Majorari salariale in medie anuala de 7,5%

Lefuri mai mari pentru bugetari din 2007

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2006, 0:00


Salariile angajatilor din sectorul bugetar vor fi majorate, anul viitor, diferentiat pe categorii de personal, in lunile aprilie si octombrie 2007, in medie anuala cu 7,5%. Premierul Tariceanu a anuntat vineri la finalul sedintei de Guvern ca angajatii din invatamant vor beneficia in luna aprilie 2007 de o crestere salariala cu 7% si de o alta majorare cu 15% in luna octombrie.

Premierul a precizat ca sunt cele mai importante cresteri salariale reale: "Romania a cunoscut o crestere economica sanatoasa in ultimii doi ani, iar inflatia a coborat sub 5%. Cresterile salariale au tinut cont de aceste elemente de natura economica, dar majorarea salariala trebuie sa mearga mana in mana cu cresterea competitivitatii", a subliniat premierul Tariceanu.

Potrivit anuntului facut de premier si salariile personalului contractual din sectorul bugetar, mai exact ale functionarilor publici si ale personalului auxiliar judecatoresc vor fi majorate cu 7% in luna aprilie si cu 11% in luna octombrie 2007.

Si angajatii din sanatate vor beneficia de o majorare cu 7% in luna aprilie si cu 14% in luna octombrie 2007.

Pentru politisti este prevazuta o crestere salariala de 3% in luna aprilie si de 2% in octombrie 2007, iar diplomatii vor beneficia de o majorare cu 5% in luna aprilie si cu 8% in octombrie. Salariile militarilor vor fi majorate, de la 1 ianuarie 2007, cu 14,5%.

Efortul financiar pentru majorarile salariale in 2007 este estimat la circa un miliard de lei. In sectorul bugetar lucreaza in prezent aproximativ 1,2 milioane persoane.


















486 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ce bogati sunt politistii (Miercuri, 27 decembrie 2006, 11:21)

    nu conteaza [anonim]

    cred ca fiecare categorie de bugetari A PRIMIT MARIREA PE CARE O MERITA.
    in functie de efortul depus de fiecare minister pt aderare, probabil, s-au acordat si aceste mariri.
    Oare sa aiba politistii salalriile atat de mari incat sa fie indexate doar cu rata inflatiei 5%???

    Sau combaterea micii coruptii, cea care ne doare de fapt pe noi, cei de rand, nu este o prioritate pentru Guvern??

    sa vedeti ce o sa mai cotizam la circulatie, la permise, la buletine si in alte locuri ....

    NO COMENT, pt cel care a gandit aceste indexari
  • 0 (0 voturi)    
    politisti (Joi, 4 ianuarie 2007, 12:51)

    eu [anonim]

    Si politistii comunitari cu salarii cuprinse intre 5 mil./8 mil.?
    Nici nu se face diferenta intre cei cu facultate si cei cu 12 clase.., c- asa sunt legile la noi
    Sau tb sa gaseasca alte locuri de munca, dupa studii ... ?
    La cate oferte de locuri de munca sunt... si la cat de bine sunt platite cum sa mai stai in tara?
  • 0 (0 voturi)    
    POLITISTI CA POLITISTI ...dar ALTII (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 18:45)

    nadia [anonim]

    ...de ce trebuie ca cei care sunt pusi in prima linie in lupta anticoruptie adica POLITISTII CA EI FAC DOSARELE SI NU ALTII ...sa fie umiliti si badjocoriti de catre HOTI.....OARE CHIAR ASA MARI AU SALARIILE>
  • 0 (0 voturi)    
    salarii mai maari??? (Vineri, 19 ianuarie 2007, 22:10)

    gherghina cioroi [anonim]

    vor fi majorate si salariile civililor din armata????ce statut vor avea????
  • 0 (0 voturi)    
    cum e oare posibil? (Sâmbătă, 10 februarie 2007, 23:01)

    conteaza? [anonim]

    sunt militar de cariera (nu c-ar mai conta), sunt apolitic dar trebuie sa pun ceva pe masa. Cand a venit CDR-ul la putere in 1996 m-am bucurat, speram sa fie o inbunatatire a conditiei mele sociale. Dar n-a fost asa! In 2000, dupa 4 ani de CDR, aveam un salariu de cacat. Am votat cu ochii inchisi PSD-ul, macar scapam de mascaricii libidinosi. Acum a venit un alt CDR - Alianta. In decembrie se hotaraste sa se dea o indexare de 14,5%, dupa cateva zile se razgandesc. Bravo baieti! Contati pe sectorul de aparare la alegeri!
  • 0 (0 voturi)    
    salariii?? (Luni, 28 mai 2007, 13:00)

    Alin calota [anonim]

    la cat de mult ne mint ministrii .. separe ca la bugetari ne vor marii salariile cand o sa ne bage si noua euro in locul monedei nationale LEU, .. sunt inspector la executare silita si am un salariu de kakakt va multumesc dl presedinte
  • 0 (0 voturi)    
    E bine si nu e bine... (Luni, 24 septembrie 2007, 21:29)

    Francesca [anonim]

    Am o dilema...Lucrez in adm. publica de 2 ani, am licenta, cursuri de formare, mai fac si ore suplimentare din cand in cand, dar tot degeaba.Salariul meu e de tot rasul...Sotul meu e functionar MIRA(politist), lucreaza in domeniu de 5 ani si nu are studii superioare.Ei sa va spun ce salariu are???Cam de vreo 3 ori mai mare ca al meu..Si de ce?
    Ma intreb eu..ce rost mai are fratilor sa facem studii superioare..pentru ce??Si ne mai miram...cum sa mearga lucrurile bine in tara noastra??Pai mai are vreun rost sa ma straduiesc sa-mi fac munca cat mai bine?mai bine nu as mai lucra deloc...Mai bine ma duc in Italia sau in Spania la ingrijit de babe...macar acolo, daca as sta 3 luni as castiga salariul meu pe 1 an de zile..Le multumesc si eu celor carora s-au gandit la marirea asta..la salariul meu....si cu 100% daca ar mari tot ar fi putin..asta e ..
  • 0 (0 voturi)    
    daca am face greva ar fi vai de voi (Joi, 18 octombrie 2007, 9:08)

    axell5 [anonim]

    eu lucrez la penitenciar si avem munca cea mai de cacat si nu inteleg niciodata cat ne maresc astia salariul pentru ca noi nu existam in viziunea lor