Leonard Orban: Incetati certurile interne si faceti strategii post-aderare!

de C.N.A.     HotNews.ro
Duminică, 17 decembrie 2006, 0:00

Foto: cafebabel.com

Leonard Orban, Comisarul european pentru Multilingvism, a atras atentia, duminica, politicienilor de la Bucuresti ca trebuie, mai degraba, sa adopte strategia post-aderare a Romaniei la UE decat sa continue disputele politice interne. El a cerut adoptarea de urgenta a unui „sistem de gestionare a afacerilor europene".

"Dezbaterea pe teme europene lipseste"

„Sunt cateva elemente esentiale care trebuie sa fie decise, si, din pacate, constat cu mare regret ca dezbaterea pe teme europene lipseste aproape cu desavarsire. Probabil suntem atat de preocupati de ce se intampla pe plan intern, incat nu ne dam seama ca la 1 ianuarie 2007 vom parcurge un moment istoric si pe care trebuie sa intelegem cum sa-l valorificam.

Trebuie sa ne dam seama ca, in acelasi timp, incepand de la 1 ianuarie 2007, la Bruxelles sau in alte capitale europene se iau decizii, decizii care ne privesc in modul cel mai important pe noi”, a declarat Orban, in prima sa conferinta in tara de cand a devenit comisar european.

Comisarul european considera ca Romania trebuie sa organizeze dezbateri pe teme europene astfel incat sa beneficieze la maximum de avantajele statutului de membru al Uniunii Europene.

Romania „va trebui sa inteleaga ca avantajele sunt mari o data cu intrarea in UE, dar sa se inteleaga foarte clar ca avantajele pot fi maximizate prin actiuni inteligente, actiuni profesioniste, prin responsabilitate politica, sau, dimpotriva, se poate ca aceste avantaje sa ramana relativ limitate”, a declarat Leonard Orban.

Romania - al saptelea stat ca marime in UE

El a precizat ca Romania trebuie sa se comporte ca membru activ al UE pentru ca jumatate dintre deciziile care ne privesc viata sunt luate la nivel comunitar.

„Este nevoie de dezbateri privind marile teme, si nu numai marile teme, subiectele care o sa ne influenteze viata.

Altfel, deciziile or sa se ia in numele nostru, noi o sa stam si o sa asistam pasiv la ce se intampla, cedam suveranitate, dar nu beneficiem de principalul avantaj sau unul dintre principalele avantaje pe care ni le ofera aderarea la UE, acela ca participam la procesul de luare a deciziilor. Si nu vom fi un stat mic.

Nu vom fi deloc, vom fi al saptelea stat, vom avea 14 voturi in Consiliu, vom avea 35 de parlamentari europeni. Vom avea un comisar, vom avea reprezentanti in Curtea de Conturi, in Comitetul Regiunilor, in Consiliul Economic si Social European”, a atras atentia Orban.

„Vom putea conta, dar depinde de noi sa intelegem ca trebuie sa ne miscam rapid, trebuie sa fim eficienti, trebuie sa ne identificam interesul national si sa-l aparam” a explicat Leonard Orban.

El a cerut adoptarea „cu maxima urgenta” a unei decizii privind sistemul de gestionare a afacerilor europene, atat la nivel guvernamental, cat si la nivel parlamentar.

Deocamdata, ramane independent

Pe de alta parte, Leonard Orban a precizat ca nu a decis, inca, daca se va inscrie in PNL, dar a hotarat sa participe la activitatile grupului ALDE, deocamdata ca independent.















76 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    D-l Orban are dreptate (Duminică, 17 decembrie 2006, 14:27)

    dodo [anonim]

    Toate energiile trebuie sa se concentreze pe linia integrarii in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci domnule Orban, fiti consecvent! (Duminică, 17 decembrie 2006, 14:32)

    Independentul [anonim]

    S-ar putea sa nu se inscrie in PNL pentru ca ii este teama ca in 2009 PNL nu va castiga alegerile si astfel mandatul sau la Comisiei nu va fi prelungit. Poate ca dl Orban ar trebui sa fie consecvent si sa aiba un compartament european pentru ca ii datoreaza mult PNL-ului. Cred ca a fost suficient membru observator in PNL Romania. Deci domnule Orban, fiti consecvent! Au fost oameni grei care ar fi putut sa fie comisari in locul dvs, nu este corect acum sa faceti pe observatorul.
  • 0 (0 voturi)    
    Bla-bla multilingual (Duminică, 17 decembrie 2006, 14:39)

    dani [anonim]

    In aceasta "gestionare a afacerilor europene", precis ca vom avea nevoie de consilieri importanti si importati (caci romanii sunt noi in sistem, inca nu se pricep) la tarife de la 245 la 1.000 etc. euro/ora. Mai avem nevoie, probabil, de dezbateri
    importante, cu public la fel, in care sa lansam slogane sterpe
    si fara priza si intelegere la public, in care sa straluceasca doar onorariile de "luminare". Bun venit in meandrele UE, Romanie!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Orban (Duminică, 17 decembrie 2006, 15:19)

    ddd [anonim]

    Daca mai existau unele indoieli ca Leonard Orban isi merita postul de comisar, cred ca prin aceasta conferinta a a aratat ca isi cunoaste bine pozitia si are o viziune globala asupra integrarii noastre, dincolo de mizilicurile discutiilor interne. Ii dau dreptate, suntem imaturi si prea captati de spectacolul politicii interne ca sa avem resurse pentru a intelege scena politica europeana. Daca la nivel european se discuta cutare sau cutare decizie, daca de exemplu se adopta normele de colectare a gunoiului de la fermele de struti, in loc sa "participam" la formularea legislativa, noi ne "conformam" cuminti la ce spun mintile luminate de la Bruxelles si Strasbourg.
    Ma bucur ca dl. Orban nu sta cu mainile in san si ne-a promis ca va milita pentru dezbaterea problemelor europene si in spatiul public romanesc, asa cum e normal. Ca va veni periodic in tara pentru a sustine conferinte si a informa asupra ultimelor teme fierbinti europene. Poate asa se va ajunge si la noi ca pe primele pagini ale ziarelor sa nu apara exclusiv articole despre politica romaneasca ci si din cea internationala, intocmai ca in tarile occidentale. Poate reusim sa scoatem nasul din cotetul propriu si sa privim mai atenti ograda in care ne aflam.
  • 0 (0 voturi)    
    Ticalosimea Romaneasca (Duminică, 17 decembrie 2006, 18:33)

    G BUJU.CANADA [anonim]

    Cearta,santajul,hotia ,tradarea e la loc de cinste in Romania!

    Iar saracia in Romania este dezarmanta,in 17 ani a fost dstrusa total economia ,au fost distruse peste 5 milioane de locuri de munca,intre 4 si 5 milioane de romani au fost zgoniti dn tara ca sa lucreze in conditii umilitoare in alte tari.

    Cam prin 2015-2020 numarul romanilor va fi depast de cel al rromilor.

    Cu alte cuvinte poporul roman va disparea de pe scena istorei,in cel spatiu urmand sa se dezvolte poporul rrom.

    In loc ca fosti communisti , securisti,criminali,lingai ,calai [astazi politicieni nostri ]sa se ingrijasca de tara,de economie,de starea acelui popor care treste pe $2 pe zi,dau cel mai infiorator spectacol de certuri,de circ si de jaf nemilos a ceea ce a ma ramas nefurat.

    In aceasta situatie ,daca tii cat de cat la tara aceia ,iti vine sa urlii de durere,si uitati'va dvs insa,ca nimanui nui pasa de bietul popor roman,deaceia tara fara Basarabia,fara Bucovina ,fara maramuresul istorc si multe altele,asa cum este ia cu defectele ei creeate tot de comunisti si stalinisti.

    Toti o socotesc un cadavru din care ei,vermii sa smulga cat mai mult !
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca ipocrizia ! (Duminică, 17 decembrie 2006, 19:05)

    Poetul prozaic [anonim]

    Multilingvismul, se pare,
    La comisarul cu scoala
    A suferit o schimbare,
    Sa se bage-n ...alta oala

    De politica interna.
    Are pe limba erectzii
    In loc sa stea bland, pe perna,
    S-a apucat sa dea lectii.

    Pana ieri tacea ...din limba
    De nici nu-i stiam trecutul,
    Dar iata, omul se schimba,
    Ascultatzi, VORBESTE MUTUL !

    A-nceput sa dea din dramba,
    Sa vezi ajutor de frate,
    De parca-i ...puschea pe limba
    La gand de anticipate.

    La mana lui Tariceanu
    Sare, sa-i dea...tot o limba :
    Sarut mana, pan’ la anu,
    Poate asa, nu te schimba!

    Cu gandul mereu acasa,
    La fratele lui de sange,
    (Saritor din pat ...pe masa
    Petro-buricos ce-mpunge)

    S-a decis sa dea el iama,
    Comisarul, sa ne-nvetze,
    Uitand ca isi da arama
    Pe mecla ...cu doua fetze.

    „Independent” de tacamuri
    In SARCINA ce-i incumba,
    A-nceput sa scoata fumuri
    Din embrion dat in stamba.

    Zice, pe limba materna,
    Sa mentzinem forma buna
    Si legatura eterna
    Intre coruptzi si minciuna,

    Sa ne abtinem cu totzii
    Cat vin fonduri peste garduri
    Sa mai stam unitzi cu hotzii
    Intr-o boiala cu farduri,

    Sa ne prefacem ca-n toate,
    Guvern, Parlament sau tzara
    E RAI de stabilitate,
    Numai fonduri sa apara,

    Ca si cum acestea zburda
    Si vin atrase-n miriste,
    Doar pastrand tacerea surda
    Pentru hotzi in... LINISTE

    In limba de-ar sta sau zboara
    Cu grija ...li(m)bidinoasa
    Doar se da pasare rara,
    Dar ciocul scapat ... in plasa

    Decat sa fi facut tumba
    De parca-n AUT se cere
    Mai bine isi musca limba
    Caci pe ea risca si ...piere

    Pentru ca STABILITATEA
    Este un BUN CASTIGAT
    Numai de majoritatea
    Intr-un Parlament curat

    Si Guvern sustzinut bine
    Sa-si treaca legile, toate,
    Nu unul ce-abia se tzine
    Crapat de ..stabilitate.

    Asa, avem AMAGIREA
    Ce confunda Romania
    Cu minciuna sau urarea:
    Traiasca ipocrizia !
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru poiata prozaica (Duminică, 17 decembrie 2006, 20:38)

    geo [anonim]

    Mai scuteste-ne cu versurile tale de 2 bani. Nu-ti dai seama cat esti de penibil?
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru poetul prozaic (Duminică, 17 decembrie 2006, 21:32)

    Critic Literar [anonim]

    Hai d-le ca ne strici ziua cu versurile astea slabanoage. Daca te kinue talentul, recita-le la caminul cultural din sat.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru poetul prozaic (Duminică, 17 decembrie 2006, 22:26)

    simion [anonim]

    Maestre, esti ridicol. Ba chiar grotesc. Leonard Orban a spus niste adevaruri. Nu a incercat sa dea lectii.
    Dar oricand o voce rauvoitoare poate deturna sensul unui mesaj.
    Al cui esti? Al PSD-ului, al PD-ului sau al PSL-ului? Sa stii ca le faci niste deservicii imense.
  • 0 (0 voturi)    
    V-ati trezit? Buna dimineata la mos Aj(EU)n (Duminică, 17 decembrie 2006, 22:42)

    monica L [anonim]

    Ati semnat contractul de munca (in ce limba era redactat, apropo?) si perspectiva de a avea o leafa cit a Andreei Marin , aproape chiar cit a Raduleascai si juma' din a lui Teo (de la ProSOV) va da aripi, nu-i asa? V-ati emotionat brusc reflectind la modalitatea de a intoarce binele amaritei dvs. de tarisoare (a 7-a) care v-a trimis acolo... Pe holuri ari prins din zbor comentarii usturatoare la adresa Romaniei ? Sau poate doar patetice... la gentlemen's parlour? sau vai! la urinoar??? Tara n-are strategii, n-are elan comunitar... pe strada, shop-uri, boutique-uri, in discoteci lipseste dezbaterea reala pe teme europene... la Parlament... offf, n'en parlons pas...
    Pai cred ca un profesor de limbi straine (domeniul dvs., nu?), platit cam cu a suta parte din leafa dvs. e mai degraba interesat sa incinga-o dezbatere in famile cum poate inteti ritmul meditatiilor pentru copii capsunarilor... un compozitor roman, spre exemplu (tot din tarlaua figeliana la Bruxelles), care primeste un onorariu pentru achizitia unei lucrari camerale cam cit diurna dvs. cind veti fi trimisul Comisiei sa verificati cum stam cu limba gaellica ... veti afla dvs. unde..., se framinta gindind la Europa in directia obtinerii unei rezidente ceva, care l-ar mai putea scoate din jena (jenanta) financiara... si tot asa, und so weiter, and so on si in toate multi-graiurile de care tre' sa va-ngrijiti ca de-o gradina cu flori de toate culorile si miresmele... La multi ani si mai poftiti pe la noi!
  • 0 (0 voturi)    
    pai vorbeste cu fratele tau (Duminică, 17 decembrie 2006, 23:27)

    danniel [anonim]

    sa mai lase tampeniil si sa se ocupe de lucruri serioase
  • 0 (0 voturi)    
    ai zis bine (Luni, 18 decembrie 2006, 6:47)

    dan [anonim]

    spune-i si la "gura goala" de fratele tau.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde-i maslina, hop si eu ! (Luni, 18 decembrie 2006, 7:23)

    OARE CINE [anonim]

    Comisarul Orban are o pozitie cel putin curioasa.

    Cui se adreseaza el, din moment ce vorbeste de la un pupitru al Palatului Victoria si apare acolo in cadrul unei conferinte de presa ?

    Cine sa elaboreze strategii post-aderare ? Tata Noe, Mama Natura, dracu’ gol, ziaristii ?

    Bineinteles, Guvernul se ocupa de astfel de strategii si decide in sensul aplicarii lor, intr-o sedinta de lucru sau mai multe.
    In acest caz cum se face ca se adreseaza taman guvernului, in „casa” acestuia, dar cu vocea indreptata spre eter sau oarecari directii ?

    Nu era mai normal, ori sa discute direct cu cei in cauza, poate au deja ce pretinde „sfatuitorul” , ori sa nu-i faca de bascalie in cazul cand nu sunt inca dotati cu cele necesare (ca poate a avut si el o activitate in acest sens cu fostii colegi) , ori ca astea nu au legatura cu atributiile sale „multilingvistice” ?

    Explicatia e una singura: a fost scos la inaintare.

    I s-a acordat „spatiul locativ” necesar si, cel mult, discutata in prealabil scenarita pusa pe rol in sensul invocarii „impedimentului divergentelor” (care are legatura cam cat cu ...Prefectura)

    Chiar el se lauda ca in cadrul Ministerului Integrarii Europene a lucrat la elaborarea unui proiect de strategie prin care se definea „modul in care Romania se va misca in calitate de stat european”, (preluat, dupa plecarea sa, de Anca Boagiu)

    Paul Pacurariu si Emil Boc sustin ca au deja astfel de strategii si urmeaza sa se discute in cadrul Aliantei varianta unui document unitar, iar Varujan Vosganian sustine ca strategia pe termen scurt este data de raportul de tara din oct. 2006.

    In acest caz, ce mai vrea intervenientul?

    Vrea sa arate ca este expresia vie a anecdotei cu maslina obosita de client si preluata de ospatar, cu usurinta, in scobitoare.

    In rest, e teatru la microfon cu iz de manevrita cronica, batut saua sa priceapa iapa, dar si-a bagat limba unde fierbe deja strategia altuia. Nu spun, persoana importanta.