Calin Popescu Tariceanu: Nu avem Guvern minoritar

de C.N.A.     HotNews.ro
Luni, 4 decembrie 2006, 0:00


Presedintele PNL, Calin Popescu Tariceanu sustine ca, in actualul context politic, dupa iesirea de la guvernare a conservatorilor, Guvernul nu este unul minoritar.

"Nu inseamna ca este guvern minoritar pentru ca acest lucru se vede la votul parlamentarilor", a declarat liderul PNL.

El se bazeaza pe faptul ca PC anuntase, duminica, la Consiliul National, ca, desi pleaca de la guvernare, va sustinere in continuare, din Parlament, toate proiectele care vor contribui la stabilitate politica, dezvoltare economica si integrare europeana a Romaniei.

In acest context, liderul PNL a adaugat ca nu i se par utile discutiile despre anticipate, atat timp cat in Parlament exista o majoritate care sa voteze legile.

"Nu mi se pare ca exista un interes la nivelul partidelor parlamentare pentru anticipate. Nu am sesizat acest lucru. Trebuie sa se tina cont ca nu este suficienta numai decizia si pozitia Aliantei in acesta privinta. Trebuie un numar de voturi mult mai consistent pentru a se declansa anticipate", a declarat premierul.

De aceeasi parere este si presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, care, dupa o intalnire cu Tariceanu si cu mai multi liberali a dat asigurari, luni, ca exista o majoritate parlamentara.

Tariceanu sustine ca opinia sa este impartasita si de presedintele Traian Basescu. Cei doi s-au intalnit, duminica seara la Palatul Victoria.



















59 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Solutia (Luni, 4 decembrie 2006, 14:46)

    stefan [anonim]

    Este extrem de simpla. Platformistii intra in PD, deci raman in Alianta, se mentine in felul acesta actuala putere si dispar si certurile cu PNL. Foarte simplu!

    Mai mult, D-l Flutur poate reveni la agricultura, din partea PD, iar min.economiei revine PNL, eventual il preia d-l Vosganian
  • 0 (0 voturi)    
    cew (Luni, 4 decembrie 2006, 14:53)

    dw [anonim]

    "Calin Popescu Tariceanu: Nu avem Guvern minoritar"

    Da' nici ... n-ai.
  • 0 (0 voturi)    
    replica la solutie (Luni, 4 decembrie 2006, 15:02)

    razvan [anonim]

    Nu cred ca Flutur poate reveni agricultura din partea PD atata timp cat agricultura este un minister al PNL atribuit dupa alegerile generale din 2004...
    Cu min economiei este o alta problema... ganditi-va ca PNL a cedat deja un minister, apararea...
    Iar despre un alt algoritm de impartire a ministerelor nu cred ca putem vb inainte de alte alegeri generale...
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu (Luni, 4 decembrie 2006, 15:03)

    misspnl [anonim]

    stiti vorba aia: ce nu te doboara te intareste!
  • 0 (0 voturi)    
    Delir. (Luni, 4 decembrie 2006, 15:19)

    make [anonim]

    Marele maestru al combinatiilor,este in delir.CPT si Guvernul,care de la inceput,s-au ocupat numai de afacerile lor personale si nu de noi,nu are cum sa fie in minoritate.Atat timp cat Citroen-ul si Petromul dau beneficii la portofel,lucrurile sunt normale.Asa rupt de realitate,cum pare marele premier,nimic nu ne mai mira.E ca pe timpul "Raposatului".
  • 0 (0 voturi)    
    Il consulta cineva? Ia vreo pastila, vreun tratament? (Luni, 4 decembrie 2006, 15:34)

    Dr.Pusca [anonim]

    E dus rau de tot al nostru premier. Ciorbea era om normal in comparatie cu Tariceanu... Pana si Radu Vasile a priceput la un moment dat ca gata... the end, konetz filmii. Doar tariceanu crede ca are majoritate. Nu vede ca nici o lege impotrtanmta nu a mai trecut din iunie incoace. Chiar Taricene... ce se mai aude cu agentia de integritate pe care te laudai ca o rezolvi in iunie?
  • 0 (0 voturi)    
    „Stabilitate” e raspunsul, cand trebuia sa plimbe ursul. (Luni, 4 decembrie 2006, 19:15)

    Poetul prozaic [anonim]

    Doamne, nu i-ai dat in bila
    O logica mai ... STABILA
    Ca ne termina la anu’
    Stabilicean-Tobogeanu.

    Pentru el, MAJORITATE
    Inseamna doar LEGI BLOCATE
    Cand in Parlament se tzine
    STABILITATEA ...pe vine

    Legile nu ies in chinuri
    Cand se fac .. ale lor plinuri,
    In rest, STAU si-asteapta toate
    In marea ...STABILITATE.

    Toti stim ca a fost sterila
    Majoritatea fragila.
    Acum primul nas e ilar
    Se vede MAI ...MAJORITAR.

    Pai, asta-i deposedare
    Tot printr-o ...alunecare
    Ca i-a adunat de forma
    Si pe cei de pe platforma.

    E STABIL in ce nu crede,
    De la o POSTA se vede,
    Inclusiv in Parlament,
    Forul drept...STABILIMENT.

    Din Camere, fara mofturi
    Ia COLECTIA de voturi
    Dupa care, sa separe
    Partide LA GUVERNARE.

    Cu capul lui ...descoperit
    Tobogeanu n-a intalnit
    De asta nici n-are habar
    De vreun Guvern MINORITAR.

    Ce-a rezistat, s-a mentzinut,
    Parlament sa-l fi sustinut,
    Tocmai ca nu-i suparare
    Cand nu-s toti la guvernare.

    El spune cu o fatza trista
    C-asa ceva NU EXISTA,
    Si ca tot va fi, cat spera,
    Premier de ... premiera.

    Ca e invatzat cu scene,
    Doar n-a prezentat izmene,
    In rest, a fost vazut de multzi,
    In slapi, ghips, chiar pantaloni scurtzi.

    La cate gogosi ne toarna,
    In COLECTIA ...de iarna
    Eu il vad mai vulnerabil,
    Premier ...indispensabil.

    Sau nadragi in premiera
    Vazutzi langa burtiera,
    Cand de pe podium se spala
    Putinica liberala.

    Caci POSTA ...MAJORITARA
    A sunat si-a doua oara,
    Acum doar refuza nasul
    S-auda c-a sunat ...ceasul.

    Veni timpul sa se lase,
    Sa mearga dupa Nastase.
    I-ar sade bine cu ...dusul
    Altfel spus, sa plimbe ursul.

    Ar fi MAI MAJORITARA
    Doar LUNA ...de primavara.
    Cu un cap gol sub cascheta
    E doar Guvern-MAJORETA
  • 0 (0 voturi)    
    Cenzura? (Luni, 4 decembrie 2006, 20:32)

    Cetatean [anonim]

    Am postat mai inainte un mesaj in care criticam Hotnews ca permite injuriile pe forum, sugerind modificarea titulaturii rubricii in "Comentarii si injurii". Inteleg ca a fost cenzurat, daca nici asta nu apare am inteles mesajul, nu mai postez decit in concordanta cu linia site-ului :D (you wish).
  • 0 (0 voturi)    
    Viziune (Marţi, 5 decembrie 2006, 9:54)

    Irina Nistor [anonim]

    Eu cred ca s-a uitat la alt film. La unul chinezesc cu zburatori si maestrii. Pentru ca in filmul asta povestea e altfel. Asta este episodul 2, ca primul a fost difuzat in 1996-2000.