PD-ul ia Ministerul Economiei, PNL-ul postul de vicepremier.

PD, PNL si UDMR au decis ca vor ramane impreuna la guvernare

de C.N.A., D.G.     HotNews.ro
Luni, 4 decembrie 2006, 0:00

Pace in Alianta DA
foto: Cotidianul

In urma discutiilor purtate luni seara la Palatul Victoria, reprezentantii celor trei partide ramase in Coalitie, PD, PNL si UDMR, au hotarat sa continue guvernarea in aceasta formula, a declarat presedintle UDMR, Marko Bela.

S-a stabilit de asemenea ca postul de ministru al Economiei sa revina PD-ului, in timp ce PNL-ul va lua postul de vicepremier, lasat liber de de conservatorul Bogdan Pascu. Maine urmeaza sa se discute si despre celelalte posturi ramase vacante.

Adriean Videanu a declarat la emisiunea 100% (Realitatea TV) ca intelegerea a fost ca PD-ul sa ia Ministerul Economiei, iar PNL-ul si UDMR-ul urmand sa negocieze posturile de secretari de stat si pe cele de sefi ai agentiilor nationale.

Mircea Toader, deputat PD
foto: cdep.ro

Deasemenea, Videanu a declarat ca PD l-a propus pentru postul de ministru al Economiei pe Mircea Toader, actualmente secretar de Stat in Ministerul Administratiei si Internelor.

Marti dimineata, de la ora 9, PNL se va intruni intr-o sedinta extraordinara a Comitetului Executiv in urma careia urmeaza sa se ia o decizie in privinta numirii unui ministru la Agricultura.
de Ionut Baias

Se cauta solutii pentru o majoritate parlamentara

Alianta trebuie sa caute solutii pentru asigurarea majoritatii parlamentare. Este concluzia la finalul a trei ore de discutii PNL-PD, in urma iesirii de la guvernare a PC.

"Fiecare formatiune politica terbuie sa faca demersurile pe care le considera necesare astfel incat, intr-o perioada scurta de timp, o saptamana-doua, sa facem o inventariere a ceea ce ar putea sa insemne suportul parlamentar de care Guvernul are nevoie", a declarat luni purtatorul de cuvant al Aliantei, Adriean Videanu.

„Ne intereseaza gasirea unor solutii pentru a putea asigura Guvernului un sprijin parlamentar necesar promovarii proiectelor legislative", a precizat presedintele executiv al PD.

Adriean Videanu a evitat, insa, sa spuna daca liberalii si democratii au ajuns la un punct de vedere comun privind alegerile anticipate.

El a adaugat ca este posibil ca o parte a parlamentarilor PC sa sustina guvernul.

PNL ar fi de acord cu anticipate

Luni la pranz, surse din PNL, declarasera pentru HotNews.ro ca liderii liberali vor sustine, la sedinta conducerii Aliantei, declansarea alegerilor anticipate. Conditia este ca in primii doi ani dupa alegeri, Tariceanu sa ramana premier. Totodata democratii si-au aratat interesul pentru postul de ministru al Economiei.

Aceasta pozitie a fost formulata la intalnirea de la Camera a lui Calin Popescu Tariceanu cu secretarul general al PNL, Dan Motreanu, vicepresedintii Dan Radu Rusanu, Puiu Hasotti si Bogdan Olteanu, membru in Biroul Permanent Central al partidului.

Liberalii si democratii s-au intalnit, luni dimineata, in sedinte separate. Democratii au adoptat un document prin care cereau PNL sa nu caute solutii de guvernare in afara Aliantei.

La randul sau, liderul PNL, Calin Popescu Tariceanu, a adaugat ca nu i se par utile discutiile despre anticipate, atat timp cat in Parlament exista o majoritate, care sa voteze legile.

Conservatorii prefera sa demisioneze din partid decat din Guvern
Numai sapte din cei 19 reprezentanti ai Partidului Conservator in Executiv si-au prezentat luni demisiile. Printre acestia se numara vicepremierul Bogdan Pascu si ministrul Economiei, Codrut Seres.

Exceptie fac presedintele Agentiei Nationale pentru IMM-uri, Eugen Ovidiu Chirovici si Adrian Lemeni, care isi mentine functia in cadrul Secretariatului de Stat pentru Culte.

Purtatorul de cuvant al PC, Bogdan Ciuca, a explicat pentru HotNews.ro ca membrii care nu au demisionat luni nu se afla in tara in acest moment iar la intoarcere vor trebui sa aleaga fie demisia din guvern, fie din partid.

Conservatorii, debusolati la dezbaterea bugetului pe 2007
Dezbaterile pe tema Legii bugetului au fost amanate luni din cauza lipsei de cvorum si a indeciziei reprezentantilor PC. In decurs de o ora, din cei 280 de parlamentari prezenti la inceputul dezbaterilor au ramas in sala doar 157. Amanarea a fost salutata de deputatii si senatorii PC, care nu stiu inca daca trebuie sa voteze "pentru" sau "impotriva" bugetului.

Conditiile conservatorilor pentru votarea bugetului, respinse de PNL
Premierul Calin Popescu Tariceanu a raspuns, luni, conditiilor puse de conservatori pentru a vota bugetul pe 2007 in Parlament. El a atras atentia ca este responsabilitatea comuna a tuturor partidelor pentru ca bugetul sa fie adoptat.

Desi PSD si PRM au anuntat ca nu vor vota in Parlament bugetul pe 2007, iar conservatorii s-au retras de la guvernare, Tariceanu crede ca sunt sanse pentru ca bugetul sa treaca in Parlament.

Referitor la solicitarea PC de reducere a TVA de la 19% la 9 procente, la produsele alimentare de baza, premierul considera ca masura nu va avea efectul scontat, adica o ieftinire a alimentelor, ci va produce doar "o gaura la buget".



















39 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nedumerire... (Luni, 4 decembrie 2006, 15:29)

    x1 [anonim]

    De ce Tariceanu se cramponeaza atit de tare sa ramina Prim Ministru?....pentru ca bani are kklau...
    chiar nu si-a facut o autoevaluare, o analiza a propriilor sale fapte?
    in fine, treaba lor, dar este si treaba noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    Cramponare (Luni, 4 decembrie 2006, 15:36)

    stefan [anonim]

    Omul accepta sa plece, dar conform constitutiei si procedurilor legale: motiune de cenzura, cade guvernul, etc. Nu cand vrea unul sau altul. Sa plece doar pentru ca asa spune d-l Stolojan sau altcineva. Asta-i cheia intelegerii problemei.

    Daca aceeptam jocuri de glezna si nu urmam procedurile pe care tot noi le-am acceptat, ne facem de ras in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    deh ... (Luni, 4 decembrie 2006, 15:43)

    Hasken [anonim]

    Si asa si-o vor lua peste bot imoralii lui Felix. Nu o sa-i mai care nimeni in spate.

    Si poate ca io veni si lui Tariceanu mintea la cap, si va accepta anticipatele.
  • 0 (0 voturi)    
    as incerca sa pariez (Luni, 4 decembrie 2006, 16:07)

    razvan [anonim]

    Io as paria ca nu o sa avem nici un fel de anticipate... Atata frica le este ca isi pierd privilegiile... Atata frica ca le fug scaunele de sub ei... Credeti ca toti PD istii doresc anticipate...?
    Uitativa la incrancenarea lui Flutur... Nu-i vine sa creada ca a iesit afara... Uitativa la zambetul sinistru al lui Stolo...
    De fapt totul este o lunga si nesfarsita lupta pentru scaun....
    Uitati-va la Marele Maestru de la IMMuri cu cata usurinta a demisionat din partidul care il propulsase numai pentru a-si pastra scaunul...
    Totul pentru ciolan...totul pentru privilegii....cu orice pret...
    In sfarsit, as paria ca pana la urma nu vom avea anticipate...
    Pai, ganditi-va, daca v-ati numi PSD ce a-ti prefera.... Sa intrati in anticipate si sa iesiti mai putini.... sau sa reveniti pe scaune dupa numai 2 ani... Cu siguranta si ei se gandesc la asta...
  • 0 (0 voturi)    
    Asta ne mai lipsea acum... (Luni, 4 decembrie 2006, 16:08)

    vidu [anonim]

    http://www.vidu.ro/guvernul-minoritar-la-intrarea-in-uniunea-europeana.php
  • 0 (0 voturi)    
    anticipate (Luni, 4 decembrie 2006, 16:27)

    simion [anonim]

    Eu nu inteleg cum de ii pot garanta democratii lui Tariceanu ca vi fi prim ministru inca doi ani atat timp cat asta nu depinde numai de ei. Au inceput sa promita faptele altora pentru ca va fi nevoie de voturile din tot parlamentul ca sa se intample asa ceva.
    In alta ordine de idei, chiar sunt necesare alegerile anticipate?
    Cum vor fi ele facute? Vor fi corecte? Pentru ca trebuie sa tinem cont ca la alegerile trecute , care mai de care a tipat ca alegerile au fost fraudate, chiar s-au descoperit oameni care au votat de mai multe ori si nu am auzit sa fie cineva pedepsit pana acum.
    A iesit PC de la guvernare. Incet , incet o sa vedem ca mult discutatul dosar cu spioni si tradari de tara o sa se dezumfle si n-o sa mai ramana nimic.
    M-am cam saturat de manipulari grosolane de genul asta.
    Eu inteleg ca Stolojan vrea sa fie prim ministru si inteleg ca are si sprijin de la Cotroceni dar de ce sa ne sacrifice pe noi pentru asta?
  • 0 (0 voturi)    
    SOLUTIA. (Luni, 4 decembrie 2006, 18:50)

    dan popa [anonim]

    Tariceanu sa plece vine Stolo premier PNL-ul se unifica alianta creste in sondajesi peste 2 ani va conduce singura tara cu alegeri la termen.Pariu ca asa va fi?
    Va salut cu respect.
  • 0 (0 voturi)    
    Simioane (Luni, 4 decembrie 2006, 19:38)

    VN [anonim]

    Tu nu stii sa citesti? asta este cerinta liberalilor ca sa declare anticipate, cu care bineinteles PD nu e de acord. Tot ce ai scris denota ca nu pricepi nimic din ce se intampla in politica romaneasca.
    Nu e deloc sigur ca Stolojan vrea sa fie prim ministru, nici Basescu. In caz de anticipate castigate de PD, prim ministru va fi de la PD nu Stolojan.
  • 0 (0 voturi)    
    RE: VN (Luni, 4 decembrie 2006, 20:23)

    sapro [anonim]

    LIberalii vor alegeri, si democratii nu sunt de acord...Nu stiu de unde ai inteles tu treaba asta. Democratii sunt singurii care ar avea de castigat din anticipate. In schimb, liberalii ar avea cel mai mult de pierdut, dupa toata panarama din ultimele saptamani. Parerea mea...
    Numa` bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: solutia (Luni, 4 decembrie 2006, 22:05)

    Tarniceru [anonim]

    pariu ca esti prost, dane?
    mai gandeste-te inainte de a scoate ceva pe degete.
    si pentru toti cei care il "aruncati" pe tariceanu asa usor. ce-a facut domne rau?
  • 0 (0 voturi)    
    Romania in UE (Luni, 4 decembrie 2006, 22:59)

    Marius [anonim]

    Mda, PD primeste Ministerul Economiei, deci vor putea derula afaceri cu energia linistiti, cabinetul tariceanu ramine. O veste proasta - prima, si una buna. Lazaroiu e convins ca pica Guvernul - bun analist hahaha hehehe hihihi, de mare profunzime. Omul e uitat in transee, pacat de el, parea pentru cei neinitiati un om serios, saracu :D
  • 0 (0 voturi)    
    nu foloseste la nimic sa insultam (Luni, 4 decembrie 2006, 23:04)

    zoltan [anonim]

    pentru Tarniceru:

    Nu ai nici un motiv sa faci pe cineva prost...
  • 0 (0 voturi)    
    clarificare (Luni, 4 decembrie 2006, 23:18)

    VN [anonim]

    PD nu e de acord cu cerinta lui PNL ca in caz de anticipate sa fie numit Tariceanu prim ministru 2 ani si paritatea 1/1 pe liste comune. Asta am vrut sa zic.
    Acum e clar?
  • 0 (0 voturi)    
    premiera (Luni, 4 decembrie 2006, 23:28)

    ClaoNasuji [anonim]

    Cred ca s-ar putea sa avem pentru prima oara dupa 1944 un guvern fara comunisti si securisti ..... ce premiera istorica


    Oricum nu e sigur dar e in sfarsit, teoretic posibil
  • 0 (0 voturi)    
    asta numai coalitie nu mai este... (Luni, 4 decembrie 2006, 23:50)

    vidu [anonim]

    http://www.vidu.ro/guvernare-coalitie-pd-pnl.php
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca sint in asentimentul.... (Marţi, 5 decembrie 2006, 9:10)

    Claudiu [anonim]

    ...tuturor (politicieni si simpli cetateni deopotriva) de a va ura Sarbatori fericite, multa sanatate, sarmale si vin pe masa, ca de politica ne-am saturat. :))
  • 0 (0 voturi)    
    Cat timp? (Marţi, 5 decembrie 2006, 11:39)

    www.johnnie.ro [anonim]

    Pentru cat timp vor mai ramane impreuna? Si mai ales, care va fi componenta guvrnului? 80% PD? Decat asa, mai bine lipsa... ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Cat de "morali" ??? Liberalul imaculat Voiculescu + Liberalul Penal Patriciu + Social-Liberalii Nastase + DIP (Marţi, 5 decembrie 2006, 12:08)

    HOTII sa traiasca bine [anonim]

    Cred ca asta ar fi guvernul cel mai curat si in deplina "continuitate"

    Sub Motto-ul:

    Cand tara o duce bine - HOTII ei trebuie sa traiasca SI MAI BINE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    imparteala (Marţi, 5 decembrie 2006, 12:15)

    simion [anonim]

    Pai in acest caz este mai bine ca guvernul Tariceanu sa cada. Pentru ca la ce bun sa mai fie prim ministru inca doi ani de acum incolo si toate greutatile care vin odata cu procesul de aderare si toate injuratuirle sa fie incasate de primul ministru liberal si de PNL ca si pana acum.
    Sa mai vina si un alt prim ministru si sa mai ia si el castane si sa-si erodeze si el partidul in procesul de guvernare.
    Credeti ca daca va fi un alt prim ministru preturile nu vor mai creste sau ne va fi mai usor in procesul de incadrare in normele europene? Sau nu va mai exista coruptie?Eu nu cred. Greul de abia acum incepe.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL, PD si UDMR (Joi, 7 decembrie 2006, 11:28)

    Nica Leon [anonim]

    Pentru Romania nu este nici un cistig. Dovedim astfel ca nu ne-am maturizat si ca nici nu avem multi cetateni.
    Tot timpul alegem si schimbam tusea cu junghiul, iar rezultatele sint mai mult decit vizibile.
    Guvernul actual ca si celelalte, care au avut in componenta membrii organizatiei culturale a ungurilor ce nu isi recunosc si pretuiesc inca cetatenia romana si apartenenta la poporul roman, au impus o mare rusine, componenta fiind si neconstitutionala, la fel cum au fost si sint si guvernele din care au facut parte.
    Cind aceasta tara va avea cetateni, ei vor incepe sa inteleaga cit de important este sa faci politica neamului tau, vor incepe poate, sa selecteze, sa pregateasca, sa sustina si sa voteze pe cei pe care ii considera corespunzatori si utili intereselor lor si, abia atunci vom constata ca tot ceea ce s-a facut pina acum se va putea fi anulat, pentru ca au fost impuse prin incalcarea flagranta a principiilor statului de drept si a normelor constitutionale.