Goluri: Plesan (17), Mansour (30), Gigel Bucur (56), respectiv Prepelita (90+2)

"M-as bucura daca Mansour ar marca si din situatiile clare pe care le are, nu numai din asemenea executii. Am terminat bine, sper sa fim inteligenti in aceasta vacanta" - Alin Artimon, antrenor Timisoara

"E putin tragic ce se intimpla - cu jucatori care "sar coarda" si nu pun suflet, imi va fi foarte greu in primavara. Rezultatul este conform cu ce s-a intimplat pe teren" - Dorinel Munteanu, antrenor Pitesti

Cronologie

Pitestenii abordeaza jocul cu o aparare avansata si cu un pressing efectuat inca din jumatatea adversa. Citeva ocazii anunta golul din minutul 17: dribling in cascada al lui Gigel Bucur, concretizeaza Plesan care trimite in plasa de la citiva metri.

Mansour dubleaza avantajul banatenilor cu o executie tehnica deosebita - foarfeca de la peste 10 metri distanta, care arunca mingea pe o bolta perfecta: 2-0 in minutul 30.

Gigel Bucur inscrie in minutul 56 dupa o faza care ii este caracteristica - demaraj rapid pe linga fundasul care incerca sa il fixeze, apoi finalizare din unghi cu un sut "moale", pe sub portar. Este 3-0, iar riscurile asumate de echipa lui Dorinel au fost prea mari...

Prepelita inscrie golul de onoare in prelungiri - reluare din careu, dupa o centrare sosita de pe partea stinga.

Incasarile acestei intilniri au fost destinate urmasilor celor care si-au pierdut viata in decembrie 1989. Partida a fost deschisa cu un moment de reculegere.