La finalul Consiliului European de la Bruxelles

Cu lacrimi in ochi, Traian Basescu i-a intrerupt discursul premierului

de L. Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 15 decembrie 2006, 0:00


Seria "intepaturilor" dintre Traian Basescu si Calin Popescu Tariceanu a continuat vineri in timpul reuniunii Consiliului European la Bruxelles. Dupa ce si-a rostit discursul - lectura punctata cu traditionala lacrima in coltul ochiului - seful statului a intrerupt mesajul premierului Tariceanu, corectand spusele acestuia.

Informatia pe scurt

  • Consiliul European a adresat un calduros bun venit Bulgariei si Romaniei in Uniunea Europeana
  • Traian Basescu a lacrimat in timpul discursului de la Bruxelles
  • Discursul premierului Calin Popescu Tariceanu a fost intrerupt de interventia presedintelui

    Efuziune emotionala urmata de lacrimi

    Dupa terminarea Consiliului European, Traian Basescu a subliniat in alocutiunea sa ca Romania nu numai ca si-a atins obiectivul, acela de a se integra in "marea familie europeana", ci si-a construit platforma pentru securitate si prosperitate. Emotiile l-au cuprins pe presedinte cand a venit vorba despre tinerii care vor beneficia de o viata mai buna.

    "Noi am trait la varsta lor intr-o tara in care ni se spunea ce poate face comunismul pentru noi. Noi putem sa spunem astazi ce pot sa faca ei, pentru ei, intr-o tara libera", a rostit presedintele, cu ochii in lacrimi si glasul tremurand.

    Tariceanu a "gresit din nou"

    Dupa discursul lui Basescu, a venit randul premierului Calin Popescu Tariceanu sa evoce importanta aderarii Romaniei. Tariceanu a comparat momentul integrarii cu Marea Unire de la 1918.

    "Ceea ce ne-a bucurat astazi, si incepand de ieri - de cand a inceput reuniunea - este faptul ca mentiunea referitoare la intrarea Romaniei in UE si salutul de bun venit este chiar facut, asa cum spunea si presedintele, la punctul doi al concluziilor acestui Consiliu European", a declarat Tariceanu.

    Premierul a fost intrerupt la aceasta fraza de presedinte, care i-a atras atentia ca mesajul adresat Romaniei este, practic, primul punct al concluziilor, si nu al doilea, deoarece textul final al Consiliului European incepea cu adresele formale de multumire pentru participanti.

    "Scuza-ma, e primul punct. Primul a fost de multumire, dar din punct de vedere operativ este primul punct, chiar daca este scris la 2", i-a spus Basescu premierului.

    Tariceanu nu a reactionat, ci si-a continuat discursul fara sa se corecteze. La conferinta de presa, presedintele si premierul nu au acceptat intrebari din partea ziaristilor, argumentand ca este un moment in care trebuie sa se consemneze doar actul integrarii.

    Declaratia premierului la intoarcerea din Belgia

    "Vin de la Bruxelles cu o veste buna, Romania este membru UE cu drepturi depline de la 1 ianuarie 2007", a repetat premierul pe aeroportul international Henri Coanda, la intoarcerea din Belgia in seara zilei de vineri.

    "Aderarea Romaniei in Uniunea Europeana este un rezultat politic major la care au contribuit toate fortele politice, societatea civila si guvernele care s-au succedat din '90 incoace" a spus Tariceanu.

    Premierul a adaugat ca printre problemele care preocupa UE extinsa se afla si cea a energiei.

    Romania este preocupata de problema energiei, iar Uniunea Europeana incearca sa creeze politici comune in acest domeniu. Tema devine una predominanta in contextul presedintiei germane, care va prelua mandatul de la 1 ianuarie 2007.

    Pentru a-si aduce contributia la rezolvarea acestei probleme, Romania a constituit un consiliu consultativ pe domeniul energiei care va elabora politicile de urmat in domeniul energetic, adaptate la politicile europene.















  • 64 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Basescu gafeaza din nou (Vineri, 15 decembrie 2006, 18:01)

      Marius [anonim]

      Concluziile Consiliului la : http://www.consilium.europa.eu/cms3_applications/a pplications/newsroom/loadDocument.ASP?cmsID=221&LA NG=en&directory=en/ec/&fileName=92202.pdf
      Postat pe: 2006-12-15 la ora 16:12

      Basescu s-a gasit sa se dea el destept, probabil ca la engleza pe care o stie el o fi crezut ca "1" in engleza insemna "2" in romana :D.
      Oricum, s-a facut de ris la modul penibil rau de tot. I se vedea rautatea prin toti porii... mare pacat ca nici la momente festive nu stie sa se abtina de la badaranii...
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu daca nu e fudul... (Vineri, 15 decembrie 2006, 18:09)

      Un taran [anonim]

      Exista manuale de engleza, exista manuale de matematica, nu e asa greu.
      A batut campii Basescu, si e usor de verificat, declaratia Consiliului cred ca exista si pe site-ul europa.eu
      Mare pacat ca nu se abtine de la mitocanii nici in momente festive, i se citea ura si rautatea pe fata lui inlacrimata de emotie... din pacate, un om mic intr-o functie prea mare pentru el.
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu a gresit (Vineri, 15 decembrie 2006, 18:11)

      Johnny Bravo [anonim]

      "Dupa ce si-a rostit discursul - lectura punctata cutraditionala lacrima in coltul ochiului - seful statului a intrerupt mesajul premierului Tariceanu, corectand spusele acestuia."

      Pai nu prea l-a corectat, ca tot Basescu a gresit :D... l-a coretat de s-a spart. Daca tacea, filozof raminea... vad ca incepe sa semene cu Geoana, poreclit si "inteligentul".
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Vineri, 15 decembrie 2006, 18:41)

      geo [anonim]

      Imi vine si mie sa plang dar nu de emotie ci de nervi. Cum am putut sa votez asa un mitocan??!!
    • 0 (0 voturi)    
      marea branza (Vineri, 15 decembrie 2006, 19:10)

      Victor [anonim]

      mare scofala, l-a corectat pe Tariceanu.

      mai bine votai cu Bombonel si stiai ca te uiti la un presedinte care vorbeste frumos, dar fura o tara intreaga dupa ce isi termina discursul de hipniotizat pensionari.

      Luati-va la revedere de la Tariceanu. Nu va savura aderarea, singurul motiv pentru care nu si-a dat demisia cand se doreau anticipate, capitalul de imagine castigat la aderare.
    • 0 (0 voturi)    
      Fiecare merita ceea ce suporta (Vineri, 15 decembrie 2006, 20:09)

      Dan Badaran de Plan [anonim]

      Asta meritam noi, domne: un taranoi basinos cu valente actoricesti. Asta ne reprezinta in Europa si nu numai. Corecteaza pe toata lumea, nimeni nu'i pe placul lui, nimeni nu se ridica la pretentiile lui. Asta mai putin slugoii de tip "traian boc".

      Iliescu avea mai multa democratie in sange decat asta.
    • 0 (0 voturi)    
      ptr victor (5) (Vineri, 15 decembrie 2006, 20:11)

      ping [anonim]

      nene, vezi ca d'astia ca tine, fanatici, au adus comunismul in romania (si nu ca au adus comunismul, ca in definitiv putea sa fie unul mai lejer, ca la cehi sau unguri, dar l-au exacerbat la nivel de religie). rusine voua, prostilor care nu stiti sa fiti niciodata obiectivi - si v-ati mai intrebat cum de'a ajuns ceausescu satrap.. uite, inconjurat cu d'astia ca tine, asa a ajuns
    • 0 (0 voturi)    
      dezaxat ! (Vineri, 15 decembrie 2006, 20:29)

      marius george [anonim]

      basescu asta e un dezaxat daca poate sa vorbeasca despre avantajele tinerilor.ce avantaje au in tara asta de hoti, daca nu pot sa fure ca sobolanii aia batrani din parlament si muncesc ca prostii pe nimic si fara carte de munca.au avantajul ca pot sa se imprumute la banca si sa plateasca rate pana mor.au avantajul ca pot sa plece definitiv din kakatul asta de tara si sa nege ca sunt romani,daca vor sa obtina vreo slujba pe afara.
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu si lacrima... (Vineri, 15 decembrie 2006, 20:53)

      andrei [anonim]

      Cu toate greselile pe care POATE le-a facut Basescu, a facut prea multe lucruri bune. Eu sunt mandru de el si de faptul ca suntem respectati in toata lumea acum. Eu locuiesc in USA de aproape 10 ani. Am plecat din cauza lui Iliescu si restul gloatei... De 10 ani numai de rau se vrbea aici de Romania... si pentru prima data toata lumea vorbeste de bine. Am prieteni care vor sa deschida firma in Eurpoa de Est si acum au decis sa deschida in Romania...

      E bine sa fie criticat presedintele, criticele il tin alert. Si eu il critic cand simt ca e nevoie. Dar il apreciez ca a schimbat un pic Romania.. daca nu prin altceva macar prin faptul ca acum cand spun cand sunt Roman toti zic: Basescu e tare (Basescu rules) iar inainte: Romania, e tara cu copii strazii si tziganii mancatori de lebede?

      A schimbat imaginea tarii. Si asta o simt pe pielea mea.

      Multumesc,
      Andrei
    • 0 (0 voturi)    
      peace (Vineri, 15 decembrie 2006, 22:24)

      A [anonim]

      cred ca e util sa incercam un mod de gandire mai putin patimas.

      nimic nu e alb si negru, oamenii au calitati si defecte. le accepti sau nu in functie de ce valori ai. daca pentru tine cel mai important e sa ai in frunte un om educat care stie 4 limbi straine, atunci poate ca Tariceanu e o solutie buna.

      daca ai ca prioritate un om care stie sa fie autoritar si carismatic in acelasi timp, Basescu e o optiune buna.

      pentru mine, desi sunt un om educat, Basescu e o solutie mai buna decat Tari. Iliescu, Nastase ies din discutie categoric!! Sa fim bine intelesi, Iliescu a omorat oameni, a adus minerii in Bucuresti... mai uitati-va o data la documentarele realizate. A adus un cinism care ne-a tinut in urma prea mult. Am 23 ani si poate ca daca Tariceanu sau Basescu preluau puterea in locul lui Iliescu, as fi fost mai putin sarac, as fi reusit sa ajung mai repede unde sunt acum.

      cu bine, nu uitati sa si zambiti... viata e scurta sa va incrancenati si sa va urati intre voi!
    • 0 (0 voturi)    
      Very Important Papagal (Vineri, 15 decembrie 2006, 22:41)

      cutare [anonim]

      E clar ca avem de-a face cu cel mai idiot prim-ministru de dupa '89.
      Vacaroiu a avut realizari fata de papagalul asta mic de Moliceanu
    • 0 (0 voturi)    
      complexul de inferioritate la Roman (Vineri, 15 decembrie 2006, 22:48)

      mihai [anonim]

      Si ce daca l-a "corectat"? Era normal sa se refere ca fiind "primul punct" sau "prima concluzie".Cand a zis al doilea, a sunat chiar aiurea si se putea interpreta ca "al doi-lea dupa Bulgaria".
      Da stiu, mergeti pe ideea ca "sa facem impresie buna". Aia sunt mai relaxati decat credeti voi. Nu se uita la nimicuri din astea.
      Daca se baga presedintele Frantei peste primul ministru cum era?
      marius george: N-ai nici o treaba cu realitatea, la fel ca multi altii. Nici macar la capsuni n-ai plecat. Cu vorba o sa ramai, ca alceva n-ai cum sa faci cu atitudinea asta
    • 0 (0 voturi)    
      Apropo de Basescu Vs. Iliescu&co. (Vineri, 15 decembrie 2006, 22:52)

      stiti care e cea mai faina tre [anonim]

      Imi plac comentariile voastre, nervosilor de old boys de pe hotnews! Imi vine un zambet de 16 centimetri de fiecare data cand vad cat de tare va calca pe bombeuri Basescu. Va cam seaca la stomacel, nu gluma.

      Poate acum intelegeti si voi prin ce scarba a trecut, atat amar de ani, generatia mea care a trebuit sa suporte ca sef al statului dupa una bucata revolutie pe cobea aia de Iliescu. Asta-i treaba care mi se pare faina!

      Din pacate pentru voi, noi am aterizat mai devreme pe net si voi nu mai zariti nici macar praful lasat in urma de talpile noastre. Nu v-a mai ramas decat sa comentati ca niste babe, zi de zi. Amuzant! Dar, ma rog, daca sunteti platiti pentru asta pot intelege... la urma urmei oricine trebuie sa manance o paine. Incercati doar sa o castigati mai cinstit, ca sa nu va mai stea in gat la masa din pricina mirosului ei greu.

      Fruntea sus, ca zilele de ieri nu se mai intorc niciodata.

      Hai noroc si la multi ani!
    • 0 (0 voturi)    
      cainii (Vineri, 15 decembrie 2006, 22:59)

      florinux [anonim]

      Cainii latra caravana trece. Unii fac spume la gura. Uitati-va la mesajele anterioare. Relaxati-va ca va plesneste ceva la fund ... caci cap de unde.
    • 0 (0 voturi)    
      complexul de inferioritate la Roman (Vineri, 15 decembrie 2006, 23:14)

      mihai [anonim]

      Si ce daca l-a "corectat"? Era normal sa se refere ca fiind "primul punct" sau "prima concluzie".Cand a zis al doilea, a sunat chiar aiurea si se putea interpreta ca "al doi-lea dupa Bulgaria".
      Da stiu, mergeti pe ideea ca "sa facem impresie buna". Aia sunt mai relaxati decat credeti voi. Nu se uita la nimicuri din astea.
      Daca se baga presedintele Frantei peste primul ministru cum era?
      marius george: N-ai nici o treaba cu realitatea, la fel ca multi altii. Nici macar la capsuni n-ai plecat. Cu vorba o sa ramai, ca alceva n-ai cum sa faci cu atitudinea asta
    • 0 (0 voturi)    
      dusmanii se-nmultesc! (Vineri, 15 decembrie 2006, 23:15)

      roman european [anonim]

      PSD,PNL,PC,PRM, din ce in ce mai multi de partea cealalta a baricadei. Ura e in crestere. Relaxati-va! Sunt sarbatorile, vine Craciunul. Nu va faceti rau singuri. Sarbatoriti trecerea in noul an cu cei dragi si apoi mergeti in lumea larga ("acum doar cu buletinul" :) ) ca nu mai e de trait "in tara asta de cacat"....NOOOT?
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu vs. Tariceanu (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 0:28)

      vulturul negru [anonim]

      Daca Basescu avea talent politic adevarat, putea sa isi dea seama ca Alianta PNL_PD putea sa guverneze linistita 10 ani cu el presedinte si cu Tariceanu prim-ministru! Dar nu inteleg ce l-a mancat pe Basescu sa il tot submineze pe Tariceanu??!! Ce nu i-a placut la PNL si la Tariceanu. Crede ca va putea guverna mai bine cu PD aliat cu UDMR si cu PNG?? Eventual cu Jiji prim-ministru?
      Guvernul Tariceanu este cel mai bun guvern de pana acum si Basescu isi bate joc de el!
    • 0 (0 voturi)    
      vai vai de engleza lui basescu (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 1:52)

      sv [anonim]

      intr-adevar mesajul adresat romaniei este a punctul 2 dupa mesajul de multumire adresat lui "Mr Borrell for the work he has accomplished during his tenure as President of
      the European Parliament." ar trebui sa se mai tempereze...
    • 0 (0 voturi)    
      Premiul I pentru smiorcaiala (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 6:44)

      Vaporul esuat(nema flota roman [anonim]

      De departe apartine primului bisnitar al tarii.Din DEX. : BISNITAR : persoana care practica afacerismul, realizand profituri personale pe cai necinstite, meschine.
      BISNITA : afacere necinstita, marunta; gainarie
      Lucratorii din marina comerciala romana (de la simplu marinar la comandant nava) erau numiti "bisnitari".
      Analizati modul de comportare al primului "bisnitar al tarii"-naravul nu se schimba,doar parul. Deci e normal sa fie mitocan.Nu va mai legati de engleza lui- o stie,da pe cea de balta(adica portuara) nu prea se leaga cu cea literara.
    • 0 (0 voturi)    
      pt vulturul gol (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 7:03)

      VN [anonim]

      Ai fi vrut tu un presedinte impotent ca Milica ca sa va faceti de cap cum vreti ha? De aia Basescu e tare, pt ca stie ce vrea si cum sa obtina ce dorea, de aia e apreciat de popor.
      De ce tot refuza Tariceanu anticipate? stie ca nu va mai fi numit prim ministru, cu o majoritate parlamentara confortabila guvernul ar fi si mai eficient. Asa degeaba scoate guvernul legii bune daca nu sunt votate de parlament. Asta voi tariceni nu puteti intelege. Dar ce ii manca pe Orban, Crin si altii liberali de tot injura pe Base?
      Guvernul actual e bun si pt ca Base il tine sub bici, ca altfel cine stie ce prostii mai facea. A se vedea cu retragere din Irak de exemplu.
    • 0 (0 voturi)    
      lacrima din coltul gurii... (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 9:32)

      Gigi Bec [anonim]

      Cred ca lucrurile sunt foarte simple. Oricum am incerca sa punem in context situatiile jenante in care este pus Tariceanu de catre un Presedinte retardat/penibil/mitocan/etc. ajungem la o singura concluzie; este chestiune de EDUCATIE!
      Tariceanu nu poate reactiona in fata unor grosolanii atat de evidente din partea lui Baselu' deoarece este un om elevat/titrat/EDUCAT.
    • 0 (0 voturi)    
      Lacrimile lui Basescu (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 10:11)

      cico [anonim]

      Un bun roman lasa o lacrima sa-i curga pe obraz intr-un moment istoric important, al carui martor este. Ba, intr-un fel ... este si un gen de erou al acestui moment. Cat despre relatia de stat a lui Basescu cu Tariceanu ... apai eu incerc sa mi-o imaginez pe cea cu Nastase premier. Sigur, acum omul a fost pus pe butuci politice de micile manevre. Dar, asa ... sa zicem ca prin absurd ... Ce haios ar fi fost ! (ar fi). Mie imi place BAsescu, e de departe cel mai bun presedinte pe care l-a avut tara in ultimul secol!
    • 0 (0 voturi)    
      despre Basescu.... (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 10:20)

      cortez [anonim]

      pentru toti cei care il faceti pe dl. Basescu mitocan, badaran...voi nici macar nu stiti sensul acestor cuvinte...(dex: MITOC?N, mitocani, s.m. Om cu comportari grosolane, vulgare; badaran, mojic) . A observat cineva ca dl Presedinte este grosolan sau vulgar? A injurat pe cineva? A facut gesturi obscene? Eu nu am vazut nimic de genul asta in comportamentul lui. Poate nu are o doza f. mare de diplomatie dar cand tara merge cum merge, e plina de corupti, guvernul face greseli peste greseli, cum draq sa nu uiti de diplomatie si sa nu ii urechezi ca sa isi mai bage mintile in cap...Si eu as fii suparat daca as fi presedinte si as incerca sa fac ceva pentru tara asta, asa cum a promis dl. Basescu in campanie electorala si sa vad ca ceilalti incearca sa imi dea in cap si sa faca rau Romaniei (ex. retragerea din Irak). Ati vazut ca acum se ia in discutie in America ridicarea vizelor pentru tarile care au fost alaturi de americani in razboaie? Daca se realizeaza ceva o sa fie numai datorita d-lui Basescu si politicii lui externe atat de hulita de unii.
    • 0 (0 voturi)    
      pt cico (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 10:43)

      unu [anonim]

      Tu esti atat de fanatic incat cred ca daca Baselu s-ar fi pishat pe el ai fi spus ca "Un bun roman lasa o picatura sa-i curga in pantaloni intr-un moment istoric important, al carui martor este."
    • 0 (0 voturi)    
      pt. cortez (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 10:54)

      piff [anonim]

      nu am nimic cu basescu. chiar il felicit pt. efortul depus si pt. notorietate de care se bucura. insa mai are si scapari de limbaj. De ex. l-a facut pe un ziarist "gàozar" e un termen, totusi, vulgar. asta nu inseamna ca e vulgar. Nu aruncam camasa pe foc pt. un purice.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa popor asa presedinte (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 12:48)

      popescu maria [anonim]

      Nu ne place Triceanu pentru ca e putin mai stilat decat "NOI" Il numim Moliceanu pt. ca nu este badaran, daca nu raspunde mirlaneste la provocari declaram ca este cel mai slab prim - ministru! Nu il meritam si ne este f. greu sa recunoastem.
      Cine a spus ca avem conducatorii pe care ii meritam avea dreptate....Tariceanu s-a ratacit printre mitocani ,badarani , ciobani si alti ajunsi in fruntea bucatelor . Cine sa-l inteleaga ?Cine sa-l sustina?Cei care sunt mandri ca beau cot la cot cu baietii de cartier si danseaza cu tiganci in ritmul manelelor?????
    • 0 (0 voturi)    
      mincinos sau labil? (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 13:44)

      vierme [anonim]

      Eu zic ca asa se pune problema cu frumosu de la Cotroceni. Cum e domne posibil sa plangi ca ultima muiere ditamai barbat in stat?

      Este. Ma gandesc ce or fi zis oamenii aia de Bruxelles cand l'au vazut pe asta cum da apa la soarici hahah
    • 0 (0 voturi)    
      lacrimile marinarului (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 23:29)

      gigi [anonim]

      Se vede clar ca base nu-i in stare sa se ridice la nivelul prestantei internationale si elegantei in purtari, limbaj si atitudini a lui Tariceanu si dezarmat, apeleaza la mijloace verbale de desconsiderare,( ca alte metode nu stie), el fiind element decorativ in stat chiar daca se vrea "mare jucator".
      Se pare ca avem conducatorii pe care-i meritam. Populismul lui entuziasmeaza prostimea si hahaitul lui e agreat de galeria fotbalistilor...Poate s-o termina odata si cu papusarii astia.
    • 0 (0 voturi)    
      lacrimile marinarului (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 23:45)

      gigi [anonim]

      Se vede clar ca base nu-i in stare sa se ridice la nivelul prestantei internationale si elegantei in purtari, limbaj si atitudini a lui Tariceanu si dezarmat, apeleaza la mijloace verbale de desconsiderare,( ca alte metode nu stie), el fiind element decorativ in stat chiar daca se vrea "mare jucator".
      Se pare ca avem conducatorii pe care-i meritam. Populismul lui entuziasmeaza prostimea si hahaitul lui e agreat de galeria fotbalistilor...Poate s-o termina odata si cu papusarii astia.
    • 0 (0 voturi)    
      care-i problema? (Sâmbătă, 16 decembrie 2006, 23:58)

      nomoft [anonim]

      Nu mai poti, maica, sa mai versi si tu o lacrima, sa mai dai cu mucul prin fasole, ca e astia cu ochii pe tine! Pai, amortitii aia de europeni, mai stiu ei ce-i aia pata de culoare, mai vazut-au ei pana de pasare tropicala? Stiu ei oare ce-i aia o manea? Ash! Le-om da noi, cit sa le iasa pe nas, ca prea-s plini de fumuri! Ne integram si-i becalizam!
    • 0 (0 voturi)    
      Candidatul liberal pentru 2009! (Duminică, 17 decembrie 2006, 1:19)

      martin [anonim]

      Am citit cu neplacere atacurile nedemne impotriva lui Basescu, precum si tamaierile desantate pentru Tariceanu, la unii dintre comentatorii acestui articol.
      Va felicit domnilor ca ati descoperit "marea speranta alba (a motociclismului artistic)' pentru alegerile din 2009.
      Tot nu aveati candidat si oricum nu l-a ales nimeni niciodata (inafara de multele neveste) dar in mod cert il meritati!
      Si nici nu va fi greu de numarat voturile!
    • 0 (0 voturi)    
      Pt 15 si 31 (Duminică, 17 decembrie 2006, 5:43)

      RASPUTIN [anonim]

      CHIAR E ASA GREU DE PRICEPUT?
    • 0 (0 voturi)    
      Frau Thatcher , Queen Elizabeth, Mr. Churchill and others (Duminică, 17 decembrie 2006, 8:56)

      INDI [anonim]

      cateva pasaje referitoare la " barbati" si " doamne de fier " care au plans in public - pentru un anumit "public" care citeste doar Cristoiu si Ludovic Orban

      "Frau Thatcher hat irgendwann erkannt, da? es v?llig in Ordnung ist, wenn eine Frau weint. Sie hat in der ?ffentlichkeit geweint, sie konnte emotional sein. Heute ist das schon wieder anders.

      Interview: Andrea Seibel

      Artikel erschienen am 16.09.2005


      http://www.welt.de/data/2005/09/16/775988.html "


      " So sehr Churchill auch zwischen der lebensnotwendigen Treue zu Amerika und der Konsolidierung des franz?sischen Partners hin und her gerissen war - seine Bewunderung f?r die Energie und das Genie des Generals blieb trotz allem ungebrochen (schon wenige Stunden, nachdem er ihm am Vorabend des 6. Juni 1944 brutal entgegengeschleudert hatte, am liebsten s?he er ihn ?so schnell wie m?glich verschwinden", weinte er vor R?hrung beim Anh?ren der Proklamation des Generals an die Franzosen am Abend der Landung).


      http://www.c-de-gaulle.org/article.php3?id_article=455 "


      " Queen Elizabeth II. zeigte sich bei einem Gottesdienst in London zugunsten der Opfer in Amerika sichtlich bewegt und vergo? auch einige Tr?nen.

      http://shortnews.stern.de/shownews.cfm?id=303012&news_archive=1&CFID=43523410&CFTOKEN=54097337 "


      " Die Nacht, in der Spaniens K?nig weinte

      21. Feb 2006 13:44



      Antonio Tejero im spanischen Parlament
      Foto: AP

      Sechs Jahre nach der Franco-?ra bedrohte im Februar vor 25 Jahren ein Putschversuch Spaniens junge Demokratie. Doch der K?nig schritt entschlossen ein - nachdem er zuvor angeblich in Tr?nen ausgebrochen war.


      http://www.netzeitung.de/spezial/zeitgeschichte/383505.html "

      PS. Este a doua oara cand trimit acest mesaj si nu este afisat; ma intreb poate exista deja un moderator petro-liberal pe Hornews sau e o intamplare ?