PD si platformistii au decis sa colaboreze oficial

Parlamentarii platformisti isi vor da demisia din PNL

de B. Blagu, L. Pirvu     HotNews.ro
Luni, 11 decembrie 2006, 0:00


Prima intalnire dintre liderii PD si cei ai gruparii Stolojan s-a incheiat cu o hotarare de a colabora in viitor, cel putin la nivel parlamentar. Reprezentantii viitorului PLD au decis ca cei 28 de alesi centrali liberali care au aderat la "Platforma liberala" sa isi dea demisia in zilele urmatoare, constituindu-se in cadrul grupurilor de independenti.

Gheorghe Flutur a declarat pentru HotNews.ro ca decizia va fi comunicata oficial colegilor sai in cursul zilei de astazi. De altfel parlamentarii platformisti au programata o intalnire in cursul serii.

Unii dintre platformistii care nu au participat luni la intalnirea cu liderii PD au aflat de la presa despre decizie, dar au infirmat-o. Ei au declarat ca nu se pune problema parasirii PNL sau a grupurilor parlamentare ale liberalilor, atata vreme cat Partidul Liberal Democrat nu are inca personalitate juridica.

In ceea ce priveste masurile pe care PNL ar putea sa le ia impotriva parlamentarilor care au aderat la "Platforma liberala", decizia a fost lasata de Calin Popescu Tariceanu in seama liderilor de grupuri parlamentare.

Crin Antonescu a declarat pentru HotNews.ro, in urma cu cateva zile, ca va lua o decizie dupa ce va consulta hartiile oficiale pe care PLD le va depune pentru infiintare. Azi, insa, Antonescu a afirmat ca are mandat de a-i revoca din functiile din comisiile Camerei Deputatilor pe toti cei care vor renunta la apartenenta la grupul liberal.

Si liderul liberalilor din Senat, Puiu Hasotti, a declarat pentru HotNews.ro ca va aplica aceeasi masura celor care isi vor depune demisia.

Platformistii beneficiaza de sprijinul a 20 de deputati si opt senatori inca membri ai PNL. In momentul in care acestia vor parasi partidul, acesta va mai ramane cu 48 de deputati si 21 de senatori.

Grupurile parlamentare ale PNL isi pierd astfel avantajul in fata celor ale PD, dobandit prin numarul mai mare de liberali alesi pe listele Aliantei DA de la alegerile din 2004.

O data demisiile depuse, PNL va avea in Senat acelasi numar de parlamentari ca si PD, 21, in timp ce la Camera Deputatilor PD va avea cu doua mandate mai mult.


















24 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pt autorii "unbiased" ai hotnews, (Luni, 11 decembrie 2006, 16:44)

    xxx [anonim]

    despre asta de ce nu scrieti? dar despre declaratiile domnului prim-ministru referitoare la fondurile structurale? am inteles, nu da bine pt base........
    "Liderul grupului liberal-democrat din Parlamentul European, Graham Watson (foto), a declarat ca presedintele Traian Basescu l-a folosit pe Theodor Stolojan pentru a rupe PNL. Potrivit Deutsche Welle, Watson a afirmat ca in cazul in care Partidul Liberal Democrat, initiat de Theodor Stolojan, ar face o cerere oficiala de afiliere la ALDE, este putin probabil ca grupul Liberal-Democrat sa o accepte."
  • 0 (0 voturi)    
    umbiased xxx (Luni, 11 decembrie 2006, 17:05)

    eugen [anonim]

    De ce nu scrii si ca Graham Watson spune in continuare: Pe de alta parte, Graham Watson este de parere ca liderul PC, Dan Voiculescu, “joaca un rol interesant in politica romineasca, iar mandatul pe care l-a primit de la oameni prin vot trebuie respectat”.
    Despre mandatul primit de Felix de la oameni stim cu totii cum este....
  • 0 (0 voturi)    
    asa e (Luni, 11 decembrie 2006, 17:11)

    pinguinul [anonim]

    Ai dreptate xxx. Pare ca toata presa e de partea lui Stolojan et comp. Nu sunt un mare fan al lui Tariceanu, dar ma enerveaza sa fiu luat de prost tot timpul. Te mai intrebi cum a fost posibil ca Nastase sa aiba toata presa la picioare. Uite ca Basescu nici macar nu se chinuie si toti fac ce vrea el. De curand Hotnews se lauda cu citittorii sai. Ca sunt educati si au pareri proprii. Atunci respectati-ne un pic si relatati povestea asta a PNL-ului mai obiectiv.
    Succes
  • 0 (0 voturi)    
    tradare in forma coninuata si sustinuta de pd (Luni, 11 decembrie 2006, 17:28)

    gabriel suciu [anonim]

    In eventualitatea in care un viitor pld ar fi constituit si ar fi invitat de pd sa faca parte din alianta d.a, atunci pnl sa nu recunoasca acest pld si sa invite pd la parasirea aliantei d.a. daca doar vor colabora in plan parlamentar atunci este bine. Insa daca pd continua jocul la 2 capete inseamna ca in continuare sa califica drept partidul democrat tradator fata de electoratul aliantei d.a. Sper in maturitatea si intelepciunea politica a pnl-ului de a impartasi pd-ului cultura democrata intr-un regim impartit intr-o alianta politica.
  • 0 (0 voturi)    
    hai Tariceanu ! :) (Luni, 11 decembrie 2006, 19:26)

    Marcela [anonim]

    Si uite asa am ajuns eu, care nici nu-l bagam pe Tariceanu in seama pana nu demult, sa ma uit la omul asta cu simpatie, ba uneori chiar cu admiratie. Asa "moliceanu" cum pare a fi, a rezistat excelent pana acum. Si, daca nu i-au descoperit niciun dosar pana acum, e clar ca nici nu exista.

    Baietii smecheri de la PLD sunt niste simpli oportunisti care sar in barca mai solida a PD-ului. Sau - hai sa nu fiu rea - poate ca unii sunt in acelasi timp niste bieti indivizi santajabili.

    Sigur, unii fiind baieti fini, poate ca se autoamagesc ca apara niste idealuri bla bla bla.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL are o sansa (Luni, 11 decembrie 2006, 20:06)

    Terente [anonim]

    PNL are o sansa sa scape de toate cartitele si sa se elibereze de zgura acumultata prin abosrbita diverselor grupuri si grupulete in urma unficarii liberale si a castigarii alegerilor parlamentare.

    Orice clarificare pe scena politica romaneasca este binevenita:

    Stolojan la PD-ul lui Basescu
    Mona securista la PD-ul lui Basescu
    Boureanu la PD-ul lui Basescu
    etc

    In felul asta mai ramane un partid parlamentar care n-a avut de a face cu FSN-ul si monstruletii emanati de acesta.

    Succes PNL si sper ca si cei de la PNTCD sa devina mai activi ai sa avem n reper la ce inseamna stanga si dreapta pe scena politica romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Pinguinu (Luni, 11 decembrie 2006, 20:23)

    Un Roman [anonim]

    Mai Pinguinule, nu ti se pare delo ciudat ca mai toata presa si vreo 45% dintre romani sa fie de partea lui Basescu?! Daca mai toti ceilalti ti se par pe invers, nu inseamna neaparat ca ei sint pe invers... Daca nu vrei sa fii luat de prost, citeste articolele zi de zi si o sa intelegi mai bine - articolul de fata nu spune altceva decit ca platformistii or sa-si dea demisia (frumos) si prezinta si varianta PNLului care zice ca-i revoca pe platformisti din functii etc (si mai frumos) deci prezinta ambele parti ale problemei, un articol echidistant, nu ti i-a judecat nici pe unii nici pe altii. Citeste si tu mai multe ziare, si o sa intelegi mai multe...
  • 0 (0 voturi)    
    @marcela: (Luni, 11 decembrie 2006, 21:36)

    mozart [anonim]

    de fapt asta este marea tristete la pnl. faptul ca toata lumea crede in vocatia mesianica a lui tariceanu. e adevarat, el a rezistat foarte bine, doar ca partidul se simte foarte prost. si lideri in valul doi nu au ramas. iar in buletinul de vot va scrie pnl nu tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    slabiceanu (Luni, 11 decembrie 2006, 22:30)

    suca [anonim]

    in we mai precis sambata "Calin Popescu Tariceanu a declarat ca PNL a avansat ideea organizarii alegerilor anticipate intr-o discutie avuta cu democratii la inceputul saptamanii trecute" (interviu transmis de postul de televiziune Realitatea TV) dar n-a vrut cica pd-ul...
    dumnica PD-ul ii cere premierului Tariceanu sa-si dea demisia pentru a putea demonstra ca pd-ul nu se teme de anticipate (lucru de altfel confirmat de atatea ori)
    ce face azi Tariceanu? spune ca sunt probleme mai importante ca anticipatele.

    deci dupa ce minte cu nerusinare sambata ca doar era la un interviu televizat si-l vedea o tara intreaga acum arunca pe scarile guvernului ca nu-s importante de fapt anticipatele.
    si noi spunem hai tariceanu, nu????
    isi permite sa minta si jnoi ii luam apararea incontinuare... jenant

    cei care o dau mereu cu fsn-ul ar trebui sa-si aduca aminte (asta daca nu au inca cas la gura si nu stiu) prima data cand s-a rupt pnl-ul dupa revolutie si anume PNL-AT (Aripa tanara) era compusa din tariceanu si patriciu.
    mai stiti cu cine s-au aliat atunci? cu fsn-ul!!!
    asa ca mai potoliti-va cu fsn-ul reloaded al vostru ca-n max 2 ani de zile tariceanu si patriciu vor fii mebrii psd. ca sa nu amintesc de melescanu care a fost seful de campanie a lui iliescu in '96

    pt gabriel suciu. daca pd-ul va face alianta cu pld-ul nici n-or sa aiba nevoie de pnl-ul actual. crezi ca pnl-ul ii va da afara din alianta? sau se va face o alta alianta in care pnl-ul lui patriciu nu are ce cauta dar, cel mult se poate alia cu pc si constantinescu poate impreuna or sa obtina 5% sa intre-n parlament:))
    si scuza-ma electoratul aliantei era cel al lui basescu si stolojan in 2004. si mona musca. cine l-a vazut pe tariceanu in 2004 batanduse cu psd-ul? unde era tariceanu atunci? nu ma mai lua cu electoratul aliantei ca-n nici-un caz nu este al lui tariceanu acel electorat. dovada ca nici nu s-au infintat ca partid cei de la pld si au mai multe procente decat pnl-ul. de ce crezi oare??
  • 0 (0 voturi)    
    Platformistii de paie (Luni, 11 decembrie 2006, 23:05)

    Nixon [anonim]

    Tot PLD-ul inventat peste noapte de Basescu e o gluma proasta. PLD-ul nu are o platforma politica reala. Ce sustin ei? Baliverne, critici abstracte si generale. In lipsa unei doctrine, Stolojan arunca chestii de genul "Guvernul are unele puncte care nu le-a respectat", "Conducerea PNL e aroganta". Asta e o critica serioasa? Sunt critici vagi, echivoce, incalcite si care par a ne lua de prosti. Stolojan e un mincinos tradator. "Astazi proclamam decesul PNL" cu asta incepe discursul celui care anterior spunea ca vrea sa reunifice PNL-ul!?In plus, Platforma lui Stolojan nu e "liberala". Platforma prevede inscrierea PNL in Partidul Popular European. Este deci o platforma Populara, bazata pe alta doctrina decat liberalismul. Astia nu sunt liberali si sigur ca n-o sa-i primeasca nimeni in Partidul Liberal European.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Nixon (Luni, 11 decembrie 2006, 23:50)

    suca [anonim]

    Dar criticile tale aduse noului partid cum sunt? nu sunt tot "vagi, echivoce, incalcite si care par a ne lua de prosti"?
    ce ai spus tu acolo? care sunt de fapt criticile?
    rade ciob de oala sparta.

    si hai sa vb de liberalismul lui tariceanu... vrei?
    de datoriile care vroia sa le stearga de la tractorul si a dat un ministru de finante afara?
    sau de ajutoarel la gaze pentru cei nevoiasi?
    or poate de doantiile pt psd facute de adevaratul liberal patriciu bunul prieten a lui tariceanu?
    asta e liberalismul care-l apara tariceanu?
    asta-i liberalismul care-l aperi si tu?
    nu merci, eu nu pot.
  • 0 (0 voturi)    
    Suca, ma apuca plinsul (Marţi, 12 decembrie 2006, 0:10)

    Cetatean [anonim]

    Dom'le, esti atit de sincer ca ma apuca plinsul. Rari oameni ca dumneata, sa creada cu sinceritate ca doar securistii pot salva dreapta. Esti de admirat. Ai vazut Forrest Gump? Daca nu, iti recomand cu caldura.
    Alearga suca, alearga.
  • 0 (0 voturi)    
    Impartial ... ca tot romanul (Marţi, 12 decembrie 2006, 2:03)

    Sandu [anonim]

    Despre:
    1. Basescu
    - Basescu nu pare sa aiba vreo piedica in obtinerea unui al doilea mandat. Tot ce ii trebuie este un prim ministru incompetent pe care sa-l critice din cand in cand. Nu duce lipsa.
    - Daca vrea sa realizeze ceva, are intr-adevar nevoie de o sustinere mai larga.

    2. PD
    - Imaginea de partidul lui Basescu ii prieste din plin. Nu trebuie sa se lupte pentru programe (de exemplu votul uninominal, reforma electorala sunt ingropate undeva), cand e mai lejer sa obtina voturi din prestatia lui Basescu si gafele liberalilor.
    - Nu sunt interesati de colaborarea pe mai departe cu PNL, dar nu au ce face; incearca doar sa gaseasca un moment prielnic sa renunte la ea.
    - Sunt interesati de colaborarea cu PLD, care le va aduce voturi de la PNL.

    3. PLD
    - Stoica are instinct de supravietuire dezvoltat. Si-a ales un personaj care are calitati populare (sau cel putin le arata). Pe langa se vor strecura probabil foarte multi oportunisti (exemplu Pinalti).
    - Stolojan isi ia inapoi procentele care le-a adus PNL-ului.
    - PLD nu se va alipi PD-ului pana nu ia maximul de voturi de la PNL - un electorat care nu vrea la PD, dar nici cu Tariceanu.
    - zvonurile ca PLD-ul dispare in PD sunt un vis frumos al liberarilor tariceni, care poftesc la electoratul de mijloc.
    4. PNL
    - Tariceanu foloseste stindardul PNL sa-si pastreze functia de prim ministru si sefia partidului. Isi ascunde incompetenta, inconsecventa, lasitatea, etc. in spatele luptei contra dusmanului .
    - Tariceanu a supravietuit destul de mult prin tehnica strutului: ignora sau minimizeaza problemele, ca poate se rezolva. Numai ca problemele lui (si ale PNL) s-au amanat si adunat.
    - imaginea lui Tariceanu (si prietenii) incepe sa se contopeasca cu imaginea PNL: avantaj Tariceanu, dezavantaj PNL.
    - PNL ajunge la 7% daca conducatorii lui sunt abili sa-si limiteze pierderile. Despre Tariceanu nu se poate spune ca e prea ABIL.

    Cred ca ceilalti forumisti vor fi de acord cu cel putin o parte din concluziile mele.
  • 0 (0 voturi)    
    Dom'le cetatean (Marţi, 12 decembrie 2006, 2:05)

    suca [anonim]

    de ce nu te-apuca plansu ca n-ai contraargumente?
    ai scris un mesaj ca sa scrii si tu ceva? toti stiu sa scrie in caz ca n-ai observat:)

    lasa securistii ca-s gramezi si in ograda voastra
    cand o face tariceanu cnsas-ul sa mearga dupa ce tot basescu le-a dat dosarele apoi sa vii sa-mi zici de securistii prinsi de voi.

    si deasemenea, cand ai argumente de spus spune-le, nu te sfii. aici nu-i ca-n pnl sa spui decat ce spun sefii. :D
    iar daca n-ai... LASA-NEEEE!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Niste oi agitate (Marţi, 12 decembrie 2006, 11:23)

    noname [anonim]

    Prima oara dupa 90 avem si noi un guvern discret si normal care, chiar si asa pestritz cum e, s-a straduit sa nu dea cu bata in balta inainte sa intram in UE. Din pacate il scufundam tot noi, cu manutzele si cu nestiinta noastra dovedita milenar. Sint de acord ca pe fiecare din ministri sau pe premier, daca ii iei la bani marunti, ajungi sa nu mai dai 2 bani. Dar spuneti-mi mie de unde am putea sa alegem daca nu dispunem decat de o supa jenanta de clasa politica. Ieri la un post TV era pusa intrebarea, daca acum dupa 2 ani, am mai vota la fel ca atunci. Raspunsul meu ar fi: nu prea as mai vota deloc caci nu am cu cine. Atunci l-am votat aproape automat pe Basescu (era cam necunoscut dar promitea) nu pe Nastase (il stiam prea bine...). Acum ca-l stiu nu l-as mai vota nici pe Basescu dar nici pe altul. As vota doar PNL/PNT (nostalgic, pentru N-ul din nume), eventual Tariceanu daca ar candida. Ma astept sa sariti cu o gura mare ca de broasca (doar asta inseamna democratia din pacate la noi)... Oricum, cat despre manipulare, sinteti prada prea usoara pentru cei antrenati peste ocean si care va vor.
  • 0 (0 voturi)    
    pt suca re:slabiceanu (Marţi, 12 decembrie 2006, 13:30)

    gabriel suciu [anonim]

    in comentariul meu de mai jos am vorbit pur si simplu de faptul ca in alianta d.a. nu se mai respecta protocolul de functionare, datorita moralitatii de slaba calitate a pd-ului care invita tot felul de organizatii sa faca parte dintr-o alianta politica. nu am spus ca electoratul aliantei este a lui tariceanu sau a lui basescu. evident este faptul ca aceasta alianta nu a cistigat alegerile ci doar puterea. insa impactul pt care aceasta alianta a ajuns sa guverneze romania s-a datorat in mare parte faptului existentei doctrinare pnl. un partid de dreapta sau centru dreapta de unde pd are mult de invatat.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 16 Alianta PNL-ului a fost in acesti doi ani PSD+PC+UDMR (Marţi, 12 decembrie 2006, 16:03)

    Gala [anonim]

    Presa PNL a fost impotriva PD si a lui basescu
    Atacurile au fost indreptate intotdeauna impotriva lui Basescu si a Monicai Macovei
    Pe tot parcursul ultimilor 2 ani PSD si PNL s-au sincronizat perfect si au atacat pe Monica macovei si pe traian Basescu dupa aceleasi teme sterile si aberante,

    Nimic nu a impiedicat PNL sa fie "in tandem" cu PD, pentru ca tandemul cu PD nu cerea sacrificii ideologice sau de alta natura, ci cerea sa guverneze IMPREUNA, avand UN ADVERSAR COMUN : PSD
    Asta au cerut Raluca Turcan, Cristi boureanu si ceilalti exclusi: ca dusmanul PNL-ului sa nu mai fie traian basescu si PD, ci adevrsarul IDEOLOGIC al PNL, care ar fi trebuit sa fie PSD !!!
    PNL a ales insa sa fie adversarul partenerilor de alianta si aliatul PSD.

    In vara lui 2005 tariceanu a avut sustinerea PSD pentru a nu declansa alegerile anticipate.
    A oferit altfel spus pe tava PSD-ului niste sanse ISTORICE, pe care DREAPTA nu le-a mai avut de mult in Romania.

    Apoi, PNL a exclus din partid pe toti cei care au luptat pentru constructia politica care a fost Alianta.

    Acum culege ce a semanat -