Creatiile optzeciste ale poetilor C.V. Tudor si A. Paunescu

de     HotNews.ro
Marţi, 19 decembrie 2006, 0:00


HotNews.ro va ofera doua creatii artistice semnate de Corneliu Vadim Tudor si poetul Adrian Paunescu, scrise in anii '80 si inchinate cuplului prezidential - Nicolae si Elena Ceusescu.
Invitam cititorii HotNews.ro sa posteze orice material care ar putea sa faca dovada valorii artistilor ce au slujit inainte de revolutie cuplului Ceausescu

Poem de inchinare
de Corneliu Vadim Tudor

Avem un barbat intre noi si lumina
ne luam din luminile ochilor sai
e bland ca amurgul sfintind Bucovina
si aprig ca Oltul vuind printre vai
pamantul acesta l-a dat, intr-o iarna
asa cum da iarba dintai, prevestind
schimbarea la fata a firii si-a vechei
suflari romanesti cu peceti de argint.

Si multe zapezi l-au albit pe la tample
si-atatea adanci nedreptati l-au durut
taind pentru noi partii largi catre viata
el steagul de foc tot mai sus l-a tinut
astfel si-a urmat Ceausescu destinul
cu-o dragoste vie de oameni in piept
astfel nu mai mira pe nimeni ca astazi
e falnic stejar si carmaci intelept.

Iubindu-si lucid si din inima tara
osteanul din el n-are tihna deloc
si pieptul si-l pune viteaz la fruntarii
si pace el vrea, si belsug, si noroc
inchin, dar, un cantec de slava in cinstea
acestui tezaur de minte si har
el, care, luptand ne-a redat demnitatea
de neam de eroi si popor legendar!


Va spunem: La multi ani cu sanatate, alaturi de al patriei erou!
de Adrian Paunescu

Inima calda care bati in ritmul
Cel mai scump inimii romanesti,
Primeste astazi gindul bun al tarii,
In plina sanatate sa traiesti!

Surisul bun de pace si tandrete
sa-i fie soare cind e innorat
Fiindca vegheati in jurul tarii insasi
Veghind viata Primului Barbat.

Ca muncitoare intre muncitoare,
Tot muncitoare ati ramas si azi,
In inima purtind mereu dreptatea,
Si focul revolutiei tot treaz.

...............................

V-am scris si-acum un an, va scriu si astazi
Scriu sufletului tandru si maret:
Sa nu fie-n paragina trecutul
La Alba, Putna si la Voronet

Inima draga natiunii noastre,
Noi Te rugam cu-acelasi ritm sa bati
Si pentru soarta riurilor tarii
Si pentru soarta Muntilor Carpati

Fiind acestea toate implinite,
Si ca sa-nvinga lupta pentru nou,
Va spunem: La multi ani cu sanatate
Alaturi de al Patriei Erou!

Fragmente din poezia inchinata Elenei Ceausescu si publicata in revista Flacara din 5 ianuarie 1980

Scrisoarea lui Vadim catre "instanta suprema a tarii si a partidului"

"Mult iubite si stimate tovarase Nicolae Ceausescu,

Ma vad nevoit sa va scriu din nou, desi cunosc cit de pretios este timpul Dumneavoastra. As dori respectuos sa va solicit, in calitatea pe care o aveti, aceea de instanta suprema a tarii si a partidului, analizarea si solutionarea unui grav litigiu scriitoricesc si politic.

Este vorba despre o serie de discutii purtate in jurul volumului meu de poezie si publicistica revolutionara "Idealuri" (Editura Eminescu 1983), intocmit special pentru glorioasa Dumneavoastra aniversare de la inceputul acestui an. Am scris cu multa dragoste aceasta carte, al carei Erou principal sinteti Dumneavoastra. (...) cel mai de seama barbat din intreaga existenta a Romaniei.

(...) La propunerea mea, tovarasii Petru Enache si Gheorghe Pana au aprobat ca festivitatea lansarii acestui volum sa fie organizata la Clubul Uzinelor "23 August" din Capitala, in inima muncitorimii bucurestene -, a circumscriptiei de care se leaga nemijlocit eminenta Dumneavoastra activitate parlamentara.

(...) Dumneavoastra ne-ati cerut sa mergem in mijlocul muncitorilor, pentru a ne inspira la izvoarele muncii si vietii adevarate.

(...) Nutresc speranta ca viitoarea prezentare a cartii, pe care, de comun acord cu tovarasii Elena si Vasile Barbulescu (sora si cumnatul dictatorului - nota red.) o voi face in mijlocul taranilor si muncitorilor din comuna Dumneavoastra natala, Scornicesti, nu va mai fi contestata atit de vehement.

Cu deosebita dragoste si respect filial, Corneliu Vadim Tudor, 3 februarie 1983"



















4148 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    amuzant (Marţi, 19 decembrie 2006, 14:39)

    Dani [anonim]

    probabil ca se mandresc cu deosebitul lor talent in ale poeziei. Cred ca o sa fiu cel mai fericit om din Romania si o sa ies in Piata Universitatii sa ma bucur atunci cand V.C. Tudor asta si partidul lui de inspiratie struto-camilica (partid de dreapta cu un lider de stanga) nu o sa mai intre in Parlament. Si sunt destul de sigur ca nu voi fi singurul de acolo cu steagul Romaniei pe umeri, bucurandu-ma de victoria finala a bunului simt.
    • 0 (0 voturi)    
      "bunul simt" oare ... ai asa ceva? (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 20:45)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Dani

      sigur ca e amuzant."Romanul s-a nascut poet"...nu? Parca asa spunea cineva.Ok...nu vreau sa fac misto si nici sa critic pe sinpaticul si sugubatul nostru poet si scriitor ,Vadim Tudor . In vremurile nu demult apuse,trebuia chiar sa ai talent si sa fi citit,ca sa poti compune la comanda un vers elogios sau chiar un poem cu dedicatie.Nu numai Vadim Tudor,dar si alti poeti (Adrian Paunescu) au posedat excelent limba romana,cultura romaneasca si jocul de cuvinte si au avut un deosebit talent,ca sa poata sa compuna si sa scrie fara o motivatie (deosebita),launtrica, acele poezii si poeme dedicate "distinsului" conducator. Stim fiecare cat ne trebuia noua sa scriem cateva randuri(si acele copiate de undeva) ca nu cumva sa picam sub lupa cenzurii necrutatoare.Se gasea mereu cineva care sa-ti gaseasca bube in cap si sa dea o cu toata alta interpretare stihurilor scremute elogios.
      Astazi,multe nu s-au schimbat si gasim vanatori de capete in literatura romana,care cauta sa eticheteze poetii si scriitorii epocii de aur.
      Atunci s-a tacut,s-a mormait,atunci s-au facut bancuri spuse in surdina,atunci cei cu talent erau inpinsi in fata si chiar rugati sa isi screme mintea si sa scoata un poem "maret" plin de patos si patriotism.
      Astazi Vadim Tudor incearca sa spuna cu voce tare si sa scrie ceea ce simte ca om liber al Romaniei si ca parlamentar al Europei Unite.E huiduit astazi de multi si chiar contestat.Bine...dar mai e cineva care sa aiba atitudine fata de jignirile minoritarilor unguri,ale udmr-ului sovin si iredentist? Sa va para bine ca aveti un Vadim Tudor,caruia ii pasa de tara si de popor,care are curajul de a spune lucrurilor pe nume si de a infrunta un dusman care s-a aciuit aici in inima carpatilor de veacuri si care ne compromite in lume.Va e rusine sa fiti romani patrioti...atunci sunteti nascuti intr-un ceas gresit la locul gresit.
      Ungurii isi reabiliteaza criminalii care ne-au ucis si noi priv pasiv...
  • 0 (0 voturi)    
    apel disperat (Marţi, 19 decembrie 2006, 14:43)

    un_tip [anonim]

    cineva sa ii contacteze pe autori. ar fi interesant sa le aflam parerea aici pe site...sub forma unui comentariu...imi vine sa vars...dar este ceva ce nu poate fi negat....lucrurile astea exista in viata lor, insa ei se comporta ca si cand nu ar fi existat....deci asteptam o explicatie....
  • 0 (0 voturi)    
    ei si ce? (Marţi, 19 decembrie 2006, 14:44)

    eisicescu apostoleanu [anonim]

    ei si? si eu am fost comandat de detasament si apoi de unitate, si cantam de mama focului, si il laudam pe CEAUSESCU.

    daca tot vorbim de libertate, inclusiv cea de exprimare, de idei, de ce condamnam "comunismul" si nu ororile sau pe cei care "au facut rau". dupa parerea mea a fi "rau" nu inseamna a scrie ode cuiva. daca ar fi asa inseamna ca ne intoarcem la perioada inchizitiei si a vanatorilor de vrajitoare. NOI TOCMAI ASTA AM CASTIGAT LA REVOLUTIE( sau ce a fost) : LIBERTATEA!!! (chiar daca in prezent multi dintre romani simt LIBERTATEA cu burtile goale si fara speranta pentru viitor).
  • 0 (0 voturi)    
    sinistru ! (Marţi, 19 decembrie 2006, 14:47)

    ion ion [anonim]

    Poeti ziceti?? Care poeti, caci n-au fost in stare sa scrie ceva... Mazgaleli ca astea puteti gasi in jurnalul oricarui adolescent chinuit de talent(e), ba chiar mai reusite. De-aia s-au si apucat de pupat popoul "marelui cirmaci".
  • 0 (0 voturi)    
    ei si ce? (Marţi, 19 decembrie 2006, 14:49)

    eisicescu apostoleanu [anonim]

    ei si? si eu am fost comandat de detasament si apoi de unitate, si cantam de mama focului, si il laudam pe CEAUSESCU.

    daca tot vorbim de libertate, inclusiv cea de exprimare, de idei, de ce condamnam "comunismul" si nu ororile sau pe cei care "au facut rau". dupa parerea mea a fi "rau" nu inseamna a scrie ode cuiva. daca ar fi asa inseamna ca ne intoarcem la perioada inchizitiei si a vanatorilor de vrajitoare. NOI TOCMAI ASTA AM CASTIGAT LA REVOLUTIE( sau ce a fost) : LIBERTATEA!!! (chiar daca in prezent multi dintre romani simt LIBERTATEA cu burtile goale si fara speranta pentru viitor).
  • 0 (0 voturi)    
    cool (Marţi, 19 decembrie 2006, 14:52)

    andop [anonim]

    Oricum trebuie sa recunoasteti ca sunt foarte talentati. Mi-e teama ca vor intra in pleiada Sadoveanu, Arghezi dpv. al filiatiei politice contextuale...ce face poet un poet? numarul de carti scrise? numarul de cititori? sau vizibilitatea publica la un moment dat? cum ii putem impiedica pe impotentii acestia sa ramana in istorie desi sunt oameni care chiar muncesc ptr. tara asta? Ei sunt doar niste oportunisti pentru care nu ar trebui sa avem compasiune...
  • 0 (0 voturi)    
    banana republic (Marţi, 19 decembrie 2006, 14:53)

    cele mai inalte culmi ale soci [anonim]

    ani de rahat, ani furati, porcarii ... poemuri, 2 ore pe zi TV, Cantarea Romaniei, practica la cules legume, armata 2 ani, bezna totala (la propriu si figurat), etc
    Doamne ce vremuri au fost, daca ar fi numai un Press Delete sa stergi totu'
  • 0 (0 voturi)    
    eisicescu apostoleanu - penibil (Marţi, 19 decembrie 2006, 14:59)

    Cristi [anonim]

    eisicescu apostoleanu esti penibil tataie. Nu era nevoie sa ne zici ca ai avut functie pe vremuri, se vede... Eu am 22 de ani, si sa-i zici lu Mos Craciun ca acum 17 ani s-a luptat pentru o astfel de libertate. Se vede clar ca astia doi l-au lins in cur pe Ceausesu, dar nu asta e problema, au dreptul sa scrie orice. PROBLEMA E ACUM, cand afirma cu atata tarie ca ei nu sunt comunisti, ca ei sunt centru democratiei si a crestinatatii.
    Chiar nu te inteleg cum poti i pune problema "ei si ce ?!" ... as poti face orice, e libertate, "ei si ce daca injuram in parlament ... ei si ce daca vine 3oo RON intretinerea si 2oo RON pensia ... ei si ce daca muncesti si de abia iti ajung banii ...
    Cred ca in cazul tau ai merita ca pe la instructie sa se trezeasca un soldat sa traga gresit cu arma, sa para in ziar "eisicescu apostoleanu - impuscat in cap" sa vedem cine o sa e intrebe "ei si ce ?!"

    EI SI CE nu trebuie sa existe in gandirea noastra. Trebuie sa existe "pai hai sa luam masuri ... "
  • 0 (0 voturi)    
    pt. andop si bananierul (Marţi, 19 decembrie 2006, 15:02)

    vasile v. vasile [anonim]

    nu am inteles la ce te referi cand ii enumeri pe sadoveanu si arghezi:
    - ai citit descrierile lui sadoveanu ? de exemplu " valea frumoasei"?
    - ai citit poezii de arghezi?
    pt. banana republic

    cati ani ai????
    esti profund, nu am ce zice!!!
    mult ai mai suferit nene. ce bine ca acum te poti uita pe "acasa tv " si "OTV".
  • 0 (0 voturi)    
    Eminescu si Poe mor de ciuda (Marţi, 19 decembrie 2006, 15:02)

    Terente [anonim]

    Eminescu si Poe mor de ciuda ca n-au avut un asemenea "MUZ".
  • 0 (0 voturi)    
    pt. andop si bananierul (Marţi, 19 decembrie 2006, 15:03)

    vasile v. vasile [anonim]

    nu am inteles la ce te referi cand ii enumeri pe sadoveanu si arghezi:
    - ai citit descrierile lui sadoveanu ? de exemplu " valea frumoasei"?
    - ai citit poezii de arghezi?
    pt. banana republic

    cati ani ai????
    esti profund, nu am ce zice!!!
    mult ai mai suferit nene. ce bine ca acum te poti uita pe "acasa tv " si "OTV".
  • 0 (0 voturi)    
    fara talent (Marţi, 19 decembrie 2006, 15:11)

    Cici [anonim]

    poezia lui vadim e de toata jena. In vara lui '89 eram clasa 4-a si am fost intr-o tabara unde la final s-a tinut un concurs de creatii literare dedicate tovarasului/tovarasei/partidului mult iubit. Cred ca multi dintre copiii aia au scris poezii mai frumoase.
  • 0 (0 voturi)    
    Inedit de Paunescu (Marţi, 19 decembrie 2006, 15:22)

    Candide [anonim]

    Ca toti Boierii Mintii intr-un cor
    Te-am laudat, Iubit Conducator
    Si-ncovaindu-ma adanc din sale
    Te-am lins profund, Marite Nicolae.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr Tovarasii oportunisti (Marţi, 19 decembrie 2006, 15:55)

    Un alt fost Comandant de Detas [anonim]

    Am fost comandant fiindca eram cel mai bun din clasa la invatatura dar otrepe si zdrente ca vadim si paunescu si multi altii care s-au aciuat pe langa ei nu au loc decat in MUZEUL COMUNIST DE TRISTA AMINTIRE.
    Sa se duca lumea acolo si sa vada poeziile marilor oameni de Cacat pardon, de stat .
    Sa dea Dumnezeu la cate cozoi am stat eu la lapte si iaurt ,carne ,branza,paine cu cartela in mana ma pe un ger napraznic de atatea ori sa stea si numitii Ilici Iliescu ,Tudor Vadim si Paunescu si multi altii cu gamela in IAD, iar intre timp cine stie in viata de zi cu zi unde pot ajunge.
  • 0 (0 voturi)    
    2 lingai (Marţi, 19 decembrie 2006, 16:06)

    alex [anonim]

    ce ii diferentiaza pe cei 2 lingai?

    vadim a facut totul pentru sine, cerand avantaje pentru limbile in dos.

    paunescu a folosit aceste limbi ca sa faca ceva si pentru ceilalti. nu uitati ca in romania de dinainte de 90 cenaclul lui paunescu era o oaza de libertate (schioapa ce-i drept, dar cine mai tinea cont?), iar cartile lui erau asteptate pentru soparlele pe care le contineau.

    in plus, paunescu va ramane un poet valoros, desi am vazut ca imbatraneste urat, in timp ce vadim este doar un biet bufon tembel, cu gura mare.
  • 0 (0 voturi)    
    paunescu (Marţi, 19 decembrie 2006, 16:18)

    moromete [anonim]

    l-as intreba pe paunescu daca poate scrie o poezie de 3 ml si in cat timp-oare?- acesta este talent de poet?-sau are talent demn de cartea recordurilor?..are minte ,-dar nu are adevarata cultura-talentului lui este de rapsod popular /poezie naiva cu ceva educatie -se poate canta dar nu este poezie de intelect /este sentimental /lautar - cantece de adolescent rural /badie /,pacat ca nu-l aruncam la liziera literaturii -este jalnic -dar ar trebui ignorat asa cum se ignora -manelele .....
  • 0 (0 voturi)    
    2 lingai (Marţi, 19 decembrie 2006, 16:21)

    alex [anonim]

    ce ii diferentiaza pe cei 2 lingai?


    paunescu a folosit aceste limbi ca sa faca ceva si pentru ceilalti. nu uitati ca in romania de dinainte de 90 cenaclul lui paunescu era o oaza de libertate (schioapa ce-i drept, dar cine mai tinea cont?), iar cartile lui erau asteptate pentru soparlele pe care le contineau.

    in plus, paunescu va ramane un poet valoros, desi am vazut ca imbatraneste urat, in timp ce vadim este doar un biet bufon tembel, cu gura mare.
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Marţi, 19 decembrie 2006, 16:33)

    un tanar [anonim]

    O tristete ce tinde sa nu fie luata in seama daca nu ar exista acest circ si paine mediatica. E usor sa spui acuzator ca s-au adus elogii, sau ca in calitate de membru de conducere a implementat comunismul...Dar dicolo de totate "manifestarile de acest gen-numite generic nedreptatile trecutului", intreb retoric: actele si afptele ce le vom face azi vor fi acuzate implicit sau explicit, categoric sau voalat, peste 15-20 ani?...Aruncati cu pietre in toata istoria si sa nu-i uitati nici pe saltimbancii domnitorilor, voivozilor si regilor!!! Fiecare a facut in viata ceea ce a trebuit sa faca in scopul ce era de urmarit: sa aiba o paine (sau mai multe), sa aiba un acoperis (sau mai multe), sa aiba o masina (sau mai multe), s.a.m.d. ... Acum se urmareste aceleasi lucururi, dar pe alte cai... iar numarul nu mai conteaza eventual sa fie si cel mai tare, frumos, unic, etc.
    Salutare, Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Omagiu... (Marţi, 19 decembrie 2006, 17:03)

    Razvan [anonim]

    Sa va mai dau eu un citat din CV Tudor. E o poezie publicata intr-o zi de 7 ianuarie (ziua de nastere a sinistrei pentru cei care nu mai tin minte), din nefericire nu mai stiu anul. Oricum a aparut in revista Saptamana.

    "E Elena Ceausescu,
    Suflet nobil si vibrant,
    Mama buna om politic
    Si prestigios savant."

    In aceste conditii nu e de mirare circul pe care omul l-a facut ieri. Lui i-a fost bine in comunism...
  • 0 (0 voturi)    
    Oda(-l in....) celor 2 fii de nadejde (Marţi, 19 decembrie 2006, 17:19)

    Kane [anonim]

    Eu ii inteleg pe bietii bufoni....Au invatat sa latre, si asta au si facut. Si inca o fac. Atunci latrau de bucurie, si se gudurau pe linga stapin, pentru niste mamaliga, iar acum latra a pustiu si a regret, desi au mai multa mamaliga, dar nu mai vine de la stapanul iubit...
    Paunescu are totusi o bila alba de la mine pt ca a avut tupeu
    sa-i scrie stapinei ateiste o poezie in care aminteste de minastirile Putna, Voronet, samd.
    Asta nu il absolva insa de alte probleme, gura ii ramane plina de rahat...
  • 0 (0 voturi)    
    Domne, (Marţi, 19 decembrie 2006, 17:20)

    fanel [anonim]

    Pa scrieti, fratilor, toata scrisoarea, ce mare lucru, ca e important si " litigiul scriitoricesc si politic "si cum punea problema Vadim.
    Totusi, are valoare de document in situatia data, ce mare chestie e sa puneti ca lumea tot continutul?

    Sa ne alegem si noi cu ceva, cu un text intreg, ca nu putem umbla toti prin arhive. :(

    Va rog frumos, asa, ca o chestie de respect fata de cititori reveniti su tot textul. :(
  • 0 (0 voturi)    
    Oda(-l in....) celor 2 fii de nadejde (Marţi, 19 decembrie 2006, 17:41)

    Kane [anonim]

    Eu ii inteleg pe bietii bufoni....Au invatat sa latre, si asta au si facut. Si inca o fac. Atunci latrau de bucurie, si se gudurau pe linga stapin, pentru niste mamaliga, iar acum latra a pustiu si a regret, desi au mai multa mamaliga, dar nu mai vine de la stapanul iubit...
    Paunescu are totusi o bila alba de la mine pt ca a avut tupeu
    sa-i scrie stapinei ateiste o poezie in care aminteste de minastirile Putna, Voronet, samd.
    Asta nu il absolva insa de alte probleme, gura ii ramane plina de rahat...
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 19 decembrie 2006, 17:48)

    Macchiaveli [anonim]

    Au talent, deh....Oricum pe Vadim o sa-l votez la viitoarele. 'Geaba pompati material, tot mai multi vor adera la prm. Stiu, multora va e frica....asta e democratia.
    Da' ana blandiana,plesu ceva acolo? Nu fiti impartiali.
  • 0 (0 voturi)    
    pt machiavelli (Marţi, 19 decembrie 2006, 17:53)

    Florin [anonim]

    Nene Machiavelli, nu ne e frica, bre, pe cuvant! Chiar cu 'animale politice' de genul matale in jur (nu e o ofensa, e expresia lui nen-tu Aristotel).
    Mare e gradina ta...
  • 0 (0 voturi)    
    E absurd si rusinos (Marţi, 19 decembrie 2006, 18:08)

    Dani [anonim]

    Mi se pare absurd ca o democratie sa permita acestor specimene comuniste sa hotarasca legi care ne privesc pe toti.. Or fi fost ei votati, da chiar dam la toti dreptul sa fie alesi fara a lua in seama trecutul lor... si ne mai intrebam ce-s cu legile astea dar numai pentru noi nu sunt facute... cata rusine va mai indura Romania ca sa suporte fenomene reprobabile de teapa lui vadimisor... oare cat tupeu, nesimtire si uratenie poti sa ai ca sa tipi ca din gura de sarpe cand esti vinovat de propaganda pentru Ceasca. Oare realizeaza cat de iopocrit este acest personaj numit vadim? Poate ar trebui sa-i se spuna ca poate crede ca numai el are dreptate si toti ceilalti se inseala... greu mai scapam de fantomele comuniste...
  • 0 (0 voturi)    
    Musca pe caciula (Marţi, 19 decembrie 2006, 18:08)

    Macchiaveli [anonim]

    Poate oi fi " animal politic', tu esti doar animal, florinache parpalache. Aceasta " cantarea romaniei" e un fel de defulare a propriilor neputinte, "daca nema puterinta ce mai chichirez galceava?". Ce dracu' vreti voi sa demonstrati? Ca a existat si ante 89? Dar mamitica si taticutu matale, ce faceau atunci? Erau complicii lui nea' Ceasca, sau poate scriau "ode" lui nea' secu. N-asa? De sarbatori, asa se cuvine,iti transmit o frumoasa urare: Crapati-ar windowsu' piratat, oricum nu stii sa-l reinstalezi!
  • 0 (0 voturi)    
    ultimul post (Marţi, 19 decembrie 2006, 18:19)

    Florin [anonim]

    Nea Machiavelli, dumneata faci parte din subsolul gandirii, ca si modelul pe care il ai... Asta e tot. E ilustrativ faptul ca nu poti raspunde decat cu ofense (referinte la parinti, etc.). Eu iti urez altceva: sa fii sanatos...
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru "alex" (Marţi, 19 decembrie 2006, 18:35)

    Gica Contra [anonim]

    Diferenta dintre cei doi lingai comunisti este ca Paunescu are talent. Cit priveste Cenaclul Flacara, cred ca ar trebui sa te mai documentezi asupra mesajelor, implicatiilor si a ceea ce se intimpla in timpul lor ! Aprofundeaza ce a fost la ultimul cenaclu, la Ploiesti, dupa care a fost suspendat !
  • 0 (0 voturi)    
    Foamea i-a facut "laudatori" (Marţi, 19 decembrie 2006, 19:35)

    P.A. Calescu [anonim]

    Toti acesti pup-in-c...isti au fost defapt niste oportunisti abjecti. Nu cred ca au crezut in comunism (sau conducatorii de partid) decit atit cit puteau cistiga din asta: mincare, putere, faima. Asta este specia cea mai spurcata de laudatori / conducatori, cei avizi de putere si maretie. Mai sint si altii ca ei (care din pacate au facut si mai rau): Pol Pot, Idi Amin, Mobutu Sese Seko (prieten de-al tovarasului), etc. Paunescu si CVT au incercat sa se pricopseasca pupind fundul dulce al conducerii. Si, sa fim cinstiti, au reusit pe deplin. Se pare ca pupau bine si placut (or fi exersat intre ei inainte sa o faca pe fundurile "eroilor")
  • 0 (0 voturi)    
    electorale (Marţi, 19 decembrie 2006, 20:06)

    acrv [anonim]

    "Stiu, multora va e frica....asta e democratia."
    Are dreptate - cadrul democratic (atit cit este si atit cit este aplicat in Romania) poate fi folosit pentru instaurarea unui alt regim totalitar. Aceeasi tactica este aplicata si de radicalii islamisti in democratiile occidentale or de anumite state in relatiile internationale (http://meria.idc.ac.il/journal/2006/issue4/jv10no4a2.html).
  • 0 (0 voturi)    
    vezi ca se poate! (Marţi, 19 decembrie 2006, 21:09)

    edu [anonim]

    nu ma revolta ce-a scris VC-ul ci faptul ca un asemenea vierme isi permite sa-i faca pe Plesu sau Patapievici limbrici, boi etc. in Parlamentul Romaniei democrate. Cacat a mancat, cacat iese din el. Scuze pt. limbaj dar n-ai cum sa gasesti un cuvant mai potrivit pentru un VC, fie el si Tudor.
  • 0 (0 voturi)    
    poate fi acesta un subiect? (Marţi, 19 decembrie 2006, 21:16)

    joana. [anonim]

    suntem noi un popor care rascolim in K....si nu ne mai saturam de mirosul lui? dati uitari si haideti sa ne apucam de treaba.Sa mai iesim la maturat vorba marelui Horatiu Malaiele.La ce ne ajuta toate astea?a fost un timp in care fiecare a facut ce s-a priceput mai bine pentru a supravetui.Poetului A.Paunescu nu avem decit sa ii multumim,
    cine nu a citit poeziile si romanul "De la Barca la Viena.."sa le citeasca si atunci il vor ierta de toate.C.V.Tudor -cauta politicul ceva care sa ii atirne de git?Eu nu vad atitudinea lui chiar strigatoare la cer.Si el are dreptul sa-se exprime liber ce gindeste. Nu sunt addmiratoarea lui si nici a partidului Romania Mare,dar ca regele Mihai nu avea ce cauta acolo este si parerea mea.Cind istorici nostri vor aduna dovezi despre el am sa le povestesc eu ce stiu de la parinti si bunici mei,atunci imi va fi mai clar daca cirdasia asta cu datul palatelor inapoi ducelui Duda sau Pruna cum il mai cheama nu este o crima impotriva poporului roman.
    Legat de CVT,fiecare pasare piere pe limba lui si daca el nu va pieri inseamna ca a avut destin
  • 0 (0 voturi)    
    gunoaie (Marţi, 19 decembrie 2006, 21:31)

    adrian [anonim]

    mi-e rusine ca sunt conational cu astfel de gunoaie !
  • 0 (0 voturi)    
    Moarte comunistilor (Marţi, 19 decembrie 2006, 21:34)

    alex [anonim]

    Cei care bateau oamenii in beciuri, distrugeau destine, cei care au pus in practica indeile comunismului represiv de ce nu sunt condamnati? Este o mare cacealma in care au fost trasi doi poeti
    mai mult sau mai putin talentati/ generatiile viitoare vor aprecia contributie lot/ si in schimb adevaratii criminali se plimba in libertate sau pozeazea in campioni ai democratiei. haideti sa ii lasam pe deoparte pe cei doi si sa cautam criminalii keghebisti, kominternisti, comunisti care au distrus natiunea.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 19 decembrie 2006, 22:19)

    Curiosu [anonim]

    Dece nu sunt publicate aici si poeziile Anei Blandiana inchinate lui Lenin si scrisorile umile adresate lui Ceausescu de catre dl Plesu ca sa fie reprimit in PCR, etc? Dar picturile si muzica "patriotica" a epocii? Hai sa-i dam pe toti, asa ar fi echitabil.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce avem ceva cu vadim sau paunescu (Miercuri, 20 decembrie 2006, 1:14)

    Dan [anonim]

    Nu ma intereseaza ce a facut nimeni inainte de 89 daca acel cineva nu are drept de decizie in tara asta. Dar cand ditamai senatorul voteaza legi care ma influenteaza si pe mine, ma intereseaza gradul lui de moralitate. Cei care il sustin pe Vadim, voi chiar credeti cu adevarat in acel om sau pur si simplu aveti vreun interes? Voi vedeti ceva moral in el? Pentru ca daca raspundeti afirmativ, e grav... nu pt voi, pt mine ca traiesc aici...
  • 0 (0 voturi)    
    o chestiune : (Miercuri, 20 decembrie 2006, 1:32)

    fanel [anonim]

    acum am vazut subtitlul, prin care suntem invitati sa scriem mesaje din care sa reiasa si calitatile celor 2.

    Nu asa se pune problema. Nimeni nu se indoieste ca Adrian Paunescu este un poet de talent, sunt zeci de poezii valoroase in cartile lui, poate sute, sigur ca are si multa maculatura, omul scrie prea mult si cu usurinta prea mare.

    Aici era vorba de ce au facut in sprijinul regimului, si nu de talentele lor in diverse domenii.
  • 0 (0 voturi)    
    neghina veche si bara-gol (Miercuri, 20 decembrie 2006, 3:30)

    Budha [anonim]

    Oameni care au muncit din greu pentru nimic in anii '80, intr-o tara bogata numai pentru porci cu limba lunga si duioasa, au votat Liber pentru aceleasi limbi in 'anii '90. Traiasca patria si poiezia si de fapt bravo la poieti. Boii multi, mereu gramada la cotet.

    Dar ce-a fost a fost, azi noroc cu folbalu, ie ca o poiezie
  • 0 (0 voturi)    
    ahahahhaha (Miercuri, 20 decembrie 2006, 3:55)

    un copil [anonim]

    ce penibil..wc tudor e cel mai mare lingau in viatza..
  • 0 (0 voturi)    
    judecata o face publicul (Miercuri, 20 decembrie 2006, 6:04)

    ignat [anonim]

    limbajul,,anti" demonstreaza moralitatea anticomunistilor. Valoarea oamenilor publici si de cultura este data de numarul de simpatizanti pe care ii poate aduna la o manifestare publica. Cati asemenea simpatizanti pot aduna alde Plesu Patapievici, Blandiana et. si cati Adrian Paunescu sau CV Tudor? Sau artistii formati si crescuti in ''Epoca de Aur?" Stela Popescu, Mitica Popescu, Tudor Gheorghe si multi altii denumiti astazi ,,generatia de aur a scrnei romanesti"? Cand au fost formati, intr-o epoca de" vid" cultural? Mai multa obiectivitate nu v-ar strica anticomunistilor. Demonstrati ca sunteti mai buni! Ati avut ocazia 17 ani!
  • 0 (0 voturi)    
    poeti de curte (Miercuri, 20 decembrie 2006, 6:30)

    Ghita [anonim]

    "Institutia" poetului de curte e veche de cand lumea (ganditi-va la Nero), partea proasta e ca, in democratia noastra originala, acesti poeti de curte au ajuns sa participe la conducerea statului. Ceausescu nu ia-r fi lasat, ca nu e treaba lor, treaba lor e sa-si castige painea scriind la comanda.
    Despre talentul lor nici nu are rost sa vorbim, ca nu facem istoria literaturii. Despre tupeul lor de-a folosi expunerea publica pe care le-a dat-o "iubitul conducator" si a ne umple "lumea" de mizerie si ura, de-a perverti sufletele moi si tinere si a le umple de murdaria si laturile, lor e de discutat.
    Prin statutul lor de "poeti de curte", de profitori in ale scrisului se compromit ca oameni. Dar bietii romani, debusolati, fara exercitiul librtatii, ce sa inteleaga?
    Cred ca sunt 2 categorii de adepti ai lui Vadim : 1.oameni frustrati si orbiti de ura care isi lipesc, ca si fluturii de noapte, aripile de acest "tribun dement". 2.Tineri naivi si teribilisti care fie sunt prea slabi pentru a se afirma pe ei insisi fie au gusturi sau interese dicutabile. Fiul lui Dumitru Tinu e un exemplu. Bietul de el, chiar ti-e mila. A, mai exista o categorie, prostii si semidoctii (si astia sunt multii), de aceea sunt milioane.
  • 0 (0 voturi)    
    @ignat (Miercuri, 20 decembrie 2006, 6:51)

    Radu Popescu [anonim]

    poate ca nu ar fi rau sa iti amintesti, daca stii, ca de exemplu
    Van Gogh nu a avut nici un 'simpatizant' la 'manifestari
    publice' (esti un pic nostalgic dupa demonstratiile oamenilor
    muncii de la 23 august, vad), de fapt nu e a vindut nici un
    tablou cit a fost in viata, si asta nu il impiedica sa fie
    considerat azi unul din cei mai mari pictori din toate timpurile.
    ca sa vorbim si de ai nostri, ce zici de Tristan Tzara, unul din
    oamenii care a influentat major arta secolului 20 si care era
    un ilustru necunoscut in Romania la vremea lui.
    comparatia asta, intre 'binele' facut de comunisti si situatia
    curenta, e cit se poate de falsa. ca in comunism au fost si
    lucruri bune, si oameni ok, nu schimba cu nimic oribilitatea
    sistemului si lipsa de calitate a patzachinelor care l-au
    sustinut. in libertate lumea face ce poate - daca atit se poate
    la noi, asta e treaba, dar macar nu avem oborocul pus
    deasupra de niste indivizi atoatecunoscatori... la fel, faptul ca
    s-au format oameni de valoare in vremea comunista nu e
    absolut deloc meritul epocii respective, ci doar al oamenilor
    in cauza.
    deci? un pic de modestie nu ti-ar strica, ai pariat pe cai gresiti
    si nu ti-a mers, inghite galusca, asta e viatza, nu e vina altora
    ca vremurile matale au apus. iar daca esti cumva
    resentimentaro-revolutionar, un pic de terapie nu ti-ar strica.
    desi presupun ca esti un erou anonim, cu mult curaj camuflat
    in spatele pseudonimului internetic, si in viata de zi cu zi stai
    cuminte la metrou si la coada la mall, si nu comentezi prea
    multe.
  • 0 (0 voturi)    
    @eisicestu apostoleanu (Miercuri, 20 decembrie 2006, 7:00)

    Radu Popescu [anonim]

    da, exista libertate, dar exista si responsabilitate. printre
    altele romanii cu burtile goale de care vorbesti au ajuns asa
    din cauza sistemului comunist care ori i-a timpit si le-a taiat
    bruma de initiativa pe care o aveau, ori i-a docilizat cu salarii
    si slujbe fara utilitate reala - cu acelasi efecte.
    iar oamenii care au sustinut sistemul - au libertatea sa spuna
    ce vor, dar asta nu inseamna ca nu sint vinovati; noi, ceilalti,
    avem dreptul sa ii judecam. ceausescu nu a aparut de la
    sine, a fost o piramida intreaga care l-a sustinut, si care
    trebuie descilcita si inteleasa in detaliu, ca sa nu se mai
    intimple asa ceva vreodata.
    exista consecinte pentru fiecare act, asta inseamna sa ai
    responsabilitate.
  • 0 (0 voturi)    
    fugiti de aici (Miercuri, 20 decembrie 2006, 8:57)

    cy [anonim]

    EMIGRATI cat nu e prea tarziu
  • 0 (0 voturi)    
    Pot sa-i scrie ode si lui basescu (Miercuri, 20 decembrie 2006, 9:17)

    Rebel [anonim]

    Nu ma deranjeaza ca Paunescu si Vadim au scris poezii pentru ceausescu.Pot sa-i scrie ode si lui basescu. Ma deranjau cei care isi bateau joc de noi, ne chemau duminica la lucru, toamna la munci agricole, militieni si securistii care ne urmareau tot timpul de parca am fi fost in stare noi sa facem numai lucruri rele si nu aveam altceva de facut. De astfel ma supara fptul ca am scapat de un dictator dar am dat peste mai multi care ne jecma nesc in continuare chiar daca ei spun ca e democratie. Inainte isi bateau joc comunistii de noi, dar cunosteam ne ferea de ei. Acum toti inavutiti peste noate, hotii, escrocii si functionarii publici se cred deasupra legii. As vrea sa stiu cu ce ma ajuta faptul ca exista legi dar care nu se aplica decat selectiv in interesul anumitor persoane obscure. Eu nu cred ca am dat comismul jos pentru ca sa vina altii si mai rai care sa vandalizeze tara.
  • 0 (0 voturi)    
    d-le Ignat (40) (Miercuri, 20 decembrie 2006, 9:17)

    Toma Nour [anonim]

    "Mediocritatea alege mediocritatea" acesta este judecata publica si din pacate slabiciunea democratiei.
    Lumea este trasa inainte de elite si nu de catre public.
    Publicul este format si din cei care aleg sa se uite la TV la 'Ciao Darwin' sau 'Tradati in dragoste' , care nu pot intelege decat asa ceva si nu pe Patapievici si Plesu. Nici unul si nici multi altii nu vor plange dupa asemenea public.
    Primul nivel de cunostere este sa stii macar cat de mult nu stii.
  • 0 (0 voturi)    
    sa ridice piatra .... (Miercuri, 20 decembrie 2006, 9:47)

    sandu [anonim]

    probabil ca cei doi si inca multi altii pe langa ei sunt vinovati de tot ce au facut in folosul regimului comunist si a conducatorilor comunisti, dar pentru pedepsirea lor nu au dreptul sa "ridice piatra" nici unul care a scris zeci de texte laudative la adresa comunismului si de infierare a capitalismului in stare de putrefactie ( vezi opera lipsita de har a d_lui tismaneanu ), nici un individ care in epoca comunista a avut o cariera stralucita, incununata cu functia de sef al navigatiei civile acordata chiar de tovarasa elena ( vezi cariera bravului marinar basescu ). Cati dintre D-voastra domnilor forumisti a-ti fi putut avea in decembrie 1989 o avere personala de circa 60 mii $ si un milion de lei, asa cum avea bravul marinar care se crede indreptatit sa ridice piatra, fiind el o mare victima a oranduirii criminale. Nu asi vrea sa creada cineva ca iau apararea celor doi lingai, dar totusi ....
  • 0 (0 voturi)    
    pupi-ncuristii (Miercuri, 20 decembrie 2006, 9:57)

    sorin [anonim]

    Cu poti sa nu condamni o dictatura si un sistem care a tinut Romania in saracie totala si privarea masiva a cetateniilor ei de Drepturile Fundamentale Ale Omului.

    Iata ca astazi daorita liberatii trebuie sa suportam vechiile vome ale comunismului sa ne faca circ si scandal.
    Au murit oameni ca sa se schimbe sistemul. A fost o Revolutie impotriva dicataturii si a comunismului.
    Asta este! Comunisti nu aveti decat sa va taiati venele asta nu o mai puteti schimba!

    VC Tutor este un pupincurist de mare clasa.
    Lui i-a mers foarte bine pe vremea comunismului si putem sa il credem pe cuvant ca a fost asa.
    Nu i-a lipsit nimic. Nici unt nici lapte nici carne , absolut nimic.
    Nu a stat la cozi nu a avut greutati. Pentru el a fost perfect spre deosebire de alti 22 de milioane de faieri care au dus greul
    foamea si tortura.

    VC Tutor a pupat in cur pe tovarasu' si tot aparatu de partid. Acum VC Tutor se manadreste cu tot ceea ce a insemnat dicatatura.
    Nu am cuvinte. Acest om nu are morala si ni se prezinta intotdeauna un mare practicant si aparator al Crestinismului.
    Parerea mea este in continuare ca nu este altceva decat o voma a societatii, daca nu cumva e chiar sarit de pe fix.

    Sincer nu inteleg cum Romanii pot alege astfel de parlamentari.
    NU INTELEG!

    Oameni de bine DESTEPTATI-VA si mai ganditi si voi cand va aleveti parlamentarii.
  • 0 (0 voturi)    
    nu sunt vremile sub om ........ (Miercuri, 20 decembrie 2006, 11:57)

    mihai eminescu [anonim]

    voi credeati in visul vostru,noi nu credem in nimic
  • 0 (0 voturi)    
    SENZATIONAL (Miercuri, 20 decembrie 2006, 12:48)

    andrei mailescu [anonim]

    pt cei interesati:
    "mic dictionar social politic pentru tineret", editura politica, , 1981, tiparit la intr poligrafica bacau, colectivul de autori: (printre altii) Virgil Magureanu(coordonator stiintific), VLADIMIR TISMANEANU.
    Mostra:
    pagina 98, capitolul COMUNISN : "programul pcr releva faptul ca in tara noastra in procesul fauririi societatii multoilateral dezvoltate si inaintarii catre comunism........(bla bla bla)". semnat: Vladimir Tismaneanu.
    pag 352: "in conceptia partidului nostru, misiunea istorica ....., asa cum sublinia tov nicolae ceausescu...."
    cartea e plina de creatiile docctrinare ale domnului tovaras tismaneanu
  • 0 (0 voturi)    
    Superficialitate (Miercuri, 20 decembrie 2006, 13:01)

    The observer [anonim]

    Va respect parerile, dar cred ca va grabiti cu concluziile.
    Ce s-a castigat in urma revolutiei (in Romania au existat de fapt 2 etape: revolutie si lovitura de stat) este in primul rand libertatea de exprimare. Asta nu presupune neaparat si bun simt.
    Este si cazul lui CVT, care face foarte des circ.

    Acest personaj a fost intr-adevar poet de curte, dar nu a fost singurul. Faptul ca Plesu este in alta tabara decat CVT, nu inseamna ca el nu a fost un pupincurist.

    Ce este deranjant in Romania este ca majoritatea celor din parlament au fost membri activi in cadrul PCR. Ne deranjeaza numai cei pe care nu i-am votat? Credeti ca disparitia lui CVT o sa ne rezolve problemele? Va inselati.

    Problema in Romania este ca in 89 s-a schimbat doar statutul, nu si oamenii. Acesti oameni s-au spalat foarte bine si multi au devenit niste anticomunisti "fanatici". Din pacate, solutia este timpul. Trebuie sa asteptam sa plece unul cate unul si sa speram ca cei tineri au onoare si demnitate. Dar nu e chiar asa: la noi toti care ajung la putere incep sa lucreze pt ei.

    M-am plictisit deja. Sa vedem ....
  • 0 (0 voturi)    
    pupi-ncuristii (Miercuri, 20 decembrie 2006, 13:25)

    sorin [anonim]

    Cu poti sa nu condamni o dictatura si un sistem care a tinut Romania in saracie totala si privarea masiva a cetateniilor ei de Drepturile Fundamentale Ale Omului.

    Iata ca astazi daorita liberatii trebuie sa suportam vechiile vome ale comunismului sa ne faca circ si scandal.
    Au murit oameni ca sa se schimbe sistemul. A fost o Revolutie impotriva dicataturii si a comunismului.
    Asta este! Comunisti nu aveti decat sa va taiati venele asta nu o mai puteti schimba!

    VC Tutor este un pupincurist de mare clasa.
    Lui i-a mers foarte bine pe vremea comunismului si putem sa il credem pe cuvant ca a fost asa.
    Nu i-a lipsit nimic. Nici unt nici lapte nici carne , absolut nimic.
    Nu a stat la cozi nu a avut greutati. Pentru el a fost perfect spre deosebire de alti 22 de milioane de faieri care au dus greul
    foamea si tortura.

    VC Tutor a pupat in cur pe tovarasu' si tot aparatu de partid. Acum VC Tutor se manadreste cu tot ceea ce a insemnat dicatatura.
    Nu am cuvinte. Acest om nu are morala si ni se prezinta intotdeauna un mare practicant si aparator al Crestinismului.
    Parerea mea este in continuare ca nu este altceva decat o voma a societatii, daca nu cumva e chiar sarit de pe fix.

    Sincer nu inteleg cum Romanii pot alege astfel de parlamentari.
    NU INTELEG!

    Oameni de bine DESTEPTATI-VA si mai ganditi si voi cand va aleveti parlamentarii.
  • 0 (0 voturi)    
    furtuna intr-un pahar cu apa (Miercuri, 20 decembrie 2006, 14:09)

    capitanu apostolescu [anonim]

    Vanatoare de comunisti - o noua fila din seria manipularilor la care sunt supuse masele "profund ganditoare".
    Se apropie Craciunul, vine si frigul, de ce sa isi mai faca griji romanul ca nu are ce sa puna pe masa sau cu ce sa isi plateasca intretinerea(apropo ati vazut la stiri ce facturi au primit niste pensionari din BRASOV - 2400 lei intretinerea?) . Are subiect de dezbatut: care a fost si care nu a fost comunist. La fel cum in timpul inundatiilor, Romania avea probleme mondiale, rezolvarea conflictelor din Irak si Afganistan.
    Dar sa lasam problemele de zi cu zi si sa ne bucuram de Craciun!!
    Ce vremuri frumoase traim!!!
    Vin sarbatorile, il vedem pe Banica jr la Pro TV in data de 24.12, cum ne canta cu Veta si chiuveta.
    Pe Antena 1 o sa vedem Revansa cantaretilor din vioara.
    Pe National TV, Nationala de bere, iar pe ACASA TV: revenirea in Romania a mega starului Natalia Oreiro.
    E superb dragi anticomunisti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie (Miercuri, 20 decembrie 2006, 14:19)

    ZUZU [anonim]

    Cautati Almanahul Saptamana din 1986 in care Vadim scria despre sistematizarea satelor romanesti,injura publicatii franceze de notorietate si lauda pe "primul fiu al poporului".Avea aceeasi vehementa in discursul lui de 2 bani...Nu uitati..Almanahul Saptamana din 1986..acolo este adevaratata fata a tribunului.
  • 0 (0 voturi)    
    Vadim Tudor - Presedinte :) (Miercuri, 20 decembrie 2006, 14:54)

    Horatiu [anonim]

    Din pacate asta e un exemplu de persoana plecata cu mintea rau de tot, care sustinut fiind de cei "necajiti" ca el, ce nu ar fi avut saracuti de ei acces la "carte" fara regimul comunist, ajunsa intr-o pozitie privilegiata din care poate sa isi ascunda trecutul sa faca pe salvatorul neamului si sa se imbogateasca intr-un regim pe care inca il reneaga.

    Intr-un cuvant: Sictir.

    PS: Cum dracu a ajuns tara asta sa fie condusa de toti jegosii? Oare de ce oamenii de valoare, inteligenti cu bun simt nu intra in politica? E oare pentru ca nu vor sau pentru ca nu au loc de lepre, lichele si alte caricaturi de oameni ce ar face orice numai sa nu munceasca si sa prinda un loc cald prin Parlament sau Senat?
  • 0 (0 voturi)    
    pupi-ncuristii (Miercuri, 20 decembrie 2006, 16:45)

    sorin [anonim]

    Cu poti sa nu condamni o dictatura si un sistem care a tinut Romania in saracie totala si privarea masiva a cetateniilor ei de Drepturile Fundamentale Ale Omului.

    Iata ca astazi daorita liberatii trebuie sa suportam vechiile vome ale comunismului sa ne faca circ si scandal.
    Au murit oameni ca sa se schimbe sistemul. A fost o Revolutie impotriva dicataturii si a comunismului.
    Asta este! Comunisti nu aveti decat sa va taiati venele asta nu o mai puteti schimba!

    VC Tutor este un pupincurist de mare clasa.
    Lui i-a mers foarte bine pe vremea comunismului si putem sa il credem pe cuvant ca a fost asa.
    Nu i-a lipsit nimic. Nici unt nici lapte nici carne , absolut nimic.
    Nu a stat la cozi nu a avut greutati. Pentru el a fost perfect spre deosebire de alti 22 de milioane de faieri care au dus greul
    foamea si tortura.

    VC Tutor a pupat in cur pe tovarasu' si tot aparatu de partid. Acum VC Tutor se manadreste cu tot ceea ce a insemnat dicatatura.
    Nu am cuvinte. Acest om nu are morala si ni se prezinta intotdeauna un mare practicant si aparator al Crestinismului.
    Parerea mea este in continuare ca nu este altceva decat o voma a societatii, daca nu cumva e chiar sarit de pe fix.

    Sincer nu inteleg cum Romanii pot alege astfel de parlamentari.
    NU INTELEG!

    Oameni de bine DESTEPTATI-VA si mai ganditi si voi cand va aleveti parlamentarii.
  • 0 (0 voturi)    
    cvt si ap (Miercuri, 20 decembrie 2006, 18:01)

    Dan [anonim]

    Asa oameni - asa tara.
  • 0 (0 voturi)    
    vadim , paunescu si Pupincuristii (Miercuri, 20 decembrie 2006, 20:14)

    jiji [anonim]

    acesti oameni nu sunt decat laturile comunistilor. oameni care scriau la comanda, oameni ca vadim care au incercat sa faca si ei un master in afara si au esuat .au esuat acolo unde trebuiau cu adevarat sa demonstreze ceva ptr romania.
    nu sunt decat niste cotarle de pe maidan buni de facut manusi.
  • 0 (0 voturi)    
    nu va mai uitati la poezii (Joi, 21 decembrie 2006, 1:03)

    Gena Geimson [anonim]

    nu mai cititi poezii, uitati-va la porn. e mai educativ. si daca borasti, borasti de la "dip strout"
    adica tot cam acelasi lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    scarbe de aruncat in haznaua istoriei (Joi, 21 decembrie 2006, 9:10)

    ionescu [anonim]

    cu limbi caldute-n cur la ceausesti
    si cu burtica plina de cacat
    cei doi rapsozi ai gliei romanesti
    ne-au dus acolo unde-am meritat!!!

    stiu javrele dracului ca procesul adevarat al comunismului i-ar trimete pe ei si pe cei asemenea lor acolo unde le este locul-la temnita- pentru tot ce au facut inainte si dupa lovitutie!!
    Apropos ce mai face madama carmen, tot basmaluta curata dupa ce a distrus familia fetitei adoptate- cata marsavie si cata scarba!!
  • 0 (0 voturi)    
    99% (Joi, 21 decembrie 2006, 11:56)

    EE [anonim]

    din pacate nu sint doar ei doi 99% din cei ce sint azi in parlament ligiau inainte oameni fara caracter, De fapt din pacate sintem un popor fara caracter , nu avem curaj ceii mai curajosi dintre noi pleaca din tara, desi de fapt ar trebui sa facem ordine aici si asta nu se poate cu pupic-uri in cur.

    Si ieri si azi si miine vom fi la fel nu avem coloana vertebrala , tot timpul in istorie ne-am dat cu cei care credeam ca sint la putere.

    Asa ca nu cei doi sint problema ci noi nu trebuiau sa ajunga in parlament, trebuia sa fie linsati , am impuscat doi cind trebuia sa impuscam macar 2 milioane. Si cei doi au fost imuscati numai pt a nu putea deschide gura.
  • 0 (0 voturi)    
    sa le-o tragem ca urare (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 7:45)

    korb [anonim]

    vadim tribunul
    trage cu tunul
    si omoara ratele
    si le scoate matele
    si le duce lui funar
    sa le puna la pahar
    si apoi cu apa plata
    sa-si ia pastilele-ndata
    cele rosii-n zori de zi
    galbenele la chindii
    iar la rasarit de astre
    inc-un pumn din cele-albastre
    frica-mi e si mai nu mor
    ca nu-i sunt de ajutor
    dar a-i linisti se poate
    camesoaie mari vargate
    maneci lungi legate-n spate
    si finc-au mancat cacat
    sa stea amandoi in pat
  • 0 (0 voturi)