de Cristian Sima

Fabula de sezon: Oda partidului umanist

de Cristian Sima     WBS Holding
Luni, 4 decembrie 2006, 0:00


Circul politic e in toi. Minusculul PC si fostii/actualii/viitorii aliatii isi arunca declaratii din ora in ora, cu acuze, amaraciuni si palme cafine. Cititorii nostri, mai pe faza decat analistii lor, au prins, din prima, "esenta miscarii" politice cu iz de portofel. O mostra de analiza in versuri, rea de tot, o publicam aici. Ia, citeste si comenteaza!

Oda partidului umanist
Zece membri umanisti
Visau spaga noua;
Unu-a luat-o si n-a zis...
Si-au ramas doar noua.

Noua membri umanisti
Faceau bani din copt;
Cand la loto au pierdut
Au ramas doar opt...

Opt membri umanisti
S-au pus iar pe fapte:
Au intrat la “conservat”...
Si-au ramas doar sapte.

Sapte juni conservatori
Fac afaceri grase;
Trei antene-au cumparat...
Si-au ramas doar sase.

Sase membri antenisti
Tot urlau lozinci;
Unul a urlat gresit...
Si-au ramas doar cinci.

Cinci tovarasi de partid
Dau cu subsemnatu’;
Unul “Felix” s-a semnat...
Si-au ramas doar patru.

Patru membri antenisti
Vorbesc intre ei
Moise a vorbit prea mult
Si-au ramas doar trei.

Trei membri umanisti
Nu mai vor razboi;
Unul s-a facut mason
Si-au ramas doar doi.

Doi membri conservatori
Luminau catunul.
Unul chiar s-a curentat...
Si-a ramas doar unul.

Un membru conservator,
Cel mai lamurit,
A plecat cu JET-ul lui
Si n-a mai venit...

Zero membri umanisti
Lupta pentru pace
Caci partidul lor maret
Stie el ce face!


MORALA. LUI FELIX
Cu fata spre peremisti
Si cu curul spre pedisti,
Nu e greu de presupus
Ce-o sa-ti intre din apus.
Pamflet de Cristian Sima



















466 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    PC aproape nimic (Luni, 4 decembrie 2006, 17:37)

    Gheorghe Iosif [anonim]

    Minusculul partid
    La anul va fi
    Doar vid
  • 0 (0 voturi)    
    PC (Luni, 4 decembrie 2006, 20:07)

    NISTOR SERGIU [anonim]

    Politica prin definitie inseamna minciuna,e tot ce stiu despre politica(maxima nu-mi apartine),PC a depasit nivelul asta,spre ce culmi tinde?
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Luni, 4 decembrie 2006, 20:40)

    tudose [anonim]

    Nea Sima esti penibil. Sa te iei de mana cu Vranceanu Firea ca numai ea mai face plugusorul politic. Dupa ce ca e de doi lei nici nu are umor.
  • 0 (0 voturi)    
    admiratie... (Luni, 4 decembrie 2006, 21:51)

    anonna [anonim]

    Admir puterea celor ce au taria de a incerca sa schimbe ceva in tara aceasta.Chiar si numai prin vorbe... Apus-au anii de alta dat'
  • 0 (0 voturi)    
    Fabula (Luni, 4 decembrie 2006, 22:05)

    Nicolae [anonim]

    De analizat ce nu au primit;si daca nu are miros de carbune.
  • 0 (0 voturi)    
    admiratie... (Luni, 4 decembrie 2006, 22:49)

    anonna [anonim]

    Admir puterea celor ce au taria de a incerca sa schimbe ceva in tara aceasta.Chiar si numai prin vorbe... Apus-au anii de alta dat'
  • 0 (0 voturi)    
    PC - si nu calculatorul, ci partidul \'C\' (Marţi, 5 decembrie 2006, 0:33)

    Iorgu [anonim]

    Nea Sima, felicitari, scurt si la obiect/subiect. Daca si politicienii ar fi la fel ar fi mai bine pt. tot natu'. Fiti linistit, nu sunteti deloc penibil, sunteti perfect norma intr-un climat politic anormal. Cand liderul securis - si nu motanu - Felix a fost luat la qestiuni a intrebat in stanga si in liberali, ca ce faceti ba cu mine, asa ne-am inteles? PC -ul a raspuns cu 'stati ca vedeti cine's io, ba' si si-a luat papusile si du-su-sa, dar asa mai incet ca sa-l ajunga tovi. Sa vedem tovi il cheama din nou la Victoria sau la 'organu de unde ai ma banisorii astia multi'.
  • 0 (0 voturi)    
    Partidul Umanist Onanist (Marţi, 5 decembrie 2006, 2:00)

    Miron [anonim]

    Felix Voiculescu este presedinte la Partidul Onanist. Si fiindca era inutil la guvernare si-a dat drumul.
  • 0 (0 voturi)    
    Minusculul si insignifiantul PC (Marţi, 5 decembrie 2006, 2:33)

    geo [anonim]

    Cat era de mic PC-ul acum au scufundat-o de tot ... pe mica lor sirena chelioasa cu nasul cat un cal de mare ... numita felix, care nu stie ce bule sa mai traga sub apa ... cata demagogie, oricum demult trebuia sa plece, sa speram ca nu mai auzim de ea in veci decate de la doamna Fii Rea.
  • 0 (0 voturi)    
    TraiascaPC, traiasca tov iubit- Dan voiculescu (Marţi, 5 decembrie 2006, 9:22)

    tovaras [anonim]

    traiasca tovarasul copos, tov seres si nemul lor sa tot traiasca bine. cu tov basescu in frunte.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne meritam soarta ! (Marţi, 5 decembrie 2006, 9:47)

    Daniel [anonim]

    Ne meritam soarta tovarasi. Ii lasam pe acesti nenorociti sa ne controleze si noi drept multumire le dam cu stampila in cap la fiecare 4 ani.
    In loc sa le dam in cap, multi dintre noi pleaca unde vad cu ochi. Este o realitate si asa se va intampla mult timp de aici in colo.

    Traiasca Partidul Conservator !!! si toate celelalte "partide" pline de oameni de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Tudose (Marţi, 5 decembrie 2006, 10:26)

    Horia Si(ma) [anonim]

    Ma, tu ti-ai luat nick de ceferist ilegalist, cu tiparnita la subrat. Pai cum sa se ia nea Sima asta de mana cu tanti Fi(sexy si)Rea, cand asta il injura pe Felix, iar tantii Fii(sexy si)Rea e pe post de hartie igienica pt Felix? Ma tu esti membru sau chiar organ, ca altfel nu postai pentru Felix. Noroc ca nu ai functie in Guvern, ca altfel plecai si tu de la PUR/PC/:http.
  • 0 (0 voturi)    
    fabula (Vineri, 8 decembrie 2006, 0:38)

    cata [anonim]

    Super bune, bune rau versurile... LA MAI MULTE...ca subiecte sunt destule, oare astia (politicienii) nu se vad si ei ce penibili sunt ?? Prea ne iau de fraieri, ceapa lor ....
  • 0 (0 voturi)    
    Felix pateticul (Vineri, 8 decembrie 2006, 20:45)

    Gogu [anonim]

    Fabula nu este nemaipomenita din punct de vedere literar ,insa subiectul este corect tratat.
    Acest Felix ,chiar nu realizeaza cat este de penibil ?
    Avand la picioarele sale imputite ,antena 3,(ca pe antena 1 o lasa in pace deocamdata ) apare de fiecare data ,cu o morga de politician important ,aruncand cu noroi in tot ce nu-i convine.
    Toti realizatorii antenei 3 sunt niste slugoi(in frunte cu maimutoii Badea ,Gadea ) .Daca Felix le-ar spune maine sa spuna despre mamele lor ca sunt curve si tatii lor betivi ,ar face-o fara scrasnire. Daca cineva anunta ca are de spus ceva impotriva lui Traian Basescu ,este invitat imediat in emisiune.
    Va rog sa va inchipuiti un scenariu !
    "maine Traian Basescu (smecherit cum este) s-ar impaca cu (cacofonie voita) Felix si ar cere "antenistilor" sa-l laude pe Presedinte. Inchipuiti-va cat de penibili ar fi unii ca Badea ,Gadea ,Stan ,Paler, Cristoiu (imi pare rau ca a trebuit sa asociez numele Paler si Cristoiu cu celalti maimutoi dar vina le apartine in totalitate). Mai ales ala care o ia prin gura....presa.
  • 0 (0 voturi)    
    ramaneti site de stiri sau...anuntati ca nu mai sunteti (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 20:05)

    Semaca [anonim]

    Foarte frumoasa fabula sau ce-o fi, pamflet... nu le am cu versurile, intr-adevar militeaza, chiar daca in stil Urzica, in stil anti-pc. OK. O singura intrebare as avea dincolo de faptul ca nu pot suferi la randul meu pe martafoii politici, incotro vrea Hotnews sa se indrepte din punct de vedere editorial ? Bun, baietii aia de la PC sunt de tot rahatul. Dar la fel sunt si baietii de la PD si baietii de la PNL si baietii de la PRM, si era sa uit de cei de la PSD. Toti o apa si un pamant. Pe de alta parte in presa romaneasca devine din ce in ce mai evidenta impartirea intre presa opozitiei si presa puterii. Aproape ca nu mai exista conceptul de presa independenta. Nu ma intelegeti gresit, da poezioara asta nu e de showbiz & fun. Cu atat mai mult cu cat zace de cateva zile la rubrica asta. Chiar nu s-a mai intamplat nimic demn de shoubiz end fan in tara asta in ultimele zile ? La dracu, as vrea sa nu citesc nici presa puterii nici presa opozitiei pentru ca nu am incredere in nici una. As vrea o presa in care sa se dea informatia simpla si neinflorita de cine stie ce analist aflat pe statul de plata al cine stie carui partid de kko. Daca tineti cu tot dinadinsul faceti o rubrica de pamflet politic in care sa specificati exact ca e facuta de cititorii binevoitori si ca e ceva ce se vrea amuzant.
    Cand am dat de poezioara asta, chit ca nu-i suport pe "moftangii" pe care-i critica, mi s-a fcut brusc sila si mi-am zis ca Hotnews a inceput sa traga basini. Nu ca nu a mai facut-o si inainte , da parca era mai subtil...Dupa parerea mea a fi impartial nu inseamna a trage basini in toate partile ci a te stradui sa nu tragi vreuna propriilor cititori. Vad ca pe unii i-a amuzat poezioara dar i-a amuzat la modul ca acolo unde trge unu o flegma ala devine clar loc de scuipat nu de gandit. Poate nu ar fi rau sa dotati site-ul si cu o toaleta. Va urez succes.
  • 0 (0 voturi)    
    sima pamfletarul (Joi, 27 noiembrie 2008, 8:17)

    https://kpital.wordpress.com/ [anonim]

    wow, nu pot sa cred! s-a apucat sima de scris versuri :))
    mici probleme la ritm, dar promite.
    bafta!