Scandal pe piata telecomunicatiilor

Guvernul desfiinteaza ANRC, castiga Orange si Vodafone

de R.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2006, 0:00





Documente:
Comunicatul Guvernului privind desfiintare ANRC
(22.12.2006) DOC

ANRC-ul se desfiinteaza. Fostul presedinte al institutiei, Ion Smeeianu, isi poate lua adio de la victoria obtinuta in fata lui Calin Popescu Tariceanu. O decizie adoptata de Guvern, in prag de sarbatori, desfiinteaza ANRC-ul si stabileste infiintarea unei alte autoritati, cu activitate similara, sub denumirea ANRCTI.

Surse apropiate procesului au precizat inca de la inceputul saptamanii pentru HotNews.ro ca se pregateste o lovitura legislativa prin care lui Ion Smeeianu sa ii fie imposibila reintoarcerea in fruntea ANRC. Si s-a intamplat. Nu inainte ca lui Smeeianu sa-i fie aratata pisica, in presa de vineri aparand un dosar despre o presupusa ilegalitate a acestuia savarsita in urma cu doi ani.

Care este efectul deciziei Guvernului? Viitoarea Agentie va fi condusa tot de un om al lui Tariceanu (care, conform HG, va numi presedintele), decizia de amanare a tarifelor de interconectare va ramane in picioare, spre bucuria Orange si Vodafone.

Decizie pregatita pe indelete la Guvern

Conform surselor HotNews, posibila reinstalare a lui Smeeianu in functia de presedinte al ANRC ar fi putut duce la anularea deciziei prin care tarifele de interconectare ale Orange si Vodafone a fost amanata cu un an.

Pentru a preveni acest lucru, la Guvern s-ar fi pregatit doua cai de atac: fie desfiintarea ANRC-ului si punerea lui Smeeianu in fata faptului implinit (lucru care de altfel s-a petrecut), fie prin numirea si demiterea imediata a fostului presedinte, ca urmare a unor fapte de coruptie.

Inca de joi, in mass-media au inceput sa circule stiri despre o achizitie de terenuri facuta de ANRC, sub conducerea lui Smeeianu, terenuri pentru care s-a platit suma de 450 de mii de euro, pretul initial de achizitie pe care fostul proprietar il platise fiind de doar 60 de mii de dolari

Reintoarcerea lui Smeeianu in fruntea ANRC-ului a devenit imposibila

Decizia a fost oficializata in cursul zilei de joi, cand Guvernul, la initiativa Ministerului Comunicatiilor, al ANRC-ului si al Cancelariei Primului Ministru, au decis sa desfiinteze autoritatea, argumentul invocat fiind “asigurarea armonizarii legislatiei nationale cu cea comunitara”. Ca si cum pana in acest moment institutia ar fi functionat autonom de reglementarile europene.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, in termen de 60 de zile de la intrarea in vigoare a Ordonantei de Urgenta, Guvernul va aproba regulamentul de organizare si functionare al Autoritatii Nationale pentru Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei.

La inceputul lunii decembrie, Inalta Curte de Casatie si Justitie stabilea ca demiterea lui Ion Smeeianu din fruntea institutieia fost facut abuziv, primul-ministru fiind astfel obligat sa-l repuna in functie, in maximum 30 de zile de la pronuntarea sentintei.

ANRC- o institutie extrem de controversata

In ultima perioada, Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii a fost in centrul mai multor scandaluri, fiind acuzata ca face jocurile operatorilor Orange si Vodafone.

Razboiul s-a dus intre ANRC, Orange si Vodafone pe de-o parte si Cosmote, Zappp si Romtelecom pe de alta parte.

Flacara a fost aprinsa de o decizie a institutiei de reglamentare care stabilea ca una dintre etapele de reducere a tarifelor de interconectare, aferenta perioadei 2007-2008, ar urma sa fie amanata, urmand a intra in vigoare la inceputul lui 2008.

Principalii beneficiari ai acestei decizii sunt Orange si Vodafone, in timp ce de partea invinsilor se situeaza ceilalti operatori din piata: Cosmote, Romtelecom si Zapp. La acea data, cei trei operatori anuntau ca vor face plangere la Uniunea Europeana, Romtelecom avand chiar intentia de a solicita daune de 12 milioane de euro de la ANRC.

Prima declaratie de razboi a lui Smeeianu

„Tare mi-e teama ca voi reveni asupra deciziei daca aceasta nu este bine fundamentata. Oricum, deciziile sint nule, eu i-am transmis lui Dan Georgescu acest lucru, dar nu m-a ascultat. Eu voi reevalua deciziile din aceasta perioada”, a declarat Smeeianu pentru HotNews.ro dupa victoria in fata lui Tariceanu.

Fostul si viitorul presedinte la acea data preciza ca are in plan reevaluarea sistemului pe baza caruia s-a amanat etapa de reducerea a tarifelor de interconectare neexcluzand varianta de a anula aceasta decizie.

Bucuria lui Smeeianu a fost de scurta durata

Inca de la inceputul acestei saptamani, mai multe surse apropiate procesului intentat de Smeeianu Guvernului au precizat pentru HotNews.ro ca acestuia ii va fi imposibil sa se intoarca in fruntea autoritatii.

Din informatiile obtinute de HotNews.ro, doua erau modalitatile de eliminare completa a lui Smeeianu: fie desfiintarea ANRC-ului, lucru care de altfel s-a si petrecut, fie ca Tariceanu sa se conformeze sentintei Inaletei Curti de Casatie si Justitie, urmand sa-l destituie de indata ce acesta ar fi fost numit in functie.

Singura modalitate de destituire ar fi fost dovedirea unor acte de coruptie.

Nu intamplator, in ultimile zile au aparut informatii potrivit carora Smeeianu ar fi fost semnatarul unui contract, datand din 2004, prin care ANRC-ul achizitiona mai multe terenuri in valoarea de peste 450 de mii de euro, pentru care fostul proprietar platise cu putin timp in urm adoar 60 de mii de dolari.

Contactat de HotNews in cursul zilei de vineri, acesta a declarat ca „spera ca decizia sa fi fost adoptata din ratiuni de integrare in Uniunea Europeana".

Smeeianu a mai precizat ca urmeaza sa se consulte cu avocatii sai pentru a putea identifica implicatiile juridice ale acestei decizii.

Coincidenta de proportii

Actul normativ adoptat de Guvern, a fost initiat de Ministerul Comunicatiilor si tehnologiei informatiilor, de Cancelaria Primului Ministru si de ANRC, care astfel s-a auto-decapitat.

Interesant este ca semnatarul din partea ANRC-ului a actului normativ este chiar Dan Georgescu, actualul sef al ANRC, numit in functie de Tariceanu.

Motivele desfiintarii ANRC-ului nu sunt foarte clare pentru nici una dintre parti. Reprezentantii MCTI nu au putut argumenta foarte clar necesitatea adoptarii deciziei de desfiintare a ANRC-ului, si nici reprezentantii Biroului de Presa al Guvernului.

Numai ANRC-ul a avut o explicatie, nu foarte elocventa nici ea.

Potrivit reprezentantilor biroului de presa din cadrul ANRC, a fost nevoie de desfiintarea institutiei pentru ca nou infiintatul organism sa sa aiba si competente in domeniul reglementarii pietei „transmisiilor de date”.

Romtelecom solicita despagubiri de la un organism mort

In cursul zilei de vineri, reprezentantii Romtelecom au declarat pentru HotNews.ro ca nu vor renunta la decizia de a actiona in instanta ANRC-ul.

„Confirmam ca am chemat in judecata ANRC pentru anularea deciziilor din 12 decembrie 2006 referitoare la amanarea scaderii tarifelor de interconectare cu Vodafone si Orange. Procedurile judiciare se vor derula din ianuarie 2007”, se arata in anuntul Romtelecom.


















1283 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Deductii hazardate (Vineri, 22 decembrie 2006, 13:55)

    Marius [anonim]

    "Prin desfiintarea - reorganizarea ANRC, Smeeianu a fost scos din carti, iar tarifele de interconectare vor ramane la fel de mari."

    Pai nu rezulta de nicaieri, asta e presupunerea voastra. Ramine de vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    Chestia asta (Vineri, 22 decembrie 2006, 14:05)

    Irelevant [anonim]

    Este binevenita aceasta armonizare pe ultima suta de metri.....in scopul reglementarii transmisiilor de date. De 10 ani tot tipa piata sa fie reglementate vartos transmisiile de date si acum a sosit in sfarsit momentul
    Bravo! Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    PSD (Vineri, 22 decembrie 2006, 14:54)

    Mihai [anonim]

    Asemenea practici de jonglare cu o intreaga agentie nationala pentru a plati o polita unui politician, n-am mai vazut de pe vremea PSD-ului si a guvernului Nastase.

    Comportamentul domnul Tariceanu incepe sa includa practici comunisto-psd-iste.

    Deci tocmai am pierdut cei 2 ani de la alegeri si ni s-a demonstrat ca si urmatorii o sa fie la fel de pierduti.

    Pacat, chiar aveam sperante.
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Vineri, 22 decembrie 2006, 15:15)

    gigi [anonim]

    asta ma face sa cred ca toate zvonurile legate de spagile luate de Tariceanu de la Orange si Vodafone sunt reale.

    decizie luata pe nv, cand presa doarme.

    e uite taricescule ca mai sunt cate unii care stau cu ochii pe tine

    mama lor de jigodii pesediste
  • 0 (0 voturi)    
    Atat putem (Vineri, 22 decembrie 2006, 15:20)

    dan [anonim]

    Cum de nu ne dam seama ca am imbogatit Orange si Vodavone permitandu-le sa perseapa "taxa de interconectare"

    Astia suntem, atat putem, defilam cu ce avem!

    Pacat!

    Dupa Petrom, Orange e cea mai profitabila companie, iar Vodafone urmeaza peste o pozitie sau doua ...

    Ce jalnic am ajuns!

    Taxa de prostie - ca asa vrea muschiul catorva,

    Exact cum au pus si monopolul asupra "minutului" S-au inteles sa nu divida primul minut si platim aiurea pentru 10-20 secunde vorbite frecvent ... cate un minut intreg!

    Ce-i intereseaza pe cei mari cat costa tel mobil .... nu si-l platesc ei si instiutiile, dae cei mici - suporta mitocania
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu=nastase (Vineri, 22 decembrie 2006, 16:05)

    bogdan [anonim]

    Tariceneeee, cand ne chemi sa-ti numaram ouale???
    Tupeu de tupeu pentru un prim ministru, care o tot da cu agenda populatiei (care populatie nu stiu).
    In Congo e viitorul nostru!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Irelevant (Vineri, 22 decembrie 2006, 16:21)

    Tudor F [anonim]

    Esti platit de Tariceanu?
    Sau chiar Tariceanu in peroasna?
    reglementarea transiilor de date era deja atribuiul ANRC
    "ANRC - este institutia care are rolul de a pune in aplicare politica nationala in domeniul comunicatiilor electronice si al serviciilor postale".
    "Retea de comunicatii electronice - sisteme de transmisie si [...] si orice alte resurse [...] incluzand retele de transmisiuni de date"

    N-am gasit textul ordonatei dar o asa expunere de motive e cusuta cu ata alba.

    Cat priveste afecteul juridic al "slalomului" lui Tariceanu nu se schimba nimic: Rtl/Zapp/Cosomte/etc pot cere despagubirile de la noua institutie care va lua fiinta (sau direct de la Guvern pana se decide acesta din urma ce prostii mai face).
    Tericenau poate numi un nou personaj la conducerea noii institutii, insa asta nu insamna ca trebuie sa se supuna justitiei si sa numesac pe dl Smeeanu la conducerea noi/vehiii institutii.

    Probabil ca Tariceanu se asteapta ca decizia ilegala de a amana micsoarea tarifelor sa produca efecte adica sa treaca 1 Ian asa incat sa nu poate fi revocata.

    Cine pierde?
    Noi!

    HUOOOOOO Tariceanu!
  • 0 (0 voturi)    
    Super tare... (Vineri, 22 decembrie 2006, 16:24)

    www.johnnie.ro [anonim]

    ...chestia cu desfiintatu' ANRC-ului si reinfiintarea lui sub alt nume (ANRCTI).

    Dar indiferent cum se va numi, TREBUIE SA PUNA IN DISCUTIE TAXELE DE INTERCONECTARE dintre Orange si Vodafone. Ca astea sunt pe spinarea noastra...
  • 0 (0 voturi)    
    Prea mult (Vineri, 22 decembrie 2006, 16:37)

    Gata [anonim]

    Ciudat cum politicienii iau cele mai profitabile (pt. ei) si mai absurde decizii invocand necesitatea alinierii cu UE(cum a fost si desfiintarea oncologiei sub acelasi pretext, lasand bolnavii de cancer balta), iar chestiile cu adevarat necesare, cum este ANI, le resping. Imi e SILA de clasa politica din Romania. Si Tariceanu asta se da mare liberal, anticomunsit si alte din astea. Dar la cum se tine de scaun si ia si decizii profitabile numai pt. anumite persoane, se vede ca e mai rau decat restul. Cum a fost si in guvernarea CDR, cand s-a dat o lege sa se mareasca pensiile astronomic pt. proaspatii pensionarii, si apoi revocata destul de repede, dar a stat suficient de mult cat persoane apropiate anumitor politicienii sa iasa la pensie cu pensii mari.
    Si cum toti comentatii ca Basescu vrea dictatura, stiti ce? Poate chiar ar fi un lucru bun, ca m-am saturat de politicieni de 2 bani(din aia vechi ca nu valoreaza ei 2 bani noi) care isi vad numai de propriul interes. Sa fie Basescu presedinte pe viata, dar sa infinteze ANI-ul, si sa vedem puscariile pline de politicieni corupti(si nu stand in celule de lux, ci in celule 2 pe 2 ca mai mult nu merita.)
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Tudor F (Vineri, 22 decembrie 2006, 16:44)

    Gogu [anonim]

    Ai vazut tu oamenii care sa il laude pe Tariceanu si decizii lui fara sa fie platiti? Ca eu nu am vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Tudor F (Vineri, 22 decembrie 2006, 16:44)

    Craciunitza [anonim]

    Mai Tudore mai citeste din cand in cand carti ca sa inveti sa deosebesti ironia de admiratie
    tocmai asta era si problema, ca si "transmisiile de date" sunt servicii de CE care intrau in atributia ANRC de 4 ani de zile...

    Ceea ce a fost greu sa intelegi...

    Oricum suntem o tara de tot r...l asa ca ce mai conteaza dca ai inteles sau nu sau ce "fac" politicienii..
  • 0 (0 voturi)    
    Duopolul jubileaza prematur - Meciul se muta in Parlament (Vineri, 22 decembrie 2006, 18:09)

    Technorati [anonim]

    Devine tot mai interesant de vazut cate resurse se activeaza impotriva scaderii tarifelor de interconectare OrangeVodafone.
    Iar guvernul repeta procedeul mediocru prin care a si pierdut in procesul cu Smeeianu.Ordonanta de urgenta, justificata cu gluma cu transmisiile de date.Infantila si nesustenabila va atinge hazul maxim cand va fi discutata in Parlament legea de aprobare a acestei nefericite ordonante de urgenta. Guvernul a beneficiat in 2005 de o sustinere parlamentara pe care acum nu o mai are iar sansele ca aceasta ordonanta sa fie aprobata , sunt minime.

    Desfiintarea trebuie aprobata prin Lege adoptata de Parlament
    Aprobarea sau respingerea ordonantelor de urgenta se face prin lege, atata vreme cat nu a intervenit o lege, poate fi supusa amendarii cu ocazia dezbaterilor la Camera Deputatilor, fiind posibila validarea sau invalidarea dupa caz.
    Dezbaterea parlamentara asupra textului Ordonantei conform art.114 alin.5 din Constitutie poate aproba textul, il poate adopta cu modificari sau sa respinga actul in intregime.

    La cat de infantila pare gandirea din spatele acestei miscari, ma astept ca aceasta ordonanta sa fie respinsa in intregime.
    Desi e surprinzatoare desfasurarea de forte la vedere. Pentru amanarea scaderii tarifelor de interconectare.
    O miza care nu poate fi invocata oficial dar care se pare ca deja i-a motivat pe unii suficient.
    Consumatorii si concurenta e clar ca nu mai conteaza deloc in acest meci.
    E la fel de clar insa si ca duopolul devine tot mai daunator si trebuie analizat mai atent
  • 0 (0 voturi)    
    Criza reglementarii (Vineri, 22 decembrie 2006, 18:10)

    Nicolae Oaca [anonim]

    Criza prin care trece reglemetarea telecom necesita reforma, pe care mi-o imaginez de cativa ani prin creare unei autoritati unice de reglemetari prin fuziunea tutoror celor existente: ANRC, IGCTI, etc.
    Era momentul ca IGCTI si ANRC sa fie trecute iin subordinea palramentului (pentru separarea relemetarii de operare) si apoi fuziunea lor. Era o actiune credibila.
    Inca odata, in Romania se gandeste pe termen scurt si nu in intersul national.


    Nic Oaca
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Irelevant (Vineri, 22 decembrie 2006, 18:56)

    Tudor F. [anonim]

    "Transmisiile de date trebuie reglmentate!" - un truism cu care suntem de acord.
    Iar asta ERA sarcina ANRC. Cum / daca a o face o alta discutie...
    A folosi asta ca argument pentru a desfiinta ANRC si a infiinta altfeva in loc tocmai pentru a reglementa domeniul mai sus aminitit "din motive de aderare" e un non-sens.

    Si asta ma duce cu gandul ca ceva e in neregula aici.
    Ce anume putem citi in celelalte comentarii
  • 0 (0 voturi)    
    _U_E (Vineri, 22 decembrie 2006, 19:01)

    utilizatoru' final [anonim]

    desigur, o miscare neinteligenta, ciobaneasca, dar aparent singura disponibila dlui premier, care a incheiat anu' fulminant, semnand OUG dupa OUG...cod fiscal, rutier, anrc(ti), cec
    probabil mizand pe faptul ca un proces ca cel intentat de dl Smeeanu dureaza 2 ani pana la solutionare. Ce i-a scapat, probabil, in graba, e ca odata cu intrarea asta in UE ne putem adresa oricarei instante din spatiul comunitar, si ale lor se misca muuult mai repede si mai eficient ca ale noastre...deci s-ar putea sa dureze mai putin de 1 an, si atunci sa vdm telenovela, cand n-o sa mai aiba incotro si va trebui sa dea spaga inapoi la vodafone, ca decizia de amanare impinsa de musiu le premier el pe toate caile TOT O SA PICE. Ii dorim un an mai prost ca cel pe care il incheie, si noua unul mai bun ca al lor...
  • 0 (0 voturi)    
    Coruptie la maxim (Vineri, 22 decembrie 2006, 19:32)

    Razvan [anonim]

    Tariceanu e corupt, iar noi platim. Avem unele din cele mai mari tarife la telefonie mobila din Europa. Oare Tariceanu nu stie asta ?

    Pe un abonament de la ZAPP care imi permite sa vorbesc la 14 centi in orice retea (cu exceptia Cosmote) am platit luna trecuta:

    27.22 USD fara TVA pentru 214 minute nationale

    Daca vorbeam in Cipru la fel ma costa 21 USD. Asta in conditiile in care Ciprul este MULT mai scump ca Romania.

    Salarii mai mari, chirii mai mari, locatii de cumparat mult mai scumpe. Asta este adevarul. Orange si Vodafone se imbogatesc pe spatele bietului roman.

    Nu sunt adeptul comunismului - deci sa se imbogateasca cat vor, dar sa fie un echilibru intre costurile lor si preturi.

    Propun ca lumea sa renunte in masa la Orange si Vodafone. Orientati-va spre alternative. Consumatorul trebuie sa aiba memorie si sa isi apere singur drepturile atunci cand nimeni nu o face.

    Stiu ca ceea ce spun eu nu este usor. Eu sunt deja pa Zapp deci pentru mine este usor pt ca nu am nimic de facut. Dar TREBUIE FACUT CEVA.

    Fratilor, considerati Cosmote sau Zapp - cel putin ca al doilea telefon. Oricum vom ajunge toti sa avem 2-3 telefoane pentru fiecare retea.
  • 0 (0 voturi)    
    #20 Razvan (Vineri, 22 decembrie 2006, 19:47)

    Je [anonim]

    De acord.

    Trebuie sa renuntam in masa la Orange si Vodafone.
    In momentul asta suntem doar niste macaci, extrem de manipulabili, care inghit tot ceea ce li se baga sub nas.
    Daca mai aud vreun idiot ca spune ca Tariceanu este un premier european, ii spun de acum sa se duca stie el unde.
  • 0 (0 voturi)    
    asta-i tariceanu (Vineri, 22 decembrie 2006, 20:11)

    suca [anonim]

    asa stie sa joace. d-aia tot scandalul si ca basescu d-aia tot scandalul si cu macovei, d-aia tot scandalul si-n alianta.
    sper ca se vede mai bine acum cine-i cel care creaza problemele.

    pentru cateii lui tariceanu inclusiv orban-dog sa ramana ei pe vodafone si orange ca io am plecat la cosmote.
    sper sa facem cati mai multi asa.
  • 0 (0 voturi)    
    autoritate noua (Vineri, 22 decembrie 2006, 20:13)

    Teodor [anonim]

    Informatia care lipseste este faptul ca se va infiinta o noua autoritate care va cuprinde toate responsabilitatile vechi ANRC plus inca unele noi referitoare la activitatea IT. Asa ca ziaristi stiu sa faca doar senzatie..
  • 0 (0 voturi)    
    inca un an (Vineri, 22 decembrie 2006, 20:33)

    geo [anonim]

    Ce sa mai, un HUooOo.oo.o0 sincer si cu ecou. Nu mai conteaza, am sa desfiintez toate ab la anul si imi fac unde imi convine. Imp e ca la anul celelalte companii sa vina cu oferte mai bune ca ale monolitilor, altfel nu are sens sa ma mut. Asta e mai asteptam un an.
  • 0 (0 voturi)    
    #19 - Teodor (Vineri, 22 decembrie 2006, 20:56)

    Razvan [anonim]

    Fostul director ANRC a castigat in justitie postul inapoi dupa ce l-a concediat Tariceanu. Imediat la repunerea in functie a anuntat ca are dubii in privinta amanarii reducerii la tarifele de interconectare.

    Acum ca s-a creat o noua institutie similara cu ANRC repunerea lui in functie nu mai inseamna nimic. Va fi repus in functie la o instituei din minister desfiintata. Prin urmare tarifele de interconectare raman la fel - nu se mai micsoreaza de la 1 ianurie 2007.

    In opinia mea aceasta este motivatia reala a creearii noii instutii. Faptul ca aceasta noua institutie va face cam tot ce face ANRC nu ajuta cu nimic. Tarifele la interconectare raman asa cum vrea Tariceanu pt ca directorul care a initiat legea si care doreste micsorarea tarifelor (domnul Ion Smeeianu) este dat DEFINITIV la o parte.

    Daca nu am inteles eu bine sa explice altcineva.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Toedor (Vineri, 22 decembrie 2006, 20:57)

    suca [anonim]

    "in prag de sarbatori, desfiinteaza ANRC-ul si stabileste infiintarea unei alte autoritati, cu activitate similara, sub denumirea ANRCTI"

    ori nu citesti ori te faci ca nu vezi

    si ideea nu era ca se infinteaza una noua sau nu, era voba de decizia de amanare a tarifelor de interconectare care va ramane in picioare.
  • 0 (0 voturi)    
    Oau, ce de zgomot degeaba! (Vineri, 22 decembrie 2006, 21:01)

    Johnny Bravo [anonim]

    Ce stire aiurea, pai e un proces de intentie de la un capat la altul. De unde stiti voi ca nu se vor reduce tarifele de interconectare? Alooo!!!

    Formularile sunt evident tendentioase, dar ne-am obisnuit la Hotnews cu asta. Ati postat comunicatul ala pe site. Ati citit ordonanta? Daca nu (cum rezulta din formularile din articol) va sfatuiesc s-o faceti. Veti observa ca noua institutie are alte atributii, deci face altceva (inclusiv chestii in plus).
  • 0 (0 voturi)    
    Politica (Vineri, 22 decembrie 2006, 21:03)

    Gabriel [anonim]

    Totul este politica si nimic mai mult. Cand justitia face dreptate se da o ordonanta de urgenta care o face inaplicabila, cand politia prinde un infractor se gaseste cineva in justitie care sa-l scape. Oare intrarea in UE va rezolva ceva? Astept cu interes deciziile noii institutii. Presupun ca tot politice vor fi si acestea. Tare mult as vrea sa aud adevaratul motiv al acestei ordonante dar la ce mi-ar folosi. Oricum politicienii nostri ne considera niste idioti care nu sunt decat o masa de manevra buna la acumulat voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    Noroc ca o sa creasca salariile (Vineri, 22 decembrie 2006, 21:27)

    Un taran [anonim]

    Acelasi Tariceanu, vad foarte hulit pe aici de fanii PSD, PRM si ai lui Basescu, a mai anuntat ca cresc salariile.
    Va sugerez o iesplicatie: iata, coruptu' asta e in stare de orice ca sa se mentina la putere: mareste salariile, creste economia, scade inflatia, baga tara in UE, orice numai sa se agatza de scaun.
  • 0 (0 voturi)    
    zgomote si trambite, totul ramane la fel (Vineri, 22 decembrie 2006, 23:53)

    taricicu [anonim]

    Il mai doare pe taricu' drept in ... spate dupa 4 ani de premierat ... si-a luat dreptul de la toti sau aproape toti. Noi stam si dezbatem tovaraseste pe forum si ne omoram somnul. Mai bine sa vina Craciunul, mie unul mi s-a acrit de politici de tot felul..
  • 0 (0 voturi)    
    nu miroase bine (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 1:00)

    Alex [anonim]

    pt. cei ce apreciaza activitatea lui Tariceanu (ex, "un taran", tot respectul pt. cei onesti) trebuie sa spun ca sunt de acord cu ei in privinta lucrurilor bune pe care le-a facut, din proprie initiativa in primul rand sau impins de la spate de Basescu, de Patriciu sau de oricine altcineva. Din pacate a reusit sa faca si greseli, dar cine nu face. Din fericire greselile pe care le-a reusit Tariceanu, nu sunt catastrofale, si deci, nici astea nu ma deranjeaza foarte tare. Artificiul asta cu ANRC-ul este penibil, dar nu de importanta vitala pentru romanul de rand(parerea mea). Ceea ce ma deranjeaza la Tariceanu este ce nu a reusit sa faca, dar a incercat. Spre exemplu, increderea mea in el a scazut de la un procent considerabil la 0, in momentul in care a facut miscarea cu retragerea trupelor, inoportuna si jignitoare pentru celelalte tari din NATO, care daca era dusa la capat in forma Tariceanu ar fi avut un impact asupra vietii economice a romanului de rand pe termen lung, fiindca pana la urma in zilele noastre razboaiele si prieteniile au o componenta economica semnificativa. Sunt de acord cu orice retragere, nu sunt partizanul violentei, dar totul facut cu bun simt si tact, actiunea respectiva a lui Tariceanu & Co. mi s-a parut o "tradare" a poporului (ca e un cuvant la moda), pentru obtinerea intereselor personale. Cat despre Basescu, seamana putin cu Becali, mai tare decat Tariceanu. Pe Tariceanu nu il mai votez sigur, nici pe Becali, fiindca am incredere mai mare in necunoscuti. Nu l-as vota nici pe Basescu, dar in cazul lui am inca incredere mai mare decat intr-un necunoscut oarecare, iar altcineva mai bun, din pacate continua sa intarzie sa apara pe scena politica romaneasca... deci pe el, in conditiile actuale, il voi vota.
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE !!! (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 2:28)

    Bogdan [anonim]

    Nici macar nu mai pot sa ma revolt. E dezgustator.
  • 0 (0 voturi)    
    somnul ratiunii naste monstri (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 9:01)

    vio [anonim]

    Alex, chiar ca nu miroase a bine ce spui tu acolo: zici ca artificiul cu ANRC-ul nu este de importanta vitala pentru romanul de rand. Come on ... atunci ce il priveste pe romanul de rand in mod direct daca nu sa aiba parte de comunicatii decente. Ne aducem aminte probabil cat de hulit era RTC-ul in telefonia fixa. Cu greu a fost desfiintat monopolul insa acum daca privim au o aferta competitiva si chiar mult mai buna decat a multor operatori, gandind la raportul calitate / pret, normal insa si aici e mult loc de mai bine. Sa ne gandim numai la adsl sau noul dolce eu unul le-am incercat si sunt multumit desi ar fi putut sa faca un pachet cu tot cu abonamentele la fix, cablu si net si sa desfiinteze porcaria de abonament pt linia telefonica ... that sucks. Insa in 95% din cazuri caracteristicile semnate de mine in contract se respecta intocmai. Asta inseamna putina concurenta. Acelasi lucru se intampla si cu telefonia mobila. Tot monopol e si asta: cand 2 companii fac o intelegere tacita de mentinere artificiala a tarifelor. Nu mai exista piata ca cea din Romania in care profitul unei companii de comunicatii sa vina exclusiv din voce. Gandeste-te doar ca Orange si Vodafone sunt in top 3 cele mai profitabile companii.
    Iar in privinta votului, mai bine nu mai merge la vot daca nu ai cu cine vota. Gandeste-te si tu cati dementi au intrat in politica pe considerentul votez cu el ca e simpatic, ca vorbeste pe limba poporului sau ca a platit factura la gaze pt un cartier. Mult noroc
  • 0 (0 voturi)    
    pt. suca (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 9:12)

    Teodor [anonim]

    Important era ca toata lumea a inteles doar ca se desfiinteaza si ca nu mai exista ordine, daca te uiti la toate comentariile inclusiv din alte ziare asta reiese. Au lasat si textul amarat cu ARNCTI, dar fara a atrage atentia asupra lui.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Toedor (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 10:42)

    suca [anonim]

    nu, lumea a inteles ca acea decizia de amanare a tarifelor de interconectare va ramane in picioare. nu are nicio legatura cu faptul ca se desfinteaza sau se infiinteza ceva.
    si mai e ceva, faptul ca tariceanu a pierdut un proces si ca urmare, decat sa puna-n aplicare o sentinta judecatoreasca, desfiinteaza agentia si creaza alta doar ca sa-si mentina omul lui in pe post.

    nu a zis nimeni ca n-o sa fie ordine... o sa fie ordinea lui tariceanu :)

    nu zic ca n-a facut si lucuri bune tariceanu... cu toate ca trebuie sa stau mult sa ma gandesc :)
    economia a crescut ca era cazul sa creasca nu din cauza masurilor luate de tariceanu. la fel si inflatia. meritul il are pe deoparte cota unica si pe alta roamii din afara care trimit bani gramada-n tara. o spun o gramada de analisti economici. da-mi exemplu de o masura care a contribuit la cresterea economica data de tariceanu.
    in ue n-a bagat-o el vezi agenia ANI
    iar cresterea salariala adusa de sarbatori arata cat de liberal e si cat de frica ii este de anticipate.
    asa ca aste nu-s justificari.
  • 0 (0 voturi)    
    corect ...cumva (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 11:48)

    Alex [anonim]

    Vio, de acord cu tine in multe privinte, din pacate sa nu merg la vot, nu pot, fiindca fanii lui Vadim se duc, si nu numai de Vadim mi-e frica. Ar fi frumos sa putem face alegeri fara compromisuri, ne-am realiza mult mai repede asteptarile, dar e o varianta actualmente nerealista. Putem sa facem compromisuri sau sa-i lasam pe cei ce dau din coate sa aleaga pentru noi. Nu cred ca iti place nici tie a doua varianta.

    Tot avand in vedere compromisul am facut si afirmatia vizavi de chestiunea cu telefonia, cum ca nu e neaparat vitala pt. romani. Sunt unii romani care au probleme cu cosul zilnic si telefonia in orice varianta nu ii ajuta. Sunt de acord cu tine, abordarea lui Tariceanu e absolut penibila, gresita, nedemocratica, impotriva interesului public, dar pe de alta parte cum zicea un fan de-al lui, salariile cresc, economia la fel, fondurile publice se misca o idee mai bine decat pe vremea lui Nastase. E adevarat ca in multe privinte e impins de la spate, de U.E. sau de Basescu, dar nu vreau sa fiu ingust si sa spun ca el nu are absolut nici un merit. Dupa cum ai vazut eu nu il mai votez, cu sau fara ANRC desfiintat, pentru ca a dovedit ca este periculos in aceeasi maniera ca Vadim daca are puterea in maini. Am vrut sa reamintesc asta.
    Daca comentariul meu pare sa minimizeze importanta reducerii tarifelor de interconectare, sa stii ca nu asta a fost intentia, este si aceasta o chestiune particulara importanta, care "nu miroase bine" si in privinta careia sunt de acord cu tine.
    p.s. Presupunand ca a nu merge la vot, nu e o optiune, tu, pe cine ai prefera presedinte dintre cei care sunt pe listele de sondaje cu peste 1% in preferintele electoratului?
  • 0 (0 voturi)    
    @25 Pt "un taran" ref nesimtitu (cu toate ca i se zice "Neantu Absolut") (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 12:45)

    Tom [anonim]

    Domnule, tariceanu nu are nici un merit pentru cresterea salariilor. Nu el a "crescut economia" ci aplicarea cotei unice, dupa programul economic facut de catre DEMOCRATUL Adriean Videanu.

    Tariceanu are marele merit ca NU S-A AMESTECAT in programul economic al aliantei - si cum ar fi indraznit s-o faca, doar "cota unica" a fost pretextul pe care l-a folosit Basse ca sa-i impinga pe toti de la spate si sa voteze guvernul IMPREUNA cu ordonanta privind cota unica, chiar pe 29 decembrie 2004.
    Tariceanu nu s-a amestecat nu pentru ca n-a vrut - CI pentru ca nu-l duce capul, moncher. Basse insa a incercat sa se amestece insa prin 2005 crezand ca cota unica nu va aduce suficienti bani la buget si a recomandat marirea TVA la 22%. Si PNL a iesit si a spus ca ei sunt de acord.

    Si atunci, DEMOCRATII, despre care anumiti imbecili spun ca sunt soldatii lui Basse, s-au OPUS, iar Videanu a iesit si a spus raspicat ca pozitia Partidului Democrat este IMPOTRIVA cresterii TVA, caci cota unica VA ADUCE bani la buget.
    SI IATA CA ASA S-A SI INTAMPLAT. Si iata ca astazi avem excedent bugetar.

    Documentatie:
    http://www.hotnews.ro/articol_7240-Alianta-DA-si-a-prezentat-programul-de-guvernare.htm

    Prima prezentare a programului, in rezumat, ce i-a revenit chiar inainte de retragere lui Theodor Stolojan, a generat in presa reactii mai degraba critice, care au pus in balanta populismul PSD cu cel al Aliantei.
    DE DATA ACEASTA, ECHIPELE DE PR DIN SPATELE CELOR DOUA PARTIDE ALE OPOZITIEI AU MERS PE O ALTA VARIANTA: O PREZENTARE DETALIATA A TINTELOR PLATFORMEI DE GUVERNARE, IMPREUNA CU RISCURILE CE PUN IN PERICOL ATINGEREA ACESTORA, TOTUL DUBLAT DE PREZENTAREA, DE CATRE SEFUL COMISIEI CE A ELABORAT PROGRAMUL, ADRIEAN VIDEANU, A MODELULUI ECONOMIC PE CARE AU FOST CONSTRUITE PROIECTIILE MACROECONOMICE.
  • 0 (0 voturi)    
    frustrari ! (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 13:05)

    Cezar [anonim]

    Traiasca Tariceanu , cel mai mare prim ministru din familie sau cum poate fi folosita functia pt. a-ti rezolva frustrarile ! Oricum , aroganta nu se pierde , nu se castiga ci se transfera !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai mintiti in post! (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 13:07)

    Marius [anonim]

    Videanu are meritul ca a sustinut in campanie programul economic al PNL, elaborat de comisiile acestuia. PD a avut vagi contributii la partea de protectie sociala a programului, asa ca lasati propaganda asta (care functioneaza pe principiul ca o minciuna repetata suficient de des ajunge sa devina adevar). Ei bine, nu e asa. Nu cine are gura mai mare are dreptate :)
    Cit despre restul mesajului, ca Tariceanu nu s-a bagat si de aia merge bine economia, deci n-are nici un merit... ce sa mai zic... e un mod infantil de a trage spuza pe turta PD, al carui fan vad ca sunteti. Mda...
    Capacitatea PD de a elabora programe s-a vazut la recenta strategie post-aderare, cind au venit cu niste ameteli de prioritati. Probabil s-au inspirat din strategia prezentata de PNL inainte, dar nu au reusit sa convinga, nefiind prea originali.
    In final conteaza mai putin cine se bate cu pumnul in piept ca a facut si a dres si ca fara el nu se putea, conteaza ca treaba merge bine, economic vorbind, lucru recunoscut de Comisia Europeana (care nu are drept scop in viata sa-l sape pe Tariceanu, ci sa recunoasca meritele unui Guvern care performeaza, daca e cazul). Iar adevarul e ca poate sa mearga si mai bine, daca se mai reduce deficitul comercial, prin cresterea productiei interne pentru export si pentru intern.
    Daca ar fi sa stam sa vedem cine a avut primul ideea, ar trebui ca Basescu sa recunoasca ca PNL i-a cerut in mod imperativ sa condamne comunismul, iar el a profitat de ocazie ca sa mai castige ceva electoral. Foarte bine si asa, pina la urma, cum ziceam, nu conteaza cine face, ci ce face, daca face bine. OK?

    Sarbatori Fericite, cit se poate de sincer!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ref 35 : NU mintiti DELOC ! :D (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 14:23)

    Tom [anonim]

    Tovarase, ceea ce faci tu este propaganda, pentru ca faci afrimatii fara sa aduci argumente.

    Performantele guvernului au fost realizate mai toate de catre ministri democrati, programul economic este facut de un DEMOCRAT, justitia si internele au fost trase de par in sus din mocirla PSD-ista de ministri democrati, si asta e adevarul. Guvernul nu a mai functionat ca o echipa din 2005, dupa votarea legilor de reforma in justitie - dupa care PNL-ul a inceput sa faca politica PSD din al carui pdv de fapt reforma in Romania inseamna intarzierea revenirii PSD la guvernare cu inca un mandat.
    Asa ca ministri guvernului au lucrat fiecare independent, punand in practica fiecare propriile angajamente, si dupa cum am spus, slava domnului ca tariceanu a lasat in pace programul economic al lui Videanu.

    Daca tariceanu ar fi un om de echipa, astazi ar afirma aceste lucuri clar si raspicat in fata intregii tari, dar meschin cum este, apare pe televiziuni ca si cum s-ar fi spetit sa faca toate aceste lucuri.

    In continuare am sa postez doar fragmente din presa vremii despre programul economic - si altceva nimic, pentru ca atat e suficient pentru ipocrizia patricienilor imbecili, niste oameni carrora le e rusine pana si de propria istorie in asa masura incat nu o fac publica pe site (si cum ar face-o, la colaborationismul de pomina al PNL-ului cu FSN-ul )

    Declaratie :

    http://stiri.rol.ro/stiri/2006/09/democratul_videanu_pd_a_facut_mai_multe_concesii_decat_pnl.htm

    Si daca tot a ajuns la chestiuni care tin de executiv, Videanu a mai dat o palma PNL. Acesta a aratat ca programul economic al Aliantei este "marca inregistrata" a PD, iar penelistii, chiar daca detin portofolii "liberale", nu-si pot asuma in niciun fel acest program. Totodata, Videanu a lovit si in Partidul Conservator in ograda caruia se afla functia de ministru al economiei, prin Codrut Seres. (n.b. asta era anul trecut si acum se vede ca a avut dreptate si cu Seres).
  • 0 (0 voturi)    
    si Ionut Popescu (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 19:41)

    Ge [anonim]

    Ati uitat de Ionut Popescu, fostul ministru de finante debarcat de Tariceanu pentru ca nu a fost de acord cu ideile "liberale" de stergere a datoriilor. Si probabil si altele pe care nu le stim, asta a fost motivul oficial sa vina prietenul Vladescu.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 20:10)

    carcotasul [anonim]

    Conform ordonantei, din cate vad noua institutie are aceleasi atributii. Chiar nu vad sensul....In programul de guvernare spuneau ca or sa uneasca anrc cu igcti si o sa le puna in subordinea parlamentului....
    Pana la urma alta marie cu aceasi palarie: tot mafoiti tot jocuri de interese, tot schimba legile dupa bunul plac
  • 0 (0 voturi)    
    Jos mafia ..hahahah (Duminică, 24 decembrie 2006, 14:08)

    hemil [anonim]

    ba mancatzash, tariceanu greuceanu face cum vrea muschi lui de smecher, a ajuns prime minister, si hacu face joku' lu totzi preteni lui din reteaua orange si vodafone. Mare mafiot , parca e copia fidelha a lhu Nastase :))) Il doare'n baston pe Tariceanu de tarifele mari pe care tre sa le plateasca tot amaratu de ruman, il doare la baston de toti rumanii din tzara asta, si asa ca el sunt multi acolo in guvenrnu ala de cacat. Ca in totdeauna, ministri buni sunt demisi si raman cei care au format grupuri mafiote de interes personal si de grup. Ar trebui pusi la zid.....
  • 0 (0 voturi)    
    O varza (Luni, 25 decembrie 2006, 10:40)

    Robotelul [anonim]

    Ce inseamna TI pus in coada anrc, ca si la IGC i s-a pus un TI in coada care inseamna ca opereaza sistemele de e-guvernare. Acum aceasta activitate se va muta la ANRC ? Eu cred ca este o varza legislativa in Romania iar infiintarea sau desfiintarea unei institutii tine de a asigura niste posturi unor clienti politici sau pentru a scapa de persoanele incomode. Spre exemplu Presedintele IGCTI asa cum este precizat in Lg 510/2004 nu are mandat, insemnand ca poate fi oricand debarcat, adica daca supara pe cine nu trebuie adio functie, cum r putea sa faca anumite schimbari daca nu stie cat sta ? Nu inteleg de unde atata amnezie la Tariceanu, in programul de guvernare scrie clar ca vor infiinta o singura institutie de reglementare si control in domeniul comunicatiilor care se va subordona parlamentului si de unde.... au uitat ce si-au asumat. Pe de alta parte Liviu Nistoran am auzit ca sustine alta aberatie, ca IGCTI sa ramana sub primul ministru ca ar fi organ de control, de are si el mici interese marunte cu firmele pe care le detine "chiar - aici nu e conflict de interese". Pambucian Varujan este o alta cur... de fapt este persoana care in 2004 cand s-a votat Lg 510 de reorganizare a IGCTI a fost cela care scos prevederea ca Presedintele sa aiba mandat la conducerea IGCTI. In ce tara civilizata exista o persoana in fruntea unei institutii care nu are mandat ? Cred ca politicienii ne considera nite fraieri !!
  • 0 (0 voturi)    
    interese (Marţi, 26 decembrie 2006, 1:10)

    razvan [anonim]

    Pai normal ca nu rezulta de nicaieri? Ce ai fi vrut sa dea si un comunicat de presa in care sa spuna ca vor sa il macelareasca pe Smeeianu si ca au interese in companiile de telecomunicatii.

    Refuza taxarea la secunda prin "aliante" intre operatori. Ma uit in factura telefonica si aproape o cincime din valoarea facturii (de aprox. 200e / luna) sunt servicii de care nu beneficiez. Acele zeci de secunde care rotunjesc minutul nevorbit. Facand un calcul simplu rezulta 40e / luna bani "furati" literalmente.
    Si imi vine greu sa cred ca acele "utilaje" prin care "circula" apelurile noastre se pornesc atat de greu la fiecare apel incat este nevoie de un prim minut intreg pentru ca o convorbire mai mica de 60 de secunde sa fie rentabila.

    Se sesizeaza cineva in cazul acesta? Protectia consumatorului? :))) Nuu, in nici un caz. Ea este buna sa raspunda la apelurile gospodinelor vis-a-vis de o punga de Delikat expirata si nu sa se bage in asemenea interese imense.

    Nu putem decat sa aratam un imens cartonas rosu catre aceasta miscare. ANRC-ului ii putea foarte bine fi "redesenata fisa postului". Nu este nevoie sa desfiintezi o firma si sa infiintezi alta doar pentru ca te-ai hotarat ca vanzatoarea de la tejghea sa arunce si gunoiul dupa ce inchide maghernita.

    Sa vedem cine, cum si in ce directie ia atitudine fata de acest abuz.
  • 0 (0 voturi)    
    solutia trecem totzi pe Cosmote (Marţi, 26 decembrie 2006, 13:53)

    Cosmotitza [anonim]

    .. si vedem atunci ce mai fac vodafone , orange si tariceanu lor... oricum e cel mai ieftin Cosmote si are si acoperire 92% acum
    • 0 (0 voturi)    
      si eu am renuntat la vodafone (Sâmbătă, 29 decembrie 2007, 11:09)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Cosmotitza

      n-am mai incarcat cartela de vodafone, era 10 dolari 3 luni, ultima data; au trecut la euro si au si micsorat perioada de valabilitate!!! cu 10 euro (de data asta, nu dolari) nu poti lua cartela decat pt 2 luni; raman 10 luni imn per de gratie; mi-am luat cosmote, deocamdata sunt multumit. Dar cu cablul, internetul si telefonia fixa e mult mai greu, nu te poti muta din 3 in 3 luni la alta companie... e totusi, monopol pe cartiere, pe zone! cert este ca sunt f nemultumit de RDS, merge f fff prost telefonul, se defecteaza des si nu il repara cu saptamanile,iar netul are viteza mica de tot!
  • 0 (0 voturi)    
    Tara mafiotilor (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 9:16)

    Dorin [anonim]

    Sunt asa de dezgustat incat ... nu pot sa afirm decat ca tara asta e a mafiotilor mai nou, nicidecum a nimanui...
  • 0 (0 voturi)