Final nebun la Vaslui - in ultimele 10 minute s-au marcat 4 goluri! Craiova a condus tot timpul, dar a fost egalata chiar inaintea concluziei, in urma unui penalty acordat de arbitrul Marian Salomir.

Decizia lui Salomir a provocat scene tensionate, cu oficiali olteni intrind in suprafata de joc. Incidentele au continuat dupa incheierea partidei - jandarmii au fost obligati sa intervina pentru a opri bataia incinsa pe culoarul vestiarelor.

Administratorii stadionului din Vaslui au cerut observatorului sa consemneze pagubele produse de jucatorii Universitatii - o usa sparta si citeva obiecte de mobilier distruse.

"Acest Salomir este o mare rusine! I-a impins de la spate tot timpul!"

Adrian Mititelu, patron Craiova

Vaslui-Craiova 3-3

Gheorghiu 83, Croitoru 87, Sabou 90 - 11 metri, respectiv Andrei Ionescu 24, Pirvu 64, Velcovici 86

"Meritam sa cistigam! Am dominat tot timpul si in loc sa avem 1-0, la penalty-ul lui Croitoru, ne-am trezit ca au ei avantaj. Craiova a marcat doua goluri din devieri, vezi la o suta de ani asa ceva. Oricum sunt multumit ca echipa a revenit si a salvat un punct"

Viorel Hizo, antrenor Vaslui

Antrenorul Universitatii a refuzat sa faca vreo declaratie. A vorbit in schimb secundul sau, Stefan Crisan: "Am fost plecat din tara 16 ani, nu credeam ca se mai intimpla asa ceva! Am fost macinati, tocati, Hizo ne-a injurat tot timpul. Are 60 de ani, cum e posibil?"

Cronologie

Oltenii au mari probleme de lot si intra pe teren cu Girla si Gargalie - titulari. Din atacul moldovenilor nu lipseste golgeterul Frunza - 9 reusite in stagiune.

Croitoru ameninta poarta lui Bornescu (minutul 10) cu un sut din lovitura libera. Tot el obtine un penalty in minutul 17, pe care il rateaza, sutind slab.

Impotriva cursului jocului, Craiova deschide scorul: minutul 24, Andrei Ionescu inscrie! Pina la pauza, meciul se joaca cu preponderenta in jumatatea Craiovei.

Antrenorul gazdelor, Viorel Hizo efectueaza o schimbare dubla in deschiderea celei de a doua reprize: intra Ljubinkovici si Voicu. Cei care puncteaza sunt insa oltenii - minutul 64, prin Lucian Pirvu.

Sperantele revin pentru gazde in minutul 83: Gheorghiu inscrie din mijlocul careului. Final nebun - Craiova inscrie pentru 3-1 ('86) prin Velcovici, iar vasluienii reduc la un minut distanta ('87) - Croitoru!

Egalarea vine in ultimul minut - arbitrul Marian Salomir acorda un penalty gazdelor, iar Sabou marcheaza pentru 3-3. Oficialii si jucatorii Craiovei protesteaza indelung, apar scene tensionate!