Drept urmare nu se grabesc sa-si faca asigurari de viata

Romanii nu au frica de moarte

de R.S.     HotNews.ro
Luni, 11 decembrie 2006, 0:00


Romania detine una din cele mai scazute rate de prima de asigurare din Europa Centrala si de Est, valoarea acesteia fiind de 10-15 ori mai scazuta decat in state ca Cehia, Grecia sau Ungaria, informeaza un comunicat al ING Asigurari de Viata citand un studiu al Comisiei Nationale de Prognoza.

Potrivit unui studiu al companiei, romanii bazeaza pe un optimism nerealist considerand ca ‘moartea nu este ceva ce mi se poate intampla mie sau cel putin nu in viitorul apropiat‘.

Romanii din mediul urban cheltuiesc 1,6 % din veniturile lunare nete (ale gospodariei) pentru incheierea de asigurari, fata de 28% pentru utilitati, 27,3% pentru cheltuieli generale (intretinerea casei, alimente), 10,6 % pentru imbracaminte si 6,2% pentru petrecerea timpului liber, releva un studiu ING Asigurari de Viata realizat de GFK Romania in 2006.

Conform unui alt studiu ING Asigurari de Viata realizat de firma independenta de cercetare Lighthouse, romanii manifesta patru atitudini diferite fata de protectia financiara si asigurarile de viata, in functie de mediul social, educatie si varsta.

Patru atitudini diferite fata de asigurarile de viata

O prima atitudine este tipica tinerilor intre 25 si 35 ani, care sunt preocupati de prezent si considera ca asigurarea de viata, si in consecinta si protectia financiara, ‘nu sunt prioritare‘ la aceasta varsta.

A doua categorie include persoanele cuprinse in categoria de varsta 45-55 de ani, pentru care incheierea unei asigurari de viata echivaleaza cu a accepta apropierea mortii. Atitudinea lor este de genul ‘nu inca, este prea devreme pentru o asigurare de viata’.

Desi se gandesc foarte mult la viitor, prioritatile lor sunt sa economiseasca pentru situatii neprevazute precum intrarea in somaj sau imbolnavire.

O a treia atitudine o intalnim la persoanele de 35 - 45 de ani care au reusit sa isi asigure o situatie financiara confortabila, sunt increzatori in potentialul si viitorul lor si sunt intotdeauna deschisi pentru noi oportunitati de investitii. Acestia considera protectia financiara ca parte a unui standard de viata confortabil, iar atitudinea lor este: ‘poate fi o idee...‘.

A patra atitudine este tipica pentru cei ale caror ocupatii implica un risc mare pentru vietile lor, indiferent de varsta pe care o au (30-55 de ani). In cazul lor, asigurarea de viata este perceputa mai mult ca o obligatie a angajatorului, iar atitudinea este: ‘Da, vreau dar cine plateste pentru ea?‘

Toate aceste atitudini arata ca romanii se bazeaza pe un optimism nerealist considerand ca ‘moartea nu este ceva ce mi se poate intampla mie sau cel putin nu in viitorul apropiat‘.

Europeni in privinta perceptiei asupra politelor de asigurare

Atitudinea romanilor fata de asigurarile de viata este similara cu cea a majoritatii europenilor, asa cum indica un studiu al asociatiei LIMRA: 74% dintre cei neasigurati considera ca nu isi permit asigurarea de viata; 52% sunt nehotarati in privinta nivelului de protectie de care au nevoie; 43% le este teama sa nu ia o decizie gresita; 40% prefera sa investeasca in alte produse financiare; 29%

afirma ca nu le-a fost prezentat niciun astfel de produs, in timp ce 20% refuza sa se gandeasca la asigurari de viata, motivand ca este neplacut sa te gandesti la moarte.















73 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    este foarte logic (Luni, 11 decembrie 2006, 17:19)

    daniel [anonim]

    Desigur, cu spectrul mortii in fata omul incheie mult mai repede o asigurare pentru a fi acoperit financiar in cazul in care moare. Este perfect logic.

    Ca si posesor al unei asigurari de viata la respectiva companie de asigurari, va sfatuiesc EXTREM DE SERIOS sa cantariti bine motivele pentru care va incheiati o asigurare de viata. Daca o faceti ca pustii care fumeaza pentru ca si amicii lor o fac, sau pentru ca e la moda, acest sfat nu e pentru voi. Daca insa vreti sa tratati problema serios, ganditi-va bine la ce faceti. Veti intra intr-un circuit in care platiti bani frumosi, in beneficiul altor persoane, pentru a beneficia de servicii nici pe departe asa de grase financiar pe cat veti fi lasati sa intelegeti.

    Uite o intrebare la intamplare pentru agentul de asigurari (care, ca veni vorba, nu e angajat la companie, ci doar intermediaza contractul; astfel compania isi paseaza frumusel ce parte din responsabilitate doreste catre o terta persoana cu care de fapt stai tu de vorba): sumele din contract sunt fixe sau contractul mi se schimba automat (in defavoarea mea) in fiecare an conform "matematicilor actuariale"?
  • 0 (0 voturi)    
    nedumerire (Luni, 11 decembrie 2006, 18:20)

    om [anonim]

    nu inteleg, ce sa asigur? daca crapi, asta e, dincolo nu-ti mai trebe bani. si o axioma: toti crapam, mai devreme sau mai tarziu. e unul din putinele lucruri sigure pe lumea asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Din experienta proprie va pot spune ca: (Luni, 11 decembrie 2006, 20:30)

    dookuhaka [anonim]

    Asigurarile de viata sunt excelente intr-un singur caz: cind in timpul mersului esti lovit accidental de un ... asteroid!!! Dar (cu o singura EXCEPTIE!), in cazul in care nu mergeai pe un drum public compania de asiguarari isi rezerva dreptul de a nu plati polita persoanei beneficiare.
    Concluzie?
    Domnilor, atentie: cind cititi un contract de asigurari fiti atenti la exceptii (adica la ce se asigura si la excluderi)!!
    Singurele asigurari acceptabile sunt cele ... obligatorii dar si aici fiti atenti! E bine sa urmati urmatoarea politica: faceti RCA-urile la companii execrabile (gen Omniasig! - costa din ce in ce mai putin) si cautati sa fiti lovit de posesori ai unor polite de companii excelente (gen Alianz Tiriac!!).
    Cit despre asigurarile de viata? De ce sa mai contribui daca tot trebuie sa dai spaga in spital? Iar daca tot dai spaga si n-ai asigurare, te rezolva medicii de o polita! In acelasi tarif (citeste spaga). Bonus din partea sistemului medical romanesc! Ala sistem, pentru toti pulanii (vorba lui Sorin Oprescu) ca ceilalti sunt mai egali decit noi, pulimea! Ma refer la celelalte companii de stat pentru asigurarea SRI-stilor si Judecatorilor etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii nu au frica de moarte (Luni, 11 decembrie 2006, 20:46)

    Alin Neculai [anonim]

    In general isi fac asigurari de viata obligatoriu cei ce iau credite. Banca trebuie sa fie acoperita in cazul in care crap altfel risca sa piarda banii. De aici as comenta ca la noi putine persoane au datorii - bine sau rau.
  • 0 (0 voturi)    
    Simplu (Marţi, 12 decembrie 2006, 9:34)

    faramoarte augustin [anonim]

    Oameni buni-romanul nu are bani nici sa bea apa, daramite sa isi mai faca asigurare.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Marţi, 12 decembrie 2006, 10:04)

    Andrei R [anonim]

    O intrebare anterioara a unui co-forumist:
    "De ce sa-mi fac asigurare de viata, daca oricum mor?"
    Banuiesc ca intrebarea era ironica, altfel mi-ar fi rusine de aceasta atitudine. Voi raspunde, oricum: pentru a ma asigura ca familia mea, in cazul in care eu patesc ceva si nu mai pot sa le asigur traiul pe care li-l asiguram cat am trait. De asta.

    Al doilea "De ce?" se refera la motivul mai adanc pt care romanii nu-si fac asigurari. Noi suntem invatati sa fim resemnati in fata mortii, sa o acceptam ca ceva inevitabil si sa o asteptam ca niste victime sigure, fara sa incercam sa facem ceva pentru acea eventualitate. Vezi "Miorita", ce alt exemplu mai clar? In loc sa incerc sa fug, sa scap, sa-i omor eu pe vrancean si pe ungurean, sa ma inteleg cu ei, sa ii bat, sa le dau caii pe gratis, orice, numai sa scap, mai bine cant si astept sa vina sa ma omoare.
    E vorba de resemnare in fata mortii, nu e vorba de sfidare!
    Victima, nu erou! Din pacate...
  • 0 (0 voturi)    
    mai sunt motive... (Marţi, 12 decembrie 2006, 11:00)

    ovidiu [anonim]

    1. agentii de asigurari neprofesionisti - adica toti cei care vin cu intrebari de genul "Hai, sa iti fac o asigurare, nu vrei...? Platesti atat si atat si daca mori.... blabla". O abordare normala ar fi: "Slujba mea este sa ajut oamenii sa ajut oamenii sa isi gestioneze mai bine veniturile si sa beneficieze de bani orice li s-ar intampla. As putea sa fac asta pentru tine, daca doresti si nu te costa nimic. Oricare ar fi concluzia, daca este benefic ceea ce iti propun, iti voi spune, iar daca nu este bine pentru tinie, iti voi spune. Corect?"
    2. nu exista o cultura a asigurarilor de viata (si nici a asigurarilor in general!!), motiv pentru care infloresc tot felul de prejudecati. Tot agentii de vanzari slabi si oportunisti sunt de vina.
    3. Spre exemplu, cati romani, chiar informati, cunosc faptul ca o asigurare de viata nu inseamna neaparat doar faptul ca "vei primi bani daca mori"?? Foarte putini.
    Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Bazal (Marţi, 12 decembrie 2006, 13:07)

    Gogu [anonim]

    Pai daca stramosii nostrii dacii mergeau surazand la moarte, noi de ce ne-am teme? :)

    Normal ca n-avem frica de nica:
    - nici de asiguratorii cu contracte pe care daca le ataci pana se rezolva sigur ajungi pe lumea vecina;
    - nici cu rata dobanzii care te aduce sub ce-ai avea daca nu apelezi la ei si tii simplu banii la ciorap

    Asa ca ramanem nemuritori si rece (deja, asa ce rost asigurari).