Seres contesta comisia prezidentiala, constituita in cazul sau

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 11 decembrie 2006, 0:00

Ministrul demisionar al Economiei, Codrut Seres
Foto: MixMedia.ro

Sergiu Andon, avocatul ministrului demisionar al Economiei, Codrut Seres, a depus luni la Administratia Prezidentiala un memoriu prin care nu recunoaste constitutionalitatea Comisiei prezidentiale.

Saptamana trecuta presedintele Basescu a decis convocarea comisiei speciale, care sa verifice acuzatiile impotriva ministrului demisionar al Economiei, Codrut Seres si a ministrului Comunicatiilor, Zsolt Nagy, suspectati de spionaj si tradare in incheierea unor contracte.

Avocatul Sergiu Andon a declarat pentru Antena3 ca: „Ministrul Seres trebuie anchetat de Parchet, de justitie, nu de aceasta Comisie. M-am prezentat in locul sau astazi, iar daca domnul Seres va mai fi chemat la Comisie vom proceda la fel, ma voi prezenta in locul lui”, a spus Andon.

In memoriul depus luni este amintit si motivul pentru care nu este recunoscuta Comisia prezidentiala: „Domnul Seres considera neconstitutionala Comisia, pentru ca este un organism de triere a raspunderilor care actioneaza paralel fata de autoritatea judecatoreasca si, indiferent care este rezultatul sau, viciaza actul de justitie.

Domnul Seres nu doreste sa beneficieze de un tratament discriminatoriu si, daca sunt motive sa raspunda in fata legii, este hotarat sa mearga ca orice alt cetatean direct in justitie”, a adaugat Andon.

Potrivit legii, privind raspunderea ministeriala, Traian Basescu a dispus intrunirea comisiei speciale pentru analiza sesizarilor legate de savarsirea unei infractiuni de catre membrii Guvernului.

Seres face obiectul cercetarilor preliminare intreprinse de Comisia prezidentiala, pentru ca desi a demisionat, seful statului nu semnase inca decretul de revocare si de numire a unui inlocuitor.

Seres, care este si senator nu va mai fi in atentia Comisiei prezidentiale in momentul in care va fi revocat. Numai in cazul in care procurorii cer perchezitionarea sau arestarea acestuia, ministrul Justitiei trebuie sa ceara acest lucru Senatului.



















51 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    comisie prezidentiala.... (Luni, 11 decembrie 2006, 16:12)

    MM [anonim]

    Este clar ca legea ce a infiintat aceasta comisie este inca o dovada a limitelor parlamentarilor.
    Probabil ca este si neconstitutionala.Acest fapt il stabileste altcineva...
    In orice caz este un amestec in treburile celei de a patra puteri in stat...
    Si nici nu este independenta..... vezi cazurile "flota",ministrului armatei...
  • 0 (0 voturi)    
    unde este separarea puterilor in stat? (Luni, 11 decembrie 2006, 16:29)

    WASSA [anonim]

    comsia nu-si justifica existenta decat ca instrument de presiune & influenta asupra justitiei. de orice forma ar fi ea, este profund gresit sa nu lasi justitia sa hotar5asca si sa faci presiuni prin recomandari prezidentiale asupra unui judecator.

    Mai ales cand o faci prost...vezi cazul atanasiu
  • 0 (0 voturi)    
    comisia (Luni, 11 decembrie 2006, 17:14)

    cos [anonim]

    comisia nu face decit sa analizeze preliminat cazul si sa trimita sau nu dosarul parchetului; voi despre ce vorbiti aici? unde "nu lasa justitia sa hotareasca" si unde " nu este independenta" ?????????
    Ea dar doar un aviz: POATE incepe ancheta sau NU
    NU ia nici o decizie !!!
  • 0 (0 voturi)    
    comisie (Luni, 11 decembrie 2006, 19:36)

    wassa [anonim]

    si de ce este nevoie de un aviz?...justitia are nevoie de avize daca sa inceapa sau nu o ancheta?...sa inteleg ca procurorul general e un incompetent si trebuie sa i se explice institutional ce si cum sa facA???? de ce nu ia procuratura decizia?..de ce are nevoie de AVIZE???!?!? ca sa ia o decizie?...mai ales de la neprofesionisti ca din cate am inteles in comisie e si medar...care n-a fost nici avocat nici magistrat in viata lui?
  • 0 (0 voturi)    
    comisia (Luni, 11 decembrie 2006, 20:03)

    cos [anonim]

    Nici eu nu cred ca era nevoie de comisie dar nu afost inventata de basescu sau de Coalitie este, daca nu ma insel o mostenire de pa PSD;

    S-au simtit de, mai cu mot si au vrut sa scape de matrapazlicuri mizind pe NU-ul tatucului Iliescu;

    In acest caz propunerea comisiei va fi sigur transmiterea dosarului la Procuratura asa ca experienta membrilor ei este relevanta.

    Rau ar fi cind intr-un caz flagrant de incalcare a legii ea s-ar opune acestei masuri.

    Cum spuneam nu este cazul si noi vorbim degeaba :)
  • 0 (0 voturi)    
    comisia (Luni, 11 decembrie 2006, 20:11)

    cos [anonim]

    Lucrurile stau de fapt in felul urmator:
    presedintele decide infiintarea Comisiei prezidentiale de ancheta a unui ministru . Decizia este luata dupa ce seful statului primeste de la procurorul general o sesizare care cuprinde plangerile penale depuse impotriva ministrului.

    Avizul comisiei prezidentiale este consultativ

    Comisia prezidentiala, care functioneaza pe baza Legii raspunderii ministeriale, nu are dreptul sa faca propria-i ancheta, ci doar sa-l audieze pe ministru.

    Ea este formata dintr-un consilier prezidential, doi membrii din Ministerul Justitiei si doi de la Ministerul de Interne.

    Membrii comisiei ii pot recomanda presedintelui sa ceara inceperea urmaririi penale a ministrului sau sa claseze dosarul. Recomandarea comisiei este insa consultativa pentru seful statului, care poate sau nu sa tina cont de ea.

    In caz afirmativ, predinntele solicita ministrului justitiei „sa procedeze conform legii”. Asta inseamna ca Monica Macovei trebuie sa trimita Parchetului cererea de incepere a urmaririi penale.

    Pare complicat adr asta este as adiscutam inutil dupa cum spuneam;
    Putem vorbi, daca doriti despre legea raspundeii ministeriale.
    Eu nu inteleg altceva: de ce se opune Seres unor prevederi legale, pina una alta ? Si ce spera sa realizeze ? Comisia se va intruni si in baza probelor (consistente in cazul asta nu ca la Athanasiu) va recomanda inceperea cercetarilor. Atunci la ce bun tot acest circ ?
  • 0 (0 voturi)    
    sa-l aresteze (Marţi, 12 decembrie 2006, 10:28)

    cucu [anonim]

    Cum e posibil ca un putoi de 35 de ani ca Seres sa fie milionar in euro? De ce credeti ca s-a retras PC de la guvernare exact cand a aparut scandalul privatizarilor si mai ales cazul Petrom? Pt ca Seres & CO ar fii fost la mana comisiei lui Basescu iar acum crede ca nu mai face subiectul comisiei, ci al parlamentului care sigur nu va vota pentru anchetarea lui datorita spiritului de casta.
  • 0 (0 voturi)    
    sa-l aresteze 2 (Marţi, 12 decembrie 2006, 12:15)

    Alex [anonim]

    "Cum e posibil ca un putoi de 35 de ani ca Seres sa fie milionar in euro?" ...mi se pare o intrebare pusa de un prost egoist.
    Sincer, nu am treaba cu Seres, dar mi se pare penibil sa ataci pe cineva in felul asta din doua motive: pe deoparte e injust, iar pe de alta ...nu ramai filozof, daca stiti zicala.

    Daca a facut ceva rau, ok, acuzati-l, altfel, fiti de bun simt.
  • 0 (0 voturi)    
    sa-l aresteze 3 (Marţi, 12 decembrie 2006, 15:16)

    oz [anonim]

    Ar trebui ca fiecare cetatean din tara asta sa fie milionar mai putin prostii de la pct 7. Ca daca nu ar fi intrebari ca ale lor noi nu ne-am mai distra pe forum
  • 0 (0 voturi)    
    demisionat sau revocat? (Miercuri, 13 decembrie 2006, 19:28)

    Cryogen [anonim]

    "Seres face obiectul cercetarilor preliminare intreprinse de Comisia prezidentiala, pentru ca desi a demisionat, seful statului nu semnase inca decretul de revocare si de numire a unui inlocuitor.", zice autorul
    Totusi art 106 din Constitutie,prevede: "Functia de membru al Guvernului inceteaza in urma demisiei, a revocarii, a pierderii drepturilor electorale, a starii de incompatibilitate, a decesului, precum si in alte cazuri prevazute de lege". Daca Seres si-a dat demisia, de ce trebuie sa-l mai revoce? Demisia este act unilateral si nu mai trebuie aprobata (prin asa-zisa revocare).
  • 0 (0 voturi)    
    demisionat sau revocat? (Miercuri, 13 decembrie 2006, 20:08)

    Cryogen [anonim]

    "Seres face obiectul cercetarilor preliminare intreprinse de Comisia prezidentiala, pentru ca desi a demisionat, seful statului nu semnase inca decretul de revocare si de numire a unui inlocuitor.", zice autorul
    Totusi art 106 din Constitutie,prevede: "Functia de membru al Guvernului inceteaza in urma demisiei, a revocarii, a pierderii drepturilor electorale, a starii de incompatibilitate, a decesului, precum si in alte cazuri prevazute de lege". Daca Seres si-a dat demisia, de ce trebuie sa-l mai revoce? Demisia este act unilateral si nu mai trebuie aprobata (prin asa-zisa revocare).