Universitatea Mobitelco Cluj a obtinut joi seara calificarea in sferturile de finala ale FIBA EuroCup Challenge, dupa victoria pe propriul teren in fata cehilor de la Plus Brno (79-62) care a propulsat-o pe prima pozitie a grupei B.

Ultima partida a grupei era si decisiva pentru clujeni care aveau nevoie de o victorie in fata cehilor, nimeni altii decat liderii grupei.

Inceputul a fost slab pentru Universitatea care s-a vazut condusa pe perioada primului sfert, scorul dupa 10 minute fiind favorabil oaspetilor, 22-21.

Dar a intrat din nou in actiune vedeta ardelenilor, americanul LeVar Seals, care a fost din nou MVP-ul meciului, cu 19 puncte si 9 recuperari si clujenii au preluat conducerea pe care n-au mai cedat-o pana la final. Seals este cel mai bun marcator al competitiei, avand o medie de 25,3 puncte pe meci in cele sase jocuri disputate pana acum.

Si astfel Universitatea razbuna infrangerea din jocul tur (96-64) si ii elimina din competitie pe cehi. Alaturi de U. promoveaza din Grupa B echipa cipriota Keravnos.

In sferturi, baschetbalistii clujeni vor intalni formatia cipriota Pizzaexpress Limassol, intr-o dubla mansa, in 11 ianuarie in Cipru, returul o saptamana mai tarziu, la Cluj.

In cazul in care va trece si de echipa din Limassol, formatia clujeana va intalni in semifinalele acestei competitii invingatoarea dintre rusii de la Samara si cehii de la Mlekarna Kunin. Semifinalele sunt programate in dubla mansa la inceputul lui martie 2007.

Cele doua finaliste ale EuroCup Challenge vor obtine automat calificarea pentru editia 2007-2008 a FIBA EuroCup, competitia in care a participat in acest an Asesoft Ploiesti.