu daca pot pleca in spania daca am avut interdictie in italia pina in 4/9/2007.. va multumesc <
  • 0 (0 voturi)    
    pasaport expirat (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 9:59)

    agache cristina [anonim]

    sunt in italia si mi sa expirat pasaportul ce se intimpla cind voi intra in tara imi pune interdictie sau nu ma lasa sa intru in tara mai pot pleca peste 1luna nu am acte de sedere in italia nu am permis de sedere nu am nimica spunetim unde gasesc raspunsul
  • 0 (0 voturi)    
    cum pot sa &#305;es d&#305;n turcia (Vineri, 19 ianuarie 2007, 2:29)

    zoyka [anonim]

    va rog sa ma ajutati si pe mine stau &#305;n turcia de 5 ani dar fara v&#305;za m&#305;-a exp&#305;rat si pasaportul si nu st&#305;u ce legi ma&#305; s&#305;nt acum daca vreau s aplec &#305;n roman&#305;a ma&#305; platesc amenda la turcii sau nu si c&#305;t costa??? va rog d&#305;n suflet daca ma puteti ajuta cu un sfat cu stima zoyka.
  • 0 (0 voturi)    
    buletin (Vineri, 19 ianuarie 2007, 12:06)

    catalin [anonim]

    vreau sa stiu daca au fost inregistrate probleme pana acum la romanii care au iesit din tara numai cu buletinul
    Bineinteles in afara de aceia care au comis falsuri si alte nereguli
  • 0 (0 voturi)    
    acte pentru un copil mic (Vineri, 19 ianuarie 2007, 18:03)

    robert [anonim]

    As vrea sa stiu ce acte sunt necesare pt a trece cu copilul din Romania in Italia,si ce acte imi trebui daca am un copil nascut in Italia(nu are certificat de nastere roman) si as vrea sa plecam in Marea Britanie.va mulumesc anticipat.
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie in sp schengen (Sâmbătă, 20 ianuarie 2007, 1:29)

    selda [anonim]

    am interdictie in spatiul schengen si expira.Pot pleca fara hotarare judecatoreasca fara probleme?astept raspuns urgent.
  • 0 (0 voturi)    
    interdictii (Sâmbătă, 20 ianuarie 2007, 10:48)

    voina petru alin [anonim]

    am primit in 2006 interdictie in spania 10 ani am fost expluzat ,mai pot pleca inapoi in spania datimi un raspuns va rog sau anulat interdictiile odata ce am intrat in ue,, multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Duminică, 21 ianuarie 2007, 10:31)

    Mihai [anonim]

    In 2005 am primit interdictie in italia pe 10 ani si am fost expulzat cu foaie de via pentru ca am depasit cele trei luni. Acum pot sa merg in italia? Astept raspuns. Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Ajutorrr!!! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 16:30)

    medem [anonim]

    Sun ilegal in Shengen de 2 ani. Nu am avut probleme cu legea pana acum. Ma gandesc sa ma intorc cu trenul via Austria-Ungaria. Voi avea probleme la garanita Austria-Ungaria? Dar in primul rand mai axista granita acolo?Ce mi se va intampla la intrarea in Romania? Pot arata pasaportul cu viza de mult expirata? Sau e mai bine sa arat doar C.I.-ul si sa nu spun ca am stat 2 ani aici? Ideea e sa plec din nou afara legal si cat mai curand posibil. Asta in cazul in care ajung fara probleme pana acolo. Va rog nu ma uitati. Sunt in mare incurcatura si cu cat citesc forumuri si articole si legi, cu atat sunt mai confuza.
    Va rog din suflet ajutati-ma!
    Nu stiu cum vedeti voi raspunsurile sau nimeni nu raspunde la intrebari. In cazul in care sunteti interesati sa ma ajutati, imi puteti scrie pe: mb_rom@yahoo.com
  • 0 (0 voturi)    
    pot pleca in italia pentru 2 saptamani doar cu buletinul? (Luni, 22 ianuarie 2007, 13:52)

    oana chiscoci [anonim]

    vreau sa plec pe data de 8 februarie in italia.pot trece doar cu buletinul sau imi trebuie pasaport?
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Luni, 22 ianuarie 2007, 17:11)

    calini radu [anonim]

    am interdictie in Italia pentru trecere ilegala pe teritoriul Italiei din anul 1998 pana in iulie 2007. As vrea sa stiu daca o data cu intrarea Romaniei in UE se anuleaza din oficiu interdictia. Pot sa merg in vizita in Romania fara sa am probleme?
  • 0 (0 voturi)    
    pt. emigrare (Luni, 22 ianuarie 2007, 20:26)

    drumasu onisim [anonim]

    Am interdictie in spania 5 ani si vreau sa stiu daca mai pot pleca in alta tara europeana..?
  • 0 (0 voturi)    
    buna (Marţi, 23 ianuarie 2007, 14:15)

    lorenna [anonim]

    vreau sa plec in spania intr-o luna...pot pleca doar cu buletinul?mai are rost sami fac pasaporul?ast rasp
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa merg in germania si vreau sa stiu daca imi mai trebuie pasaport pentru a ajunge acolo (Miercuri, 24 ianuarie 2007, 10:44)

    marian [anonim]

    as dori si eu raspuns daca se poate va rog
  • 0 (0 voturi)    
    Plecare doar cu buletinul (Miercuri, 24 ianuarie 2007, 19:01)

    Pauna Anca [anonim]

    As dori sa va intreb dk vreau sa plec acum in Italia chiar nu am nici o prob fara pasaport doar cu buletinul???
    Astept un raspuns!!
  • 0 (0 voturi)    
    Plecare doar cu buletinul (Miercuri, 24 ianuarie 2007, 19:03)

    Pauna Anca [anonim]

    As dori sa va intreb daca plec in februarie doar cu buletinul chiar nu voi avea nici o problema?
    Astept un raspuns!!
  • 0 (0 voturi)    
    UK AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 24 ianuarie 2007, 19:59)

    Csilla [anonim]

    As vrea sa plec in Anglia. Vreau sa aflu daca am nevvoie de pasaport sau de invitatie......Merg in vizita.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce acte imi trebuiesc pentru a iesi in Bulgaria cu masina? (Vineri, 26 ianuarie 2007, 1:03)

    Bogdan Tanase [anonim]

    Salut , ma puteti ajuta si pe mine ..imi puteti spune si mie daca vreau sa plec in Bulgaria cu masina ..ce acte imi trebuiesc ?

    Actele masinii
    Dar pt mine ? Asigurare medicala ne mai trebuie ?
    Sau doar buletinul si atat ?

    Multumesc,
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Vineri, 26 ianuarie 2007, 17:45)

    andreea [anonim]

    am interdictie in portugali pe 5 ani.as vrea sa stiu daca am interdictie in tot spatiu swengen
  • 0 (0 voturi)    
    AM INTERDICTIE AN ITALIA . (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 22:28)

    serban petronela maria [anonim]

    Am interdictie in italia si am fist judecat pot sa-mi fac acte an spania. am fost judecata ca nu am plecat la prima foai de via ma gasit la munca raspunsul de judecaror este ca nu am parasit tara an 5 zile .va rog di suflet spuneti-mi se poate face ceva. = ACTE=
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns pt daniel (Duminică, 28 ianuarie 2007, 4:18)

    Hose [anonim]

    Daniel wrote:
    -------------------------------------------
    De ce Cehia si Cipru spun nu?
    -------------------------------------------

    Daca citesti ce au scris ceilalti mai sus .....cu atentie ......binenteles .......ai sa vezi ca problema este codul de bare care lipseste de pe CI romanesti.
  • 0 (0 voturi)    
    ASIGURAREA MEDICALA (Luni, 29 ianuarie 2007, 17:53)

    OANA [anonim]

    Cum se procedeaza acum la vama? Vom prezenta cartea de identitate si asigurarea sau numai cartea de identitate? Am vrut sa imi fac asigurare privata si nu am putut pentru ca nu am pasaport iar ei nu au formulare in care sa poata fi trecute datele de pe buletin. Pai si in acest caz ce fac? Pot sa plec in Italia pentru 8 zile fara asigurare? Doar sa arat cartea de identitate?
    Este obligatoriu sa arat la vama asigurarea medicala?
    Daca stie cineva, va rog sa imi spuneti si mie!!!
  • 0 (0 voturi)    
    important (Luni, 29 ianuarie 2007, 22:35)

    gore [anonim]

    au voie minorii cu buletin sa iasa din tara fara procura? va rog raspundetimi repede va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Marţi, 30 ianuarie 2007, 0:21)

    ionut cumpanasoiu [anonim]

    in 2003 luna octombrie am fost expulzat din spania.pot pleca acum legal in spania sau macar in alta tara din comunitate???va rog spunetimi.dar nu stiu unde sa citesc nici un raspuns.poate aveti timp sami trimiteti un raspuns in mail..frankie110000@yahoo.com.
    multumesc mult!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    va rog sa-mi spuneti si mie plz ! (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 18:31)

    Barascu Alexandru [anonim]

    trebuie sa plec in spania.. in luna martie.. pt o vizita mai exact.. si as vrea sa stiu dc am nevoie exact..buletinul vechi(cardul de identitate)..nu trebuie schimbat sau cam asa ceva am auzit... sau e cumva nevoie de asigurare medicala? pasaport? am nevoie de aceste informatii va rog mult..am pe cineva drag acolo... si trebuie sa merg neaparat.. va multumesc din suflet!
  • 0 (0 voturi)    
    Austria (Joi, 1 februarie 2007, 21:22)

    Muresan Sergiu [anonim]

    Trebuie sa plec in austria doar cu tatal meu trebuie alte acte in afara de buletin.....as vrea sa stiu cat de repede posibil....va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cei cu interdictii in U.E. (Vineri, 2 februarie 2007, 18:44)

    nikos [anonim]

    am si eu inerdictie in U E pana in 31-12-07 si an ajuns in U.K.doar cu buletinul ...ma refer la carte de identitate nu la buletin vechi,a mai ost nevoie de asigurare care costa 10roni sau 100 mii lei vechi
    .nu am avut nici un fel de probleme, cu toate ca englezii la Cale au bagat datele I.D.-ului un baza de date ..........va urez bata
  • 0 (0 voturi)    
    este adevarat (Sâmbătă, 3 februarie 2007, 12:42)

    oprea adriana [anonim]

    vreau sa plec in italia si sincera sa fiu ns exact ce imi tebuie! este adevarat k pot pleca cu buletinul sau imi mai trebuie pasaport pt.k unii imi spun k trb sa imi fac si pasaport?si visa?
    mai este cum era inainte...adik sa pleci pe 3 luni ....?va rog frumos sa imi spuneti si mie ce acte imi trebuiesc mai exact si dk pot sta pe o perioada nedeterminata acolo.va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    cum pot iesi din tara ..... (Duminică, 4 februarie 2007, 15:26)

    alexandra [anonim]

    Sunt minora implinesc 18 ani la sfarsitul acestui an insa la vara vreau sa merg in spania unde o sa locuiesc binenteles la o persoana majora , vreau sa stiu daca pot iesi din tara doar cu buletinul sau am nevoie shi de altceva ...precizez ca mama este plecata in italia shi aici locuiesc cu tatal si sora mea .
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie in grecia (Marţi, 6 februarie 2007, 19:13)

    raducanu elena [anonim]

    fratii mei au fost prinsi in grecia la munca in vara anului 2006.lucrau la negru. au fost retinuti cu motiv k erau in afara vizei de 3 luni.au venit in tara in termenul impus de politia din grecia.acum au apelas pe pasaport. vreau sa stiu daca s-a ridicat aceasta interdictie si daca pot avea acces in tarile din ue.mentionez ca nu au fost judecati.va rog sa-mi raspundeti.multumesc anticipat.
  • 0 (0 voturi)    
    multe nelamuriri (Marţi, 6 februarie 2007, 20:23)

    stancu gabriela [anonim]

    Buna seara!..am 17 ani si nu stiu daca pot calatori in Anglia cu avionul pt ca sunt inca minora..dar am inteles ca am nevoie de ceva semnat de mama si apoi legalizat..asa este?eu nu am buletin..am inteles ca se poate calatori in Anglia pe baza buletinului,unii prieteni imi spun ca imi trebuie si pasaport,nici numai stiu ce sa cred!si mai era faza cu banii la vama..800 de euro sa avem pt a`i arata????nici chiar asa !!!eu merg in vizita la matusa mea care imi va cumpara bilet de acolo,plec doar pt o saptamana,nu sa muncesc sau ceva de genu`...va rog din tot sufletul sa imi raspundeti la toate aceste nelamuriri..va multumesc anticipat!
  • 0 (0 voturi)    
    ciao (Joi, 8 februarie 2007, 16:14)

    moraru irina [anonim]

    buna. eu as vrea sa stiu daca sotul meu care este italian poate intra pe teritoriul romaniei fara pasaport .va multumesc , astept raspuns
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Sâmbătă, 10 februarie 2007, 15:22)

    drangulet daniel [anonim]

    am o rugaminte daca as putea sa aflu daca au iesit interdictiile am fost luat in italia de pe strada fiind in excursie si judecat pe nedrept avand rezidenta in grecia asta intampland-use in 2003 acuma sant in greci dar am venit in 2007 daca ati putea sa-mi dati cateva detali referitor la cele intamplate vas fi recunoscator va multumesc cu respect
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 10 februarie 2007, 23:38)

    Ana Dan [anonim]

    Doresc sa merg in Irlanda la sotul meu si sa raman cu el in speranta ca imi gasesc ceva de lucru. Asi dori sa merg cu masina . Toata lumea zice de toate, eu va intreb pot merge cu masina in Republica Irlanda ( nu in Irlanda de Nord) , daca este valabila asigurarea auto si ce trebuie sa fac pentru a putea merge cu masina.
  • 0 (0 voturi)    
    interdictii (Duminică, 11 februarie 2007, 20:01)

    dana [anonim]

    sora mea are interdictie pusa in spania de 5 ani de zile.este in romania de apraoape un an.a venit cu avionul iar la frontiera la spanioli au intors-o,au tinut-o pana a doua zi si au repatriat-o cu interdictie de 5 ani.ce pot face ptr.a o aduce aici,in spania?s-au sters interdictiile?unde se poate interesa sa vada daca mai are interdictie?va rog sa-mi dati un raspuns.va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    dar copiii de 2 luni (Luni, 12 februarie 2007, 11:36)

    marinela [anonim]

    Vreau sa stiu si eu va rog frumos, daca pot iesi din tara cu un copil de 2 luni pt a merge in Anglia in vizita,si ce acte i-mi trebuie pt copil,tatal copilului nu este in tara,iar copilul este pe numele lui.Vreau sa stiu ce acte sunt necesare.Multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    COPII MINORI (Luni, 12 februarie 2007, 16:13)

    important [anonim]

    copii minori care au buletin pot trece granita insotiti de un parinte?
  • 0 (0 voturi)    
    Aham (Miercuri, 14 februarie 2007, 11:27)

    Adrian [anonim]

    Mie imi place forumu asta ca toti pun intrebari si li se raspunde in flegma de cate un neghiob... auziti ma daca tot raspundeti incercati macar sa fiti civilizati... nu costa mult sa nu te dai in petec. Si apropo daca tot raspunzi chiar in flegma raspunde in legatura cu intrebarea nu bate campii asa de dragul de a face! Merci, stiu ca am mai pierdut 2 min din viatza mea sa citesc ceva de nu ma interesa... dar poate si repet poate in viitor cei care raspund o vor face ca sunt in cunostintza de cauza!
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Joi, 15 februarie 2007, 21:26)

    popa ionut [anonim]

    Va rog frumos sa imi spuna si mie cineva sigur daca au scazut interdictiile in spatiu senghen?Va rog sa ma contactati in mailu:phones_new_112@yahoo.com
  • 0 (0 voturi)    
    ce acte imi trebuie sa plec cu avionu in italia (pasaport imi mai trebuie sa u pot merge si cu buletin) (Joi, 15 februarie 2007, 22:14)

    adrianno [anonim]

    pot pleca cu buletinu in italia si dak iimi mai ese necesar pasaportu
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 16 februarie 2007, 21:34)

    popa ionut [anonim]

    Va rog frumos sa imi spuna si mie cineva sigur daca au scazut interdictiile in spatiu senghen?Va rog sa ma contactati in mailu:phones_new_112@yahoo.com
  • 0 (0 voturi)    
    nu sunt sigur!!! (Vineri, 16 februarie 2007, 23:09)

    Mihai [anonim]

    Maine trebuie sa plec in italia in cursa ca sofer pe tir si nu am pasaport , merge cu crtea de identitate fara sa am probleme la granita ? pls raspuns rapid .......
  • 0 (0 voturi)    
    trec cu buletinul? (Joi, 22 februarie 2007, 11:58)

    lambert stefan [anonim]

    daca plec in tabara in greci pot trece granita doar cu buletinul?????
  • 0 (0 voturi)    
    carte de identitate sau pasaport (Joi, 22 februarie 2007, 19:22)

    eta [anonim]

    se poate merge in italia cu carte de identitate sau e obligatoriu pasaport?
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Luni, 26 februarie 2007, 11:40)

    alexandra [anonim]

    vreau sa plec in vacanta de paste in italia.pot sa trec doar cu cartea de identitate, daca nu am pasaport si nu am mai iesit din tara niciodata pana acum???
  • 0 (0 voturi)    
    ci sau pasaport? (Vineri, 2 martie 2007, 16:21)

    andrada [anonim]

    pentru a ajunge in ungaria cu avionul ajunge a prezenta doar ci si nu si pasaportul?
    multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    minori peste 16ani (Sâmbătă, 3 martie 2007, 0:03)

    Ciornei Andrei [anonim]

    am 16ani jumatate..imi puteti spune ce acte necesare pt trecerea granitieiimi trebuie (Germania). un link ceva
  • 0 (0 voturi)    
    Pot pleca in Italia fara procura daca am 17 ani? (Duminică, 4 martie 2007, 14:19)

    Emy [anonim]

    Pot pleca in Italia fara procura daca am 17 ani?
  • 0 (0 voturi)    
    copii minori (Miercuri, 7 martie 2007, 21:34)

    angelica [anonim]

    am 16 ani si vreau sa merg in ungaria doar cu parinte deoarece celalalt nu poate veni...pot sa merg doar cu un parine/??va rog raspuns urgent ...multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    INTERDICTIE (Luni, 12 martie 2007, 10:44)

    ene [anonim]

    in anul 2004 am fost expulzat din FRANTA deoarece am avut ceva probleme acolo si am facut inchisoare ,acolo in proces mi-sa dat o interdictie definitiva pe teritoriul FRANTEI dar in anul 2006 in martie am incercat sa plec pe la vama cu AUSTRIECI si mau intors spunandumi ca am interdictie pana in 7-07-2007,oare acum cu intrarea in uniune mai are vreo importnata ca am acea interdictie?Nu vreau sa intru in FRANTA asi dori in alta tara din spatiu SHENGHEN.ASTEPT RASPUNS CU STIMA
  • 0 (0 voturi)    
    Buna ziua (Marţi, 13 martie 2007, 2:02)

    CORINA BARBU [anonim]

    As dori sa va intreb in cazul in care sunt divortata.de 8 ani....,am un copil cu care vreau sa ies din tara in vacanta in Anglia.Ce acte am nevoie de la ex-sotul meu daca am nevoie?
    va multumesc anticipat
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Joi, 15 martie 2007, 11:37)

    Puschila Liviu [anonim]

    Am buletin vechi si as dorii sa plec pina in Ungaria ,se poate?
  • 0 (0 voturi)    
    dubla cetatanie (Duminică, 18 martie 2007, 18:28)

    tatiana Lupu [anonim]

    in ce conditii pot obtine dubla cetatanie in Luxemburg ?
    cu multumiri
    Tatiana Lupu
  • 0 (0 voturi)    
    termenu legal (Miercuri, 21 martie 2007, 0:32)

    florea ana-maria [anonim]

    am si eu o intrebare am venit la 6 luni din spania si miam luat biletu de avionu dus si intors si as vrea sa stiu daca am nevoie de asigurare medicala ptr a o prezenta la frontiera?si cum va spuneam am biletu ptr 2 saptamani de sedere in rom am vreo probloma cand am sa plec in doua saptamani inapoi in spania .Am sa primiesc si o invitatie de acolo de la un cetatean spaniol as vrea sa stiu daca imi are de folos cu ceva.Nu vreau sa am probleme vreau sa stiu sigur depinde de raspunsul dumneavoastra care astept sa mil da-ti ca sa stiu sigur de ce am nevoie,mai e nevoie de aratat bani?
    va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    va rog frumos raspundetimi (Vineri, 23 martie 2007, 20:50)

    pavel vladut [anonim]

    daca nu am 18 ani si vreau sa merg in vacanta de vara la mama mea in italia si nu am pasaport dar imi face ea chemare pot sa mrg decat cu bultinul ?? voi avea probleme la granita ?? va rog raspundeti-mi urgent astept raspuns
  • 0 (0 voturi)    
    vize (Sâmbătă, 24 martie 2007, 9:35)

    eugen [anonim]

    un cetatean italian pt a vizita Romania are nevoie de pasaport sau e de ajuns cartea de identitate?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 24 martie 2007, 15:57)

    Sergiu [anonim]

    se poate trece granita fara declaratia notariala de la unu din parinte tinand cont de faptu am 17ani dar ca parasesc tara cu celalalt parinte numai pentru cateva ore pana la Budapesta?
  • 0 (0 voturi)    
    despre sederea fortzata de 3 luni in tara (Luni, 26 martie 2007, 12:29)

    cristy [anonim]

    pe mine ma intereseaza daca exista legea care spune ca nu mai este necesar sa stai in tara 3 luni dupa ce ai sarit de viza, ca am primit deja amenintari de la un tanar vames ca o sa vad eu daca mai pot iesi din tara, iar daca nu exista legea alesii nostrii au mai lasat o portita vamesilor nostrii sa ne stoarca de bani,daca reusesc sa plec adio Romania (tara de lumea a treia), asa ca daca stie careva de legea asta plss contactati-ma sa-l pot surprinde pe respectivul vames cu eventuala lege. multzumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurari Medicale (Luni, 26 martie 2007, 13:53)

    Florea Ana Maria [anonim]

    am si eu o problema daca se poate sa ma ajutati?eu am stat in spania 6 luni si as vrea sa stiu ca eu daca am biletu dus si intors daca am nevoie de asigurare medicala .Eu am biletu de calatorie si as vrea sa stiu si eu daca trebuie sa fac in aeroport asigurarea medicala daca mai e nevioe si as vrea sa mai stiu daca am trecere libera.Va rog sami raspundeti ca sa stiu ce am de facut VA MULTUMESC
  • 0 (0 voturi)    
    pot pleca in italia doar cu buletinul ? (Marţi, 27 martie 2007, 23:30)

    protia_paula [anonim]

    pot pleca in italia doar cu buletinul ? Sau mai trebuie si pasaport va rog tare din suflet sa imi raspundeti repede ca peste 2 zile trebuie sa plec si nu stiu ce acte imi trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    pot trece vama daca nu am 18 ani ?? (Joi, 29 martie 2007, 23:45)

    bria [anonim]

    cum pot trece vama daca nu am 18 ani ???
  • 0 (0 voturi)    
    vreau raspuns urgent (Sâmbătă, 31 martie 2007, 12:16)

    mucalau denisa [anonim]

    vreau sa plec in italia pot trece cu buletinul sau imi mai trebuie si pasaportul? pot sta mai mult de 3 luni in spatiul schengel?e adv ca de la 1 ian 2007 se ridica vizele?
  • 0 (0 voturi)    
    copii sub 18 ani (Luni, 2 aprilie 2007, 21:15)

    mihaela [anonim]

    A-si dori sa aflu daca ,copii sub 18 ani mai au nevoie de imputernicirea parintilor la trecerea vamii?
  • 0 (0 voturi)    
    excursie in europa (Miercuri, 4 aprilie 2007, 16:57)

    OPREA FLORIN DANIEL [anonim]

    pot pleca in europa fara pasaport ?


    va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    B.I. (Joi, 5 aprilie 2007, 8:00)

    tranda [anonim]

    A fost cineva in Anglia...doar cu buletinul d identitate?
  • 0 (0 voturi)    
    urgent (Joi, 12 aprilie 2007, 18:22)

    bianca [anonim]

    Vreau sa plec in Anglia pot intra doar cu buletinul?astept un raspuns!
  • 0 (0 voturi)    
    Buletinul de identitate (Luni, 16 aprilie 2007, 17:04)

    mihai [anonim]

    As vrea sa va intreb daca ,cu Buletinul de Identitate(tip carnet,cel vechi) se poate trece granita in Europa.Cu cartea de Identitate stiu ca se poate trece.Astept raspuns si va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Minorii..... (Luni, 16 aprilie 2007, 19:06)

    Alecs [anonim]

    daca am 16 ani si vreau sa plec in Grecia cu mama fara acordul tatalui se poate...si daca da ce fel de acte imi trebuiesc...Astept un raspuns urgent!!!Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    minora (Marţi, 17 aprilie 2007, 18:53)

    dana [anonim]

    Am 17 ani si doresc sa plec in Bulgaria , vreau sa stiu si eu daca am nevoie de procura si daca are importanta ca plec cu un membru al familie...?
  • 0 (0 voturi)    
    pot trece fara procura si neinsotiti minorii peste 16 ani?? (Joi, 19 aprilie 2007, 9:45)

    lungu daniela [anonim]

    am 17 ani si 2 luni si locuiesc in italia impreuna cu mama mea...as vrea sa ma duc singura in tara pt o saptamana,apoi as vrea sa ma intorc..singura evident...acest lucru este posibil?? multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 25 aprilie 2007, 11:02)

    Grama Tibor Adrian [anonim]

    Copii de 16 ani pot trece froniera cu buletinul ? Si inca ce acte le trebe ?
  • 0 (0 voturi)    
    Italia (Joi, 26 aprilie 2007, 15:05)

    teologul [anonim]

    Daca doresc sa plec la parinti in vizita ,in italia, si nu am 18 ani.....va rog daca puteti sa ma informati care va pricepeti ca eu nu......
  • 0 (0 voturi)    
    DACA DORESC CSA PLEC IN ITALIA (Joi, 26 aprilie 2007, 15:06)

    TEOLOGUL [anonim]

    CUM SA FAC SA PLEC IN ITALIA DACA NU AM 18 ANI...PARINTII MEI SUNT ACOLO SI VREAU SI EU SA MA DUC LA EI IN VACANTA...VA ROG LUMINATI-MA SI PE MINE CARE STITI CUM SE PROCEDEAZA
  • 0 (0 voturi)    
    va rog sa mi raspundeti!!! (Duminică, 29 aprilie 2007, 13:59)

    adryana [anonim]

    am 17 ani,in septembrie implinesc 18,insa in iunie vreau sa plec la sora mea in italia pentru o luna,imi trebuie pasaport?sau pot pleca doar cu buletinul si cu acordul parintilor?
  • 0 (0 voturi)    
    Urgent !!! (Luni, 30 aprilie 2007, 15:46)

    LeeLoo [anonim]

    Sal :D am 17 ani si aj vrea sa jtiu dak pot calatori cu avionul fara insotitor.Vreau sa plec pe 1 iunie si nu stiu dak este posibil....
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Marţi, 1 mai 2007, 15:57)

    veronica [anonim]

    stie cineva sa-mi spuna daca vreau sa me duc din spania unde ma aflu acum in danemarca doar cu buletinul fara sa fie vreo problema???danezii sunt un pic mas stricti cred eu...
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Marţi, 1 mai 2007, 16:11)

    veronica [anonim]

    fratilor daca vreti sa terceti granita puteti sa treceti granita doar cu buletinul vechu sau cartea de identitate..in tari ca si italia,spania.gracia.ungaria,bulgaria.franta nu aveti probleme dar sunt alte mai dracoase ca si danemarca,norvegia,finlandia,irlanda s-ar putea sa aveti probleme doar cu buletinul asa ca aveti nevoie de pasaport dar in general nu ar trebui sa aveti probeleme niciunde..romania este libera de circulatieca si alte tari europene...nu va fie frica ,,nu va fac numic..daca nu puteti trece perdeti doar biletul dar nu va pot face numic...bafta
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 2 mai 2007, 12:06)

    stoican nicusor [anonim]

    pot pleca in Germania cu avionul si sa ma intorc cu masina doar cu cartea de identitate? Nu am pasaport si nu am avut niciodata. Ce pot face?
  • 0 (0 voturi)    
    calatoria in UE (Miercuri, 2 mai 2007, 13:58)

    costel carabas [anonim]

    am un nepotel de 15 ani si vrea sa vina in spania sa o viziteze pe mama sa impreuna cu tatal sau si va intreb daca are nevoie de procura din partea mamei sa calatoreasca pana in spania. va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    multumesc anticipat ! (Duminică, 6 mai 2007, 12:39)

    andrei [anonim]

    am 17 ani si doresc k la terminarea scolii (15/06/07) sa plec la tatal meu aflat in spania. pot merge acolo doar cu buletinul , sau am nevoie si de alte documente ?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare. (Vineri, 25 mai 2007, 8:34)

    Gheorghiu [anonim]

    vreau sa plec in Anglia si as vrea sa stiu daca pot pleca numai cu cartea de identitate sau imi trebuie si pasaportul?va multumesc anticipat.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Marţi, 29 mai 2007, 10:17)

    iuliana [anonim]

    am un baiat de 8ani nascut in romania dar tatal lui este cetatean turc si copilul este recunoscut deci ii poarta numele.dar noi nu santem casatoriti si nu mai tinem legetura de 7 ani.ca sa pot pleca di tara am nevoie de acordul lui?
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Joi, 31 mai 2007, 20:19)

    dovleac iolanda ramona [anonim]

    buna ziua
    am interdictie in austria pe 5 ani pe motiv ca am lucrat fara acte.au trecut aproape 4 ani oare mai am sansa sa plec din nou?va rog sa-mi trimite-ti mail cat mai urgent.
    cu stima
    Dovleac Iolanda Ramona
  • 0 (0 voturi)    
    tot intrebare si eu.. (Vineri, 8 iunie 2007, 17:06)

    stefan patrascu [anonim]

    am si eu o neclaritate. mi-am cumparat un bilet de avion pt italia. acum habar n-am daca mai am nevoie de vreo asigurare medicala speciala. eu am acel card european de asigurari de sanatate. va rog sa-mi ziceti si mie daca trebuie sa-mi fac alta asigurare sau e deajuns acest card. va multumesc mult!
  • 0 (0 voturi)    
    CUM IMI ADUC FATA IN UK. EU SUNT DEJA CU SOTUL AICI, DAR NU O AVEM INSCRISA IN NICI UNUL DINTRE PASAPOARTE. (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:54)

    tina [anonim]

    Buna tuturor!

    Am citit cate ceva pe forum, dar nu am gasit nici un raspuns potrivit pentru situatia mea. Sunt in UK cu sotul meu din aprilie 2007, ne e tare dor de fetita noastra care are 12 ani si nu stim cum sa procedam s-o aducem aici, macar pe perioada vacantei. Trebuie sa mentionez ca in stupiditatea noastra, ani in urma cand ne-am facut pasapoartele, nu ne-am gandit sa o trecem si pe ea intr-unul dintre pasapoarte. Asa ca ma tem ca solutia ar putea fi dificila, dar nu mai putem de dorul fetei, si ea plange de fiecare data ca-i e dor de noi. Daca ne puteti ajuta cu un sfat va rog sa scrieti raspunsul in tinasava2006@yahoo.com , pentru ca am lansat intrebarea pe mai multe forumuri. Va multumesc anticipat, si trebuie sa stiti ca UK e o tara frumoasa in care traieste numai cine rezista'' a la long''. Numai bine tuturor. Tina.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Luni, 11 iunie 2007, 21:29)

    Alecs [anonim]

    Am 17 ani si vreau sa plec in italia as dori sa aflu dak pot pleca fara procura doar cu buletinu!! astepr raspuns! VA MULTUMESC
  • 0 (0 voturi)    
    aceiasi intrebare (Marţi, 12 iunie 2007, 18:43)

    oana [anonim]

    Am 17 ani jumate si vreau sa plek in italia dar nu stiu dak imi trebuie pasaport sau nu.Va rog raspundeti!Merci
  • 0 (0 voturi)    
    italia (Vineri, 15 iunie 2007, 12:10)

    eduard [anonim]

    vreau sa plec in italia in vacanta la mama am 15 ani imi mai trebuie pasaport????sau trebuie sa trimita mama o procura?????ast raspuns plsss.bye
  • 0 (0 voturi)    
    Trecere prin Croatia (Duminică, 17 iunie 2007, 22:03)

    Raduq [anonim]

    In curand voi pleca pana in Italia. Trenul cu care ma voi duce trece prin Croatia. Oare ma vor lasa sa trec granicerii daca nu am pasaport? ..... va rog foarte mult sa ma ajutati ..... este urgent :-SS
  • 0 (0 voturi)    
    italia (Luni, 18 iunie 2007, 15:29)

    dodel&#8482; [anonim]

    lume nu stiu ce sa ma fac.......trebuie sa plec in italia si nu am pasaport. Am 17 ani si vreau sa stiu daca pot sa ies din tara fara pasaport doar cu buletinu.. sau macar daca am dreptul sa imi fac singur pasaport.......fara sa mai semneze parintii
  • 0 (0 voturi)    
    plecare in Spania (Luni, 18 iunie 2007, 15:33)

    MIHAELA [anonim]

    Plec in vacanta la mama mea care sta in Spania si mi-am luat bilet de avion doar dus Crede-ti ca este vre-o problema ? Ar mai trebui ceva in afara de buletin si pasaport la aeroportul Spaniei?
  • 0 (0 voturi)    
    nu se vede (Duminică, 24 iunie 2007, 14:19)

    unu [anonim]

    nu vedeti ma fratilor ca aici doar puneti intrebari dar nu va raspunde nimeni&iquest;
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Vineri, 6 iulie 2007, 23:59)

    elena [anonim]

    in 2000 am fost prinsa in grecia si judecata pt trecere frauduloasa,am avut interdictie.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 7 iulie 2007, 0:03)

    elena [anonim]

    in 2000 am plecat in grecia fraudulos,am fost prinsa si judecata+interdictie.In 2006 am plecat iar dar in atena la aeroport nu m-au lasat sa trec,spunandu-mi ca interdictia nu sa sters din calculator,acum cu intrarea in UE oare sau sters interdictiile??va rog sa-mi raspundeti glowshine@yahoo.com
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 7 iulie 2007, 20:15)

    Ghetea Florin-Vlad [anonim]

    In cazul minorilor care au mai mult de 14 ani,avand act de indentitate ce documente sunt necesare pentru a parasi tara si de unde se pot obtine?
  • 0 (0 voturi)    
    minor sub 16 ani (Luni, 9 iulie 2007, 12:24)

    jinar [anonim]

    dak esti mionor sub 16 ani si vrei sa pleci in germania ,ai doar buletin si procura de la ambi parinti insa persoana cu care vrei sa pleci este din germania deci nu are cazier,avand in vedere ca cazierul este valabil doar cateva zile iar acea persoana este de ceva vreme in romania,este posibil ca acel minor suub 16 ani sa treaca granita?astept raspunsul vrostru ,va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    minor sub 16 ani (Luni, 9 iulie 2007, 12:25)

    jinar [anonim]

    dak esti minor si paresti tara fara parinti ci cu o persoana adulta iar dupa o luna te intorci in tara dar cu o alta persoana te lasa la granita iar acea persoana are nevoie doar de cazier asa e?
  • 0 (0 voturi)    
    italia (Luni, 9 iulie 2007, 17:28)

    claudia [anonim]

    ce acte imi trb dc vreau sa plec in italia...cu avionu?dar cu autocarul?pot folosi cartea provizorie sa ies din tara?pot face pasaportul fara buletin?va rog raspundeti-mi!ms
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 13 iulie 2007, 23:00)

    simonaszekeres [anonim]

    pot sa merg cu fetele in irlanda daca au numai carte de indentitate,si am declaratie de la sotu ca pot sa le scot din tara?
  • 0 (0 voturi)    
    croatia doar cu buletinu (Luni, 16 iulie 2007, 10:47)

    puiu marin [anonim]

    este suficient buletinul pt a tranzita croatia in drum spre italia?
  • 0 (0 voturi)    
    clarificare (Marţi, 17 iulie 2007, 13:11)

    dumitrascu mihaela cristina [anonim]

    am trait in concubinaj 5 ani in italia tot cu un cetatean roman,dupa care sa nascut fiul nostru federico,copilul poarta numele lui,dupa despartire m am intors in romania si la m dat in judecata pt stabilire domiciliu minor deoarece ma ameninta ca vrea sa imi ia copilul,acum am hotarare de la tribunal precum ca minorul este domiciliat la mine.intrabarea mea este,cu hotararea aceasta pot sa plec in vacanta cu fiul meu fara semnatura lui AVAND IN VEDERE CA IN HOTARARE ESTE SCRIS CA PRIN INSTANTA A FOST DECIS CA MINORUL SA RAMANA LA DOMICILIUL MEU.MULTUMESC
  • 0 (0 voturi)    
    restrictia de 3 luni de a ramane in tara s-a retras? (Sâmbătă, 11 august 2007, 14:22)

    radu g [anonim]

    am fost plecata pe 17/07/07 in vacanta in spania 10 zile, pe 28/08/07 plec din nou...este vreo problema daca nu s-au implinit cele 90 zile? S-au ridicat aceste restrictii odata cu intrarea Romaniei in UE?
  • 0 (0 voturi)    
    Buna ziua ! (Duminică, 12 august 2007, 23:30)

    Alexandra [anonim]

    Buna ziua ! As dori sa stiu si eu de ce am nevoie pentru a pleca din Romania in Grecia. Specific ca nu am pasaport . Se poate trece doar cu buletinul si cu procura de la parinti? Am uitat sa spun ca am 17 ani si 8 luni. Multumesc !
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Duminică, 19 august 2007, 1:57)

    jon [anonim]

    care sunt tarile membre senghen si care sunt tarile care fac parte di ue??????????????????????????????????????????????
  • 0 (0 voturi)    
    pot pleca in danemarca? (Vineri, 24 august 2007, 9:07)

    cristache ionutz gabriel [anonim]

    vreau sa plec in danemarca si timpul nu-mi permite sa imi fac pasaportul. imi spune si mie cineva daca pot ajunge doar pe baza buletinului de identitate?
    sau nu o sa apuc nici macar imbarcarea in avion de la bucuresti? ca ue e ue si e plina de surprize mai ales cind e vb de rominia.. deci va rog frumos, dati-mi si mie un raspuns clar in ceea ce priveste calatoria mea in danemarca fara pasaport!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 31 august 2007, 13:32)

    onigas [anonim]

    0
    am cumparat 2 bilete de avion pt 2 copii minori.
    spuneti-mi va rog cine era obligat sa-mi spuna ca am nevoie de declaratia parintilor ca ei sunt de acord sa calatoreasca singuri? dati-mi va rog daca se poate un numar de Lege sau OUG
  • 0 (0 voturi)    
    interdictie (Joi, 6 septembrie 2007, 21:40)

    alexandra [anonim]

    am fost returnata din uk in 2004 si statul roman mia dat o interdictie de a parasi tara pana in 2010 deoarece am trecuit ilegal in uk.akum ca am intrat in ue se mai mentine interdictia?am iesit din tara cu BI si nimeni nu ma verificat la vama.as dori sa ma intorc in tara dar nu stiu daca as avea probleme daca mar verifica la vama cand intru in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Calatoria rezidentilor din Romania in spatiu schengen (Marţi, 11 septembrie 2007, 22:40)

    Relu [anonim]

    Este necesara viza pt rezidenti permanenti din Romania in spatiu schengen ?
  • 0 (0 voturi)    
    anglia (Joi, 20 septembrie 2007, 15:05)

    razvan [anonim]

    salut am si eu o intrebare .. pt ce care probabil au fost in anglia ! pot merge doar cu buletinul sau imi trebue pasaport ?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Duminică, 23 septembrie 2007, 11:46)

    robert [anonim]

    buna ziua! am si eu o intrebare care necesita raspuns urgent! eu am 16 ani mama mea este in italia si este despartita de tatal meu eu am ramas in custodia mamei.Ce acte imi trebuie pentru a putea iesi din tara??imi trebuie procura???va rog foarte mult sa nu ocoliti scrisoarea mea...va multumesc anticipat
  • 0 (0 voturi)    
    pot pleca la 17 ani fara procura............. (Vineri, 28 septembrie 2007, 0:19)

    bugea ana [anonim]

    pot pleca la 17 ani fara procura si cu un insotitor major care are cazier judiciar la indemana?as dori sa plec in franta in vacanta si as dori un raspuns pentru a lua o decizie.va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Marţi, 2 octombrie 2007, 13:10)

    dany [anonim]

    am 17 ani pot sa trec vama fara acordu parintilor????astept un raspuns
  • 0 (0 voturi)    
    interdictile vechi au cazut (Marţi, 9 octombrie 2007, 19:40)

    petre [anonim]

    as dori sa stiu sigur daca pot pleca din tara si acum am interdictie pana in 8-01-2008 si as vrea sa stiu daca cu uniunea europeana mai este valabila interdictia sau nu sora mea este in italia si vreau sa plec si eu la ea ok pls astep un raspuns pe mail
  • 0 (0 voturi)    
    anna (Joi, 18 octombrie 2007, 13:25)

    GERMAN ANA [anonim]

    buna as dori sa plec in spania la lucru si am doar17 ani si 7luni si sunt casatorita si as vrea sa merg la lucru in spania parinti sunt amandoi decedati cum as putea proceda va rog datimi un raspuns va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    asigurare medicala (Duminică, 28 octombrie 2007, 21:39)

    dumitrescu adelina [anonim]

    Vreau sa plec in Italia cu avionul in decembrie pt o saptamana si vreau sa stiu dc am nevoie de asigurare medicala si cum se procedeaza pt a-mi face asigurarea.De pasaport nu am nevoie, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    acte (Marţi, 30 octombrie 2007, 21:27)

    duminica mihai daniel [anonim]

    ma intereseaza acte necesare pt o calatorie cu avionul din italuia in romania pt 2 adulti dintre care unul are rezidenta in italia si pt un nou nascut 5 luni nascut in italia avind doar certificat de nastere italian .Multumim anticipat astept un raspuns citmai repede posibil
  • 0 (0 voturi)    
    Buna ziua! (Vineri, 2 noiembrie 2007, 11:09)

    ALINA TUDOR [anonim]

    In aproximativ 2 sapt plec in anglia in vacanta la niste prieteni.Voi pleca cu autocarul. Daca se poate as vrea sa aflu si eu exact de ce acte am nevoie si cati bani imi tb in cazul in care mi se vor cere. Va multumesc! Astept raspuns in caz ca cineva ma poate lamuri. O zi buna in continuare.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu buletinul in Marea Britanie (Luni, 26 noiembrie 2007, 15:47)

      ana maria [anonim] i-a raspuns lui ALINA TUDOR

      Conform Politiei de Frontiera in Marea Britanie se poate calatori cu buletinul:<br/>www.politiadefrontiera.ro
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa merg in spania si am doar 16 ani (Duminică, 4 noiembrie 2007, 11:57)

    alexandra [anonim]

    pot sa merg cu avionul daca nu am 18 ani singuta in spania va rog sa imi raspundeti ma intereseaza foarte mult
  • 0 (0 voturi)    
    cum pot pleca in anglia (Vineri, 9 noiembrie 2007, 16:00)

    george [anonim]

    vreu sa stiu da se poate intra in anglia fara viza,numai cu pasaportu.din italia in anglia.
  • 0 (0 voturi)    
    calatorie cu copiii (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:38)

    Harlaoanu Adriana [anonim]

    De ce acte am nevoie pentru cei doi copii in vederea unei calatorii cu avionul in Irlanda?Am nevoie de vreo procura de la sot?
  • 0 (0 voturi)    
    as putea pleca numai cu buletinu in anglia pt o va (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 14:50)

    dana [anonim]

    as putea pleca cu buletinu in anglia pt o vacanta pt ca nu vreau sa ma trezesc la vama cu un politist fraier care imi zice sa ma intorc inapoi,de la politisti romani te poti astepta de la orce.....si altceva as vrea sa-mi raspundeti.....care este numarul verde impotriva oamenilor corupti(nu se stie niciodata ce se poate intampla)mersi.ast raspunsurile voastre.pa
  • 0 (0 voturi)    
    pot sa calatoresc in Anglia pe baza buletinului? (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:09)

    Padure Alexandra [anonim]

    se poate?
  • 0 (0 voturi)    
    va rog sa ma ajutati!!!urgeeent!!!! (Joi, 31 ianuarie 2008, 18:49)

    mihaela [anonim]

    momentan eu locuiesc on belgia,am 15 shi am venit aici cu procura de la parinti;intrebarea mea este urmatoarea:pot sa ma intorc in romania chiar daca sunt minora?????fara parinti shi fara procura??? va multumesc anticipat!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    anglia (Vineri, 1 februarie 2008, 10:20)

    catalin [anonim]

    Salut, am o intrebare super urgenta.
    Pot merge in concediu in Anglia cu carte de identitate provizorie?
    Sau pot sa-mi fac pasaport pe baza ei, ma ajuta ASTA CU CEVA?
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie pasaport (Luni, 10 martie 2008, 14:09)

    Sebastian [anonim]

    Eu doresc sa plec in Italia in luna aprilie cu avionul.Am nevoie de pasaport sau nu?vreau sa fiu sigur ca sa nu ma duc la aeroport si sa nu ma lase sa ma imbarc.As vrea sa stiu ce sa fac!sa-mi fac pasaport sau nu?
  • 0 (0 voturi)    
    intri in italia doar cu buletinul? (Marţi, 1 aprilie 2008, 2:25)

    liviu [anonim]

    azi la 11,00 am avion spre italia si nu imi mai gasesc pasaportul. Se poate pleca doar cu cartea de identitate?????????????? Astept un raspuns avizat!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    anonim (Miercuri, 23 aprilie 2008, 9:06)

    rianna [anonim]

    vreau k eu si fratele meu sa plekm la mama noastra in Grecia.dar noi 2 suntem minori.ce trebuie sa facem k sa putem plek singuri la ea?
    ast raspuns kt mai repede.va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    daca am 14 ani (Sâmbătă, 31 mai 2008, 13:59)

    stefi [anonim]

    am 14 ani si buletin daca doresc sa plec in germania pot pleca pe baza de buletin si aprobare de la ambi parinti ???? daca nu de ce am nevoie
  • 0 (0 voturi)    
    pls raspuns rapid (Duminică, 8 iunie 2008, 13:16)

    lessu [anonim]

    as avea si eu o intrebare.Am 17 ani si doresc sa plec peste vreo 2 saptamani in Franta cu colegul meu el fiind tot minor dar nu avem insotitor. M-am interesat la o agentie de turism daca se poate sa fim insotiti de catre agentia de transport cu care dorim sa parasi tara. Am aflat ca Eurolines face acest lucru dar nu ne-am dus inca la firma sa intrebam exact, asta urmand sa facem de abia saptamana viitoare. Noua ne-ar conevni mai mult Atlassib doarece ne duce exact pana la destinatia dorita. Stiti cumva daca Atlassib sau Eurolines face acest lucru??
  • 0 (0 voturi)    
    calatorie copii (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 15:51)

    tzitzi [anonim]

    pot circula in europa cu copilul numai cu certificatul de nastere?
  • 0 (0 voturi)    
    spania,costa brava (Luni, 28 iulie 2008, 11:43)

    dudu [anonim]

    vreau sa plec in spania,la costa brava si as fi interesat,daca ma puteti ajuta,cum e mai avantajos: half-board,full-board sau all inclusive,deoarece el putin 3 zile din 7 vreau sa merg in barcelona si oricum pierd niste mese?sau dau masa la pachet?stau la un hotel de 3 stele...
  • 0 (0 voturi)    
    plecare UK-LOndra (Miercuri, 22 octombrie 2008, 13:33)

    Crissy [anonim]

    Buna,

    am si eu o intrebare pt. voi. Daca vreua sa plec in Londra, pot merge la Aeroport si cu cartea de identitate/pasaport sa zbor spre tara aia, sau mai imi trebuie si alte acte care sa ateste itinerariul, la cine merg in vizita si alte rahaturi din astea?!

    Va multumesc si astept raspuns! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Va rog sa ma ajutati..... (Marţi, 25 noiembrie 2008, 21:00)

    alexandru andrei [anonim]

    Va rog sa ma ajutati. Am si eu un var care este impreuna cu sotia in Italia,si vor sa isi ia copilul loa ei si nu stiu exact de ce acte au nevoie. Cred ca ii trebuie ceva de la consulatul italiei din romania pentru reintregirea familiei sau ceva de genul asta. Indrumati-ma va rog daca cunoasteti cevba despre situatia asta. Va multumesc. Alex.
  • 0 (0 voturi)    
    as dori un raspuns pe email va rog care stie (Duminică, 1 februarie 2009, 10:56)

    catalina [anonim]

    am 14 ani,si am buletin iar tata vrea sa ma ieie cu el in germania pt 3 zile,si am vrea sa stim dak este nevoie de pasaport sau poate de acea aprobare a ambilor parinti cum ca pot parasi tara numai cu unul din ei.se poate numai cu buletin?astept cu nerabdare un raspuns de la dvs.va multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      da (Marţi, 4 august 2009, 16:00)

      lavinia [anonim] i-a raspuns lui catalina

      trebuie procura cu aprobare de la mama
  • 0 (0 voturi)    
    anglia (Miercuri, 18 martie 2009, 2:10)

    cozmin [anonim]

    vreau sa plec la cineva in londra si vreau sa stiu inafara de pasaport buletin si asigurarea medicala mai imi trebuie ceva astept raspuns ms
  • 0 (0 voturi)    
    lamurire (Duminică, 21 iunie 2009, 10:43)

    alex [anonim]

    da chiar nu e nimeni care raspunde intrebarile la lume?
  • 0 (0 voturi)    
    anglia (Marţi, 4 august 2009, 15:58)

    lavinia [anonim]

    poti sa mergi cu pasaport ,buletin de asigurare medicala nu cred ca ai nevoie cel mai bine te interesezi la ambasada te uiti pe internet sau suni si ai un raspuns garantat
  • 0 (0 voturi)    
    urgent (Joi, 6 august 2009, 16:18)

    alice [anonim]

    vreau sa stiu daca ptr bulgaria minorii au nevoie de pasaport.daca ma poate ajuta cineva cu informatia urgent
  • 0 (0 voturi)    
    danemarca-italia (Joi, 6 august 2009, 20:08)

    m.maria [anonim]

    Locuiesc in Suedia, si as dori sa calatoresc cu avionu din Copenhaga(danemarca) la Roma(italia)cu avionul dar am doar buletin romanesc.Este nevoie si de pasaport sau este destul buletin?Multmesc frumos
  • 0 (0 voturi)    
    anglia (Joi, 15 octombrie 2009, 2:36)

    Daniel [anonim]

    pretena mea vine akm pe 21 octombrie la mine in anglia vreau sa stiu daca se poate trece numai cu buletinul la vama. Astept raspuns cat mai curand posibil. Va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    procura da sau nu (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 16:39)

    violeta gheorghe [anonim]

    un singur parinte poate ca calatori in europa fara inputernicire
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 19 februarie 2010, 2:30)

    Simona [anonim]

    sunt in Spania si vreau sa plec in Romania dar am si pasaportul si cartea de identitate expirate.....oare ma lasa sa ies din Spania daca le am expirate?
    Va rog cine stie sa imi raspunda ca tre sa plec pe 25 februarie
  • 0 (0 voturi)    
    Pot sa merg in irlanda cu buletinu? (Joi, 20 mai 2010, 22:32)

    angel [anonim]

    Am 16 ani si asi vrea sa merg in irlanda...se poate merge doar cu buletinu? VA ROOOOOOGGGGG sa imi zica cineva urgent...
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 10:46)

    asandii oana [anonim]

    buna ziua ,sunt in italia si asi vrea sa ma intorc definitiv in romania numai ca am buletinul romanesc expirat,alt act nu mai am si asi vrea sa ma intorc cu avionul stiti cumva daca se poate? multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    /// (Miercuri, 29 februarie 2012, 10:09)

    Bogdan [anonim]

    Buna ziua sunt in Cipru si mia expirat buletinu de 2 luni are ideie cineva daca as putea sa trec la aeroport asa cu el expirat. va rog mult(editat de HotNews.ro)