SJP isi propune realizarea unui recensamant al ziaristilor romani

Robert Turcescu lanseaza Societatea Jurnalistilor Profesionisti

de     HotNews.ro
Joi, 14 decembrie 2006, 0:00


Robert Turcescu lanseaza o noua asociatie a jurnalistilor romani. „Societatea Jurnalistilor Profesionisti (SJP) va fi o organizatie de elite, si nu una de masa”, ne-a declarat Turcescu, ziaristul anuntand ca principalul scop al asociatiei va fi impunerea unui standard profesional pentru breasla jurnalistilor.

„Anul 2007 va aduce presei din Romania atat oportunitatea obtinerii unor fonduri importante pentru formarea jurnalistilor, cat si aparitia unor provocari majore. Vom incerca sa accesam aceste fonduri pentru a ajuta la profesionalizarea breslei”, a mai spus Robert Turcescu.

SJP va organiza pentru viitorii sai membri sesiuni de training, precum si schimburi de experienta cu jurnalisti din redactiile occidentale.

Printre obiectivele anuntate de SJP se numara realizarea primului recensamant al jurnalistilor romani si organizarea unui congres al ziaristilor. „E nevoie sa stim cati suntem, cati dintre noi au studii de specialitate, cati dintre noi vad in aceasta meserie doar o etapa trecatoare”, motiveaza Robert Turcescu aceste demersuri.

Societatea este sustinuta de Asociatia Jurnalistilor din Germania (Deutscher Journalisten-Verband, prin filiala sa din Bavaria, Bayerischer Journalisten-Verband), cea mai mare asociatie profesionala de acest gen din Europa.

Lansarea oficiala a SJP va avea loc duminica, 17 decembrie 2006, ora 12:00, in incinta Euro Hotel International (Bvd Maresal Averescu nr. 32-34), iar site-ul societatii este www.SJP.ro















652 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Excelent... (Joi, 14 decembrie 2006, 13:41)

    Sonia [anonim]

    pentru ca m-am saturat de "jurnalisti" absoventi mediocri de liceu (eventual prin invatamant la distanta!).
    Indiferent ce ati spune, texte de felul "nu scoala multa il face pe om inteligent", in cazul jurnalistilor lucrul acesta nu e adevarat. Ziaristul trebuie sa fie, inainte de toate, un om de cultura, nu un papitoi care crede ca Helmut Schmidt a fost vreun fotbalist in liga a 2-a germana sau vreo parashuta angajata part-time "ziarista", cu ochii languroshi dupa interviuri cu barbati potenti financiar (ca cealalta potentza oricum nu o intereseaza...)
  • 0 (0 voturi)    
    Inteleapta abordare (Joi, 14 decembrie 2006, 14:21)

    Viorel [anonim]

    Acum gata, Robertu Turcescu este o elita sau face parte din elita sau o fi elitist. Ca doar de, a infiintat Societatea Jurnalistilor Elite, a pardon profesionisti.
    Mersul normal al lucrurilor este prea lent ptr domn Turcescu, adica sa astepte ca cineva din exterior sa declare ca susnumita organizatie este una de elite. Putea sa zica si el "intentionez sa" sau asa ceva.
    Dar nu, domn Turcescu vrea sa o intreaca pe mama Omida la cititu in stele, cafea, palma si alte scule de citit in.
  • 0 (0 voturi)    
    Tare am impresia (Joi, 14 decembrie 2006, 14:46)

    Claudiu [anonim]

    sa sefia unei asociatii de acest gen este o palarie prea mare pentru Turcescu. Mult succes !
  • 0 (0 voturi)    
    Andreea marin si raduleasca, membre de onoare (Joi, 14 decembrie 2006, 15:15)

    maruis tchuca [anonim]

    r turcescu "jurnalist"?! asta e un banc bun. eventual, ca si calificare" centralista de srviciu"-europa fm sau papusa masculina- realitatea. dupa cum l-a facut varza voiculescu mai ieri, baiatul n-are nici o treaba cu jurnalismul. cu cel profesionist, nici atit.
  • 0 (0 voturi)    
    Inteleapta abordare (Joi, 14 decembrie 2006, 16:08)

    Viorel [anonim]

    Acum gata, Robertu Turcescu este o elita sau face parte din elita sau o fi elitist. Ca doar de, a infiintat Societatea Jurnalistilor Elite, a pardon profesionisti.
    Mersul normal al lucrurilor este prea lent ptr domn Turcescu, adica sa astepte ca cineva din exterior sa declare ca susnumita organizatie este una de elite. Putea sa zica si el "intentionez sa" sau asa ceva.
    Dar nu, domn Turcescu vrea sa o intreaca pe mama Omida la cititu in stele, cafea, palma si alte scule de citit in.
  • 0 (0 voturi)    
    Si potenta ta, Sonia, (Joi, 14 decembrie 2006, 16:29)

    Doboritorul de Bizoni [anonim]

    de dinsa cine este interesat? Am vazut "jurnalisti", absolventi "meritorii" de "Jurnalistica" care nici sa citeasca ce au scris altii pe prompter nu erau capabili - ce sa mai vorbim despre a scrie ceva. Or fi acestia "profesionisti" - pregatiti, majoritatea, de nulitati care n-au vazut o redactie pe dinauntru niciodata dar au, cica, scriitura. Un pseudo-jurnalist - format artificial de catre "sticla" - este si acest Turcescu. Sa se ia de mina cu Marius "Stiuca" show si sa devina "profesionisti".
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Joi, 14 decembrie 2006, 17:29)

    tina [anonim]

    in ciuda diferentei nete fata de aproape toti cei din actuala breasla jurnalistica, si a stilului uneori chiar elitist...in ultima vreme parerea mea despre turcescu era in cadere libera...nu as putea spune de ce ...parca a devenit prea increzut...si are figura de indian...imaginea si stilul parca nu se potrivesc...dar ma rog, acum citind comentariile, de-a dreptul cretine, salut intentia lui robert turcescu, fie ea si oportunista...
  • 0 (0 voturi)    
    Turcescu (Joi, 14 decembrie 2006, 20:40)

    Cetatean [anonim]

    Tentatia de a intra pe tabloid a lui Turcescu il certifica :) sa se declare elita. La urmatoarea bataie cu maioneza dintre dive si zine asteptam redefinirea societatii in "Societatea Elitelor Elitiste cele mai Superioare" :)
  • 0 (0 voturi)    
    Turcescu (Joi, 14 decembrie 2006, 22:32)

    Dada [anonim]

    Daca ar fi facut jurnalism la Universitate ,eventual pe locuri de la buget ,si nu pseudoscoala de jurnalism pe care a terminat-o ,va dati seama cum s-ar fi numit noua asociatie ?
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Duminică, 17 decembrie 2006, 17:50)

    ina [anonim]

    ar cam trebui domnul Turcescu sa-si aduca aminte de unde a plecat si sa invete sa-si salute colegii. Ingamfarea nu isi are locul aici. Dupa asta putem vorbi si de elite
  • 0 (0 voturi)    
    avocatul cui ?.... (Marţi, 9 ianuarie 2007, 19:32)

    soimul alb [anonim]

    dupa ce a spalat public, fata unor "asa zise" - dive - controversate , sa intelegem ca urmeaza sa spele fata unor persoane publice dubioase ?

    pana la urma ce doreste sa devina domnul Turcescu , avocatul diavolului sau haiducul celor multi ,simpli si lipsiti de dreptate ?

    cand vai ajuta un om simplu si nedreptatit sa se apere?