Ca replica la scandalul caricaturilor

Liderul iranian ironizat de niste artisti danezi

de C. Marin     HotNews.ro
Joi, 21 decembrie 2006, 0:00

Controversatul lider iranian, Mahmoud Ahmadinejad

Un grup de artisti danezi care obisnuieste sa ironizeze politicieni din intreaga lume, l-a luat in vizor si pe liderul iranian, Mahmoud Ahmadinejad. Acestia au cumparat spatiu publicitar intr-un cotidian dinTeheran in care au plasat un text ce contine o insulta voalata la adresa presedintelui, relateaza Reuters.

Reclama, semnata cu numele "Danezii pentru pacea mondiala", apare in The Teheran Times, ziar de limba engleza ce apare in capitala iraniana. Sub o fotografie cu presedintele iranian sunt plasate mai multe declaratii de aparenta sustinere, cum ar fi "Sprijiniti-l in lupta impotriva lui Bush" sau "Iranul are dreptul de a produce energie nucleara".

Sloganurile sunt insa in asa fel aranjate, incat, citind de sus in jos prima litera din fiecare fraza, se alcatuieste cuvantul ''SWINE'', care in engleza inseamna "porc".

Conform Reuters, cotidianul iranian care a publicat reclama, pare sa nu-si fi dat seama de truc. Probabil impactul va fi unul limitat, pentru ca tirajul ziarului este redus la doar cateva mii de exemplare.

Redactorul-sef de la The Tehran Times, Parviz Esmaili, a declarat ca nu a sesizat intentia grupului danez.

Artistii au spus ca doresc sa publice reclama in semn de solidaritate cu Iranul, ca un act de reparatie pentru publicarea, in toamna anului trecut, a unor caricaturi cu profetul Mahomed, considerate o insulta la adresa lumii musulmane.

Mai mult de 50 de persoane au murit atunci in urma protestelor provocate de aceste caricaturi in Asia, Africa si Orientul Mijlociu.

"Din pacate, acest incident nu va face decat sa sporeasca ura fata de danezi, chiar si fata de cei care respecta alte culturi", a declarat Esmaili, aratandu-si dezamagirea fata de grupul danez.

"Ne-am gandit sa ne amuzam pe seama lui Ahmadinejad, pentru ca nu credem ca este prea liberal sau sensibil. Liderul iranian reprezinta o ideologie extremista ", a explicat Jan Egesborg, membru al grupului de arta Surrend.

"Nu e ceva impotriva tarii sau a poporului, ci impotriva persoanei aflate la putere", a mai declarat Egesborg.

Grupul danez, care nu este afliliat politic, i-a mai luat in deradere pe presedintele Belarusului, Aleksandr Lukasenko, si pe liderul din Zimbabwe, Robert Mugabe. Astfel, grupul Surrend a amplasat postere la granita dintre Polonia si Belarus cu imaginea presedintelui Lukasenko insotita de sloganul "Tu ai control asupra Soarelui, Lunii si asupra coruptiei".


















56 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 21 decembrie 2006, 21:41)

    unu [anonim]

    astia sunt chiar prosti
  • 0 (0 voturi)    
    swine (Vineri, 22 decembrie 2006, 1:15)

    Gab [anonim]

    Sloganurile sunt insa in asa fel aranjate, incat, citind de sus in jos prima litera din fiecare fraza, se alcatuieste cuvantul ''SWINE'', care in engleza inseamna "porc"............la cata engleza stiu eu, inca nu am intalnit acest cuvant in dictionarul englez. Sa caute domnul autor al acestui articol, cuvantul swine in limba germana ca poate o sa-l gaseasca acolo. De ce or scrie unii despre lucruri de care habar nu au.....?

    N. R.: Pigs, also called hogs, swine, boars (male) or sows (female), are ungulates native to Eurasia collectively grouped under the genus Sus within the Suidae family. The nearest relatives of the swine family are the peccaries and hippopotami. Pigs can run up to 8 mph.
    (Wikipedia)
  • 0 (0 voturi)    
    Swine, taica..e grele gramaticile astea ! (Vineri, 22 decembrie 2006, 2:36)

    Swine, muica... [anonim]

    Bai Gab, da-o dreak de treaba !
    Dadusi cu batu'n balta ca orice roman care se respecta !
    Bun venit in comunitatea europeana, vai de natia noastra de destepti !
    Auzi :.."la cata engleza stiu eu !"......rofl !!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Gab, esti varza (Vineri, 22 decembrie 2006, 4:09)

    Picolina [anonim]

    Ce destepti se mai cred unii!! Gab, da-mi voie sa-ti acord premiul cel mare pentru prostie si sper ca altadata sa nu mai dai "cu presupusu'" si bine ai spus....."De ce or scrie unii despre lucruri de care habar nu au.....?"

    Cat despre subiect....mi se pare ca danezii vor razboi cu Orientul Mijlociu si nu inteleg de ce. Toate ca toate, dar tocmai cu Ahmadinejad s-au pus?
  • 0 (0 voturi)    
    din dictionar... (Vineri, 22 decembrie 2006, 8:51)

    c [anonim]

    swine - n., pl. swine. 1. Any of various omnivorous, even-toed ungulates of the family Suidae, including pigs, hogs, and boars, having a stout body with thick skin, a short neck, and a movable snout. 2. A person regarded as brutish or contemptible.
  • 0 (0 voturi)    
    swine (Vineri, 22 decembrie 2006, 9:23)

    nu conteaza [anonim]

    cuvintul "swine" exista in engleza;
    http://www.thefreedictionary.com/swine

    alte dictionare online dau aproape acelasi lucru
  • 0 (0 voturi)    
    vad 4 probleme aici (Vineri, 22 decembrie 2006, 10:05)

    daniel [anonim]

    1. Forumistul nu poate sa scrie o parere fara a face misto de cineva. Altfel nu are sens sa o scrie. El nu are o relatie cu subiectul stirii, ci cu cearta in sine, cu olteanul din el.

    2. Din pacate, cultura de forumist este bazata strict pe Internet. Wikipedia nu este un dictionar academic, ci un loc in care diversi oameni, carora nu li se cere sa isi dovedeasca competentele, dau printre altele definitii unor cuvinte.

    3. Conform unui dictionar englez "genuine", *swine* are sens de *porc* si este folosit in general injurios, uneori cu sens colectiv. Adica o traducere poate fi *iranianul (persoana de care vorbim) este un porc* iar alta *iranianul (in general) este un porc*. Ca sinonime potrivite contextului: rau, depravat, dezgustator.

    4. In fine, cand niste danezi isi bat joc de presedintele iranian (intr-un stil a la Vadim: eu il balacaream pe Basescu Traian, nu pe presedintele tarii), nu inseamna ca Danemarca vrea razboi cu Iranul. Danemarca are ceva cu Iranul doar atunci cand pozitia oficiala a statului este: "nu ne intereseaza ce fac si spun cetatenii nostri, statul nu este responsabil, statul apara dreptul oricarui cetatean de a-si bate joc de cine doreste, iar asta este definitia noastra ultima a democratiei". Vad perfect justificata intentia Iranului de a se burzului si de a face scandal, nu vad justificata in nici un fel ura care se exprima doar prin bombe.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Picolina (Vineri, 22 decembrie 2006, 10:16)

    vm [anonim]

    Da. Da. Sa ne kkm pe noi de frica din cauza unui papagal iranian. Ahmadinejad e fix un Vadim al iranului. numai ca acolo a mai si ajuns la putere. ce ziceti mai apuca un an?
    Pun prinsoare ca nu. :D. Cica evreii si americanii nu-l plac.
  • 0 (0 voturi)    
    swine (Vineri, 22 decembrie 2006, 22:22)

    Gab [anonim]

    Noroc ca v-am dat eu un subiect de discutie, ca pana acum nu prea ati comentat articolul. Dar ''ca orice roman care se respecta'' si care vrea sa arate ce stie si ce poate el , ati pus toti botul la comentariul meu si v-ati aratat repede coltii. Va multumesc ca m-ati ajutat sa castig pariul pe care l-am pus. Va multumesc si pentru trimiterile la dictionar, dar nu era deloc necesar....ma amuz sa vad reactiile oamenilor in diverse situatii. Sarbatori fericite, mai romani din comunitatea europeana!!!!!