Reportaj HotNews.ro

''Laboratorul terorist'' din spitalul romanesc

de R.S.     HotNews.ro
Vineri, 1 decembrie 2006, 0:00

Toaleta de la spitalul Marie Curie

S-a scris mult despre starea spitalelor romanesti. Kilometri de text si nici o schimbare. Nu doreste nimeni schimbari peste noapte, schimbari care sa insanatoseasca pacientul pe loc si nici din cele care sa-l faca sa se simta bagat in seama ingrijit si respectat. Poate nevoia de schimbare vine tocmai de acolo de unde iti faci nevoile.

Toaletele spitalelor bucurestene ar putea concura serios cu marile laboratoare mondiale de cercetare in domeniul armelor chimice.
Am ales la intamplare patru spitale ale capitalei in dorinta de a vedea in ce stadiu se afla locul din care ar trebui sa se inceapa igienizarea.

Budimex - toaleta Braille

Spitalul Budimex din Bucuresti se doreste a fi unul al copiilor. In ciuda alaturarii foarte cinice de termeni, la Budimex chiar vin numai copii. Din aceia fara drept de vot.

Parterul spitalului mai poarta inca decoratiile ceausiste cu Alba ca Zapada si pitici mineri. Era modul in care mai marii spitalului intelegeau sa faca drumul copilului pana la spital mai placut. Acum nu a ramas decat un Mutulica scorojit, fara un ochi si fara nas. Vechi de cel putin 16 ani.

La etajul unu al cladirii intram in prima toaleta spre care suntem indreptati de o infirmiera. De la doi metri incep sa o simt. E toaleta Braille a spitalului din Romania. Inauntru, film de groaza: mucuri de tigara, pahare si sticle de plastic, apa susurand din toti robinetii iar deasupra un miros uro-fecalo-cloro-afumat. Numai bun sa dai in icter mecanic. Si mai e ceva.

O usa de placaj ordinar fara clanta zgariata si desenata cu grafitti naive. Pe usa de iesire, un anunt informeaza ca igiena e foarte importanta, mai ales in aceasta perioada de viroze si gripe.

La Bagdasar Arsenie si Sf. Ioan, sapunul e tabu

Toaleta de la Bagdasar
HotNews.ro

Undeva destul de aproape de Budimex se afla si spitalul Bagdasar Arsenie. Toaleta de langa Camera de Garda rivalizeaza cu pestera cu antrax a lui Bin Laden. Cei patru calareti ai apocalipsei biblice innopteaza la wc-ul din Bagdasar Arsenie.

Nici aici urma de sapun si hartie igienica. Doar o chiuveta plina cu apa, pe ea resturi de hartie igienica, probabil adusa de acasa, iar in dreapta - vreo trei patru saci menajeri plini cu gunoaiele spitalului. Toalete murdare de rugina si acelasi murmur al apei care iese prin toti robinetii.

Jeg concret la Sf. Ioan
HotNews.ro

Se spune ca topul mizeriei il gasim la spitalul Sf Ioan. Nu e nici mai murdar, dar, cu siguranta, nici mai curat. Apa nu se trage, sapun nu exista, dar gunoiul sanitar tot aici se depoziteaza. Greu de imaginat ca exista vreo norma sanitara care cere ca tomberoanele sa fie amplasatre in toaleta, asa cum se intampla la Sf Ioan.

Pe la Colentina
HotNews.ro

Si, in fine, superlativul in materie de murdarie: Spitalul Colentina.

“In urma cu doua zile, la sectia Ortopedie a Spitalului Colentina s-a descoperit cea mai mizerabila toaleta din Bucuresti” - cam asa ar trebui sa sune anunturile televiziunilor.

Intr-adevar, o descoperire epocala. Epocala pentru ca la Colentina sunt chiuvete de fonta pe care putini le-au prins, poate doar prin curtile bunicilor de la tara.

O bezna neagra cauzata de lipsa becurilor face din toaleta de la Colentina pestera mortii. Macar nu se vede jegul. Instalatiile sunt ruginite, usile de la cabine nu se inchid, si am surpriza sa intru peste femeia de serviciu - toaleta e unisex.

Ce spun directorii

[c:1:d]Directorul spitalului Sf. Ioan, Theodor Marin, nu crede ca toaletele spitalului sunt murdare.

“Veniti aci si discutam concret. Nu cred sa fie mizerie. Veniti si discutam concret”, repeta Marin. “Avem si fonduri avem si personal pentru curatenie” incheie Marin, care doreste sa discutam concret.

Dan Buzatu, directorul Spitalului Marie Curie (Budimex), e putin mai ingaduitor. “Daca mergeati pe etaje ati fi vazut ca sunt in curs de renovare. Am inceput cu cele mai murdare si le vom face pe toate.
“Chiar am intentionat sa sanctionez cateva din femeile de serviciu. Acuma noi daca punem sapun si hartie igienica dimineata pana dupa-amiza nu mai ramane nimic.”

Despre igiena

“Eu am fost numit in iunie. Nu se pot face lucruri peste noapte. Va promit ca in jumatate de an lucrurile se vor schimba”, incheie Dan Buzatu.

Directorii celorlalte doua spitale nu au putut fi contactati pentru a-si preciza punctul de vedere.

Cateva statistici

La inceputul anului 2006, HotNews prezenta un clasament, realizat de societateta British Charity WaterAid, al toaletelor din 35 de tari.

Si, Romania a reusit si ea sa intre in acest top al rusinii alaturi de state precum India, Egipt, Maroc sau Etiopia.

Potrivit raportului prezentat de agentia britanica, in prezent, in lume exista 35 de tari care detin fiecare in parte, cel putin cate zece milioane locuitori lipsiti de facilitatile unei toalete igienice.

La nivel mondial, aproximativ 2,6 miliarde de locuitori, adica 42% din populatia lumii este privata de toalete care sa ofere conditii igienice elementare.

Directorul Institutului de Sanatate Publica Bucuresti, doctorul Octavian Luchian, declara la acea data pentru ca educatia romanilor in materie de igiena este extrem de precara. Directorul ISPB a afirmat ca proliferarea unei boli precum Hepatita A este barometrul perfect al acestei realitati.

[c:2:s]"Hepatita A este si ramane boala cea mai raspandita in scolile si mediile aglomerate din Romania. Avand o transmisie fecalo-orala, acest tip de hepatita nu va disparea decat in momentul in care oamenii vor invata sa se spele pe maini dupa ce merg la toaleta, iar toaletele publice vor avea parte de o igiena corespunzatoare".

Datele furnizare de ISPB arata ca peste 55% din populatia Romaniei nu beneficiaza de apa curenta si canalizare, in atare conditii fiind lesne de inteles gradul de igiena a peste jumatate din populatie.

Un recent studiu efectuat in tara noastra a scos la iveala rezultate uluitoare in privinta obiceiurilor romanilor. Astfel, doar mai putin de jumatate dintre concetatenii nosrti se spala pe maini dupa folosirea toaletei.

Ministerul Sanatatii a prezentat datele referitoare la numarul cazurilor de hepatita A in anii trecuti. Daca in 2003 s-au inregistrat 9.434 de cazuri de hepatita, in 2004 s-a inregistrat o crestere de aproximativ 10%, respective 10.366 de cazuri.

Gabriel Manole, medic chirurg pediatru in cadrul Spitalului de Pediatrie Ploiesti este de parere ca avantajul major al Romaniei este ca se afla intr-o zona cu clima temperata.

"Daca in atare conditii de igiena, Romania s-ar afla intr-o zona cu clima similara Africii, ne-am confrunta cu probleme mult mai mari. Principalele boli care au ca motiv principal lipsa igienei sunt entero-colitele, toxiinfectiile alimentare si parazitozele intestinale. Toate au transmisie oralo-fecala si o mare incidenta in randul populatiei de varsta scazuta."

"Daca statul s-ar preocupa mai mult de igiena din toaletele publice ar avea numai de castigat. Printr-o reducere a numarului de imbolnaviri sistemul de asigurari de sanatate ar economisi sume importante de bani pe care in acest moment le da pe spitalizarile bolnavilor" a mai adaugat Gabriel Manole.



















448 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Igiena din spitale (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 8:24)

    Dr.George Calalb [anonim]

    Veniti sa vedeti ca se poate si altfel.La EUROCLINIC,Bucuresti,14A calea Floreasca
  • 0 (0 voturi)    
    educatie pentru sanatate (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 9:46)

    cora [anonim]

    Existau cu ceva timp in urma departamente (sau cabinete?) de Educatie pt. Sanatate! Dar.. au fost desfiintate! De ce oare? Pt. ca nu avem nevoie de ele???!!!! La ce bun atata educatie??!!
  • 0 (0 voturi)    
    latrine (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 10:03)

    sile [anonim]

    Gradul de civilizatie al unui popor se masoara si in raport cu gradul de curatenie al W.C-urilor sale (al latrinelor daca vreti)
    Cu foarte putine exceptii romanii au grija de curatenia latrinelor lor in schimb se mira cand sunt catalogati drept necivilizati.
  • 0 (0 voturi)    
    doctorii au alte preocupari (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 11:06)

    Marius [anonim]

    Se stie despre doctorii romani ca sunt fiinte superioare, care au preocupari cu totul diferite de oamenii de rand. Astfel, in casa unei femei de serviciu vom gasi mai multa curatenie decat in casa unui doctor, in cazul in care si unul si altul isi fac singuri curatenie acasa. In schimb, in casa unui doctor vom gasi o biblioteca plina de carti de medicina acumulate in anii studentiei, impregnate cu aroma de KENT-ane. Cand doctorul devine si manager al propriului spital, isi imprumuta ceva din augusta personalitate institutiei pe care o conduce. Astfel, scene de groaza precum cele descrise de autorul articolului se pot regasi in orice spital de stat din Romania.
    In ce priveste invitatia d-lui doctor Calalb, cred ca se refera la un spital privat, unde cei care au investit vor sa aiba aiba eventual si clienti de la care sa-si recupereze investitia.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. marius (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 12:39)

    ciprian [anonim]

    sa inteleg ca esti un domn de serviciu cu frustrari profesionale si personale.stii ce cred eu d-le domn de serviciu?ca n-ai pus dumneata piciorul intr-o casa de doctor,si nici n-ai cum.se vede cat de dezinformat esti.iti sugerez ca atunci cand ai o problema de sanatate,doamne fereste,ca nu iti doresc,sa apelezi la colegele dumneatale doamne de serviciu pt. care vad ca porti mare respect.
  • 0 (0 voturi)    
    ipocrizie (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 13:37)

    Med student [anonim]

    In sfarsit, cineva spune lucrurilor pe nume. Mi se pare inacceptabil, ca student la medicina, sa petrec 3 ore la un curs despre boli cu transmitere fecal-orala, si apoi, la toaleta institutiei unde se tine cursul, sa constat ca nu exista sapun la toalete.
  • 0 (0 voturi)    
    Buda (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 16:06)

    Budistul [anonim]

    Arata-mi buda ta ca sa-ti spun cine esti. Astia sunem noi!
  • 0 (0 voturi)    
    " brava autorele' (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 16:55)

    heraclit [anonim]

    E cel mai pertinent articol scris despre sanatate.
    Sanatatea nu este o problema medicilor ci a administratorilor.
    Studentul care se plange de WC. si-a palmuit profesorul?
    Daca nu sa taca.
    Nu este si nu va fi medic.


    In schimb reporterul anonim este cu adevarat un important factor social.
    Tine de noi sa obligam nedicii sa-si faca datoria.
    Sa vina la vreme la program,sa gestioneze competent medicamentyele pe care le prescvriu,sa trateze bolnavul cape un om nu ca pe o sursa de venit.
  • 0 (0 voturi)    
    igiena spitalelor (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 18:45)

    Gabriel Serbanescu [anonim]

    In urma cu ani am avut un accident de circulatie la Ploiesti.A trebuit sa mi se recolteze sange.Am cerut sa mi se permita sa ma spal pe maini.Dupa multe insistente mi s-a aratat o chiuveta sparta.Sa nu consumati multa apa!!!..Dar apa nu curgea.Si nu eram in desert.Daca nici apa nu este intr-un spital judetean,ce pretentii pot avea pacientii de a li se pune la dipozitie medicamente sau alte materiale de tehnica sanitara.Si apoi presa se mai mira ca primul ministru se opereaza in strainatate!.O sa ajungem ca tot guvernul sa plece peste hotare si ne vor conduce prin corespondenta.
    G.Serbanescu
  • 0 (0 voturi)    
    I.ONCOL.BUCURESTI (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 22:21)

    eugenia [anonim]

    in urma cu 7 ani am fost internata la inst oncologic ptr. aproape 2 luni din 15 sept pina in 5 nov. am revenit in dec .ptr. operatie ,in perioada 15 sept 5 nov am stat la etj 7 nu a fost strop de apa calda cu toate ca fiecare salon are o baie cu wc si dus ,in momentul cind a inceput frigul nu a fost strop de caldura ,la obs. mea personalul mediu [asistente,inf,etc]au fost revolate ,ce ai venit sa-te speli sau sa te faci sanatoasa aici [la etj 7] nu este apa calda din 1990 asa ca va imaginati ce curat era ,ce frumos miroasea si tot ce vrei
    in schimb atunci cind m-am intors le 10 dec 1999,la chirurgie era cu totul alta lume ,apa calda ,caldura si sufleteasca ,si mult mai curat ,mizeria, frigul si taot ce au fost cele 8 sapt. au facut sa refuz sa mai fac ori ce control care trebuia repatat in fiecare an ,inca traiesc am iesit doar din termenul de garantie
    dupa operatie 5 ani .
    Nu ma ami mira nimic .
  • 0 (0 voturi)    
    Studentul care se plange (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 23:29)

    un fost vitor medic [anonim]

    In sfarsit, cineva spune lucrurilor pe nume. Mi se pare inacceptabil, ca student la medicina, sa petrec 3 ore la un curs despre boli cu transmitere fecal-orala-anala, si apoi, la toaleta institutiei unde se tine cursu(acolo facem noi cursul,la toaleta)l, sa constat ca nu exista sapun la toalete si ca m-am imbolnavit.Ma mananca rau, ce sa fac? Va rog ,ajutati-ma!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Articolul (Duminică, 3 decembrie 2006, 4:21)

    W.C. [anonim]

    Bine ca jumatate din acest articol este copiat dupa cel din Ianuarie 06 (http://hotnews.ro/articol_39791-Orasenii-nu-stiu-sau-nu-vor-sa-traga-apa.htm)
  • 0 (0 voturi)    
    TITLUL articolului mai mult dezinformeaza decat informeaza! (Duminică, 3 decembrie 2006, 12:56)

    machiavelli [anonim]

    ce e domne cu titlu' asta? sa atraga ochiu' cititorului, ha? de acord atata timp cat are de-a face cu tema. da' acum prea ati tras-o de urechi ca sa iasa ceva jmeker
  • 0 (0 voturi)    
    Ola :) (Duminică, 3 decembrie 2006, 13:36)

    Drakhnar [anonim]

    Nu mai bine investea ministerul apararii cei 220 de mil de coco in spitalele bucurestene ? :))
  • 0 (0 voturi)    
    Personal, hotnewsii nu mi se par reporteri seriosi (Luni, 4 decembrie 2006, 13:28)

    daniel [anonim]

    Am mai scris cateva comentarii de-a lungul timpului in care trageam "vigilent" de urechi pe autorii articolelor. Mi s-a parut mereu o indecenta morala sa scrii prost, neconvingator si cu argumente comandate despre problemele importante ale vietii. Trivializandu-le astfel.

    Ce argument: Alba ca Zapada si piticii mineri sunt ceausisti! Niste abtibilduri cu imagini absolut comune! Stie in mod cert reporterul (e "precis", ca o marmota) ca au minim 16 ani vechime. Le-a studiat atat de bine incat nu a mai remarcat televizoarele pe care ruleaza filme de desene animate. Sau poate ca televiziunea cu circuit inchis e o idee atat de fireasca in Romania ca nici nu mai merita a fi mentionata.

    Si totusi ma fac frate cu anonimul R.S. si vad si partile bune ale unui astfel de articol.

    Am un copil mic si il duc uneori la doctor la Budimex. Nu stiu sincer cum as reactiona daca doctorul de acolo mi-ar trimite copilul la toaleta decrisa in articol, dar, ca sa zic asa, sa-l fereasca sfantul sa o faca vreodata caci - dupa cum am zis - eu, om pasnic de felul meu, nu stiu cum as reactiona.
  • 0 (0 voturi)    
    despre toalete (Luni, 4 decembrie 2006, 14:55)

    adig [anonim]

    regret ca nu pot posta o foto de cum arata o toaleta intr-un loc public(parc) din singapore...
  • 0 (0 voturi)    
    toaletele din institutiile publice (Luni, 4 decembrie 2006, 16:38)

    costin [anonim]

    ce-i drept, faptul ca in spitale toaletele sunt sub orice critica este penibil prin cinismul situatiei ... dar aceeasi situatie este cam in toate toaletele institutiilor publice din Romania, au n-au legatura cu sanatatea ....

    Va invit la un reportaj pe acelasi subiect prin facultati :D

    Nu de alta, dar zilele astea ne viziteaza niste profesori straini ... si de-abia acum profesorii nostri au intrat in criza de "jena" ...
  • 0 (0 voturi)    
    Starea spitalelor si coruptia din spitale (Luni, 4 decembrie 2006, 16:48)

    toniri4 [anonim]

    Bun articol, dar cam blind. De 4 ani ma confrut cu un sistem de sanatate catastrofal. E pacat cind te gindesti ca acest sistem este unul vital pt. o natiune.
    Spitalele arata ca niste abatoare iar medicii in loc sa aline suferintele vad in oameni doar saci cu bani.
    Spagi peste spagi si nu ar fi nimic daca pacientii ar fi tratati cu respect. Dar ei (pacientii) primesc in schimb (spagilor) doar o comportate de sctir, dispret, necomunicare si as putea sa continui.
    Ce se intimpla in spitalele din Romania e ingorzitor.
    De fapt si intentionez sa fac multe plingeri pe aceasta tema.
  • 0 (0 voturi)    
    Starea spitalelor si coruptia din spitale (Luni, 4 decembrie 2006, 17:23)

    toniri4 [anonim]

    Bun articol, dar cam blind. De 4 ani ma confrut cu un sistem de sanatate catastrofal. E pacat cind te gindesti ca acest sistem este unul vital pt. o natiune.
    Spitalele arata ca niste abatoare iar medicii in loc sa aline suferintele vad in oameni doar saci cu bani.
    Spagi peste spagi si nu ar fi nimic daca pacientii ar fi tratati cu respect. Dar ei (pacientii) primesc in schimb (spagilor) doar o comportate de sctir, dispret, necomunicare si as putea sa continui.
    Ce se intimpla in spitalele din Romania e ingorzitor.
    De fapt si intentionez sa fac multe plingeri pe aceasta tema.