Basescu: Serviciile nu pot functiona ca niste ONG-uri

Legile Sigurantei in varianta Guvernului, criticate la Cotroceni

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 20 decembrie 2006, 0:00

Imagine: Realitatea TV

Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, ca legile sigurantei in forma in care au fost transmise de Guvern "necesita modificari consistente". Raspunzand unei intrebari, la finalul sedintei CSAT, seful statului a precizat ca serviciile de informatii nu pot functiona ca niste ONG-uri.

"Cand se gaseste primul serviciu de informatii transparent din lume, as fi bucuros sa fiu anuntat", a incheiat Traian Basescu.

Pentru ca proiectul privind legile sigurantei sa ajunga in discutia Parlamentului, CSAT trebuie sa isi dea avizul favorabil.

"Sper sa gasim posibilitatea unui dialog prin care sa se inteleaga care este misiunea serviciilor intr-un stat democratic", a adaugat presedintele. El a precizat ca armata are misiunea de a apara cetatenii in timp de razboi, iar in timp de pace instrumentele de protejare a cetatenilor sunt "pe o intreaga gama", intre care se afla si serviciile de informatii.

"Aici avem o problema de principii si nu voi renunta la a incerca sa conving cu privire la nevoia unor structuri eficiente in favoarea unor elogii ieftine: ce transparante sunt serviciile secrete!", a declarat seful statului.

Presedintele a precizat ca atributiile acordate SRI si SIE trebuie sa le ofere acestora instrumentele necesare pentru servirea intereselor cetatenilor, in conditiile in care "ONG-urile nu vor reusi niciodata sa protejeze eficient cetatenii de actiuni ostile".

Istoria legilor sigurantei

Legile securitatii, adoptate de Guvern dupa multe tergiversari, se afla de aproape o luna la Cotroceni, in asteptarea avizului CSAT. Dupa obtinerea acestui aviz, care este obligatoriu, proiectul de lege se supune adoptarii Guvernului.

Presedintele Basescu declara in urma cu doua luni ca doreste convocarea CSAT pentru a discuta legile sigurantei, pentru ca este de neacceptat ca noile legi sa fie "mai proaste" decat cele vechi. Seful statului nu excludea posibilitatea ca legile sa mai ajunga o data pe masa Guvernului.

Dupa primirea avizului, initiatorul are obligatia de a reanaliza proiectul. In cazul in care nu accepta observatiile de la CSAT, initiatorul trebuie sa prezinte Secretariatului General al Guvernului o nota justificativa, cu motivatiile refuzului.

Subiectul legilor sigurantei a tensionat puternic relatia premier-presedinte. Presedintele spusese initial ca nu va numi sefii serviciilor secrete pana cand Parlamentul nu aproba legile sigurantei.
In acel moment, legile aveau girul de la Cotroceni, dar, din luna mai, stateau la Guvern fara sa poata fi adoptate.

Dupa sase luni de stagnare in Guvern, legile au fost modificate substantial de catre PNL. Ulterior au primit si avizul ministrului Justitiei, Monica Macovei, care a avut 20 de observatii.

Propunerile ministrului Justitiei au fost sustinute si de PD, care, a cerut ca legile sigurantei sa prevada participarea DGIPI la Comunitatea Nationala de Informatii si avizul CSAT pentru aceste proiecte de lege, inainte ca ele sa fie trimise Parlamentului.

Prioritati CSAT pe anul 2007

  • Romania va avea in 2007 maximum 3.200 de militari in teatrele de operatiuni

    Tara noastra va avea anul viitor, cel mult 3.200 de militari in teatrele de operatiuni din afara granitelor. Presedintele Basescu a precizat ca, in prezent, Romania are in teatrele de operatiuni 1.900 de militari, acest numar fiind variabil in functie de tipul de misiuni.

    Seful statului a subliniat totusi ca Romania intentioneaza sa se mentina in limitele participarilor actuale in teatrele de operatiuni.

  • SRI si SIE vor preda toate dosarele fostei Securitati pana la sfarsitul anului

    Serviciile trebuie sa predea CNSAS, pana la sfarsitul anului, toate dosarele fostei Securitati pe care le mai detin in arhive, a declarat presedintele Basescu la finalul sedintei CSAT. Daca CNSAS nu va avea capacitatea de a prelua toate dosarele puse la dispozitie de serviciile de informatii, documentele vor fi transportate de SRI si SIE la depozitul de la Popesti Leordeni, in containere inchise.















  • 51 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Secretomania basesciana (Miercuri, 20 decembrie 2006, 15:58)

      calin [anonim]

      De ce tineti domnule base cu tot dinadinsul sa aveti control asupra serviciilor secrete? Deci nu vreti in niciun fel sa fiti un presedinte transparent ci unul plin de secrete ce nu aduc decat raul pentru romania? Cetateanul unde este in ecuatia dv.??? Sau el este doar un oarecare ce nu trebuie sa stea in calea dv. pentru o dictatura, caci despre asta se vorbeste.
    • 0 (0 voturi)    
      Transparenta (Miercuri, 20 decembrie 2006, 16:02)

      transparentul [anonim]

      Transparenta pentru servicii nu inseamna ca trebuie sa vina sa-mi zica mie ce fac ele acolo, trebuie sa dea socoteala parlamentului.
      Adika eu n-am pretentia sa fiu informat de ce fac serviciile ce spioni mai gasesc sau nu gasesc, dar am pretentia ca parlamentarul care este reprezentantul meu sa shtie ce se intampla.
      Cred ca asa este korekt si normal intr-un stat democratic, serviciile sa raspunda in parlament pentru actiunile lor si nu presedentiei. Pentru ca presedentia nu cumuleaza decat voturile unei parti din electorat iar parlamentul reprezinta intreaga societate romanesca...cu bunele si cu relele ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Serviciile secrete nu sunt Amnesty International (Miercuri, 20 decembrie 2006, 16:07)

      Marse [anonim]

      Iar rolul lor este sa se asigure ca lui effendi Ahmet sau Hassan nici nu-i trece prin minte sa puna pocnitori la Metrou.
      Cine stie, poate unii ar dori ca marele public sa aiba acces si la informatii despre operatiunile in desfasurare: cine e urmarit , de ce etc ? Nu credeti ca ar fi un efort bugetar inutil sa mai platim ofiteri de informatii ? Sau, cine stie, poate ar trebui sa le numim Serviciile Transparente ?...
    • 0 (0 voturi)    
      of of of (Miercuri, 20 decembrie 2006, 16:14)

      flo [anonim]

      Exista persoane, dintre cele ce scriu pe acest site, care sigur au luat-o razna. Mai oameni buni terminati draq cu cea dictatura ca sunteti de rasul curcilor. Numai teoria conspiratie pluteste in Romania asta peste tot.
      Toti sunt detectivi, toti vad dicaturi si servicii secrete care sa publice evntual pe WEB ce si cum a miscat , un basescu care vrea sa le ia drepturile ajutat de EU asa cum au facut comunistii ajutati de Kalashnicov-ul rusesc.
      Doamne ce va mai aberati ... voi chiar nu observati ????
      NU-mi vine a crede ochilor.
      Insistenta pe acesta tema nu arata doar inversurnare dar si ceva lipsuri la IQ individului
    • 0 (0 voturi)    
      Adica... (Miercuri, 20 decembrie 2006, 16:18)

      A........ [anonim]

      adica serviciile secrete sa dea socoteala unora ca Vadim,Geoana,Iliescu,Ponta????(ca ei reprezinta Parlamentul Romaniei acum,nu??);multumesc,nu,prefer sa dea socoteala celui ales de cetateni in mod DIRECT,si implicit UNINOMINAL,adica presedintelui.Pana una-alta,Parlamentul e fost votat "pe liste",nu in mod uninominal,si iata ce tot votam de 17 ani!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru flo (Miercuri, 20 decembrie 2006, 16:29)

      transparentul [anonim]

      Nici mie nu mi se pare normal sa citesc zilnic in ziar ca serviciile fac servicii desfac, ca nush ce spion a fugit, n-a fugit, ca nush ce general a furat sau n-a furat...dar cine stabileste agenda publica? ca 99% din probelemele cu serrviciile ma lasa totalmente rece.

      politicienii

      si cine ii tot da cu serviciile in sus serviciile in jos?
      basescu

      asa ca desi dorinta mea intima este sa nu ma preocupe problema si sa am siguranta ca baietii aia lucreaza in tacere pentru mine, vad ca in fiecare zi mai apare cate o dezbatere publica despre SRI, SIE, STS, SPP, si ce servicii or mai fi. Ori sa fie foarte clar singurele state in care kestiile astea sunt pe agenda ZILNICA sunt statele totalitare...ceea ce noi nu suntem, cel putin inca. Dar repet...99% din discutiile despre treburile astea le initiaza basescu...care incearca sa-si explice ineptiile politice prin siguranta nationala. Ca o data a incercat si el sa puna o problema economica in dezbatere si s-a facut de .......beep. adika aia cu OMV.
    • 0 (0 voturi)    
      File de poveste pentru Calin (Miercuri, 20 decembrie 2006, 16:59)

      Cetateanul! [anonim]

      Ba Caline, ba, da' prost mai esti!

      Adica tu vrei Servicii secrete pe pagina intii a ziarelor? Poate a celor a proaspatului om de media Patriciu?!
    • 0 (0 voturi)    
      Basescieniilor...... (Miercuri, 20 decembrie 2006, 17:02)

      ovidiu [anonim]

      Ma baieti, voi credeti ca manipulati cititorii cum vreti voi...hai sa fim seriosi si sa lasam la o parte chestii de genul: nu sunteti cu Marinarul nu aveti IQ. Voi credeti ca toti cei care i-au dat votul sunt destepti. Sunteti fraieri mai ales voi ca pe voi v-a prostit mai intai de toate.Cat despre Comunitatea de Informatii, orice logica din lume spune ca nu e normal ca ea sa fie controlata de o singura persoana.Tara e gestionata de un GUVERN care trebuie sa protejeze cetateanul si sa raspunda pentru ce se intampla in interiorul granitelor ei(si nu numai).Presedintele este cel care reprezinta statul roman peste hotare si traseaza politica externa. El nu subordoneaza comunitatea de informatii.Normal ca este informat de Servicii, asa cum si primul ministru este,insa Parlamentul verifica activitatea serviciilor.Cat despre unii ca Geoana sau Vadim,din pacate sunt si ei acolo insa reprezinta aproape jumatate din voturile populatiei.Sa nu-mi ziceti ca doar jumatatea care l-a votat pe Basescu are dreptul prin el sa controleze serviciile.Intr-un stat democratic presedintele nu detine controlul absolut al Serviciilor secrete.Cat despre Romania, e departe de-a fi un stat democratic, mai degraba unul Dambovitean!
    • 0 (0 voturi)    
      ptr transparentul - putina lecitina (Miercuri, 20 decembrie 2006, 17:07)

      transplantul [anonim]

      PNL a incercat in 2005 sa-si faca capital electoral si din subiectul cu serviciile secrete impingand tema cu schimbarea sefilor de servicii, desi se stia ca aceasta schimbare trebuie convenita cu sefii NATO si UE, pentru ca sefii de servicii se formeaza pentru a avea durata de utilizare mai mare de un mandat - ca sa fie eficienti

      PNL a pus in agenda publica acest subiect - PC sau PUR si simplu :))

      Pentru ca au unde sa-l puna :))

      Adica au ziare si presa neicusorule. Base nu are.

      Cand au renuntat sa-l mai puna ? Cand cu aviara, de s-a dus Stroe la SRI sa ceara informatii si a iesit de acolo cuminte ca un pui de curca. Si s-a rezolvat si aviara de ai fi zis ca nici n-a fost ...

      Asa ca PNL a facut si din acest subiect un mare rahat si din cauza asta stam si astazi cu legile sigurantei nationale din 1991 - care oricum sunt mai rele decat oricare propunere de astazi.
    • 0 (0 voturi)    
      Ptr. tov-ul OVIDIU (Miercuri, 20 decembrie 2006, 17:16)

      Cetateanul [anonim]

      Mai Ovidiule! Tu insusi recunosti ca Vadim si cu Geoana nu fac nici cit Basescu singur!

      Probabil ca IQ-ul tau este peste al lor luat impreuna!
    • 0 (0 voturi)    
      pt 6 (Miercuri, 20 decembrie 2006, 17:27)

      flo [anonim]

      cand ma refeream la IQ aveam in vedere DICTATURA...si nu cine e cu matelotul sef sau nu ... si asta deoarece se tot vehiculeaza acest cuvant de p'arca ar fi si posibil asa ceva .
      Ineptii e usor sa sustii indeferent daca esti sau nu in barca.
      Inca odata pt cei ce nu au inteles (poate au IQ prea mic) .... o dicatura (dupa definitia cuvantului din DEX ) in romania nu este posibila in acest moment oricate servicii secrete ai avea la indemana. Iar pentru cei care se uita prea mult la filme cu si despre super-eroi ai CIA si FBI, cu Muldersi si Sculi, care fac si desfac lumea cred ca puteti mai mult decat aratati :) Nu toate sunt cea ce par a fi :))
    • 0 (0 voturi)    
      Tot pentru Tov-ul ovidiu (Miercuri, 20 decembrie 2006, 17:35)

      PSD Minte Subreda [anonim]

      "Sa nu-mi ziceti ca doar jumatatea care l-a votat pe Basescu are dreptul prin el sa controleze serviciile.Intr-un stat democratic presedintele nu detine controlul absolut al Serviciilor secrete."

      Tov-ule, TOT intr-un stat democratic, guvernul se schimba dupa cum ii vine parlametnului pe chelie, ca in situatia de acum. Si atunci ce te faci, comunitatea de informatii se subordoneaza la tot felul de organe si organisme pe rand si in serie ?

      In armata exista principiul subordonarii unice, piramidale, si stabile, si de aia este recomandat ca seful statului, ales uninominal si deci cu larga legitimitate, sa conduca CNI asa cum conduce si Fortele Armate, in calitate de Comandant suprem.

      Din alt punct de vedere, basescu a respectat principiul democratic dupa care unul dintre serviciile secrete sa ii revina opozitiei, asadar serviciile de inf. nu sunt controlate dintr-un singur centru de comanda ci din trei : puetre, opozitie, parlament.
      Ceea ce PSD insa nu cred ca o sa faca cand o sa-i vina randul, dar asta-i alta poveste.
    • 0 (0 voturi)    
      Basescieniilor...... (Miercuri, 20 decembrie 2006, 18:21)

      ovidiu [anonim]

      Auzi nene, ai dreptate cand zici ca guvernele se schimba.Si daca nu ai aflat inca si presedintii se schimba.Ideea este ca nu poti sa schimbi caii la caruta de fiecare data cand altcineva vine la putere.Trebuie sa existe o linie democratica care sa fie urmata indiferent de cine ajunge sau nu in parlament.Parlamentul trebuie sa poata supraveghea activitatea Serviciilor chiar daca peste 5-10 ani o sa fie format din cu totul alte persoane.Cand au fost alegerile de prez.romanii au avut de ales dintre2 persoane.Deci daca nu e unul e celalalt si daca sunt ambii din garda expirata oricum unul din ei castiga si pune mana pe Servicii. Deci tot vechiul sistem castiga.Lasa nene ca in Parlament sunt oameni din tot spectrul politic si poporul roman este reprezentat in totalitate in PARLAMENT nu la presedintie.Schimbari in parlament....adica succesiune, pai asta inseamna democratie pe cand atunci cand puterea sta in mainile unei persoane...nu are rost sa va mai zic ca asta este dictatura.Nenea de mai jos facea o frumoasa asemanare intre Armata si Servicii ca ce bine e sa fie la fel. Pai nene, ai ramas in urma , intr-un stat democratic Serviciile sunt demilitarizate.
    • 0 (0 voturi)    
      Ptr 13 Tov-ule (Miercuri, 20 decembrie 2006, 19:18)

      PSD Minte Subreda [anonim]

      Ai un talmes-balmes in cap. Incerc sa te lamuresc: orice stat e conceput astfel incat schimbarea guvernului sa fie mai flexibila - in functie de majoritatea parlamentara. Pe langa asta orice stat are si un element de stabilitate care este presedentia - si care asigura continuitatea functionarii pe durata unui MANDAT.
      Altfel spus un guvern poate sa fie in functiune mai putin de un mandat, dar presedentia este totdeauna un mandat intreg pentru a asigura functionalitatea institutiilor INDENPENDENTE ale statului : armata, justitia (unde cf. constitutiei presedintele are atributii), si serviciile.
      N-am spus deloc ca parlamentul sa nu aiba control asupra serviciilor, ba am spus chiar ca in acest moment serviciile de informatii sunt supuse controlului incrucisat din trei directii : putere, opozitie si Parlament.

      E clar ce am vrut sa spun ? mai departe scrie-n carte - adica in proiectele de legi.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru 14 (Miercuri, 20 decembrie 2006, 20:44)

      ovidiu [anonim]

      Incerci sa-ti impui punctul de vedere,inteleg! Insa in realitate lucrurile stau altfel.Serviciile nu pot sa treaca sub controlul Presedintelui pe considerentul ca guvernele vin si pleaca.Normal, in democratie asa este.Guvernele vin si pleaca.Si tot normal ar fi ca Guvernul sa stea acolo 4 ani nu unul sau doi cum e cazul acum, si asta tot pentru ca este torpilat constant de Presedinte (care conform constitutiei ar trebui sa vegheze la functionalitatea institutiilor statului)Presedintele nu poate controla Serviciile chiar daca am face referire la aberanta independenta a institutiilor statului de care vorbesti tu.Atunci serviciile nu ar mai fi independente, deci te contrazici singur.Insa Guvernul e una si Parlamentul e alta.Parlamentul trebuie sa exercite control asupra Serviciilor prin comisiile de specialitate pe care le are.Serviciile dau socoteala in fata Parlamentului nu in fata lui Tariceanu. Cat despre Presedinte,confor constitutiei , el trebuie sa-si vare nasul in alte lucruri cum ar fi politica externa a romaniei nu sa controleze o institutie sau alta a statului.Si daca citesti Legile sigurantei pe care le vrea Presedintia, s-ar putea sa fii chiar surprins sa vezi cu cata usurinta Presedintele tau iubit propune ingradirea unor drepturi pentru tine.Citeste-le si apoi mai discutam!
    • 0 (0 voturi)    
      ptr 15 te contrazici (Miercuri, 20 decembrie 2006, 21:09)

      PSD Minte Subreda [anonim]

      spui ca serviciile nu pot sa treaca sub controlul presedintelui - ceea ce nici nu se intampla - pentru ca guvernele "vin si pleaca". adica nu spui nimic.
      asta ti-am spus si eu. guvernele vin si pleaca si nu din cauza presedintelui ci pentru ca pierd sprijin parlamentar sau suportul populatiei sau din motive de poltica electorala. in acest caz - ce vrei sa-mi comunici - eu nu inteleg.
      serviciile sunt si acum sub trei controale: putere, opozitie, parlament.
      altceva nou nu spui si nici ceea ce spui nu spui cu miez.
      asa ca te salut. concentreaza-te si poate reusesti sa formulezi ceva rational.
      despre cum arata legile dpdv al drepturilor omului ele - daca au primit avizul monicai macovei inseamna ca sunt legi europene.
      nu putem intra in UE cu legi retrograde sau in conflict cu normele europene dpdv al drepturilor omului.
    • 0 (0 voturi)    
      asta de sub mine! (Miercuri, 20 decembrie 2006, 22:46)

      ovidiu [anonim]

      Ma baiete, tu iei cuvinte si propozitii din mai multe mesaje si faci ghiveci cu ele!!!! Pai vad ca nu intelegi "ce ti se comunica" asa ca nici nu-mi mai bat capul cu explicatii.Oricum esti inca micut in materie asa ca mai stai pe forum si mai invata.Bahto delo delo !
    • 0 (0 voturi)    
      Un control de rasul curcilor (Miercuri, 20 decembrie 2006, 23:30)

      Geo pentru 16 [anonim]

      Servicile nu sunt "sub trei controale: putere, opozitie, parlament"
      (care de fapt este una singura, Parlamentul) decat formal.
      Comisia parlamentara "controleaza" activitatea servicilor prin rapoartele pe care acestea i le prezinta.
      Nu ti se pare ridicol controlul?
      Servicile nu sunt sub nici un control, dimpotriva ele controleaza prin dosare diversi parlamentari si functionari de rang inalt si daca vor sa-l demoleze pe Presedintele Romaniei o fac in doi timpi si trei miscari.
      Servicile sunt stat in stat si daca in Romania coruptia e in floare este pentru ca la fel ca in Rusia 80% dintre magnati provin din servicile secrete.
    • 0 (0 voturi)    
      ptr 18 Geo (Joi, 21 decembrie 2006, 14:01)

      Galla [anonim]

      "... si daca vor sa-l demoleze pe Presedintele Romaniei o fac in doi timpi si trei miscari."

      ai dreptate in tot ce ai spus, mai ales partea cu demolarea presedintelui. ceea ce am vrut sa arat eu este ca presedintele nu poate avea control asupra serviciilor pt. ca unul apartine opozitiei, altul puterii, asa ca presedintele le-a dat in mana chiar instrumentul prin care l-ar putea demola, nu-i asa ?

      Ce ma intereseaza pe mine e altceva. Nu a estimat nimeni si nu ne spune nimeni cat din mediul de afaceri si cat din mediul politic este controlat de oamenii fostei securitati. daca 96% din vechea securitate a plecat in mediul privat, doar nu a plecat la pascut, ci s-a dus tot dupa PUTERE, adica in economie si politica.

      Si atunci, problema care ma intereseaza pe mine este : PE ASTIA CINE-I CONTROLEZA ?
      Sau e invers, EI CONTROLEAZA ROMANIA ?

      Vad ca mai toata presa e blindata cu departamente de "investigatie" si alte minuni.

      Cine-l apara PE CETATEAN de ascultarile ilegale de telefoane sau ale convorbiri personale (cum s-a intamplat recent cu Monica Macovei si asculatrile platformistilor) ?
      Nu mai cred atat de mult in pericolul pe care l-ar reprezenta serviciile secrete, cat in pericolul pe care-l reprezinta FOSTA SECURITATE grupata pe langa partide - PC, PSD, PRM, PNL, PD.




      (care de fapt este una singura, Parlamentul) decat formal.
      Comisia parlamentara "controleaza" activitatea servicilor prin rapoartele pe care acestea i le prezinta.
      Nu ti se pare ridicol controlul?
      Servicile nu sunt sub nici un control, dimpotriva ele controleaza prin dosare diversi parlamentari si functionari de rang inalt si daca vor sa-l demoleze pe Presedintele Romaniei o fac in doi timpi si trei miscari.
      Servicile sunt stat in stat si daca in Romania coruptia e in floare este pentru ca la fel ca in Rusia 80% dintre magnati provin din servicile secrete.
    • 0 (0 voturi)    
      Galla faci confuzii (Joi, 21 decembrie 2006, 16:14)

      MArius [anonim]

      Monica Macovei n-a fost ascultata de servicii, ci presa a inregistrat-o in timp ce vorbea, cit despre platformisti cel mai probabil ca unul dintre ei a inregistrat convorbirea, din calitatea inregistrarii asta se deducea (Dana Musca e un suspect notabil, fiind antrenata in chestii din astea). S-or fi gindit ca ii ajuta cu ceva sa vada lumea ce vorbesc ei acolo, ma rog, fiecare cu strategia lui.
      Cit despre cine controleaza serviciile, ardoarea cu care Basescu vrea sporirea puterii acestora spune totul...
    • 0 (0 voturi)    
      ptr 20 tu faci confuzii (Joi, 21 decembrie 2006, 18:52)

      Galla [anonim]

      eu am vorbit de securistii dati afara din SRI si SIE care sunt astazi in partide si in economie. metoda de a asculta telefoanele si convorbirile adversarilor poltici tin numai de securitate, si am intrebat CINE supravegeaza ascultarile ILEGALE de telefoane ale celor care publica apoi aceste lucuri drept "dezvaluiri" de presa ?

      Mie mi se pare ca sunt fosti securisti, si oricum e o treaba ILEGALA. dar observ ca acest lucru NU PREOCUPA PE NIMENI.

      Cine controleaza organizatiile paralele de pe langa partide si presa despre care vorbea catzavencu INAINTE bineinteles sa se dea cu Patriciu ?

      CAT sunt cetatenii acestei tari de protejati IMPOTRIVA unor astfel de organizatii ?

      CARE e situatia organizatiilor secrete paralele despre care vorbeste presa, cat sunt de multe, cui apartin si ce organizatii politice servesc ?

      Se vorbea pe vremea lui nastase despre un serviciu secret PERSONAL al lui nastase. Ce se mai stie despre el ?

      CATt este de periculoasa pentru DEMOCRATIE existenta acestor servicii de informatii paralele cu cele oficiale ?
    • 0 (0 voturi)    
      Argumente imbecile (Vineri, 22 decembrie 2006, 0:55)

      Securistu' [anonim]

      Pentru toti cretinoizii care spun mereu "presedintele a fost ales in mod direct" o sa lamuresc inca o data problema, mai pe intelesul lor pt. ca nu prea-i ajuta creierul sa gandeasca sau daca gandesc nu prea-i ajuta memoria si uita repede. Deci:
      1. la alegerile pt. presedinte au participat 54 la suta din persoanele cu drept de vot (aproape jumatate nu s-au prezentat la urne deci NU AU VOTAT!
      2. din jumatatea care a votat, 49% l-au votat pe Bombonel si restul de 51% l-au votat pe Baselu, ceea ce arat ca Baselu a fost ales de doar 26,5 la suta din cetatenii cu drept de vot din Romania, halal majoritate... putin mai mult de un sfert si doar cu 2 procente mai mult decat Bombo (apropo daca iesea Bombo indivizii astia care tipa acu' ca Baselu a fost ales prin vot direct, ce mai strigau?)
      3. dupa ce o sa-i expire si al doilea manadat cel mai probabil ca o sa fie ales nea Gigi daca Steaua face meciuri internationale bune.
      4. Istoria ne arata ca in Romania , cand puterea s-a concentrat in mainile unui singur om acesta s-a transformat intr-un tiran.
      Asa ca, va rog frumos sa renuntati la acest argument imbecil in disputa despre serviciile de informatii si legile sigurantei.
    • 0 (0 voturi)    
      Pt 22 ADEVARUL > peste argumentele imbecile (Vineri, 22 decembrie 2006, 14:24)

      ADEVARUL [anonim]

      Presedintele a fost ales IN MOD DIRECT de 51% din populatia participanta la vot. Asadar, are VOTUL DIRECT al 6.058.800 de Romani.

      O persoana care sa reprezinte alegerea atator oameni NU EXISTA in Romania. Sub el ca LEGITIMITATE, se situeaza primarii din marile orase, si apoi, parlamentarii - senatori si deputati.
      Parlamentarii, in comparatie cu presedintele, au fiecare votul a 25. 658 dintre romani.

      Asadar, presedintele are LEGITIMITATEA cea mai mare. Indiferent de prezenta la vot. Prezenta la vot nu mai este in nici o tara europeana un argument, pentru ca oamenii sunt din ce in ce mai dezinteresati de alegeri. In cazul Presedintelui nostru, prezenta de 54% este chiar salutara, avand in vedere intimidarea si lipsa de informare datorita presiunilor PSD-ului asupra presei, care ii fac pe oameni tematori sa participe la alegeri.

      CONCLUZIE : Presedintele are legitimitatea cea mai mare in stat. Niic o alta persoana nu mai este aleasa va presedintele prin vot direct, ci pe lista.

      In plus, dupa instalare, conform Constitutiei, el este obligat sa reprezinte interesele fundamentale ALE TUTUROR ROMANILOR (printre care siguranta nationala este poate CEL MAI IMPORTANT).

      Primul ministru NU este ales. ESTE NUMIT. Si este numit de catre presedinte.
      Primul ministru nu reprezinta optinunea DIRECTA si nici INDIRECTA a electoratului.
      Primul ministru se poate schimba in decursul uni mandat, presedintele niciodata. De aceea presedintelui ii sunt incredintate domenii care tin de interesele FUNDAMENTALE ale cetatenilor: siguranta persoanei, dpdv al amenintarilor interne si externe, siguranta energetica, si altele.

      Tot pentru ca Presedintele REPREZINTA interesele fundamentale ale tuturor cetatenilor, Presedintele nu poate fi solidar cu greselile guvernului.
      Iar aceasta este o DATORIE fata de cetateni, cu atat mai mult cu cat guvernul se poate schimba si poate veni la putere un guvern care NU PROVINE din partidul care a dat Presedintele.