Exporturile de alimente din Romania si Bulgaria, boicotate de UE

de C. Marin     HotNews.ro
Luni, 11 decembrie 2006, 0:00


Uniunea Europeana boicoteaza expoturile de produse lactate si carne din viitoarele state membre, Romania si Bulgaria. Comisia Europeana a decis, luni, sa impuna restrictii pentru o perioada de un an, cu scopul de a garanta siguranta alimentelor de pe piata UE, relateaza Novinite.com.

Expertii europeni au decis ca firmele autorizate din industria alimentara din Romania si Bulgaria sa nu mai exporte, de la 1 ianuarie 2007, produse de origine animala neconforme cu standardele europene.

Mai mult, s-a decis ca unitatile bulgare, care erau autorizate pana acum pentru exporturi in UE, vor pierde acest drept dupa aderare. Totusi, acele unitati care indeplinesc standardele europene vor fi reevaluate de ispectorii Biroului Sanitar-Veterinar, iar daca vor prezenta suficiente garantii, restrictia asupra acestora va fi ridicata.

Oficiali din Biroul Sanitar-Veterinar al UE au vizitat recent Romania si Bulgaria si au constatat ca anumite unitati din domeniul carnii si al laptelui nu indeplinesc standardele UE de siguranta alimentara.

Cele doua tari vor avea o perioada de tranzitie pentru a moderniza unitatile si pentru a imbunatati sistemul de transare a produselor de origine animala.

Rusia, sceptica in privinta exporturilor alimentare din cele doua tari

Rusia a amenintat la inceputul lunii noiembrie ca va institui un embargo asupra carnii din Uniunea Europeana dupa aderarea Romaniei si Bulgariei la Uniune la 1 ianuarie 2007. De atunci, expertii Comisiei Europene incearca sa explice Moscovei ca au luat toate masurile necesare pentru a bloca toate exporturile romanesti si bulgare care prezinta riscuri.

"Aceste restrictii ar fi fost adoptate, indiferent de situatia politica dintre Uniunea Europeana si Rusia. Totusi, speram ca oficialii rusi sa sesizeze preocuparea noastra in ceea ce priveste siguranta alimentelor", a declarat pentru Reuters, Filip Toth, un oficial din cadrul Comisiei Europene.

Statul rus a anuntat la sfarsitul lunii noiembrie ca va opri importurile de carne din UE, la 1 ianuarie 2007, intrucat nu a primit garantii suficiente privind asigurarea calitatii, dupa aderarea Romaniei si Bulgariei.

Romania a initiat in luna decembrie programul de vaccinare a porcilor impotriva pestei, ceea ce presupune mentinerea restrictiei de export a porcinelor vii si a carni de porc, impuse de UE in 2003.

Doar firmele din 16 judete din Romania pot realiza exporturi de carne de pasare in UE, fara insa a livra pasari vii, din cauza unor restrictii impusa de UE in 2005, dupa aparitia focarelor de gripa aviara.



















98 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nici europenii astia nu-s zdraveni (Luni, 11 decembrie 2006, 18:30)

    mihai [anonim]

    A ajuns Europa din nou la mana rusului. Cum dracu inghit nemtii si francezii povestile vanatoresti ale rusilor cu privire la calitate? In Rusia e asasinat saptamanal cate un bancher sau jurnalist, dau foc la spitale, drepturile omului nu se respecta decat pe hartie dar carnurile din Polonia, Romania si Bulgaria nu-s bune. Ne strang astia cu usa petrolului si gazelor pe unde apuca si noi cedam ca oile.
  • 0 (0 voturi)    
    e normal asa. (Luni, 11 decembrie 2006, 18:48)

    marius niculcescu [anonim]

    pai la ce va asteptati ? exact asta vrea UE,sa exportam curve si sclavi in constructii si sa importam restul,adica alimente expirate la care s-a schimbat eticheta cu term. de garantie,legume si fructe fara gust ,tratate genetic si cancerigene,etc.
  • 0 (0 voturi)    
    alimente din romania (Luni, 11 decembrie 2006, 20:12)

    nicolae gabriela [anonim]

    da, sigur ca da, habar n-au ce bune sunt produsele noastre, legumele, branzeturile si mezelurile. ale lor nu au nici un gust, sunt fade. la noi inca mai gasesti produse naturale, legume proaspete, branzeturi cum ei nici nu mai stiu cum sunt la gust. ce sa mai vorbim de preparatele din carne ? nici nu stiu cum sa calific atitudinea lor. noi avem traditie in sensul asta, si acuma ne obliga sa macam produse care arata "bine" poleite frumos in ambalaje colorate, fara nici un gust. n-am sa renunt niciodata la ele,si am sa evit sa cumpar produse "occidentale".habar n-au ce pierd. cum poti sa califici un produs pana nu-l incerci sa poti compara cu altele similare? din mandrie ? neincredere ? nu stiu, pe zi ce trece sunt mai dezamagita de atitudinea lor "democrata" si ma tem ca vom avea mai multe dezavantaje cu intrarea in comunitate decat avantaje. nu-mi place impunerea imperioasa in tot ce inseamna traditie, si restrictiile astea ma sperie.sper sa fie bine. era incurajator sa ne mai si laude nu numai sa ne impuna tot felul de restrictii. bine ca atunci cand vin in romania le place ospitalitatea si mancarurile traditionale, se mira ce gust are rosia de gradina, leusteanul, sarmalele. of, doamne, cu ce-om fi gresit noi sa fim atat de umiliti? imi vine sa rad de prostia si infatuarea lor.
    p.s. anul asta au fost ieftini porcii, si dupa 16 ani abia anul asta mi-am permis sa cumpar un porc in jumatate cu parintii. sa vedeti ce buni carnati si toba am facut... cred ca le vom duce dorul ca io porc electrocutat n-am sa mananc, sa fie clar. o sa-l tai cu cutitul (pe ascuns} asa cum faceau bunii si strabunii nostri.
    faceti ceva oameni buni(parafrazand pe cineva). daca avem dreptate trebuie si noi la randul nostru sa ne impunem punctul de vedere.
  • 0 (0 voturi)    
    ochi pt. ochi (Luni, 11 decembrie 2006, 20:56)

    Xulescu [anonim]

    Normal ar fi ca si Romania sa impuna restrictii produselor din carne din afara. Ideea cu UE era ca romanii sa aiba drept de munca in afara si drept la calatorie fara viza in schimbul eliminarii taxelor pe produsele de import. Astfel romanii aveau o anumita libertate de miscare iar UE avea acces la o noua piata de desfacere. In acest moment drept la munca in afara nu avem iar firmele roamanesti, care si asa vor avea de suferit din cauza firmelor din afara, nu vor putea sa-si vanda produsele. Cumva nu mi se mai pare ca targul mai este "fair". Noi ne-am indeplinit partea in timp ce UE da inapoi si ne impun din ce in ce mai multe restrictii... Simt ca si cum am fi fost tzepuitzi... si ma intreb daca nu ar face mai bine Romania daca ar mai sta un an in afara UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va speriatzi! (Luni, 11 decembrie 2006, 21:50)

    Conciliant [anonim]

    Sa nu intram in panica, doar stiam cam ce ne asteapta dupa aderare. Dar kestia are si un revers: daca se restrang exporturile, produsele respective raman in tzara si cu atata se va importa mai putzin. Iar cumparatorul roman va alege de pe piatza produsele noastre, care sunt mai naturale.
  • 0 (0 voturi)    
    UE (Luni, 11 decembrie 2006, 22:02)

    popa [anonim]

    La ce va asteptati de tot bateti din palme cand este vorba de intrarea in uniunea europeana? Vor castiga cei cu foarte multi bani in frunte cu Tariceanu. De cate ori restrictiile nu-l afecteaza personal ni le impune cu litera de lege. Cand este vorba de taxa la prima inmatriculare a masinilor chiar daca uniunea europeana stramba din nas Tariceanu se face ca nu vede. Merge si asa ca sa- i mearga lui bine afacerile .Nu mai vreau uniune europeana. Dupa cum vedeti nu mai am nici un fel de respect fata de ea. Si ma rog la Dumnezeu ca aceasta jigodie numita Tariceanu sa-si rupa gatul pentru cat rau a facut acestui popor.
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti niste idioti (Luni, 11 decembrie 2006, 23:21)

    ihai popescu [anonim]

    Vad ca bantuie "nationalistii" pe toate forumurile
    Idiotilor, acolo scrie negru pe alb "Uniunea Europeana BOICOTEAZA EXPORTURILE de produse lactate si carne din viitoarele state membre, Romania si Bulgaria "
    Ce va doare pe voi de asta ? Din cate ziceti voi acolo de pierdut o sa aiba numai cetatenii europei, ca nu o sa se poata bucura de naturalele si gustoasele alimente de la noi , in care doar 10% din lapte are 100.000 de germeni pe mililitru, cat reprezinta limita acceptata de standardele europene.
    Scrie undeva ca veti fi obligati sa consumati lapte produs in UE ? Eu nu vad nicaieri.
    Cel mult ar trebui sa urle producatorii de lapte, nu voi, tampitilor.
    Securisti idioti.
    Eu zic sa va duceti in Africa ca si acolo alimentele sunt sanatoase, sa beti apa infectata cu fecale daca nu va place in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    boicotati da sa stim si noi, bai!!! (Luni, 11 decembrie 2006, 23:31)

    boicotatu [anonim]

    referitor la comentariul precedent :
    .....de unde se poate trage concluzia ca vaca nebuna inca mai face victime.
    da si in romania se poate!
    daca nu vreti sa patiti ca dansul uitati-va pe eticheta produsului
    si daca scrie made in uk sau proudly made in usa si contine si cuvantul "cow" luati-o la fuga repejor si la prima spalatorie auto
    dati-va hainele jos si sariti pe prima masina la spalat.
  • 0 (0 voturi)    
    destrebalare si cirnati (Marţi, 12 decembrie 2006, 6:53)

    kucu [anonim]

    rusia joaca bine. sansa minuscula a tarii noastre minuscule este ca de-obicei, intelepciunea unirii la nevoie. Cine sparge lantu, crapa sau creste. Pipota vs inima.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt bune produsele romanesti? (Marţi, 12 decembrie 2006, 8:30)

    Stoewer [anonim]

    Iarasi se vehiculeaza legenda ca produsele romanesti sunt naturale, bune etc. etc. Vremuri de mult apuse. Vedeti si voi ce porcarii ne servesc Cristim & banda. Calatorind mult in Vest am avut ocazia sa gust produsele lactate si din carne de acolo. Dar romanul de rand nu le stie decat pe cele de la Aldi, care sunt intr-adevar mai modeste calitativ. Daca comparati carnatztul facut de bunicul in ograda, comparati-l cu produsele din macelariile satesti germane (aproape fiecare sat are macelaria lui, cu o varietate de produse la care pproducatorii romani nu pot decat sa viseze). Na, dar sunt mai scumpe. Romanul nu le cumpara, el vrea sa-si ia Passat cromat. Si in tara cumpara lapte de la babe la piata (ieftin, nu zic nu) in sticle de plastic (ghici, de unde provin ele oare???). Eu ma lipsesc linistit de produsele lactate romanesti la preturi nerusinate si de mezelurile din care curge apa si gelatina....
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ihai: (Marţi, 12 decembrie 2006, 8:53)

    sorin [anonim]

    Lasa ca o sa te saturi tu de alimentele din ue.
    Au un gust asa de bun ca daca inchizi ochii cand mananci un fruct nici nu-ti dai seama ce e. Iar carnea daca nu ar avea o tona de condimente pe ea, nu ar manca-o nici dracu.

    Si o sa te vad dupa 10 ani de mancat alimente din ue, cum o sa incepi sa consulti 3 doctori pe saptamana.

    Faptul ca laptele din ue nu are germeni nu e neaparat un lucru bun. Inseamna ca nu are nici lactobacterii. este in esenta un aliment dead.
    Oricum inghiti din aer mai multi germeni decat din mancare.

    Legile sunt facute NU pentru a proteja consumatorul (ca atunci ar interzice cocacola) CI PENTRU A PROTEJA MARILE CORPORATII. Daca nu crezi asta fa-ti o afacere. in orice domeniu.
    Nu a aparut nici o lege care sa afecteze marile corporatii. Indiferent ce efect au produsele acestora asupra consumatorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    m.a (Marţi, 12 decembrie 2006, 10:18)

    marius [anonim]

    ce zice fluturasul ? el stia ?
  • 0 (0 voturi)    
    cititi aici, cel mai important (Marţi, 12 decembrie 2006, 10:30)

    mircea [anonim]

    romania e o piata de desfacere pe ue.
    romanii trebuie constransi sa cumpere produse made in ue.
    cum ? toate fermele si firmele de profil din RO vor fi inchise pt ca nu se ridica la standarde europene.
    sunt etichetate : pericol public. in RO, porcii au pesta, vacile sunt nebune, gainile aviara, mai nou caii au sida.

    restu discutiei , despre calitatea alimentelor etc : PRAF IN OCHI.
    pe nimeni nu intereseaza daca omu se imbolnaveste. banu sa iasa.

    mai departe, fiecare sa inteleaga cat il duce capu ce va urma dupa aderare...
  • 0 (0 voturi)    
    We feed the world (Marţi, 12 decembrie 2006, 11:37)

    Agricultoru' [anonim]

    Citez doar ca sa va trezesc curiozitatea de a deschide link-ul de mai jos - ziarul Gardianul."
    "Filmul de 96 de minute produs de Allegro-Film (Viena) impresioneaza prin scene de mare intensitate. Jean Ziegler, cunoscut politolog si autor de carti, raportor special pentru „Dreptul la hrana“ la Natiunile Unite, comenteaza „dementa politicii globale care distruge agricultura naturala“. In prezent au loc negocieri pentru distributia filmului in Romania. Poate o ocazie de reflectie pentru public: va disparea taranul roman?"

    http://www.gardianul.ro/2006/06/05/actualitate-c24/codul_lui_pioneer_-s79957.html
  • 0 (0 voturi)    
    We feed the world (Marţi, 12 decembrie 2006, 11:40)

    Agricultoru' [anonim]

    Citez doar ca sa va trezesc curiozitatea de a deschide link-ul de mai jos - ziarul Gardianul."
    "Filmul de 96 de minute produs de Allegro-Film (Viena) impresioneaza prin scene de mare intensitate. Jean Ziegler, cunoscut politolog si autor de carti, raportor special pentru „Dreptul la hrana“ la Natiunile Unite, comenteaza „dementa politicii globale care distruge agricultura naturala“. In prezent au loc negocieri pentru distributia filmului in Romania. Poate o ocazie de reflectie pentru public: va disparea taranul roman?"

    http://www.gardianul.ro/2006/06/05/actualitate-c24/codul_lui_pioneer_-s79957.html
  • 0 (0 voturi)    
    Voi ati fost prin Europa? (Marţi, 12 decembrie 2006, 12:41)

    Laurentiu [anonim]

    Cati ati mancat mezeluri nemtesti? Cati ati mancat cascaval produs dincolo? Sa va zic eu? Nici nu se compara cu Dalia sau mai stiu eu ce rahat de cascaval romanesc...
    Asa ca mai terminati cu fazele astea...
    N-am nimic cu producatorii romani, dar sa nu se astepte sa se imbogateasca vanzand produse jenante cu preturi astronomice.
    Vor vedea ce inseamna concurenta in Europa... in Romania le-a fost usor. Asta este.
    Mie-mi convine, atata timp cat noi platim apa minerala de 4-5 ori mai scump ca europenii, apa care la noi are costurile de productie mult mai mici...
  • 0 (0 voturi)    
    Mai oameni buni (Marţi, 12 decembrie 2006, 12:58)

    Mihai Toth [anonim]

    Nu va imbatati cu apa rece ! Nu zic ca produsele romanesti nu sunt bune si naturale, dar ia ganditi-va: aveti habar cu ce este hranit porcul sau puiul din fermele romanesti, cati nitrati/nitriti sau alte chimicale contine solul in care creste leguma/fructul pe care o/il cumparati de la tanti Aglaie din piata??
    Pot sa spun ca aici in Franta, cand cumpar carnea stiu cu ce a fost hranit animalul/pasarea. Si asta nu doar pt ca scrie pe ambalaj, ci pt ca daca producatorul nu respecta ce a scris pe eticheta, ori i se inchide ferma, ori i se arde o amenda cat jumatate din profit.
    Cat despre gust, aici doar alimentele ieftine sunt fade. Restul va asigur ca au o savoare cel putin comparabila cu cea din tara.
    Nu stiu cum vedeti voi lucrurile din afara, dar europenii au o adevarata fobie cand vine vorba produse naturale. De aia au au fost refuzate granele noastre modificate genetic si mierea in care s-au gasit urme de antibiotice de la apicultorii “ingeniosi” din Romania.
    Acum, problema care se pune, e faptul ca Traian a facut gura mare catre mama Rusia, si acum ne arata Putin cat de mare e el si cat de mici si insignifianti suntem noi, cu toata intrarea mult trambitata a Romaniei in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Lasatzi europenii (Marţi, 12 decembrie 2006, 18:22)

    Tini [anonim]

    Privitzi si partea buna a lucrurilor......Ideea este ca producatorii romani nu sunt obligati sa schimbe "retzeta", ci doar sa indeplineasca anumite norme si sa se ridice la anumite standarde. Ce-ar fi daca firmele producatoare nu ar trebui sa investeasca in nimic decat in materie prima si resurse umane.....? Iar conditiile de producere precum si de calitate al produsului sa lase de dorit? Oricum...binenteles ca ceea ce nu stim nu are cum sa ne afecteze..... sau...?
  • 0 (0 voturi)    
    Papa Bun (Miercuri, 13 decembrie 2006, 7:01)

    Florin [anonim]