''Razboiul lumilor'', in varianta belgiana

Farsa TV: Televiziunea publica belgiana a anuntat secesiunea tarii si plecarea regelui

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 14 decembrie 2006, 0:00

Reporter al RTBF explicand ca a fost vorba despre o farsa

O farsa a televiziunii publice belgiene, RTBF, a aruncat miercuri seara tara in haos. Programul normal a fost intrerupr pentru ca unul dintre crainicii televiziunii sa anunte ca Flandra si-a anuntat independenta, regele a parasit tara si “Belgia nu mai exista!”.

Imediat, centralele telefonice ale postului s-au inrosit, belgienii fiind prinsi in plasa televiziunii.

A fost nevoie ca directorul postului sa anunte, in direct, ca a fost o farsa. O farsa pregatita timp de doi ani, intr-o discretie absoluta. Si s-a declansat scandalul.

Reportaje la cald de la fictiva frontiera intre Flandra si Valonia (cele doua regiuni ale Belgiei), invitati in studio, reactii din partea principalilor politicieni ai tarii au facut ca sute de mii de telespectatori sa creada in fictiunea politica propusa de canalul public de televiziune.

Nu era insa decat o reeditare a celebrei farse radiofonice din anii ’30, cand publicul american a fost bulversat de fictiunea SF “Razboiul lumilor” a lui H.G. Wells, interpretata la microfon de Orson Welles.

Toata lumea a crezut insa ca Parlamentul Flamand chiar a luat decizia separarii de restul tarii. Linia telefonica speciala pusa la dispozitie de RTBF a fost luata cu asalt, sfarsind prin a deveni inutilizabila. “Centrul nostru de apel a fost incins, iar ziarele au fost si ele luate cu asalt de spectatori”, a declarat pentru AFP purtatorul de cuvant al televiziunii.

Cum si-a motivat directorul canalului aceasta initiativa? “Am vrut sa incepem o dezbatere despre acest subiect. Am vrut sa aducem aceasta dezbatere in randul oamenilor simpli, pentru ca pana acum era apanajul politicienilor, politologilor, al cercurilor universitare”, a declarat Alain Gerlache, seful RTBF.

“Ne-am bazat pe ambiguitatea creata de anunt pentru a da drumul dezbaterii. Dar acest scenariu este plauzibil”, a mai spus Gerlache.

Atat de plauzibil a fost incat belgienii si-au revenit cu greu din soc. Si au inceput sa discute despre farsa careia i-au cazut prada. Acum, la Bruxelles nu se vorbeste decat despre asta.

UPDATE: Puteti vedea aici un clip filmat intr-un bistrou din Bruxelles in timpul anuntarii farsei:




















312 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mai cititi (Joi, 14 decembrie 2006, 11:46)

    vali [anonim]

    ,,Razboiul lumilor'' este un roman de H.G.Wells, care nu e acela;i lucru cu Orson Wells. In farsa lui, acesta a anuntat ca martziewnii au invadat pamantul. Mai si cititi,inainte de a scrie, ca nu doare!
  • 0 (0 voturi)    
    cand se satura de bine... (Joi, 14 decembrie 2006, 11:47)

    tom.tom [anonim]

    ...paduchele iese pe frunte, sarpele scoate capul la drum si omul face cate-o prostie de se si mira singur!
  • 0 (0 voturi)    
    da, ati gresit (Joi, 14 decembrie 2006, 12:05)

    cris [anonim]

    Farsa similara i-a apartinut lui Orson Welles. Coincidenta de nume nu e o scuza...
  • 0 (0 voturi)    
    RE: mai citit (Joi, 14 decembrie 2006, 12:13)

    cristi [anonim]

    De acord Vali! E chiar penibil cum unii se apuca de scris, dau o cautare pe google dupa Wells (ca nu stiu mai multe despre el), si trec in mod bovin primul nume cere li se pare lor ca se potriveste. Traisca mediocritatea si semidoctii...
  • 0 (0 voturi)    
    barna din propriul ochi .... (Joi, 14 decembrie 2006, 12:37)

    bogdan [anonim]

    poate citeati mai atenti stirea inaite sa comentati:

    "Nu era insa decat o reeditare a celebrei farse radiofonice din anii ’30, cand publicul american a fost bulversat de fictiunea SF “Razboiul lumilor” a lui H.G. Wells, interpretata la microfon de Orson Welles. "

    reiese destul de clar ca Orson Wells era resposabilul farsei, bazat pe cartea omonimului sau....
  • 0 (0 voturi)    
    Le arde de razboi civil (Joi, 14 decembrie 2006, 13:19)

    Daniel [anonim]

    Trecand peste confuzia de nume...cred ca belgienilor le cam arde de razboi civil daca incita lumea cu astfel de "farse" bine puse lapunct de dau impresia de conspiratie mai degraba.

    E o incitare la separatism, practic oamenii au fost pusi in fata faptului implinit, chiar daca e doar o imagine. O imagine are acelasi efect ca si realitatea in sine pentru om.
    Cei cu ganduri de separare vor gandi acum daca a fost posibil la tv si nua fost sfarsitul lumii, ar trebui s-o faca pe bune.

    Fratilor, o duc prea bine si nu ami au ce face, vor un pic de "excitement" , dar nu isi dau semana cat de iresponsabili sunt.

    hai RO tv, nu faceti si voi o farsa cu secesiunea tinutului secuiesc sa vedem ce iese? CE rating poate?
  • 0 (0 voturi)    
    Muscaturi inutile (Joi, 14 decembrie 2006, 13:20)

    Citizen Cane [anonim]

    Ptr toti de la 1-4
    Care e problema? Romanul "The War of the Worlds" (in traducere libera ptr papagali ca voi :"Razboiul lumilor") scris de H. G. Wells in anul 1898, a fost adaptat ca piesa radiofonica si interpretat (adica citit la microfon) de catre actorul si regizorul Orson Welles in 30.10.1938. Panica provocata in 1938 a fost subiectul mai multor filme. Cei 2 (H.G.Wells si Orson Welles) s-au intilnit in 1940.
    Eu nu vad greseala care v-a facut sa vociferati si sa dati drumul la tot ce aveti mai bun in voi....bovin, mediocritate, semidoct...Folositi internetul constructiv si nu aiurea....La multi ani!
  • 0 (0 voturi)    
    Cit de prost trebuie sa va simtiti acum, DESTEPTILOR! (Joi, 14 decembrie 2006, 13:47)

    Sonia [anonim]

    Cris, Cristi, Tom, Vali: uite cum dati in gropi cind vreti sa faceti pe desteptii. Traiasca mediocritatea si semidoctii! ca bine zici, Cristi. Si snobii. Si bagatorii in seama.
  • 0 (0 voturi)    
    Belgia (Joi, 14 decembrie 2006, 13:49)

    andreic [anonim]

    perceptia e realitatea...
  • 0 (0 voturi)    
    nu e incitare ... (Joi, 14 decembrie 2006, 14:53)

    bryze [anonim]

    Nu este vorba de o incitare la separatism, dimpotriva, scopul a fost sa se scoata in evidenta ce consecinte dezastoase ar putea avea o separare a Begiei atat de dorita de flamanzi... mai ales pentru Valonia care este incapabila sa "supravietuiasca" de une singura, fara Bruxelles si fara Flandra... Sunt la Bruxelles de 5 ani, am vazut emisiunea aseara, si subiectul acesta este foarte prezent in Belgia in ultimii ani...
  • 0 (0 voturi)    
    si amenda unde-i? (Joi, 14 decembrie 2006, 14:55)

    vasile [anonim]

    Exista un cod al eticii in jurnalism, pe care acesti circari - nici nu pot sa ii numesc jurnalisti - l-au incalcat. Pentru asta ar trebui sa li se retraga licenta. Va dati seama cati oameni cu probleme de sanatate au fost afectati de vestea aceasta? Cate decizii economice pripite au luat patronii? As vrea sa imi defineasca cineva ce e aia "farsa" si mai ales conditiile in care se poate aplica "legal". Niste iresponsabili care si-au batut joc de propria tara doar ca sa atraga atentia si, evident, in felul acesta audienta fiind foarte mare au mai castigat si ei niste bani "cinstiti"...
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm! (Joi, 14 decembrie 2006, 15:21)

    fresh [anonim]

    FMM de Belgieni!!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru nr.6 (Joi, 14 decembrie 2006, 16:50)

    Cristi din Covasna [anonim]

    "hai RO tv, nu faceti si voi o farsa cu secesiunea tinutului secuiesc sa vedem ce iese?"

    - daca nu se misca repede astia sa regizeze farsa s-ar putea sa devina realitate. Cititi si voi presa din zona Harghita si Covasna ... Asociatia Tinutul Secuiesc deja a luat fiinta. Scopul asociatiei este in mod explicit acela de a duce la bun sfarsit acest proces. Iar la cat de pupincuristi sunt politicienii romani, sa ne fereasca dumnezeu sa ajunga ei vre-odata sa aibe nevoie de UDMR si cele 6,6% ai lor... le-o dau astia si pe mama (lor) numa sa ajunga la ciolan.
    De la bucuresti altfel se vede problema, dar v-o zic din mijlocul maghiarimii ca se-mpute gluma rau de tot.
  • 0 (0 voturi)    
    ... no comment (Joi, 14 decembrie 2006, 17:16)

    lucrator la "ce-a-pe" [anonim]

    Alo, nenea vasile (comentariul 11)! Sa stii si matale, bre, ca farsa nu a durat 100 de ani, si, probabil, a fost o chestie de maxim cateva ore. Sefule, daca ai avea cat de cat habar de geografie ai sti ca dintr-un capat al belgiei pana in celalalt sunt maxim, repet, MAXIM 300 de km. In conditiile in care in ziua de azi, sunt "n" cai de comunicare rapida, ma gandesc ca orice om cu scaun la cap ar fi pus mana pe telefon si ar fi sunat pe sor'sa, ma-sa, soarcra-sa (wow, si belgienii au asa ceva?! moaaaaaaa), si ar fi intrebat daca este asa, mai ales ca acolo sunt doar cele 2 regiuni, deci daca nu erai intr-una, erai automat in cealalta, si puteai sa stii cum e. Asa ca patronii probabil au auzit de aceasta stire, s-au gandit logic (nu ca nea vasile, muncitor pe santier, cititor de Libertatea si alte raha.... d'astea "picante") si si-au dat seama ca nu prea se poate, ca nu avea doar o televiziune contract de exclusivitate pentru difuzarea unei asemenea stiri... pai daca e totul de niste dimensiuni asa apocaliptice, inseamna ca in 1930, cand nu prea aveai decat radio si telefon fix, populatia Statelor Unite s-a decimat. Ca sa nu mai punem la socoteala ca emisiunea aceea a fost difuzata undeva in jurul 22.00. Dar ma rog, foarte putini stiu despre ce e vorba, si totusi foarte multi isi dau cu parerea. Asa e la noi, in Romania, unde toti sunt mari experti in absolut orice, da' daca ii intrebi care e capitala Luxembourgului, iti spun ca e... bruxelles?! hai pa!
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu la \ (Joi, 14 decembrie 2006, 19:16)

    V S [anonim]

    citesc in fiecare zi cum cineva ajunge de la stirile internationale la a critica poporul roman. domnule "...no comment" daca spui de categoria asta de scrusuri de romani , pentru ca in felul acesta ii pictezi, ca nu sunt buni decat la a da cu parerea, dumneata cam in ce categorie tocmai te-ai inscris? sa stii ca mie imi vin cateva scenarii negative la farsa in minte oricum. poate ca au existat investitori la fonduri de investitii mixte ale societatilor belgiene care dupa momentul stirii au dispus imediat vanzarea portofoliuliu de teama ca secundele care le-ar pierde cu verificarea autenticitatii stirii i-ar costa foarte multi bani. eu unul daca ar fi o stire de genul intrarea romaniei intr-un anume razboi difuzata pe realitatea sau tvr (exemplele nu conteaza asa de mult, aici sa puna fiecare ca si exemplu televiziunile in care are el incredere, daca are asa ceva) mi-as suna de urgenta brokerul. era doar o parere umila de altfel nu trebuie sa te obosesti sa ii gasesti cusur ca de aceea presupun ca ai asa succes, or fi parerile tale mult mai bune decat ale celorlalti. oricum ideea mea nu facea referire nici la stire, nici la televiziune, nici la belgieni ci la usurinta cu care in fiecare comentariu de aici , tot al doilea mare "analist" ajunge la laitmotivul "nivelul de cultura al celorlalti care isi scriu parerea" nu trebuie sa fim atat de increzatori in noi cand ni se pare ca acel nivel devine atat de transparent din 3 randuri puse pe "hartie"
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 14 decembrie 2006, 19:40)

    VPG [anonim]

    mi-aduc aminte si acum cu claritate momentul primei intreruperi din televizarea discursului lui Ceausescu pe 21... mi s-a strans inima si am realizat ca da, se intampla. televiziunea e intr-adevar ceva foarte puternic. traiesc de cativa ani in USA. uneori americanii mi se par puerili si am nostalgia lumii vechi. dar e de ajuns o trasnaie ca asta, ca sa-mi dau seama (pentru a cata oara ?!) ca oamenii sunt la fel peste tot. ma rog... sa fie le ei acolo, eu personal nu gust asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Cristi von Kovaszna (Joi, 14 decembrie 2006, 20:15)

    john [anonim]

    si ma rog, ar pica stele din cer daca autonamia Tinutul Secuiesc ar deveni realitate? Evident ca nu. Numai ca legaturile secrete ale implantatilor trans-carpatini ar deveni brusc prea slabe, nu va fi deajuns un telefon de la un securist amarat sa schimbe decizii locale doar de dragul obscurului "interes national" (sub care se pot ascunde felurite interese personale). Si -horribile dictu- vor fi constransi sa colaboreze cu populatia locala.
  • 0 (0 voturi)    
    farcire (Joi, 14 decembrie 2006, 21:07)

    monica L [anonim]

    Daca pe 1 ianuarie apare Wells-arosso pe euronews si spune ca totul a fost o farsa uriasa, pregatita indelung si la Parlamentul European si la Comisie si in Consiliul de iarna-vara al UE? Ca Romania si Bulgaria nu sint membre ale comunitatii europene...
  • 0 (0 voturi)    
    pt.john (Joi, 14 decembrie 2006, 21:11)

    valer [anonim]

    pai nici dupa Diktat n-au picat stele din cer daca e o s-o luam asa
  • 0 (0 voturi)    
    poporul belgian (Vineri, 15 decembrie 2006, 0:22)

    mignon [anonim]

    Fara ofense, nu o luati ca o pozitie antisemita...


    parlamentul belgian decide sa aseze valonii si flamanzii in bancile salii de sedinte, la dreapta si la stanga culuarului principal, ca sa se poata urmari eficienta voturilor.
    - Hai, valonii la dreapta, flamanzii la stanga.
    Toti parlametarii se supun, doar trei parlamentari raman in picioare,pe culuar, Itzic, Kunta Kinte si Ion.
    Parlametarii se aseaza si se uita lung la cei ramasi in picioare.
    Dupa un moment de tacere Itzic intreaba:
    - Dar poporul belgian unde se aseaza?
  • 0 (0 voturi)    
    John, esti un tampit (Vineri, 15 decembrie 2006, 9:32)

    Razvan [anonim]

    Cine sunt implantatii transcarpatini ? Telefoanele de la "securisti amarati" se intampla mult mai rar si cu efecte mult mai mici. In nici un caz un motiv de autonomie.

    Interesul national devine obscur unde coruptia este peste orice limite, iar in Romania nu este cazul cu exceptia Harghitei si Covasnei.

    Cu siguranta ai auzit de maghiarul ala care se dadea zeul Neptun. De frica lui au plecat maghiari din zona sub amenintarea cu moartea. Daca nu intervenea Bucurestiul zona ajungea un fel de feudalism avansat unde cel care da cel mai tare in cap era sef.

    Asta este administratia maghiara din zona. Asa ca mai las-o dracului cu autonomia.

    Si alt aspect: daca cuvintele nu conving, exista totdeauna alte metode. Romania mare nu s-a facut cu vorba ci cu pusca - ca orice alt stat independent. Maghiarii au inteles o data ca Trianonul este just si necesar si au sa mai inteleaga din nou in viitor daca trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Vasile de la numarul 11 (Vineri, 15 decembrie 2006, 9:52)

    Razvan [anonim]

    Exact asa gandesc si eu. Exact cum ai spus tu.

    Scarbosii astia de la televiziune pozeaza in oamenii care deschid discutii dificile cand de fapt urmaresc cresterea audientei.

    Asta se intampla cand interesul comercial este mai mare ca cel national. Acest model de afaceri trebuie interzis prin lege.

    Daca faceau gluma asta in Israel erau toti impuscati - de populatie, nu de autoritati. Sunt unele zone delicate pe care comercialul nu trebuie sa le exploateze.
  • 0 (0 voturi)    
    Infantilism (Vineri, 15 decembrie 2006, 10:40)

    Marius [anonim]

    Imaturitate sau inconstienta; asta este o dovada clara ca amatorii ajung in puncte cheie, de importanta vitala, nu doar la noi. Asa ceva nu se poate rezolva decat cu o demisie a presedintelui postului public. Daca ar fi facut chestia asta mai spre est (chiar si la noi) ar fi fost foarte urate consecintele. De la extraterestri la siguranta nationala e cale lunga si dovedesta ca nu prea au cultura si responsabilitate civica persoane de la care in mod normal ar trebui sa ne asteptam ca au niste notiuni elementare de comunicare (manipulare) media; se pare insa ca sunt doar niste ucenici vrajitori care au avut norocul sa nu experimenteze (inca) ceva care le iese de sub control.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Cristi din Covasna (Vineri, 15 decembrie 2006, 10:52)

    Marius [anonim]

    Stai linistit, situatia din secuime da multe paini multor guri, maghiare mai ales. Liderii maghiari, de la radicali la moderati, au si ei familii de htranit ca noi toti. Cum si ei tot politicieni sunt si deci nu exceleaza in vreo meserie onorabila (altfel si-ar fi vazut de ea) nu fac altceva decat sa isi exercite profesia de politician pe seama acelor naivi fanatici care nu isi dau seama cat de manipulati sunt. Daca si-ar atinge scopul (autotnomia), acesti lideri ar mai ramane cu privilegiile si avantajele de care beneficiaza acuma, atat din partea romanilor, cat si din partea maghiarilor pe care cica ii reprezinta (manipuleaza grotesc)? Nu cred. Iata de ce acest obiectiv va fi greu de realizat - este subminat din interior, de interesele personale ale liderilor locali. Deci totul este un spectacol, cu atat mai mult cu cat UE a mentionat foarte clar pozitia acum cativa ani, care ne este favorabila. Si bascii si irlandezii atata asteapta sa se intample la noi (stat UE) ceva, o autonomie.
  • 0 (0 voturi)    
    Plecarea regelui Belgiei (Vineri, 15 decembrie 2006, 12:11)

    benascu paul [anonim]

    Trimiterile la Romania ale comentatorilor nu pot fi decat triste. O farsa asemanatoare ni s-a facut la 30 decembrie 1947, iar farsa a prins, iar efectele ei le suportam si astazi. Noi traim in plina farsa, iar aceasta, ar cam fi cazul, sa se incheie.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa ceva nu poate fi incadrat la farse (Vineri, 15 decembrie 2006, 15:18)

    Sorin Aradean [anonim]

    Ptr #14 (lucrator la "ce-a-pe") :

    In principiu #11 (vasile) are dreptate, cit de departe se poate merge cu aceste asa-zise farse ?

    Ce lege le confera dreptul celor din media sa genereze asemenea experimente ? Caci numai acestia, datorita popularitatii vehiculelor media pe care le conduc, isi permit asemenea "farse" care genereaza bulversari (temporare) de anvergura la nivelul intregii societati a tarii in cauza ?

    Eu daca as fi seful unui institut de sondaj al publicului in Belgia as demara de urgenta o actiune, ptr a afla cit de mult deranjata se simte populatia de asemenea "iesiri in decor", plus as intreba daca nu cumva postului respectiv i-ar trebui ridicata licenta de emisie.

    Flamanzii vor sa se desparta de valoni ? Nici o problema, sa se faca un referendum si lucrurile se vor lamuri. Dar nu asa...

    Faptul ca in '38 Wells a provocat acea panica in masa, fara urmari coercitive (ptr periclitatea ordinii publice) nu trebuie considerat un precedent care confera dreptul la replici.

    Ptr #22 (Razvan) :
    Tind sa-ti dau dreptate in privinta a ceea ce s-ar fi intimplat in Israel daca o asemenea "farsa" ar fi avut loc.

    Anumiti indivizi ajunsi pe trepte sociale importante prea se joaca cu orice, absolut orice...
  • 0 (0 voturi)    
    Asemanari (Vineri, 15 decembrie 2006, 16:52)

    platitorul roman [anonim]

    Mie "farsa" asta mi se pare terorism de-a dreptul. Daca in urma anuntului se iscau tulburari si manifestari in strada cine platea daunele? Daca asta e farsa, inseamna ca si teroristii aia care anunta atentate ce in final - intamplator - nu se transforma in tragedii sunt doar niste glumeti persecutati de majoritatea lipsita de umor. Imbecilul care a fost producatorul emisiunii ar trebui concediat (ca nu cred sa aiba obrazul sa-si dea demisia).
  • 0 (0 voturi)    
    completare (Vineri, 15 decembrie 2006, 17:24)

    Razvan [anonim]

    Completate la ce am spus mai devreme: pentru fiecare tara au murit oameni pentru realizarea unitatii nationale. Mie mi se pare bataie de joc la adresa sacrificiului lor ceaa ce a facut acest post de 2 bani.

    Cum a spus Sorin Aradean, daca vor sa se desparta sa o faca cu un minim de respect pentru cei care au pus bazele Belgiei. Asta inseamna orice in afara de un show televizat.

    Sunt convins ca sunt si Belgieni foarte patrioti pentru care vestea a fost un soc. Este ca si cum vine cineva si iti spune:

    "-Ti-au murit parintii!"

    A doua zi iti spun ca a fost o farsa. Au vrut doar sa vada cum reactionezi daca primesti vestea asta. A fost o farsa !! Hai, zambeste.

    Niste ticalosi.
  • 0 (0 voturi)    
    Belgia si separatism? (Vineri, 15 decembrie 2006, 18:05)

    Claudine [anonim]

    Chers amis roumains... votre humour legendaire devrait se sentir comble!
    Cette emission etait une suite imaginee à une precedente serie d'emissions sur l'histoire de la Belgique. ..

    La Flandre n'a aucun interêt à devenir independante ... elle serait alors une minorite au sein de l'Europe au lieu d'être une majorite au sein de la Belgique!
    Devenant minorite, il ne lui resterait plus qu' à s'autocelebrer, se preferer sans partage et se refugier dans un chauvinisme outrancier, comme toutes les minorites existantes qui n'ont pas de "grande" culture à laquelle se rattacher.

    C'est un paradoxe: plus l'Europe s'agrandit, plus l'esprit de clocher s'exacerbe!

    Le journalisme doit être derangeant, sinon, il n'est que le reflet de la banalite la plus ordinaire ,une espèce de "voix de son maitre"...
    Les electrochocs sont salutaires... partout, toujours!

    Si des minorites se sont senties bafouees, humiliees, rejetees... à tort ou à raison , elles doivent ,non pas reclamer des comptes mais bien s'interroger sur les causes de leur rejet, les comprendre, les admettre et grandir en evoluant de manière constructive pour vivre serainement, avec elles-mêmes d'abord, les autres ensuite.

    Ne vous inquietez pas pour la Belgique, je salue la provocation journalistique, c'est une preuve de democratie et de respect de l'expression... je souhaiterais que la Flandre ait la bonne idee d'imiter sa collègue de langue fran?aise , chacun a et doit avoir le droit de s'exprimer.

    Imi pare rau ca nu cunosc romaneste destul de bine , as dori sa scriu in limba voastra, dar mai am de progresa.... In orice caz, vreau sa va spun ca apreciez toti comentari pe care le am citit . (in mod particular Bryze ...)

    Daca cumva aveti prilejul sa cititi pe limba franceze, va rog sa cititi " La tyrannie de la Penitence" Pascal Bruckner ISBN2 246 64161 6 Grasset.. este o carte remarcabila despre societatea noastra europena.

    Mersi mult de atentia voastra
  • 0 (0 voturi)    
    Poante cu...belgienii ( culese din Franta...) (Vineri, 15 decembrie 2006, 20:57)

    Francofilul... [anonim]

    - Cum recunosti un belgian intr-un magazin de pantofi ?
    Ei bine, e acela care probeaza ...cutiile !
    - De ce la belgieni la autoturisme au stergatoarele de parbriz pe interior ?
    Pentru ca aunci cand conduc fac din buze...bbbrrrr...( ca motorul).

    Pentru ca avem si... cititori francezi. iata traducerea :
    - Comment peut-on reconnaitre un Belge dans un magasin de chaussures ? Eh bien, c'est celui qui essaye les boites...
    - Pourquoi chez les Belges , les essuie-glaces sont a l'interieur du parbrise, aux voitures ? Parce-que , quand ils conduisent la bagnole, ils font avec les levres...bbbbrrrr....
    J'ai trouve ces blagues en France... Si les Belges en auront la replique, n'esitez pas , c'est a vous . merci!
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr Webmaster (Vineri, 15 decembrie 2006, 22:11)

    Sorin Aradean [anonim]